banner47

Başbakan Davutoğlu’ndan gençlere çağrı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Wow Hotel'de gerçekleştirilen Genç MÜSİAD 5. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi'ne katılarak konuşma yaptı.

Başbakan Davutoğlu’ndan gençlere çağrı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Wow Hotel'de gerçekleştirilen Genç MÜSİAD 5. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi'ne katılarak konuşma yaptı.

20 Aralık 2015 Pazar 19:08
Başbakan Davutoğlu’ndan gençlere çağrı

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi'ndeki konuşmasında, genç girişimcilerin ileride çok geniş imkanlara kavuşacağını, belki de çok etkileyici makamlarda bulunacağını ve devlet sorumluluğu üstleneceğini ifade ederek, ancak kalplerde adalet anlayışı olmaması durumunda makamların, paraların, sermayelerin hiçbir kıymeti harbiyesi bulunmadığını söyledi.

Esmaül Hüsna'dan hareketle, el-hakk ve onun evrendeki adaleti üzerinde muhabbete dayalı bir adalet felsefesi yerleşmesi ve bütün her şeye bu perspektifle bakılması durumunda sermayenin ve makamın bir anlamı olacağını vurgulayan Davutoğlu, "Allah size adalet hesabını vereceğiniz makamlar nasip etsin. Hesabını veremeyeceğimiz makamlardan da hepimizi uzak tutsun" dedi.

Genç girişimcilerin ülke için üretmenin yanında en temel sorumluluklarını "gençlere ve kardeşlerine güzel örnek olmak" şeklinde açıklayan Davutoğlu, "Özellikle zor günler geçirdiğimiz şu dönemde, sınırlarımızın dört bir yanında, savaşın ve kargaşanın yaşandığı, günahsız çocukların derin sularda hayalleriyle vedalaştığı, eline taş, silah tutuşturulan gençlerimizin, canlarımızın kendi topraklarını bir hiç uğruna yakıp yıkmaları için kandırıldığı şu günlerde kardeş olmaya, örnek olmaya çok ihtiyaç var. Sokakta savaşa itilen çocuklarımızı geri kazanmaya her şeyden çok ihtiyacımız var. Şu anda hayatlarını nasıl kararttıklarını göremeyen gençlerimizin yıkımlarını değil, üretimlerini, yeniden doğuşlarını görmeye çok ihtiyacımız var" diye konuştu.

Davutoğlu, gençlere çağrıda bulunarak, şöyle devam etti:

"Sizi sokaklara atarak ölüme gönderen kirli zihinlerin oyunlarına gelmeyin. Hayatlarınızı karartarak sizleri dağlara, barikatlara, hendeklere mahkum etmeye çalışanları dinlemeyin. Sizleri ailenizden, sevdiklerinizden ayırarak yüreklerine sevgi yerine nefret tohumları ekenlere fırsat vermeyin. Devleti düşman göstererek, gençlerimizin geleceğini çalanlara bugün gelin hep beraber 'edi bese/yeter artık' diyelim. Hendek kuranlara, tuzak kuranlara, cami yakanlara, pusu kuranlara 'yeter artık' diyelim. Bugün temiz, bembeyaz bir sayfa açalım. Devlet her zaman sizin ve bu ülkenin güzel gençlerinin yanında. Biz her zaman sizin yanınızdayız. Yeter ki atın elinizdeki taşları, sopaları... Ailenizi, yuvanızı, toprağınızı yakmayın, yıkmayın. Kulağınıza fısıldanan yalanlar uğruna geleceğinizi, hayallerinizi bir kenara atmayın. Devlet her zaman vatandaşı için var. Biz her zaman sizler için varırız. Sizin iyiliğiniz için, size bir gelecek sunmak için de ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Ne fedakarlık gerekiyorsa onu da yapacağız. Bu toprağın her karışında sevginin, hoşgörünün ve huzurun tesis edilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz."

"Aşını paylaşacağı bir kardeşi olsun"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, özellikle de genç girişimcilerden bir ricası olduğunu ifade ederek, "Bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu şartlardan olumsuz şekilde etkilenen ve hendeklerden, barikatlardan ve bunların getirdiği ortamdan etkilenerek iş dünyasında, iş hayatında önemli engellerle karşılaşan bölgedeki genç esnafa sahip çıkın. Her biriniz Diyarbakır'da, Mardin'de, Şırnak'ta, Hakkari'de, Bingöl'de, Van'da bir genç esnafı kan kardeşi, dava kardeşi, can kardeşi edinin. Ekonomi Bakanlığımız devreye girebilir. İş teşkilatlarımız, MÜSİAD devreye girebilir. Buradaki her kardeşimin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bir helal lokma kardeşi olsun. Lokmaları paylaşacağı, silahlara, hendeklere, barikatlara karşı lokmalarını, aşını paylaşacağı bir kardeşi olsun" diye konuştu.

Ülkenin doğusunu, batısını, kuzeyini, güneyini kardeşlik ve muhabbetle kuşatmaya geldiklerini ifade eden Davutoğlu, bereketli topraklara sadece muhabbet ve sevgi tohumu ekeceklerini söyledi.

Davutoğlu, verdikleri sözleri yarıda bırakmayacaklarını, reform planlarını en kısa zamanda hayata geçireceklerini belirtti.

Davutoğlu, WOW Hotel'de Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen "5. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi"nde yaptığı konuşmada, böylesi anlamlı bir organizasyonda olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

Çok yoğun bir programının olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Ama mesele MÜSİAD ise kuruluşundan beri takip ettiğim, destek verdiğim MÜSİAD ise ve hele hele gençler ise böyle bir programa 'hayır' demek mümkün değildir" diye konuştu.

Gençlerle her buluştuğunda yeniden enerji, yeniden güçlü bir iddianın ayak seslerini duyar gibi olduğunu kaydeden Davutoğlu, MÜSİAD'ın bundan 25 sene önce hangi şartlar altında kurulduğunu ve bu sürede neler başardığını yakından, içeriden çok iyi bildiğini aktardı.

MÜSİAD'ın, kısa süre içinde ekonomik hayatın en önemli STK'larından biri haline dönüştüğünü, üye sayısının 11 bini geçtiğini ifade eden Davutoğlu, MÜSİAD'ın kurulmasına katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Sadece İstanbul sermayesini değil tüm Türkiye'yi temsil eden, ekonomik hayatımızın en önemli aktörlerinden biri oldu. Aynı şekilde 2002 yılında idealist ve kararlı genç iş adamları tarafından kurulan Genç MÜSİAD'ın çalışmaları da hızla ülkemizin her sathına yayıldı. Bugün 2 bin 100'e yakın üyesiyle tüm ülkemizde yaptıkları çalışmalarla gurur duyuyoruz. Ancak bir hususun altını özellikle çizmek istiyorum. Genç MÜSİAD'ın ülkemiz ve iş dünyamız için önemi, bu gençlerimizin girişimci ruhlarını milli ve manevi değerleriyle harmanlamış olmalarından kaynaklanmaktadır. Sizler bir yandan kaliteli eğitimleriniz ve teşebbüs ruhunuzla memleket ekonomisine katkıda bulunurken, bir yandan da kültürel ve manevi değerlerin ışığında iş ahlakına sadık kalmakta, bu ahlakı yüceltmektesiniz. Bugünkü kongremizin teması adil dünya girişimi ve konuşma başlıkları bu hassasiyetin en güzel göstergesi. Adil dünya girişimi. Bu nedenle sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır."

"Yeni Türkiye kabuğunu kırdı, yüzünü, yönünü tüm dünyaya çevirdi"

 Genç MÜSİAD'ın, 2002'de AK Parti iktidarının Türkiye'de yeni bir sayfa açtığı yılda kurulduğunu anımsatan Davutoğlu, "Sizler Genç MÜSİAD'ın temsilcileri, yöneticileri ne 28 Şubat sürecini yaşamak zorunda kaldınız ne de 1990'lı yılların koalisyon hükümetlerini. Bu ne büyük bir bahtiyarlık" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'nin bugünkü durumunu daha doğru değerlendirmek için 1990'da kurulan MÜSİAD'ın değerli üyelerinin, abilerinizin, ablalarınızın kapısını çalın, onların tecrübelerini ve kıyaslamalarını dikkatlice dinleyin" diyen Davutoğlu, eski Türkiye'nin kendi kabuğuna çekilmiş, içine kapalı bir Türkiye olduğunu anlattı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Koalisyonlarla sürekli bir şekilde siyasi kriz yaşayan bir Türkiye'ydi 1990'lar. Yeni Türkiye ise kabuğunu kırdı, yüzünü, yönünü tüm dünyaya çevirdi. Her açıdan dünyaya açıldı. Dışişleri bakanı olduğumda diplomatlarımızla yaptığım ilk konuşmada verdiğim bir talimat vardı. Artık hattı diplomasi yoktur, sathı diplomasi vardır. Satıh ise bütün dünyadır. Şimdi de genç girişimcilerimize bir hedef olarak diyorum ki artık hattı iktisat yoktur, sathı iktisat vardır. Satıh ise bütün dünyadır. Bütün dünyada sizi görmek istiyorum. Türkiye'nin dünyaya sırtını değil de yüzünü dönmesi özellikle ekonomik faaliyetler açısından son derece gereklidir. Bakın bazı küçük istatistikler hep zikrediyoruz ama hafızalardan silinmemesi için hatırlamakta fayda var.  2002 yılında 87,6 milyar dolar olan dış ticaret hacmimiz, 2014 yılında 3,6 kat artarak 400 milyar dolara yükseldi. 2002'de 36 milyar dolar olan ihracatımız, geçtiğimiz yıl 158 milyar dolar seviyesine çıktı. 2002 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ürün sayısı 9 iken, şimdi bu ürün sayısı 37.  2002 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısı 8 iken, bu sene 34'e yükseldi. Ekonomik dönüşümü Türkiye'ye yapılan yatırımlarda ve Türk iş adamlarının yurtdışında yaptıkları yatırımlarda da görüyoruz. 1984 ile 2002 arasında Türkiye'ye sadece 14,8 milyar dolar yabancı yatırım gelmişti. 2003-2014 yıllarında ise 149 milyar dolar, neredeyse bütün geçmiş dönemlerden 10 misli fazla bir yatırım geldi."

"Hiçbir ülkede, herhangi bir parti 5 ay içinde yüzde 9'luk bir puan artışı sergileyememiştir"

Türk firmalarının da 12 yılda yaklaşık 27 milyar dolarlık dış yatırım gerçekleştirdiğini anlatan Davutoğlu, 1974 -2002 yılları arasında yurtdışında üstlenilen müteahhitlik bedellerinin toplamının 46 milyar dolar olduğunu söyledi. Davutoğlu, 2002-2015 yılları arasında ise 273 milyar dolarlık işin üstlenildiğini, dünyada bu alanda en başarılı birkaç ülkeden biri haline gelindiğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Dünya ekonomisinde zorluklar yaşanırken, çevre coğrafyamızda jeopolitik depremler, travmalar, yangınlar, ateşler sürerken Allah'a şükür ekonomik performansımız son gelen verilerle doğru istikamette başarılı bir seyir takip ediyor. 2003-2014 yılları arasında ortalama reel büyümemiz yüzde 4,8 olmuştu. 230 milyar dolardan aldığımız milli geliri, bu çerçevede 800 milyar dolara çıkardık. 2015 yılında beklentilerin üzerinde bir performans sergileyen ekonomimiz, ikinci çeyrekte yüzde 3,8, üçüncü çeyrekte yüzde 4 büyüyerek, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasına girmiştir. Piyasa beklentilerinin de çok üstünde gerçekleşen üçüncü çeyrekteki yüzde 4'lük büyüme, 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasındaki ekonomik istikrardan taviz vermeden başarılı bir şekilde ülkeyi yönettiğimizin en açık göstergesidir. AK Parti kadroları iki seçim arasında iş dünyasına ve millete güven verebilmiş, ekonomiyi siyasi istikrarsızlığa kurban etmemiştir. 7 Haziran'da bütün ülkemize AK Parti Genel Merkezi balkonundan seslenmiş ve şunu söylemiştim; şimdi gururla hatırlıyorum. Demiştim ki 'Sizin mesajınızı aldık, biliniz ki bu mesajı doğru okuyacağız'. Yine demiştim ki 'Sakın ola ki kimse kaygı duymasın. Bir an dahi bu ülkede yönetim boşluğu oluşmasına izin vermeyeceğiz'. Genç arkadaşlar, geçmiş siyasi tarihlere bakın, başka ülkenin siyasi gelişmelerine bakın, demokrasilerini karşılaştırın. Hiçbir ülkede, herhangi bir parti 5 ay içinde yüzde 9'luk bir puan artışı sergileyememiştir."

Bunun sırrının 7 Haziran akşamı paniğe kapılmadan, hiçbir tereddüt göstermeden halka, "Merak etmeyin, kim kaos planı yaparsa yapsın, bu kaos planlarını boşa çıkaracak, inançlı, kararlı kadrolar sizin emrinizdedir" dediklerini ve gereğini yaptıklarını dile getiren Davutoğlu, 7 Haziran'dan 1 Kasım'a kadar karşı karşıya kaldıkları komploları anlattı.

Başbakan Davutoğlu, "Suruç saldırısı, Ankara Garı saldırısı, Ceylanpınar'da polislerimizin şehit edilmesi... Her türlü komployu denediler. Beklediler ve istediler ki Türkiye bir kaosun içine girsin. Olmadı, olmayacak. 7 Haziran ile 1 Kasım arasında verdiğimiz sözü tuttuk, halkımıza bırakın kısa bir süre yönetim boşluğunu, bir dakika dahi yönetim boşluğu hissettirmedik. Teröre karşı mücadele yürüttük, ekonomik krizle boğuştuk, birçok uluslararası ve ulusal karşı kampanyalarla uğraştık ama sırtımızı ne millete döndük ne de dünyaya kapatıp, içimize döndük. Milletimize dayandık. Milletimize güvendik ve Türkiye'yi elhamdülillah 1 Kasım'da herkesin hayranlıkla izlediği bir demokrasi zaferiyle buluşturduk. Kolay değil. Yüzde 85 katılım, yüzde 97,5 temsil, yüzde 49,5'luk oy gücü desteği herkese nasip olmaz" şeklinde konuştu.

Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi'nde konuşan Davutoğlu, yüzde 3,5-4 civarı bir büyümenin, 2015'te Türkiye ekonomisinin, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilere göre yaklaşık iki kat ya da daha fazla büyümesi anlamına geldiğini söyledi. 

Başbakan Davutoğlu, 2016'nın çok daha iyi bir yıl olacağını belirterek, ancak herkesin bunun için gece-gündüz çalışması gerektiğinin altını çizdi. 

Ekim ayında sanayi üretiminin, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttığını anımsatan Davutoğlu, bunun, 2005'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını, 1 Kasım seçimleriyle bunun devam edeceğini, sanayi üretiminin 4. çeyrek büyümesine ciddi katkı sağlayacağının görüldüğünü aktardı. 

Davutoğlu, büyümenin halka yansımasının iç piyasada net bir şekilde müşahede edildiğini vurgulayarak, "AK Parti hükümetleri döneminde rekor düzeyde istihdam olanağı sağladık. Küresel krizin başladığı 2007 yılından bu yana birçok ülke istihdam kayıplarını telafi edemezken, biz yaklaşık 7 milyon vatandaşımıza ilave istihdam imkanı sağladık. Sadece son 1 yılda yaklaşık 250 bin kişisi 15-24 yaşlarındaki gençler olmak üzere 1 milyon kişiye istihdam imkanı sağladık" diye konuştu. 

"Bütçe dengesini korumaya devam edeceğiz"

AK Parti hükümetlerinin kendilerinden önceki enflasyonu tek haneye indirdiğini hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Paramızın o sonundaki utanç kaynağı sıfırlardan kurtulduk. IMF'ye borcu bitirdik. Eskiden IMF'ye mahkum olan bu ülkeyi G20 dönem başkanı haline getirdik. 13 yılda yaptıklarımızla herkesin işini, aşını, ekmeğini büyüttük. AK Parti hükümetleri öncesinde mali dengeler sürdürülebilir değildi. Yüksek bütçe açıkları ve borç yükü nedeniyle Türkiye iflasın eşiğine gelmişti. Hükümetlerimiz döneminde sağladığımız mali disiplin sayesinde Türkiye, mali açıdan dünyaya örnek hale geldi. 2014 ve 2015 yıllarında toplam 4 seçim yaşanmasına, milyonlarca Suriyeli kardeşimizin Türkiye'ye gelip ek bir yük oluşturmasına rağmen bütçe dengelerini korumayı sürdürüyoruz ve koruyacağız. 2002'de yüzde 10,8 olan genel devlet açığının milli gelire oranını yüzde 1 seviyelerine gerilettik. Artık genel devlet bütçesini dengede kapatmayı hedefliyoruz. 2002'de yüzde 74 olan AB tanımlı borç stokunun milli gelire oranını 2015'te yüzde 34 seviyesine kadar gerilettik. Bu alanda 28 AB üyesinin 25'inden daha iyi bir durumdayız. Mecliste komisyonlarda görüşülecek 2016 bütçemizde de aynı disiplinli, tutarlı davranışı devam ettireceğiz. İnşallah hep beraber çok daha güzel günler göreceğiz. Türkiye'yi karamsarlığa boğmak isteyenlere karşı aydınlık bir geleceği hep beraber inşa edeceğiz."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, iflasın eşiğinden aldıkları ülkeyi, yeniden güçlü, iddialı ve en önemlisi de umutlu ve öz güvenli bir ülke haline getirdiklerini, düşük gelir seviyesinden orta gelir seviyesine yükselttiklerini belirtti.

Asla rehavete kapılmayacaklarını anlatan Davutoğlu, "Çünkü yapacak daha çok işimiz var. Önümüzde o orta gelirden yüksek gelire ülkemizi çıkarmak gibi bir sorumluluğumuz var. Başardıklarımızla yetinmeyeceğiz. Önümüzdeki hedeflere, 2023'e ve daha sonrasına bakacağız. İnşallah şimdi genç girişimci olanlar 2023'ü beraber inşa edecek. Sizden sonra gelecek nesillere yeni ve daha büyük hedeflere dönük bir Türkiye bırakacaksınız. Sizler hem genç hem müteşebbis iş adamları kimliğinizle çok özel imkanlara kavuşacaksınız" şeklinde konuştu.

Gençlere yönelik vaatler

Davutoğlu, gençlere yönelik düzenlemelere kısaca değinmek istediğini dile getirerek, şu görüşleri iletti:

"Bunları geçtiğimiz kampanya döneminde milletimizle paylaşmıştık. Şimdi teker teker hayata geçireceğiz. Kendi işini ilk defa kurmak isteyen genç arkadaşım, kardeşim 'Param yok, ne yapacağım' diye düşünmeyecek. Her gence proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız sermaye vereceğiz. Çünkü biz gençleri potansiyel tehdit değil, büyük sinerji, enerji, aşk ve kalkınma kaynağı olarak görüyoruz. Can suyu olacak bu parayla gençlerimiz ihtiyaç olan sermayeyi alacaklar, harcamaları yapacaklar. Burada hedefimiz, her gencin kendi işini kurması için devletin bir ana baba şefkatiyle ona el uzatmasıdır. Daha da büyük işler düşünürsen ona da varız. 50 bin yetmiyorsa tekrar gelecek ve 'Bana daha fazla kaynak lazım' diyecek. O zaman biz de 'Al şu 100 bin lirayı. Faizsiz kredi olarak işlerini yoluna koy. Sonra ödersin' diyeceğiz. Gençlerimize faiz baskısı yaşatmayacağız. Yani işe başlayan her genç 150 bin lirayı, 50 bini karşılıksız 100 bini de faizsiz kredi olmak üzere, can suyu olarak cebinde bilsin. Bununla ilgili gerekli Bakanlar Kurulu kararlarını çıkardık. KOSGEB'de önümüzdeki hafta bu konuda attığımız adımları gözden geçireceğiz. Bunun içinde yüzde 85 kefalet imkanı da sağlıyoruz. Hala gencimiz derse ki 'Benim daha da desteğe ihtiyacım var, benim üzerimde vergi yükü olmasın', o zaman ona diyeceğiz ki '3 yıl boyunca senden gelir vergisi almayacağız. Ne kazanırsan doğrudan sermayeni artırmak için kullan'. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek veriyoruz. İlk 3 ay içinde yapacağımız düzenleme ile ilk kez iş bulacak her gencin bir yıllık maaşını devlet olarak biz ödeyeceğiz."

"Bizim gençliğimizde genç olmak zor işti. Üniversitelerde anarşi kol gezerdi. İş imkanları dardı" diyen Davutoğlu, Suriye, Yunanistan gibi yerlerde tersi olmasına rağmen şu an Türkiye'de artık genç olmanın başlı başına bir bahtiyarlık, onur olduğunu anlattı.

Başbakan Davutoğlu, gençlerin genel sağlık sigortası prim borçlarını da sıfırlayacaklarını dile getirerek, "Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirler alıyoruz. Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin genel sağlık sigortası giderlerine destek oluyoruz. Buna göre primler 2 yıl süreyle, gelir testi yapmaksızın ve prim alınmaksızın devlet tarafından karşılanacak. Sadece girişimcilere değil bütün gençlere taahhüdümüz vardı. Onu da yerine getireceğiz. Gençlere ücretsiz internet erişimi imkanı getirecek ve her gencimizin ücretsiz internete erişimini sağlayacağız" ifadelerini kullandı. 

Gençlerin sosyal medyada daha doğrudan iletişime geçtiğini aktaran Davutoğlu, dün Facebook'tan canlı yayın yaptıklarını ve bunun da çok ilgi gördüğünü anlattı. 

"Basın mensupları üstüne alınmasın ama demek ki bundan sonra kendi yayınımızı kendimiz yapacağız. Öyle görünüyor" diyen Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Seçim öncesinde de gençlerle bir araya gelmiştim. Orada söz vermiştim. İnşallah onu ayda ya da iki ayda bir tekrar edeceğiz diye. Gençlerle kütüphane ortamında sohbetlere devam edeceğiz. Arada sırada da Facebook sürprizi yapacağız, Orada bir hafta içinde verdiğimiz on maddelik taahhüdün hepsini yerine getirdiğimizi gençlerle paylaştık. Gençlerimizin bursunu 330 liradan 400 liraya çıkaran kararı aldık ve uygulamaya başlıyoruz. Gençler için GENÇDES programını da hayata geçiriyoruz. Kısa film, ilk film, kitap ve dergi gibi benzeri sanatsal faaliyetler ile sportif etkinliklerde bulunan gençlerimize proje bazlı karşılıksız destek vereceğiz. Genç kabiliyetlerimizin ortaya çıkması için tüm engelleri kaldıracağız. Girişimci olmak için biraz da dünyayı tanımak lazım. Dünyayı tanımak için de pasaport lazım. Taahhütlerimizden biriydi. Öğrenim gören gençlerin pasaport harcını kaldırıyoruz. Ayrıca THY ile konuştuk ve uygulamaya geçti. Gençlere yurtdışı seyahatlerinde yüzde 20 indirim sağlıyoruz. Allah'ın izniyle bunların bir kısmını hayata geçirdik, bir kısmını bir hafta içinde hayata geçirdik, çeyiz desteği fonu da dahil, onun da Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Kim evlilik hesabı açarsa gençler için, onun karşılığı yüzde 20 desteği de biz vereceğiz."

Başbakan Davutoğlu, artık Türkiye'de özellikle gençler için her şeyin çok daha kolay olacağını, bunların dışında bütün vaatlerini üç ay içinde hayata geçireceklerini dile getirdi. 

Eskiden seçim öncesi yapılan vaatlerin sonradan unutulduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Şimdi vaatler üç ay içinde hayata geçiriliyor. İşte AK Parti farkı bu. Türkiye geçmişte ne vaatler gördü. Hepinize iki anahtar vaadinde bulundu biri. Ama sonra eldeki anahtarlar da gitti. Ama biz vadettik mi milletin desteği, Allah'ın izniyle bunları birer birer yerine getiririz" dedi. 

"Adaleti yüceltin"

Davutoğlu, kongrede "adalet" kavramına ayrı bir yer açmalarından dolayı bunu yapanları tebrik ederek, şunları kaydetti:

"Adil bir dünya düzeni sloganı ile somut adımlar atmanız güzel bir tablo ortaya çıkarıyor. Bunu başbakan olarak değil, hepinizin hocası ya da beraber ders yapmaktan keyif aldığınız bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Bu başlık, gördüğüm anda, 'Mutlaka bu kongreye katılmalıyım' dedirten bir başlık oldu. Siz bu yolda yürüdükçe yanı başınızda hep beni göreceksiniz. İnşallah bu yolda yürüdükçe, adalet, adil bir dünya için çalıştıkça, bizden ne talep ederseniz, yanı başınızda bizi bulacaksınız. Hiç protokol engeline takılmayacaksınız. Çünkü her işin esası adalettir. İş adamı olsanız da adaletli davranmak zorundasınız. Herkese alnının terinin hakkını, teri kurumadan vereceksiniz. Devlet adamı olacaksınız, herkese, tüm insanlara eşit davranacaksınız. 'Bana mı, başka yere mi oy verdi' diye bakmadan hepsine eşit  davranacaksınız. İlim adamı iseniz, önünüze gelen her talebe eşit davranacaksınız. Adalet bu anlamda siyasetin de ilmimizin de iktisadımızın da temel kavramıdır. Adaleti yaygınlaştırmadıkça, siyasetin de ilmin de ekonominin de girişimin de faydası olmaz. Onun için sizleri tebrik ediyorum. Çok sağlam bir kültürel geçmişten geldiğinizi çok aşikar ortaya koydunuz. Adalet kavramını hep yüceltin."

Kongrede, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ile Genç MÜSİAD Başkanı Yavuz Fettahoğlu da kısa birer selamlama konuşması yaptı.

Ardından Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Olpak ve Fettahoğlu ile birlikte kongreye sponsor olan firmaların yöneticilerine fidan dikim sertifikası ile minyatür ağaç verdi.

Daha sonra toplu aile fotoğrafı çekimi gerçekleştirilirken, kongreye AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Turhan, İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile çok sayıda davetli katıldı.

Kongre, konuşmalardan sonra okunan sonuç bildirgesiyle devam etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner64