banner47

Ay yıldızlı bayrağı indirtmediniz, ezanları dindirtmediniz

Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale İl Kongresi'nde konuştu.

Ay yıldızlı bayrağı indirtmediniz, ezanları dindirtmediniz

Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale İl Kongresi'nde konuştu.

23 Ocak 2018 Salı 13:58
Ay yıldızlı bayrağı indirtmediniz, ezanları dindirtmediniz

Yıldırım, dün PKK-DEAŞ terör örgütlerini yok etmek için hava harekatıyla başlanan Zeytin Dalı Harekatı'nın bugün Mehmetçiğin karadan, tepelerine inmesiyle devam ettiğini söyledi. 

Türkiye'nin hudutlarını korumak için Afrin bölgesinde bulunan Mehmetçiği, kahraman askerleri, şehitler diyarını Çanakkale'den selamladığını dile getiren Yıldırım, "Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Mehmetçiğimizin Allah yar ve yardımcısı olsun. 80 milyon Türk evladının duası ve desteği onlarla beraber. Allah onlara yardım etsin, muzaffer etsin, muvaffak eylesin." diye konuştu. 

Çanakkale'den kadın, gençlik kollarını, ilçe, mahalle temsilcilerini, delegeleri, davalarına emek veren bütün yol arkadaşlarını sevgiyle, muhabbetle selamladığını belirten Yıldırım, "Sevgili Çanakkaleliler, size Başkomutanımızın Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını, muhabbetlerini getiriyorum. Bu kongre salonunu hınca hınç dolduran coşkunuzu, heyecanınızı görüyor, hepinize çok teşekkür ediyorum. Çanakkale şehitler diyarı. Düşmanın kabusu, Türkiye'nin gururu Çanakkale." ifadelerini kullandı. 

Başbakan Yıldırım, yiğit evlatlarını vatan uğruna şehit olması için Çanakkale'ye gönderen Balkanlara, Kafkaslara, Orta Doğu'ya, bütün gönül coğrafyasına selamlarını gönderdiklerini dile getirerek, bütün demokrasi kahramanlarını rahmet ve şükranla andığını söyledi. 

20180121 2 28229676 30006643

"Ay yıldızlı bayrağı indirtmediniz, ezanları dindirtmediniz"

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'u da rahmetle andıklarını aktaran Yıldırım, Ersoy'un "Çanakkale Şehitlerine" başlıklı eserinden, "Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker / Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer / Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhid'i / Bedr'in arslanları ancak bu kadar şanlı idi / Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? 'Gömelim gel seni tarihe' desem, sığmazsın" mısralarını okudu. 

Ersoy'un Çanakkale destanını bu sözlerle en güzel şekilde anlattığını vurgulayan Yıldırım, "Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu milletin istiklali yolunda mücadele eden bütün ecdadımızı şükranla, minnetle anıyorum. Şehitler diyarından, Çanakkale'den bütün şehitlerimize rahmet diliyorum. 18 Mart'ta olduğu gibi, 15 Temmuz'da da İstiklal mücadelesi veren Çanakkalelilere, sizlere şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu. 

Yıldırım, 15 Temmuz gecesi Çanakkale'de de alçaklara geçit verilmediğini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ay yıldızlı bayrağı indirtmediniz, ezanları dindirtmediniz, teröristlere fırsat vermediniz. Bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun. AK Parti'nin değerli meselesi Türkiye'dir. Türkiye'nin refahı, Türkiye'nin huzuru ve mutluluğundan başka bizim bir derdimiz olmaz. AK Parti'ye gönül veren siz dava arkadaşlarımızla beraber bu yolu yürümekten büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. Türkiye'yi, içinde bulunduğu derin krizlerden çıkarmak için bu yola beraber çıktık. Çok çalışarak Allah'a şükür o karanlık günleri artık geride bıraktık. Büyük eserler ortaya koyduk. Bugün ülkemizin aydınlık yarınlarını inşa etmek için görev yapıyoruz. Bu yolda ilk gün ne kadar kararlıysak, ne kadar heyecanlıysak aynı şekilde yolumuza devam ediyoruz. Her gün gelişme, kalkınma yolunda ilerliyor, mesafe alıyoruz. Her saati iyi değerlendirmek, ülkenin her kuruşunu doğru, yerli yerinde harcamak için gayret gösteriyoruz. Duruşumuz asil milletin duruşudur. İnancımız milletimizin inancıdır. AK Parti, liderinden mahalle temsilcisine, başbakanından müşahidine kadar 'önce Türkiye' diyenlerin partisidir."

Başbakan Yıldırım, demokrasiyi, özgürlükleri, hukuku askıya almadan güvenlik sorunlarını çözmek için gerekli adımları attıklarını söyledi.

Herkesin bu ülkede istediği gibi yaşayacağını, istediği gibi düşüneceğini, istediği gibi konuşacağını ancak Ay- Yıldızlı bayraktan başka hiçbir bayrağı, hiçbir paçavrayı kabul etmeyeceklerini ifade eden Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"Çanakkale'yi imar ederken Van'ı da ihmal etmedik. İzmir'i kalkındırırken Mardin'i de unutmadık. Trabzon'u inşa ederken Malatya'yı, Balıkesir'i, Tekirdağ'ı ihmal etmiyoruz. Hızlı tren hatlarımız, otoyollarımız, limanlarımız, havaalanlarımızla 81 vilayetimizi kalkındırmaya, geliştirmeye devam ediyoruz. Türkiye'yi nereden aldık, nerelere getirdiğimizi en iyi sizler biliyorsunuz.

15 yıldır istikrar sürsün, Türkiye büyüsün dedik ve elhamdülillah bunu gerçekleştirdik. Bir Türkiye'yi 3 kat Türkiye yaptık, Türkiye'yi üç kat daha büyüttük. Türkiye, bölgesinde ve dünyada güvenli istikrar adası olmaya devam ediyor. 10 yıllar boyunca üst üste biriken sorunları teker teker çözüyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda demokrasimizi daha da geliştireceğiz. Daima kalkınma için daima daha ileri demokrasi için çalışmaya devam edeceğiz. Çocuklarımıza, gençlerimize daha güzel bir gelecek bırakmak için başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, var gücümüzle çalışıyoruz." 

20180121 2 28227996 30003425

"Çanakkale istiklalimizin sembol şehridir"

Çanakkale'nin, istiklalin sembol şehri olduğunu belirten Yıldırım, Çanakkale'nin özgürlüğün ne demek olduğunu iyi bildiğini,  Çanakkale insanının, gençlerinin, kadınlarının Cumhuriyetin değerlerinden, demokrasiden asla taviz vermediğini söyledi.

"Sizlerin hayat tarzınızın, hatta özgürlüklerinizin teminatı da AK Parti olmuştur." diyen Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"Demokrasinin, milli iradenin teminatı da AK Parti'dir. Bunu 15 Temmuz'da gördük. Darbeye karşı bir millet ayağa kalktı. Dimdik darbenin karşısında yerini aldı. Ülkeye sahip çıkmak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün muasır medeniyetler hedefine Türkiye'yi taşımak da hep bizim hedefimiz oldu, bizim önceliklerimiz arasında yer aldı.

Kuru kuruya devletçilik, milliyetçilik bir anlam ifade etmez. Millet adına söz söylemek için eserin olacak, eserin. Bizim eserimiz elhamdülillah her yerde. Taş üstüne taş koymamış, konuşuyor. Ama biz konuşmuyoruz, eserlerimiz konuşuyor. Çanakkale 1915 Köprüsü konuşuyor, Çanakkale-Ezine bölünmüş otoyolu konuşuyor, Çanakkale- Bandırma bölünmüş yolu konuşuyor, Gelibolu- Edirne bölünmüş yolu konuşuyor. Çanakkale'den daha adalara deniz ulaşımı yoktu. Çanakkale'de hava ulaşımı yoktu, Çanakkale'nin yolları yoktu. 'Çanakkale geçilmez' deyince bazıları yanlış anlamış. Çanakkale düşmana geçilmez ey gafiller. Çanakkale havadan da karadan da denizden de her türlü geçilir."

Salondaki gençlerin "Yolların kralı Binali Yıldırım" sloganları üzerine Başbakan Yıldırım, "Yolların kralı yok, yolların kralı var" dedi.

Tatil dolayısıyla yola çıkan vatandaşlara da seslenen Yıldırım, "Tatili mateme dönüştürmeyelim. Tedbirli olalım. Yola çıkarken dinlenin öyle çıkın, kurallara uyun. Sevdiklerinizle tekrar buluşmanızı arzu ediyoruz." dedi.

"Türkiye, teröre asla fırsat vermeyeceğini göstermiştir"

Türkiye'nin ihtiyaçlarına, milletin talebine, gençlerin, kadınların hayallerine göre siyaseti yenilediklerini anlatan Yıldırım, yarının bugünden daha güzel olacağını, Türkiye'nin, bölgenin yükselen yıldızı olmaya devam edeceğini vurguladı.

Başbakan Yıldırım, 22 Mayıs 2016'da AK Parti Olağanüstü Kongresi'nde terörü Türkiye'nin gündeminden çıkaracaklarını söylediğini hatırlatarak, "O gün bugün, terörü milletimizin başına bela olmaktan çıkarmak için gece gündüz demeden, bütün güvenlik birimlerimizle mücadele ediyoruz. Allah'a şükür geldiğimiz noktada terör artık Türkiye'nin birinci meselesi değildir. Terörü ininde vurarak, etkisiz hale getirerek, vatandaşımızın huzurunu, güvenliğini sağladık. Türkiye, teröre asla fırsat vermeyeceğini, dost, düşman herkese göstermiştir. Başta müttefiklerimiz olmak üzere herkes bu konuda ne kadar hassas olduğumuzu bilmelidir." diye konuştu.

"Terörist kalmayıncaya kadar devam edecek"

Türkiye'nin güney sınırlarının güvenliği için Fırat Kalkanı'nda olduğu gibi Zeytin Dalı Harekatı'nın da devam ettiğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"Sonuç alıncaya kadar bir tane PKK'lı, DEAŞ'lı terörist kalmayıncaya kadar devam edecektir. Bizim ne Suriye'nin ne başka ülkenin bir karış toprağında gözümüz yok. Ülkemize yönelen açık terör tehdidini yok etmek için oralardayız. Meşru müdafaa hakkımızı, ne olduğunu, nasıl kullanacağımızı çok iyi biliyoruz. Uluslararası hukuka uygun olarak hukukumuzu da hudutlarımızı da koruyoruz. Sınırlarımızın yanı başında bir terör koridorunun oluşmasına asla geçit yok. Başka bir terörist ordunun kurulmasına ve bunların silahlandırılmasına da izin vermeyeceğiz. Ülkemizin güvenliği için her türlü tedbiri almak boynumuzun borcudur. Bizim meşru bir hakkımızdır. Bizim terörle mücadelemiz bilinmelidir ki bütün dünyanın iyiliği içindir. Zira bölgesel barış, dünya barışının güvencesidir.

Terör Batı'daki merkezleri vurduğunda, onu bir insanlık suçu kabul edip kınarken, bizim coğrafyamızda, Müslüman kanı döküldüğünde eğer teröre müsamaha gösterirseniz, destek olursanız... Müttefiklerimizin teröristlerin yanında, DEAŞ'ın, PKK'nın yanında yer alması bizi üzer."

"Müttefiklik ruhuna aykırı"

Amerika'nın Suriye'deki uygulamalarının, müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu ifaden Yıldırım, "Bir yandan teröre karşı birlikte mücadele edelim diyeceksiniz, diğer yandan da binlerce teröristi güney sınırlarımızda yerleştirmek gayretine gireceksiniz. Teröre karşı net, kararlı bir tavır alması duruş göstermesi Amerika'nın da menfaatinedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde dimdik ayakta ayakta durdukça bu ülkenin kimse bileğini bükemez, sırtını yere getiremez. Ülkemize, düşmanlık edenlerin hevesini kursağında bırakacağız. Bunu, Çanakkale'de yaptık, Kurtuluş Savaşı'nda yaptık, 15 Temmuz'da yaptık, Afrin'de de bunu yaparız, hiç kimsenin şüphesi olmasın." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, sloganlar üzerine "Biz sadece Rabbimiz'in huzurunda eğiliriz, başka hiçbir kimsenin önünde eğilmeyiz." dedi.

Başbakan Yıldırım, Çanakkale'ye 15 yılda yaptıklarının ortada olduğunu belirterek, "Ne tarafa bakarsanız bakın Çanakkale'de bizim eserlerimizi göreceksiniz. Ne kadar proje varsa bunları AK Parti iktidarı gerçekleştirdi. Çanakkale bir zenginlik merkezi, bir cazibe merkezi olma yönünde hızla ilerliyor. Çanakkale'ye bugüne kadar 16 milyar liralık yatırım yaptık. Helali hoş olsun. Çanakkale daha fazlasına layık." diye konuştu.

Her türlü ayrımcılığı reddettiklerini belirten Yıldırım, Türkiye'nin her vatandaşının devletin ve ülkenin asli unsuru, ev sahibi olduğunu dile getirdi.

"Dev gibi sorunları dev gibi hizmetlere dönüştürdük"

Başbakan Yıldırım, "Türkiye 80 milyon vatandaşımızın evidir diyoruz, öyle demeye de devam ediyoruz. Her bir vatandaşımıza 'Sen bu devletin asli unsurusun. Bu devlet senin, sana hizmet etmek bizim görevimizdir' dedik. AK Parti'nin birliği, Türkiye'nin birliğidir. Bu birliği gözümüz gibi koruyacağız. Hayal dahi edilemeyen başarılara imza ata ata bugünlere geldik. Dev gibi sorunları, dev gibi hizmetlere dönüştürdük. Sorunlarımızı, torunlarımıza bırakmadık." diye konuştu. 

3 Kasım 2002 seçiminden sonra milletin kendilerine 11 milyon oy verdiğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Tek başına iktidar görevini verdiniz. 13 yıl sonra 1 Kasım 2015'te genel seçimlerde bir kez daha AK Parti dedi millet. AK Parti'nin birlik, beraberlik ruhu, millete hizmet aşkını bir kez daha takdir ettiniz. 23 milyondan fazla vatandaşımız yine bu şerefli görevi bize verdi, bizi layık gördü. Bu başarının gerçek mimarı sizlersiniz. Bu büyük başarının altında teşkilatlarımızın, ak kadınlarımızın, gençlerimizin imzası var. AK Parti'yi birlikte kurduk, bugünlere birlikte getirdik. Sağ olun, var olun. Allah sizlerden razı olsun. 15 yıl boyunca Türkiye'nin imkan ve kaynaklarını vatandaşımızın refahı için kullandık. Dünyanın hayranlıkla izlediği dev projeler imza attık. Ulaşımdan eğitime, enerjiden sağlığa, Türkiye AK Parti iktidarlarında büyük bir devrim oluşturdu. Hiçbir alanı ihmal etmedik. Hudutlarımızı teröristlerden korurken aynı zamanda hayatın her alanında büyümeye, kalkınmaya da aynı şekilde önem verdik."

Başbakan Yıldırım, Çanakkale'de yıllar geçtiği halde devlet hastanesi inşaatının hala bitirilemediğini, AK Parti hükümetinin bitirip Çanakkalelilerin hizmetine sunduğunu anımsattı.

Kentte, AK Parti hükümetlerinin 15 yılda 6-7 hastane daha yaptığını, 9 sağlık merkezi açtıklarını, 5 yeni hastanenin ise yapımının devam ettiğini belirten Yıldırım, 2002'de yılında sadece 3 112 acil istasyonu olan kentte şimdi 26 112 acil istasyonu olduğunu, ambulans sayısının ise 3'ten 44'e çıktığını kaydetti.

Ulaşım alanında da 81 ilde olduğu gibi Çanakkale'de birçok yatırım yapıldığını dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

"15 kilometre koca Çanakkale'de bölünmüş yol vardı. Bunun üzerine tam 315 kilometre bölünmüş yol daha yaptık, toplam 330 kilometreye çıkardık. Şu an Çanakkale'de farklı yerlerde 10 tane yol projesi devam ediyor. Tarihi köprülerimizi de unutmadık. Restorasyonlarını yaptık. 2 milyon yolcu kapasiteli havaalanı terminalini yaptık, hizmete aldık. Hava ulaşımı yoktu Çanakkale'de. Havaalanı doğru, dürüst kullanılamıyordu. Şimdi Türkiye'nin değil, Çanakkale'nin değil, dünyanın en uzun asma köprüsünü de Çanakkale'ye, 1915 Köprüsü'nü de Çanakkale'ye yapıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. 2023'te inşallah köprümüzü açacağız. Malkara-Çanakkale otoyolunu da bu köprüyle beraber yapıyoruz. Zannediyorlar ki sadece köprü var. Otoyolu da köprüyle beraber yapılıyor. Bu köprü bittiğinde Marmara ve Ege bölgeleri kısa yoldan buluşacak, saat süren geçişler sadece 4 dakikaya inecek. Avrupa'dan Asya'ya geçiş sadece Çanakkale Köprüsü ile 4 dakika olacak. 4 dakika, Rabia... Bu ülkeyi kalkındırmak için attığımız her adıma 'hayır' diyenler ne yazık ki Çanakkale Köprüsü'ne de 'hayır' dediler, 'köprüye hayır' panelleri düzenlediler. Onlara rağmen yine de yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz. Çünkü biz hizmet için varız, millete aşığız, Çanakkale'ye aşığız, şehitler diyarına aşığız. Açık söylüyorum, Çanakkale'nin en önemli meselesi bu köprüdür. Bu köprüyle birlikte bölgenin tarımı, sanayisi, turizmi, ticareti, hayvancılığı daha da gelişecek. Ege ile Trakya bölgesi adeta birleşmiş olacak. Çanakkale ve çevresinde üretilen, süt ve süt ürünleri başta olmak üzere daha birçok ürün İstanbul'a, diğer illere kolayca ulaştırılacak."

Yıldırım, Çanakkale Köprüsü ile Avrupa ve dünyaya da çok daha kolay erişileceğini, istihdam ve ihracatın da artacağını ifade ederek, köprünün Çanakkale'nin bereketine bereket katacağını vurguladı.

Yolları yaparken, köprüler inşa edilirken, tarım arazilerine zarar vermemeye özen gösterildiğini vurgulayan Yıldırım, "Bir köylümüzü de çiftçimizi de toprak sahibini de mağdur etmiyoruz, asla etmeyeceğiz." dedi.

Ezine OSB Projesi'nin devam ettiğini, bunun Çanakkale Köprüsü'nün getirdiği ulaşım imkanlarıyla birleşmesiyle Çanakkale'yi güzel bir gelecek bekleyeceğini dile getiren Yıldırım, diğer yandan tarihi miras ve kültüre de sahip çıkıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Çanakkale, Anadolu, Hamidiye tabyalarının yapımını, restorasyonunu bitirdik. Çanakkale Savaşları Müzesi'nin çevre düzenlemesini, çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu yıl içerisinde hizmete alacağız. Kilitbahir Kalesi'nin restorasyonunda sona geldik. Osmanlı kaleleri hakkında bilgi veren Türkiye'nin ilk Kale Müzesi'ni de Çanakkale tarihi yarımadada açıyoruz. Atatürk evi ve müzesi yenileme çalışması devam ediyor. Troya Antik kentinin Dünya Kültür Mirasları listesine alınmasının 20. yılı dolayısıyla bu yılı Kültür ve Turizm Bakanlığımız Troya Yılı ilan etti. Hayırlı, uğurlu olsun. Geleceğimiz daha da güzel olacak. Yarınımız bugünden daha güzel olacak. Milletimizin birliği, kardeşliği için gereken bütün çalışmaları yapacağız. Kaz Dağları'nın çevresinde yer alan doğal ve termal turizme yönelik çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor. Bu çalışmalarda Kaz Dağlarının doğal ve tarihi değerleriyle uyumlu projeleri gerçekleştiriyoruz. Çanakkale'yi turizm konusunda geliştirmeye devam edeceğiz. Mavi bayraklı plaj sayısını 2'den 11'e çıkardık. Turizm altyapı çalışmalarımız sürüyor. Çanakkale'nin modern televizyon kulesinin yapımı da devam ediyor."

Yıldırım, AK Parti'nin Türkiye'ye sevdalı bir parti olduğunu vurgulayarak, tarihin en kritik seçimlerine gidildiğini dile getirdi.

Binali Yıldırım, "Çanakkale 2019'a hazır mı? Çanakkale yerel seçimlerde bayrağı almaya var mısınız? Çanakkale 2019 cumhurbaşkanlığı seçiminde yeni bir destan yazmaya var mısınız? Pek duyamadım, gençler hazır mıyız? 2019'da destan yazacak mıyız? AK kadınlar hazır mıyız? 2019'da yeni bir tarih yazacak mıyız? Allah sizden razı olsun. Çanakkale bu işi halletmiş, 15 yıldan beri Çanakkale'de herkesin bu hizmetlerde bir katkısı var." ifadelerini kullandı.

Çanakkale için çalışan AK Parti milletvekillerine ve teşkilat yöneticilerine de teşekkür eden Yıldırım'ın konuşması zaman zaman sloganlarla kesildi.

Programa Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Genel Başkan yardımcıları Vedat Demiröz, Fatih Şahin, Hayati Yazıcı, Grup Başkanvekili Bülent Turan, İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar da katıldı.

Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, Başbakan Yıldırım'a kırmızı fon üzerine işli Osmanlı arması ile "1915 Çanakkale Köprüsü"nün tablosunu hediye etti.

Başbakan Yıldırım, salondan ayrılmadan önce kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner64