8 Mart Dünya Kadınlar Günü

haberiumt-haberiumturk-8_mart_dunya_kadinlar_gunu_mesaji_h9645

AK Parti Ankara 1.Bölgege Milletvekili aday adayı Alaaddin Yetişen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajında,

“Bir eş olarak, bir evlat olarak kadını Allah’ın bir emaneti olarak görmeliyiz” dedi.

Peygamberimiz (s.a.v) Veda Hutbesinde: “Ey insanlar! Kadınlarınız üzerinde hakkınız, kadınlarınızın da sizin üzerinde hakları vardır.” diyerek, daha yedinci yüzyılda, kadınların haklarını ilk olarak açıklamıştır. Kadın, gerçek yerini İslâm’da bulmuştur. İslamiyet ile kadın vakar, şeref ve sosyal statü kazandığını, kadının iktisadi ve hukuki hakları garanti altına alındığını ve kadının Evlat, eş ve anne olarak statüsü yükseltilerek, erkeğin sahip olduğu birçok hak ve imtiyazların verildiğini söyledi.

Kadın önce Anadır. Doğuran, doyuran, yetiştirendir.

” Kadın bedeninin istismarına karşı çıkmak, onun bir meta, bir istismar aracı olarak kullanmasına itiraz etmek ayrımcılık değil, tam tersine kadının onuruna, haysiyetine saygı göstermektir. Bu milletin inancıyla, kültürüyle; kadınlara yönelik şiddeti ve ayrımcılığı yan yana getiren çok büyük haksızlık etmiş olur. Töre cinayetleri olarak adlandırılan sorun, esasen sadece kadınlarla ilgili değildir. Bu ad altında asla tasvip edemeyeceğimiz çok sayıda sapkın uygulama vardır. Kadın cinayetleri de bunlardan biridir.” dedi.

Yetişen ayrıca şunları söyledi; Kadınlarımızın eğitim haklarından yeterince yararlanabilmeleri, ayrımcılığa karşı bilinçlendirilmeleri, namus ve töre cinayetlerinin vazgeçilmez mağduru olarak kadınlarımızın korunup gözetilmesi hepimizin namus borcudur.

Ayağının altında cennet olan anneler! “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nüz kutlu olsun.”

Sevgi ve saygılarım sunuyorum.

Allah Yar ve yardımcımız olsun.

Alaaddin YETİŞEN

www.haberiumturk.com/