banner47
banner128

Erdoğan kazandı, AK Partililer kaybettirdi.

Millet İttifakının Ali Cengiz oyunlarına rağmen AK Parti büyükşehirleri kaybetmezdi.

Erdoğan kazandı, AK Partililer kaybettirdi.

Millet İttifakının Ali Cengiz oyunlarına rağmen AK Parti büyükşehirleri kaybetmezdi.

haberiumturk
haberiumturk
16 Nisan 2019 Salı 04:07
Erdoğan kazandı, AK Partililer kaybettirdi.

PERŞEMBENİN GELİŞİ

AK Parti teşkilatının ve yetkililerinin halkla ilişkilerinin seviye kaybetmesi, AK Parti yetkililerinin güç zehirlenmesi veya 17 yıllık zafer sarhoşluğu sitem olarak döndü. Seçmeni, kibir, lüks, samimiyetsizlik AK Partiden uzaklaştırdı. 17 yıldır istikrar devam etsin düşüncesiyle ‘ bu son.’ diyerek verdiği oyu ‘artık yeter’ diyerek diğer partilere fırsat olarak verdi. Başkan adayları belirlemede yaşanan süreç, dava inancının zayıflaması belediyelerdeki bir takım yolsuzluklar ve kayırmacılık sitem olarak döndü.

AK Parti kazandı mı kaybetti mi?

Büyükşehirde kayıp olsa da ekonomik sıkıntılara, döviz operasyonlarına, gıda fiyatlarına rağmen 17 yıl iktidarda olmayı ve her seçimden ilk parti olarak çıkmayı başaran ve bu seçimde de birinci olan parti olarak dünya siyaset tarihinde yerini aldı. Her partinin ideolojik ve naylon veya kaygan oyları başka bir deyişle sabit ve mobil oyları söz konusudur. Mobil oylar, günlük siyasetten spekülasyonlardan kolay etkilenir ve çıkarları doğrultusunda hareket eder.

Soğan, patates, atama, askerlik vs konuları bile bu oyların renginde etkilidir. İdeolojik oylar, çıkarlar ne olursa olsun, adaylar kim olursa olsun kendi dünya görüşünü temsil eden siyasi hareketleri desteklemekten vazgeçmez. AK Partide, ekonomi, askerlik, atamalar, bürokrat hataları, yandaş STK’ların toplumdan ve AK Parti politikasından uzak tutumları ve Başkan Erdoğan’ın dışındaki parti yöneticilerinin FETÖ ile mücadelede isteksizliği gibi mobil oyları etkileyen faktörler büyükşehirlerde oy oranını düşürdü. AK Parti esasen Türkiye genelinde, seçim kazansa da, 17 yıldır kazandığını kaybetti.

Erdoğan kazanırken AK Parti büyükşehirleri neden kaybetti?

Erdoğan’ın kazandığını AK Partililer kaybettirdi.

AK partinin yıllarca seçim kazanmasını, öğrenilmiş başarı olarak algılayan başarıya; mahkemeye kadıya mülktür düşüncesiyle bakan zihniyet kaybettirdi.

İktidar zehirlenmesi zihniyeti kaybettirdi.

Yumurta kabuğunu beğenmeyen civcivlerin, küstah, kibirli davranışları, kim olursa olsun istemediklerine hesap soran davranışları kaybettirdi.

Gücünü iktidardan alıp, halk üzerinde muktedir olmaya çalışan zihniyet kaybettirdi.

Zalim davranışları görmeyip, söylemler üzerinden siyaset yapmaya çalışanlar kaybettirdi.

Referansını aldığı, dini hassasiyet ve kimsesizlerin kimsesi söyleminden uzaklaşması oy kaybettirdi.

Seçimin kaybedilmesi için çalışan bürokratlar oy kaybettirdi.

Yanlış kişilerin aday gösterilmesi oy kaybettirdi.

Hakkında FETÖ şaibesi bulunan Özhaseki’nin adaylığı bunlardan sadece biri. Seçmen, Özhaseki’nin, FETÖ bağlantısı olmadığı yönünde ikna olmadı. Oysa devlet işi şüphe de leke de taşımaz. Hakkında FETÖ şaibesinin güçlü olduğu insanların başkent gibi bir kente başkan olarak gösterilmesi, iftiraya kurban giden, kanan kandırılan, hatalı ama suçlu olmayan insanları ve yakınlarını öfkelendirdi. FETÖ mücadelesi konusunda devletin adalet mekanizması duyulan güvensizlik sandığa yansıdı. Aksi halde, ilçede AK Parti diyenlerin büyükşehirde Cumhur dememesinin izahı olamaz. Belediye başkanlıklarında, halkın başkanla kurabildiği ilişki önemlidir bundan dolayıdır ki halk bağımsız adayı bile başkan olarak tercih edebilir.

FETÖ nün siyasi ayağına dokunulmaması, oy kaybettiren diğer faktör. Hatalı FETÖ tutukları cezaevindeyken, asli suçluların tahliyesi (Basri Aktepe gibi) halkın devlete ve yargıya olan güvenini zedeledi.

O halde yapılması gereken nedir? 

Halktan bigane, AK Parti seçmeninin eğilimlerine hassasiyetlerine cevap vermeyen, halka üst bakış muamelesiyle kendi temsil ettiği parti içinde ancak parti politikasından uzak davranış sergileyen kişilerin partiden acilen tasfiyesi kaçınılmazdır. Aksi halde Türkiye için AK Partinin belirlediği misyon hedefe ulaşmayacağı gibi özellikle dini söylemler tüketilecektir.

Öte yandan dünya siyasetinde kartlar yeniden karılırken, bu coğrafyanın bu toplumun hafızasının da unutulmaması gerekli.

Peki AK Partinin Ankara ve İstanbul ilçelerinde ve İl Genel Meclisinde aldığı oyların büyükşehir seçiminde kayba dönüşmesini nasıl okumak gerekli?

Ak Partinin 25/19 oranında ilçede kazanması ama büyükşehri alamaması anlamlandırılabilir mi? Bir başka deyişle Cumhur ittifakının 25/22 oranında ilçede kazanması ama büyükşehri alamaması anlamlandırılabilir mi? Her partinin ideolojik tabanı vardır. Parti ne kadar hata yaparsa yapsın meydanı muhalefete bırakmamak adına her ne olursa olsun partisinden vazgeçmeyen kemikleşmiş seçmeni vardır.  Peki kemikleşmiş bu seçmen söz konusu 19 ilçede AK Partiye oy verirken büyükşehirde nereye gider?  Naylon oyların varlığı bir gerçek olsa da 25 ilçede de mi var?

Belediye seçimlerinde oyların partinin yanı sıra adayın da aldığı bir gerçek olmakla birlikte, 25 ilçenin tamamında mı ilçede belediye adayı onaylanıp büyükşehir adayı reddedildi? Tablo nasıl okunmalı?.

Vatandaş Büyükşehirler ile bir mesaj vererek Reisi uyardı. Etrafını temizle bu yalnızlığa bir son ver dedi…

Başta FETÖ konusu olmak üzere birçok konuda reisin tabandan kopuk olduğu, bürokratlar tarafından yapılan bazı uygulamaların insanları bezdirdiği ve reisin etrafının çembere alındığı ve reise ulaşılamaz olduğu kanaati hakim.

24 Haziran seçimlerinde perşembe geliyorum demişti. Bu partiden, halktan kopuk, halktan aldığı güçle halkı aşağılayan, parti kimliğindeki ‘kimsesizlerin kimsesi’ kimliğini, kendi seçmeninin, kendi zihniyetinin bile kimsesi olamayan zihniyete dönüştüren,  kerameti kendinden menkul zanneden zafer sarhoşu kişiler tasfiye edilmezse, bundan sonra gelecek tokadın şefkat tokadı olmayacağı açıktır. 17 yılda kazanılmış mirası yemeye yeltenenler terbiye edilmezse değil, tadil edilmezse değil tasfiye edilmezse kayıplar devam edecektir.

AK Partili olmakla, AK Partici olmak, Erdoğancı olmakla AK Partili olmak iyi okunmalı, iyi analiz edilmelidir.

Zira, yeryüzünde yöneticilik Allah’ın insanlara emanetidir. Emaneti, mülkiyete dönüştüren zihniyet kaybetmeye mahkumdur. ‘Mülk Allah’ındır.’ Dilediğine verir, dilediğinden de çeker alır.

Erdoğan’ın balkon konuşmasında: "Milletimizle aramızdaki kalpten kalbe giden yolun zedelenmesine yol açanlardan bunun hesabını sormak da dahil gereken her gayreti göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın..." cümleleri rasyonalize edilirse partinin toparlanması mümkün olacaktır. Aksi halde, bunca yıllık kazanıma, bunca yıllık emeğe kibirleriyle basiretsizlikleriyle, enaniyetleriyle  ihanet eden vefasız, kaypak kişilikler utanmaz tavırlarıyla başka partilerin sığınmacısı olacak,  AK Partiye gönül vermiş partiyi davası bilmiş insanlar bu çileyi çekmeye devam edecektir.

Derinleşen ekonomik krizin tepki yansıması olduğunu da unutmamak gerekli.

Türkiye genelinde kazanan AK Parti veya Cumhur ittifakı büyükşehirleri kaybetti. Millet ittifakı büyükşehirleri kazandı Türkiye genelinde kaybetti.  Bu durum bir birini kontrol eden denge unsuru olarak mı halatın iki ucundan kendisine doğru çeken çekişmeli bir yönetim olarak mı belediyeciliğe yansır zaman gösterecektir.

Kazanırken kaybetmek kaybederken kazanmak bu olsa gerek.

Ama yine de söylemeden geçmek kabil değil;

‘Müstehaktır’ diyerek insaftan vazgeçilmez

 Zorda kalınsa da hayduttan dost seçilmez.

Bulutlardan yağacak rahmet gecikse dahi

   Vebal akan çeşmeden tek damla su içilmez.

                                                      Abdurrahim Karakoç

Bu ülkede ‘Şerefine Tayyip’ naralarının atılması vebaline girilmemeliydi. Ancak, suçu toplum hazırlar, suçlu işler. AK Parti bu naraların atılması zeminini hazırlamamalıydı.

İl, ilçe ve mahalle teşkilatları ile bakanlıklar ve bürokratların tek tek elden geçirilmesi ve yepyeni bir yapılanma sistemi ile denetlenmesi kaçınılmazdır.

Kalın Sağlıcakla

Alaaddin YETİŞEN

Genel Yayın Yönetmeni

banner71
Son Güncelleme: 17.07.2019 14:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.