banner47

Söz de karar da milletindir

Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Rixos Otel'de düzenlenen, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara 22. Olağan Genel Kurul Gala Yemeğine katıldı.

Söz de karar da milletindir

Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Rixos Otel'de düzenlenen, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara 22. Olağan Genel Kurul Gala Yemeğine katıldı.

22 Ocak 2017 Pazar 08:09
Söz de karar da milletindir

 Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Rixos Otel'de düzenlenen, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara 22. Olağan Genel Kurul Gala Yemeğine katıldı.

MÜSİAD Ankara'nın yeni yönetimine "hayırlı olsun" temennisinde bulunan Yılmaz, gelecek süreçte derneğin hayırlı hizmetlerine devam etmesini diledi. 

Yılmaz, Ankara'nın başkent olmasının yanında çok önemli bir ekonomik merkez olduğunu belirterek, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında Ankara'nın bu yönünün daha fazla takdir edilmesi gerektiğini vurguladı. Ankara'nın, Kurtuluş Savaşı'nın başkentliğini yaptığı gibi ikinci kurtuluş mücadelesi olan 15 Temmuz darbe girişiminin de başkentliğini yaptığına işaret eden Yılmaz, bu açıdan bütün Ankaralılara teşekkür ettiğini dile getirdi.

Türkiye ekonomisinin, son 14 yılda çok iyi bir noktaya geldiğine dikkati çeken Yılmaz, bunun istikrarla sağlandığını söyledi. Bu istikrarın kırılgan, kişiye ve partiye bağlı bir istikrar olduğunu kaydeden Yılmaz, "Biz istiyoruz ki istikrarımız kişiye ve partiye bağlı olmasın, kalıcı olsun, kurumsal anlamda garanti altına alınmış bir istikrar olsun. Hem ekonomimizin buna ihtiyacı var hem de coğrafyamızda çok önemli tarihi mücadelelerin yaşandığı bir dönemde güçlü bir devlete ihtiyacımız var. Güçlü devletler, güçlü yönetimlerle oluşurlar. Güçlü yönetim, iyi bir sistem kurgulanarak sağlanır. Dolayısıyla bugün Meclisimizde anayasa tartışmaları var..." diye konuştu.

"Söz de karar da milletindir"

Yılmaz, anayasa görüşmeleri oylamalarına da değinerek, "Bunlar işin ilk safhası, esas kararı verecek olan iradenin asli sahibi yani milletimiz. İnşallah anayasa değişikliği teklifi Meclisimizden olumlu bir şekilde geçtikten sonra, milletimizin takdirine arz edilecek. Millet ne karar verirse, versin başımızın, gözümüzün üzerinde. İnşallah milletimiz, önümüzdeki süreçte çok da uzak olmayan bir gelecekte, sandık başına gidip kararını ortaya koyacak... Biz şimdi diyoruz ki, söz de karar da milletindir." ifadesini kullandı.

“Anayasa değişikliği teklifi Meclisimizden geçtikten sonra, milletimizin takdirine arz edilecek”

Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin yasama, yürütme ve yargı ile bir bütün olduğunu anlatan Yılmaz, sistemin, yürütmedeki çok başlılığın önüne geçen, daha etkili ve hızlı işler hale getiren bir yapı olduğunu bildirdi. Sistemin, yasamayı asli işlevine yoğunlaştırdığını, yargıda bağımsızlığın yanına tarafsızlığı koyduğunu vurgulayan Yılmaz, "Biz diyoruz ki istikrar kalıcı hale gelsin, güçlü bir yapımız olsun, yürütmede yetki ve sorumluluk da netleşsin. Halkın seçtiği cumhurbaşkanı, yürütmede çok daha etkili bir hale gelecek, kendi ekibini oluşturacak, hızlı şekilde icraatlar yapacak. Bunun ikincil düzenlemelerini de düşünmemiz lazım. Bakanlıkların ve kurumların yeniden organize edilmesi, dinamik bir yapının kurulmasıyla çok daha iyi işleyen bir sistemimiz olacak." şeklinde konuştu.

Yılmaz, yeni sistemle, "Cumhurbaşkanının bütün iş ve işlemleri yargı denetimine tabidir" hükmü denetimi getirileceğine değinerek, "Dolayısıyla, yargının ve milletin denetimine açık, halkın nihai olarak seçimlerde denetimine açık bir cumhurbaşkanlığı yürütme sistemi oluşmuş oluyor. Meclisimiz, daha güçlü hale geliyor. Sadece hukuk esas alınarak, hızlı işleyen bir adalet sistemi de çok önemli. İşte kalkınma dediğimiz süreç bunlarla gerçekleşecek." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner64