banner47

Başbakan Davutoğlu, Alevi Kültür Derneklerinin Temsilcileri ile görüştü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Alevi Kültür Derneklerinin Temsilcilerini Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Başbakan Davutoğlu, Alevi Kültür Derneklerinin Temsilcileri ile görüştü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Alevi Kültür Derneklerinin Temsilcilerini Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

14 Ocak 2016 Perşembe 09:38
Başbakan Davutoğlu, Alevi Kültür Derneklerinin Temsilcileri ile görüştü.
 İstanbul'da gerçekleşen terör saldırısını kınayan Davutoğlu, "Bir kez daha ülkemize bu saldırıda hayatını kaybeden Türkiye'ye dost, Türkiye'nin misafiri yabancı uyruklu dostlarımızın, misafirlerimizin ailelerine, onların ülkelerine taziyelerimi sunuyorum" dedi.

Yaralananların büyük çoğunluğunun Alman uyruklu olduğunun altını çizen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Almanya kamuoyuna, dost, müttefik Almanya'ya da seslenerek ifade ediyorum ki, kaybedilen bütün bu dostlarımızın acısı 78 milyonun yüreğindedir. Hepimiz misafirleri ailemizin de bir parçası olarak da gördüğümüz için Türkiye'yi severek Türkiye'yi ziyarete gelen bu misafirlerimizin acısı, 78 milyonun acısıdır.

Bunun için gerekli her türlü çalışmayı da yaparız. Özellikle de yaralıların bir an önce şifa bulması ve hayatını kaybedenlerin onurlarına, hayatlarında ve terör mağduru olmaları hasebiyle de onların hatıralarına her zaman sahip çıkacağımızı, bundan sonra onların ailelerinin de bizim için ebediyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, dostları gibi muamele göreceklerini de bütün Almanya'daki dostlarımızın ebediyen yaralı veya hayatını kaybedenlerin aileleri için geçerli olacağını ifade etmek isterim. 

Zorlu ve çetin bir süreçten geçiyoruz ama bu süreci başarıyla teröre karşı mücadele anlamında nihayete erdirebilmek için sahip olduğumuz en büyük kaynak, bütün dünyada dayanışma bilincinin artması ve teröre karşı omuz omuza verilme iradesidir. Tekrar taziyelerimi sunuyorum ve bir daha böyle bir olayın ne Türkiye'de ne de dünyada yaşanmaması temennisinde bulunuyorum."

Terör olayından en fazla zarar görmüş millet ve devlet olarak her zaman terör saldırılarına karşı teyakkuz halinde olunduğunu belirten Davutoğlu, nereden gelirse gelsin, hangi gerekçeyi kullanırsa kullansın, hangi etnik, mezhebi ya da dini arka plana sahip olursa olsun terör yapan herkesin insanlık suçu işlediğini söyledi.

Türkiye olarak şimdiye kadar PKK, DAEŞ, DHKP-C, El-Kaide gibi bütün terör örgütlerine karşı açık ve ilkeli bir tavır sergilediklerini ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Yakın dönemde özellikle Suriye'deki istikrarsızlık, Irak'ta yaşanan bazı iç gerilimler dolayısıyla ortaya çıkan boşluktan da istifade eden DEAŞ terör örgütünün dünyanın her yerinde ve ülkemizde yaptığı saldırılar da bu insanlık suçlarının en acımasız, en barbar örnekleri arasındadır. Ankara saldırısında, Suruç saldırısında canlarımızı kaybetmiştik. Paris'te Charlie Hebdo olayında da olduğu gibi dayanışmamızı her zaman gösterdik. Teröre karşı bütün insanlığı omuz omuza bir arada olmaya hep davet ettik."

Sultanahmet'teki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin tümünün yabancı uyruklu olduğunu bildiren Davutoğlu, "Yaralılar arasında da farklı uyruklular var, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da var. Bu misafirlerimiz bizim için aziz ve değerli misafirlerimizdi. Onlar, Türkiye'deki kültürel birikimi ve Türk halkını daha yakından tanımak için ülkemizdeydiler. Ben her şeyden önce tekrar, hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimi ifade ediyorum. Bu çerçevede de hayatını kaybeden Alman vatandaşları için biraz önce sayın Merkel ile de bir görüşme gerçekleştirdim. Kendisine taziyelerimi sundum. Teröre karşı dayanışma kararlılığımızı bir kez daha teyit ettim" dedi.

"Uluslararası terörizme karşı birlikte mücadele edelim"

Türkiye'nin asırlardır farklı din, kültür, etnik ve mezhebi kökenden insanların barış ve huzur içerinde yaşadığı bir ülke olageldiğine dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu terör saldırıları, Türkiye'nin bu çok kültürlü yapısını, demokratik ortamını, hiçbir şekilde etkileyemeyecektir. Bu saldırı sadece oradaki uluslararası bir infial olması bağlamında da özellikle böyle bir yer, böyle bir topluluk hedef seçilmiş olabilir. Sadece onları hedef almadı, bütün Türkiye'yi bütün insanlığı hedef aldı. Saldırının failinin yabancı uyruklu bir DEAŞ mensubu olduğunu şu anda biliyoruz. Saldırıyı gerçekleştiren DEAŞ terör örgütüne karşı verdiğimiz mücadeleyi de bundan sonra aynı kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bütün terör örgütlerine karşı olduğu gibi DEAŞ'a karşı da yürüttüğümüz mücadelede hiçbir şekilde kararlılığımızdan bir adım dahi geri adım atmayacağız. Bu terör örgütü ve terörü gerçekleştiren failin bütün ilişkileri, bağlantıları ortaya çıkarılacak ve hak ettiklerini mutlaka göreceklerdir. Buradan bir kez daha bütün insanlığa çağrıda bulunmak istiyorum, küresel bir dayanışma içerisinde olmak durumundayız. Paris'te yapılan saldırıda nasıl omuz omuza durmuşsak, İstanbul ve Ankara'da yapılmış olan saldırılara karşı da hep beraber omuz omuza duralım. Hiçbir şekilde terörü, şu dinle veya etnisiteyle ya da mezheple irtibatlandırmadan bütün terör örgütlerinin ve terör unsurlarının insanlık düşmanı olduğu gerçeğini hep beraber haykıralım. Uluslararası terörizme karşı birlikte mücadele edelim. Bu çerçevede atılacak adımların Türkiye kararlılıkla destekçisi olacaktır. Bu çerçevede bir kez daha uluslararası topluma çağrıda bulunmak istiyorum."

Davutoğlu, bugün karşı karşıya kalınan terörün en önemli kaynaklarından birisinin Suriye'deki iç gerilim ve ortaya çıkan güvenlik boşluğu olduğunu belirterek, "Bundan en fazla etkilenen ülkelerin başında da Türkiye gelmektedir. Sınırlarımızda DEAŞ unsurları temizleninceye kadar ve DEAŞ'ın Türkiye'ye tehdit teşkil etmesinin önüne geçilinceye kadar ve sonrasında DEAŞ'ın uluslararası topluma tehdidinin bütün ortadan kalmasına kadar Türkiye hem ulusal olarak hem de koalisyon unsurlarıyla birlikte mücadelesine devam edecektir" dedi.

Çankaya Köşkü'ndeki görüşmeye, Alevi Dedeleri İbrahim Erzincan, Hüseyin Dedekargınoğlu ve Hasan Kılavuz ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Sekreteri Sadık Özsoy, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ali Başak, Alevi Kültür Dernekleri Genel Sekreteri Ali Arıkan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Fadime Türkyılmaz, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün katıldı.

Toplantıda, Başbakan Davutoğlu'na, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ve Selçuk Özdağ ile Başbakanlık Başmüşavirleri Hatem Ete ve Necdet Subaşı eşlik etti. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner64