banner47

Yılmaz, En küçük bir tereddüt göstermeyeceğiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, En küçük bir tereddüt göstermeyeceğiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

27 Eylül 2016 Salı 16:57
Yılmaz,  En küçük bir tereddüt göstermeyeceğiz
 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

MYK'da esas itibariyle Kurban Bayramı'nda yapılan çalışmaların gündeme geldiğini ifade eden Yılmaz, MYK üyelerinin bayramda illerinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiğini, özellikle bayramı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde geçiren MYK üyelerinin bölgeyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulunduğunu söyledi.

Terör saldırıları

Yılmaz, menfur terör saldırılarının bayramda devam ettiğini, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker’in Diyarbakır'daki aile kabristanlığına tuzaklanan patlayıcıların tespit edilmesiyle büyük bir katliamın önüne geçildiğini, Eker’in bu konuyla ilgili MYK'ya detaylı bilgi verdiği belirtti.

AK Parti Hakkari milletvekili adayı Ahmet Budak'ın bölücü terör örgütü tarafından bayram günü evinin önünde, çocuğunun gözleri önünde katledildiğini anımsatan Yılmaz, Van’da sivil halkın olduğu bir ortamda bombalı saldırı gerçekleştirildiğini, sivil vatandaşlar, polis ve turistlerden yaralananların olduğunu dile getirdi.

Terör olaylarını şiddet ve nefretle kınayan Yılmaz, "Terör hadisesi maalesef bayram dinlemiyor. Birkaç örnekten de anlaşılacağı gibi terörün kutsalı, değeri yok. Terör örgütlerinin insani değeri olmadığı gibi, kültürümüzden inançlarımızdan gelen değerlere de sahip olmadığını bir kez daha görmüş olduk. Yaşananlar terör örgütlerinin bu ülkeye, bu medeniyete ait olmadıklarını çok güzel gösteriyor. Bu ülkenin, milletin inançlarına, geleneğine örfüne saygısı olmayan bu yapıların aslında bu topraklara ait olmadığını da görmüş oluyoruz." diye konuştu.

Yılmaz, MYK'de ekonomi konularının da ele alındığını, Başbakan Yıldırım'ın 4 Eylül'de Diyarbakır'da açıkladığı kapsamlı yatırım ve destek hamlesinin görüşüldüğünü, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin bu konudaki çalışmalarla ilgili sunum yaptığını aktardı.

Doğu ve güneydoğudaki yatırım ve teşvikler

Bölücü terör örgütünün çukur siyasetinin ardından doğu ve güneydoğudaki vatandaşların mağduriyetlerinin en kısa sürede giderilmesi için önemli bir çaba sergilendiğini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Ailelere ve esnafa dönük çalışmalar var. Buna ilave olarak yatırım ve destek hamlesi başlatıldı. Bunun içinde kamu ve özel sektör yatırımları var. Bu yatırımlarda, sulamadan yola, enerjiden alt yapıya birçok husus var.  Asıl üzerinde durduğumuz, gençlerimize daha fazla istihdam sağlayacak özel sektörün üretken yatırımlarını desteklemek. Bu konuda yeni bir açılım yapıldı. 'Fabrika binalarını kamu olarak biz yapalım, cüzi bir fiyatla özel sektöre kiralayalım' diye bir teşvik unsuru söz konusu. Yatırım yapacak firmaların yatırım finansmanı açısından sıfır faiz ile kredilendirilmesi, diğer taraftan işletme sermayesi ihtiyacı olan şirketlere işletme sermayesi sağlanarak daha önceden veya yeni yapılacak yatırımların hızlı bir şekilde üretim yapılır hale getirilmesi. Batıda veya başka ülkelerde rekabet gücünü yitirmiş, yurt dışına çıkma durumu olan bazı emek yoğun sektörlerin doğu ve güneydoğuya, genç nüfusun fazla olduğu bölgelere taşınması konusunda destekler söz konusu. Ayrıca bu bölgelerimiz tarım ve hayvancılık konusunda önemli ağırlığa sahip. Buralarda havza bazlı her ilin özelliğine uygun bazı desteklerin sunulması ele alındı."

Yılmaz, 23 ildeki kapsamlı çalışmaların önümüzdeki günlerde devam edeceğini, MYK'da bu illere yapılacak yatırımların geniş bir şekilde ele alındığını vurguladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında, parti genel merkezinde düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, FETÖ'ye yönelik parti içindeki çalışmalarla ilgili bir soru üzerine, bu terör örgütünün uzun süredir çeşitli alanlarda yuvalandığını ve kapsamlı bir mücadeleye ihtiyaç olduğunu belirtti.  

FETÖ'nün 15 Temmuz'da Türkiye'yi nerelere getirdiğinin görüldüğünü ifade eden Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ın liderliğinde ve milletin desteğiyle bu yapının püskürtüldüğünü dile getirdi.

Yılmaz, "Bir daha benzer hadiseler yaşanmaması için kararlı bir şekilde gereğini yapıyoruz. Birtakım kurumsal reformların yanı sıra kurumlar içinde yuvalanmış bu tür örgütlerin uzantılarını da temizliyoruz. Buradan hiçbir kurum, hiçbir yapı elbette azade değil, bütün kurumların kendi içlerine dönüp bu çalışmaları yapmaları lazım." şeklinde konuştu.

AK Parti'nin FETÖ ile ilk defa hesaplaşma durumuna gelen ve yoğun bir şekilde bununla mücadele eden bir siyasi yapı olduğuna dikkati çeken Yılmaz, bu konudaki çalışmaları çok önceden başlattıklarını ifade etti.

Yılmaz, "Özellikle 17-25 Aralık'tan sonra bu örgütün demokrasiyi tahrip etme ve demokratik yönetimleri farklı yöntemlerle alaşağı ederek, ülkeyi farklı bir mecraya sürükleme çabasını gördükten sonra, AK Parti bu mücadelesini zaten başlatmıştı ve önemli oranda da bir mesafe almıştı. Halen hassas bir şekilde bu konularla ilgili her türlü çalışmayı kendi içinde AK Parti yapmaya devam ediyor. Bu konuda en az belki sorunlu olan parti AK Parti'dir. Buna rağmen en fazla hassasiyet gösteren partinin AK Parti olduğunu ben rahatlıkla ifade edebilirim." değerlendirmesinde bulundu.  

Uzun süredir örgütle mücadele içerisinde olan AK Parti'nin bu mücadelesini devam ettireceğine işaret eden Yılmaz, "Bütün siyasi partilerin benzer bir yaklaşım içerisinde olması gerekir. Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve diğer siyasi partilerin de AK Parti'nin uzun süredir gösterdiği bu hassasiyeti göstermelerini de elbette bekliyoruz. Siyaset alanı da diğer alanlarda olduğu gibi bu tür yapılara elbette her zaman maruz kalabilir, bunu engellemek için her türlü gayreti sarf ediyoruz, sarf etmeye de devam edeceğiz." diye konuştu.   

Anayasa çalışmaları

Cevdet Yılmaz, anayasa çalışmalarına yönelik takvimin MYK'da gündeme gelip gelmediği ve Başbakan Yıldırım'ın liderlerle ne zaman bir araya geleceğine ilişkin sorular üzerine, 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'de siyasi diyalog kanallarının güçlendiğini ve bunun önemli bir kazanım olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin iktidarı ve muhalefetiyle bu dönemde güzel bir imtihan verdiğini ve bunun somut çıktılara dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderlerle darbe girişimi sonrası bir araya geldiğini, Yenikapı'da da partilerin katılımıyla çok önemli mesajlar verildiğini ve bu atmosfer içerisinde anayasa çalışması başlatıldığını anlattı.  

Yılmaz, toplantıda, özellikle bütün partilerin üzerinde mutabık kaldığı öncelikli meselelerin ele alındığını ve yargı konusunun burada en öne çıkan başlık olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Yargı konusundaki yapılanma ve bir daha böyle hadiseler yaşanmaması adına yargıda atılması gereken anayasal ve yasal düzenlemeler ele alındı. Henüz somut olarak bir yazım aşamasına geçilmiş değil. Bu çalışmalar liderlere, parti genel başkanlarına arz edilme durumunda. Ardından genel başkanlar düzeyinde yapılacak istişarelerle, görüşmelerle nihai çıktı elde edilecektir. Bugün MYK'da bunu tartışmadık doğrusu, böyle bir takvim ele alınmadı. Bu, genel başkanların takdirinde olan bir husus artık. Ancak bu yapılan çalışmalar mutlaka değerlendirilecektir ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu pratik bazı adımlar atılacaktır diye düşünüyorum. Bunun yapılması geleceğe dair daha güçlü, daha geniş çerçevede bir anayasa çalışmasına da olumlu anlamda katkıda bulunacaktır."

Türkiye'nin daha fazla uzlaşma ruhuna ihtiyacı olduğunu ve anayasal çerçeve başta olmak üzere atılacak adımların son derece önemli olduğunu dile getiren Yılmaz, "241 şehidimiz var 15 Temmuz'da. Bu şehitlerimizin emanetini bizim yere düşürmememiz gerekiyor. Bu insanlarımız niçin çıktı sokaklara? Demokrasimizi, vatanımızı, ülkemizi korumak için çıktılar ve canlarını feda ettiler. Biz siyasetçilere düşen de buna layık olmak ve ülkemizi gelecek nesillere çok daha güzel bir şekilde devretmek. Bunun için siyasi uzlaşmaya ve anayasal değişikliklere, reformlara ihtiyaç var. Bu konuda iktidarıyla, muhalefetiyle inşallah önümüzdeki süreçte daha olumlu gelişmeleri hep birlikte görürüz." ifadelerini kullandı.  

Suriye ve Irak tezkereleri

Suriye ve Irak tezkerelerinin süresinin 2 Ekim'de dolacağı hatırlatılarak, 1 Ekim'de açılacak Meclis'in takvimine ilişkin bir görüşme olup olmadığına dair soruya da Yılmaz, "1 Ekim'de Meclisimiz açılacak. Bu çerçevede en öncelikli konu tabii ki tezkereler, Irak ve Suriye. Yeni bir şey yok, mevcut tezkerelerimizin yenilenmesi söz konusu. Bu bir prosedür esas itibarıyla. Burada zaten alınmış bir kararın yenilenmesi gündemimizde. Dolayısıyla Meclisimizin çalışma usulleri çerçevesinde 2 Ekim'den önce sonuçlandırılmasını bekliyoruz." cevabını verdi.  

Yılmaz, başka bir gazetecinin, "Olağanüstü toplantı gündeme gelebilir mi?" şeklinde sorusunu ise "Şu an itibarıyla bir olağanüstü toplantı gündemi yok, yetişeceğini düşünüyoruz ama ihtiyaç olursa her şey yapılabilir. Sonuçta 2 Ekim'den önce bu mesele çözülecektir onu rahatlıkla ifade edebilirim." diye yanıtladı.   

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Parlamentoda belediye meclislerindeki gibi her partinin kendi yedek milletvekili listesi olması faydalı olabilir." önerisinde bulunduğu hatırlatılarak, "Bu konuda bir çalışma var mı? AK Parti'de genel değerlendirme nedir?" sorusunun yöneltilmesi üzerine Yılmaz, "Yedek vekillik konusu tabii yerel yönetimlerde var biliyorsunuz. Belediye meclis üyeliklerinde böyle bir müessesemiz var ama Türkiye Büyük Millet Meclisinde bu söz konusu değil şu anki mevzuatımız itibarıyla. Bazı ülkelerde var bu uygulama, bazılarında yok. Yani burada bütün dünyada ortak bir uygulama yok. Bu, anayasa konusu olan bir hadise. Yani anayasal düzenleme gerektiren bir hadise." ifadesini kullandı.

Anayasa tartışmaları çerçevesinde, partiler arasında bu hususların da müzakere edileceğini belirten Yılmaz, "Geçmişte pratik bazı örneklerden de biliyoruz ki seçildikten kısa süre sonra vefat eden milletvekilleri var. Tabii o milletvekiline oy verenler kendi iradelerinin Mecliste temsil edilmesini elbette arzu ediyorlar. Bazen bir sonraki seçime kadar yeni bir ara seçim gündemde olmadığı için temsil anlamında bir boşluk ortaya çıkıyor. Dolayısıyla biz bu konunun anayasa tartışmaları çerçevesinde ele alınması gerektiğine inanıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

"Adil Öksüz'le ilgili her türlü çalışma yapılıyor"

FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu ileri sürülen Adil Öksüz'e ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bazı iddiaları ile bu konuya yönelik medyada yer alan haberlerin hatırlatılması üzerine Yılmaz, şu açıklamada bulundu:

"O konuyla ilgili doğrusu benim detaylı bir bilgim yok ve takip edemedim tartışmayı. Ama Adil Öksüz'le ilgili her türlü çalışma yapılıyor. Bu şahsa ulaşma konusunda önemli bir konumda olunduğunu çeşitli bilgilerden biliyoruz. Dolayısıyla kurumlarımız ellerinden gelen tüm gayretle bu şahsa ulaşmaya çalışıyorlar. Ulaşıldığı zaman inanıyorum ki çok farklı bazı bilgilere, tespitlere de ulaşma imkanı bulmuş olacağız."

"En küçük bir tereddüt göstermeyeceğiz"

Yılmaz, "FETÖ soruşturmaları kapsamında yaşanan mağduriyetlerle ilgili Mecliste bir komisyon kurulması yönünde bir düşünce olduğu belirtiliyor. Buna yönelik bir hazırlık var mı?" sorusuna, "Bu mağduriyetler hususunda Sayın Cumhurbaşkanımız 'At izi, it izine karışmasın.' dedi biliyorsunuz. Sayın Başbakanımız çeşitli ortamlarda 'Biz kuruyla birlikte yaşın yanmasını hiçbir zaman arzu etmeyiz.' dedi. Dolayısıyla bir taraftan çok kararlı bir şekilde bu mücadeleyi sürdüreceğiz, en küçük bir tereddüt göstermeyeceğiz ama bir taraftan da bir hukuk devleti olarak hiçbir mağduriyet yaşanmaması için de elimizden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz, sarf etmeye devam edeceğiz. En son illerde kriz masaları oluşturulması kararlaştırılmıştı. Yani 'Ben mağdurum, bu yapıyla hiçbir ilgim yok.' diyenler gidecekler, bu kurumsal yapılara başvurularını yapacaklar ve tek tek her birinin durumu yeniden elbette incelenecek." dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde bu mağduriyetlerle ilgili bir komisyon kurulmasına yönelik herhangi bir bilgisi olmadığını belirten Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Böyle bir çalışma olduğunu bilmiyorum. Sadece şu var, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu var biliyorsunuz. Biz de AK Parti olarak buna üye bildirdik. Dolayısıyla bu komisyon böyle bireysel mağduriyetlerle ilgili değil. Ama darbenin, darbe kalkışmasının, bu hain girişimin detaylı bir şekilde incelenmesi ve siyasi anlamda değerlendirilmesi noktasında çalışmalar yapacak. Meclisimizin böyle bir çalışması var. Diğeri Meclisle ilgili değil diye düşünüyorum, idareyle ve yargıyla ilgili hususlar. Dolayısıyla siyasi partilerden ziyade bu işi bakanlıkların ve yargının muhatap olarak ele alıp bireysel bazda çözümlemesi çok daha doğru bir yaklaşım. Hukuk devletine uygun bir yaklaşım."

"Demokrasilerde var olan bir mekanizma"

CHP'nin Cuma günü OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelere ilişkin Anayasa Mahkemesine başvuracağını açıkladığının hatırlatması üzerine Yılmaz, "Olağanüstü hal dönemlerinde biliyorsunuz KHK çıkarma yetkisi var Bakanlar Kurulunun. Bunun amacı başından beri söylendiği gibi kendi yapısını devletin düzenlemesi ve bir daha böyle darbeler yaşanmaması adına alınması gereken tedbirler. Bir taraftan da halkımızın güvenliğini, esenliğini hızlı bir şekilde sağlamaya dönük tedbirler. Dolayısıyla bu çerçevede yasal bir mekanizma olağanüstü hal." ifadesini kullandı.

Yılmaz, OHAL uygulamasının sadece Türkiye'de değil Fransa'da olduğuna işaret ederek, şöyle dedi:

"Bizimkiyle mukayese edildiğinde çok çok daha düşük bir tehdit karşısında olan Fransa uzun bir süredir olağanüstü hal ilan etmiş durumda. Demokrasilerde var olan bir mekanizma. Birleşmiş Milletler Temel Haklar Sözleşmesi'nde var olan bir mekanizma. Bir hukuki mekanizma. Aslında bir hukuk devleti olduğumuzun en açık göstergelerinden bir tanesi olağanüstü hal ile bu soruna yaklaşmamız. Meclisin verdiği bir yetki biliyorsunuz. O yetki çerçevesinde hükümet üzerine düşeni yapıyor. Süreli bir yetki. Bu çerçevede yapılan kanun hükmünde kararnameler belli bir zaman içinde Meclise gitmek durumunda. Meclis bunun denetimini zaten kendi içinde yapmış olacak. Onun ötesindeki tartışma daha çok hukukçuların doktrin tartışması diye düşünüyorum."

"Milli güvenliğimiz söz konusu"

OHAL uygulamasının uzatılıp uzatılmayacağına yönelik soru üzerine Yılmaz, şunları kaydetti:

"6 ay ilan edilme imkanı vardı başlangıçta doğrusu ama buna rağmen hükümet 3 ayı tercih etti. Olabildiğince kısa sürede bu sorunları aşma iradesinin bir göstergesi. Ancak ihtiyaç görülürse elbette uzatılabilir. Bunu hükümet değerlendirecektir. İlgili bazı kurumların da görüşleri mutlaka burada alınacaktır. Dolayısıyla milli güvenliğimiz söz konusu. Türkiye çok önemli bir süreçten geçti."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner64