banner47

İktidara gelme umudu olmadığı için her şeyi söyler

Başbakan Binali Yıldırım, Tekirdağ 6. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

İktidara gelme umudu olmadığı için her şeyi söyler

Başbakan Binali Yıldırım, Tekirdağ 6. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

04 Şubat 2018 Pazar 11:24
İktidara gelme umudu olmadığı için her şeyi söyler

 Başbakan Binali Yıldırım, Tekirdağ 6. Olağan İl Kongresi öncesinde Salonun önünde kendisini bekleyen vatandaşlara hitap etti.

Kendisini dinleyenlere, "2019'a hazır mısınız, Tekirdağ destan yazacak mı?" sorusunu yönelten Yıldırım, "İl başkanımızı biliyorsunuz. Cüneyt Bey. Yakışıklı, çalışkan... Tekirdağ'a Cüneyt Yüksel başkanımızla beraber yerel yönetimlerde ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeni bir başarıya ve zafere imza atmaya var mısın Tekirdağ? Maşallah. Tekirdağ, işi bitirmiş. Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Allah sizlerden razı olsun." diye konuştu.

Yıldırım, vatandaşların Ergene havzasına ilişkin talepleri üzerine ise şunları kaydetti:

"Merak etmeyin. Ergene havzasını da tamamlayacağız. Yollarını da tamamlıyoruz. Hiç merak etmeyin. Ergene'deki yolları normalde belediyenin yapması lazım. İçerideki yolları... Yapamıyor. Bunların zaten yaptıkları bir şey yok. Konuşuyorlar. O halde 2019'da işi ehline vereceğiz değil mi? Şimdi çıkmış bugün kongrede diyor ki 'Filan yeri de alacağız. Filan şehri de alacağız.' Bol keseden atıyor. Sen bırak orayı burayı almayı. Tekirdağ ak hizmetle tanışıyor. Bunu da göreceksin yakında."

Vatandaşların "Salonda yer yok. İçeriye almıyorlar." ifadeleri üzerine Yıldırım, "İçeride yer yok. Yerimiz dar gönlümüz geniş evelallah. Allah sizden razı olsun. Demek ki Tekirdağ'a daha büyük salonlar lazım. Artık salonlar almıyor. İnşallah daha güzel günlerle ve daha güzel vesilelerle beraber olacağız. Bir olacağız, beraber olacağız kardeş olacağız. Birlikte Türkiye olacağız inşallah. Bugün, Afrin'de Doğu'da ve Güneydoğu'da birliğimiz ve kardeşliğimiz için, teröre son vermek için gece gündüz mücadele eden güvenlik kuvvetlerimize, kahraman askerlerimize Tekirdağ'dan selam gönderiyoruz. Allah yar ve yardımcıları olsun." diye konuştu. 

Başbakan Binali Yıldırım, Tekirdağ 6. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

Yıldırım, Tekirdağ'ın "Mustafa Kemal, Namık Kemal, Yahya Kemal olmak üzere üç Kemal'in memleketi" diye bilindiğini ve Cumhuriyet'in, bağımsızlığın, mücadelenin başladığı ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin geçmişindeki en büyük başarıyı ortaya koyan bir şehir olduğunu dile getirdi.

Kongrenin 2019'da Tekirdağ'ın yerel yönetimde de iktidara gelişinin habercisi olduğuna işaret eden Yıldırım, partililere, "Tekirdağ, 2019'da Tekirdağ'ı, ilçelerini, beldelerini, ak belediyecilikle tanıştırmaya hazır mısınız? 2019'da yerel seçimlerde yeni bir destan yazmaya var mısınız?" diye sordu. Gelen "evet" yanıtı üzerine Yıldırım, "Maşallah, Tekirdağ bu işi bitirmiş." dedi.

Yıldırım, 45. kongrenin yapıldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Bitlis ve Batman'da olduğunu hatırlatarak, ilk büyükşehir kongresinin de Tekirdağ'dan başlatıldığını bildirdi.

Tekirdağ'da "Menzile giden yol, seni menzilden ayırmaz. Yol menzilin bir parçasıdır." şeklinde bir söz olduğunu aktaran Yıldırım, "İşte biz, menzile, hedefe giden yolda gece gündüz yürüyoruz, hep beraber yürüyoruz." diye konuştu.

Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı başlarken, Mehmet Kuzu isimli bir askerin "Vatan bizim için kızıl elmadır." dediğine işaret ederek, Kuzu'nun Tekirdağlı olduğunu, annesi Ümmühan Kuzu ve babası Cemil Kuzu'nun da bugün kongrede bulunduğunu söyledi.

"İktidara gelme umudu olmadığı için her şeyi söyler"

Binali Yıldırım, "Kendini bilmez CHP milletvekili diyor ki 'PYD terör örgütü değil' diyor. Bu ne haddini bilmezlik, bu ne aymazlık? Daha ne göreceksin? 90'dan fazla roket fırlatılmış, siviller hayatını kaybetmiş, 40 yıldır milletimizin başına bela olmuş PKK/PYD/YPG sülalesi aynı boyun soyundan. Aynı soysuzlardan. Neresi terör örgütü değil bunların? Bunu söyleyen ana muhalefet partisinin milletvekilleri. Tekirdağ, bunu bir yere not et. Millet düşmanlarıyla yola gitmek Tekirdağ'a yakışmaz. 2019'da milletine, vatanına, bayrağına, devletine canı gibi sahip olan Tekirdağlı aziz kardeşlerim bunun hesabını soracaktır." diye konuştu.

Bugün CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nın yapıldığını hatırlatan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki 'Eğitimimiz milli olacak. Afrin Harekatı milli olacak. Ordumuz milli olacak. Be kardeşim bunlara itiraz eden mi var? Eğer her şeyin milli olmasını istiyorsan AK Parti'ye bak. Milli ittifak var, buyur sen de katıl. Hep beraber yolumuza devam edelim. Lafla millilik olmaz, millilik Afrin'de teröristlerin başına bomba gibi düşmekle olur. Millilik, hudutlarımızda oluşturulan terör devletine geçit vermemekle olur. Millilik, ay yıldızlı bayrağı alıp Hakkari'de dalgalandırarak gezmekle olur. Lafla millilik olmaz."

Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında "İçeride şu kadar faiz verdiniz, dışarıda bu kadar faiz verdiniz." dediğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Niğde-Ankara Otoyolu'nu ihale ettiler, kazma vuramadılar. Kriz geldi maalesef bütün işler yattı, bütün projeler bir yana bırakıldı. Tekirdağ'a bakın, 2002 öncesi Tekirdağ'ın yollarına bakın. Tekirdağ-Muratlı arası demiryolu projesi Atatürk'ün vasiyetidir. Kim yaptı? AK Parti yaptı. Tekirdağ'a ikinci limanı AK Parti kazandırdı. Tekirdağ'a bölünmüş yolu, çevre yolunu, alt geçitleri, üst geçitleri kazandıran kim? AK Parti. AK Parti, yapar, söz verirse sözünü yerine getirir. AK Parti yapamayacağı hiçbir şeyin sözünü de vermez.

Sayın Kılıçdaroğlu, kimin faize ne kadar para verdiğini eğer bilmek istiyorsan rakamlara bak. 2002'de milli gelirin yüzde 14,4'ü, yüzde 15'i faize gidiyordu. Bugün faiz giderlerinin milli gelir içindeki payı yüzde 2'nin altındadır. Kim memleketi soydurmuş, kim memleketin kuruşuna sahip çıkmış rakamlara bakarak konuşalım. Diyor ki 'İktidara gelirsek, öğretmenlere 5 bin liranın üzerinde maaş vereceğim.' Tabii iktidara gelme umudu olmadığı için her şeyi söyler, dilin kemiği yok. Böylelerine rahmetli babaannem derdi ki 'Kaval elin, yel Allah'ın', üfle Kemal üfle, seninki de bu hesap. Hesap yok, kitap yok."

Darbecilere, vesayetçilere, ayrımcılık yapanlara bu ülkeyi teslim etmeyiz

AK Parti'nin sorunları torunlara havale eden değil anında çözen bir parti olduğunu belirten Yıldırım, "AK Parti dağ gibi sorunları dağ hizmetlere dönüştüren partidir. AK Parti Türkiye'nin umududur. Bu büyük davanın birer neferiyiz. Geride kalan 16 yılı birlikte beraberlik içinde büyük hizmetlerle tamamladık. Hiçbir zaman makam ve mevki peşinde koşmadık. Her zaman vatandaşımızın hakkını ve hukukunu savunduk. Bizi bir araya getiren en önemli şey, Türkiye'nin geleceği, milletin refahı ve mutluluğu oldu. Bu kutlu yürüyüşümüzü birçok defa durdurmak için önümüze çıktılar. Hiçbirine fırsat vermedik. AK Parti'yi yolundan çevirmek istediler. Karşımıza çıkan engelleri aşa aşa bugünlere geldik. AK Parti'nin kapısına mühür vurmak istediler. Gezi ayaklanmasını organize ettiler. Başaramadılar. Ekonomik büyümeyi durdurmak için uluslararası işbirlikçileriyle operasyon yaptılar yine başaramadılar." diye konuştu.

Yıldırım, bunları başaramayanların 15 Temmuz darbe girişiminde bulunduklarını aktararak, şöyle devam etti:

"Yine başaramadılar. Çünkü gençler, kadınlar, erkekler 7'den 70'e bütün millet, Tekirdağ meydana indi. Bayrak inmedi, ezanlar dinmedi. Alçaklara gereken dersi verdiniz. Nice oyunları, nice planları başlarına geçirdik. Bundan sonra da inşallah hiçbir şekilde hiçbir vesayet odağı bu ülkeyi kutlu yürüyüşünden döndüremeyecek. Darbecilere, vesayetçilere, ayrımcılık yapanlara bu ülkeyi teslim etmeyiz. Bu böyle bilinmeli."

Zeytin Dalı Harekatı

Konuşmasının devamında Zeytin Dalı Harekatı hakkında değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, "Zeytin Dalı Harekatı'na çok şükür millet tam destek veriyor. İçeride ve dışarıda hazmedemeyenler olsa da bu harekat büyük bir kararlılık ve başarıyla devam ediyor. Zeytin Dalı Harekatı'nın ne olduğunu anlamak istemeyenler Türkiye'ye öyle veya böyle bu harekatla ilgili kara propaganda yaparak, maalesef algıyı değiştirmeye çalışıyorlar. Zeytin Dalı Harekatı terörün başının bulunduğu yerde ezilme harekatıdır. Zeytin Dalı Harekatı, zulüm altında inim inim inleyen Arapların, Kürt kardeşlerimizin, Türkmen kardeşlerimizin bu zulümden kurtarılma harekatıdır. Zeytin Dalı Harekatı, emperyalistlerin sınırlarımız boyunca kurmaya çalıştıkları, terör devletinin, terör kuşağının sona erdirilmesi, yok edilmesi harekatıdır."

Yıldırım, harekatın, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması ve sınırların teminat altına alınması için yapıldığını hiçbir şekilde sivillere yönelik amacı ve sonucu olmadığına vurgu yaptı. 

Harekatta zarar görenin Hatay'da, Kilis'te yaşayanlar olduğuna dikkati çeken Yıldırım, 15 günde 90'dan fazla roketli saldırının gerçekleştiğini anımsattı.

Bu harekat bütün insanlığın vicdanı demek

Yıldırım, harekatın haklı olduğunu ve Mehmetçiğin bu kapsamda destan yazdığını belirterek, mesele vatan kurtarmak olduğunda 81 milyonun yollara düşeceğini ve alçaklara hak ettiği dersi vereceğini ifade etti.

Harekat hakkında değerlendirmelerine devam eden Yıldırım, "Bu harekat komşular için özgürlük demek. Bu harekat bütün insanlığın vicdanı demek. Ama hiçbir zaman terör örgütlerinin propagandasına kapılıp burada yaptığımız harekata gölge düşürmeye çalışanlara müsamaha göstermeyiz. Bazılarının AK Parti'ye olan düşmanlığı, husumeti o kadar artmış ki ak olana kara, kara olana ak demekten geri durmuyorlar." dedi.

Yıldırım, PKK, PYD, YPG ve DEAŞ'ın hepsinin aynı yolun yolcusu olduğunu anlatarak, bunların hiçbir kutsalı olmadığını kaydetti.

Bu terör örgütlerinin öldürme ve şiddet üzerine kurgulandığını vurgulayan Yıldırım, örgütlerin başka isimlerle faaliyet göstermesinin milleti kandıramayacağını aktardı.

Yıldırım, Afrin'deki Öcalan Anıtının imha edilişini anımsatarak, "Bütün dünya bunu görsün istiyoruz. Arkalarında durdukları, silah verdikleri, sırtlarını sıvazladıkları terör örgütlerinin gerçek kimliğini hala görmedinizse o zaman Mehmetçik bunu size en iyi şekilde gösteriyor. Yerle bir ederek, darmadağın ederek, siper ve mevzilerini yok ederek bunu gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, mücadelenin yurt içinde, sınırların ötesinde barış, kardeşlik, güvenlik sağlanana, vatandaşların ve komşuların, can ve mal güvenliği sağlanana kadar devam edeceğini yineledi.

Yıldırım, Türkiye'ye dışarıdan yönelen bütün tehditler ortadan kalkıncaya mücadelelerine devam edeceklerini anlatarak, bir yandan da kalkınma mücadelesinin süreceğini ifade etti.

Ekonomide iyiye gidişin devam edeceği bilgisi veren Yıldırım, şunları aktardı:

"Felaket tellallığı yapanlar, yine hepsi mosmor oldu. 2018'de sanayiye, üretime desteğimiz artarak devam edecek. İhracatımızdaki artış devam ediyor. Üretimdeki güven endeksi büyümeye devam ediyor. Bütün göstergelerimiz ekonominin 2018'de de büyümeye devam edeceğini gösteriyor. Kim hangi felaket tellallığını yaparsa yapsın Türkiye'nin 2019'a giden bu kutlu yolda başarıları artarak devam edecek."

Yıldırım, gençlerin endişe etmemesini tavsiye ederek, milletin içeriden ve dışarıdan gelecek her türlü tehdide misliyle karşılık verecek güce sahip olduğunu kaydetti.

Bunun için daha çok çalışıp vatandaşa daha çok hizmet götüreceklerini kaydeden Yıldırım, "Yollarını da yapacağız, gönüllerini de kazanacağız." diye konuştu. 

Tekirdağ'a son 15 yılda yapılanların ortada olduğunu kaydeden Yıldırım, "15 yılda sevgili kardeşlerim tam 15 milyar yatırım yaptık, helali hoş olsun. Tekirdağ daha fazlasını hak ediyor." ifadelerini kullandı.  

Tekirdağ'ın bereketli topraklarına bereket katıyoruz

Tekirdağ'da yüksek öğretimde bir çığır açtıklarını kaydeden Yıldırım, 2006 yılında açılan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nin öğrenci sayısının bugün 35 bini aştığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Üniversiteye bir de teknoloji merkezi kurduk. İlk ve orta öğretimde gelecek yılların ihtiyacı olan tam 49 yeni okul yapıyoruz. Ergene Havzası Projesi'yle Trakya Bölgesi'nde çevre kirliliği tamamen ortadan kalkacak. 13 adet ileri atık su arıtma tesisini yapıp hizmete aldık. Bunun 6'sı da Tekirdağ'da. Hani nerede CHP'li belediyeler, nerede? Kapıdan girerken bana şikayet ediyorlar, Muratlı'da, Çorlu'da yollar yapılmıyor, araçların ön takımını üç ayda bir değiştiriyoruz diye vatandaş şikayet ediyor. Fazla şikayete lüzum yok, önümüzde az bir zaman kaldı, yapılacak iş kökten temizlik yapmak. Başka türlü işin üstesinden gelinmez."

Tekirdağ'a 4 yeni hastane hizmete aldıklarını, şimdi de dev bir şehir hastanesi yaptıklarını vurgulayan Yıldırım, "Bedeli 715 milyon. Helali hoş olsun. Bu ay sonunda hastanenin yapımına başlıyoruz, değil mi Ahmet Bey?" diyerek Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a sordu. Yıldırım, "İnşallah şehir hastanesine ilk kazmayı da ay başında vuruyoruz. " diyerek sözlerine devam etti. 

Tekirdağ'da 2003'te sadece 85 kilometre bölünmüş yol olduğunu kaydeden Yıldırım, "Şimdi ne kadar? 328 kilometre bölünmüş yol yaptık. Şimdi oto yol da yapıyoruz. Çanakkale 1915 Köprüsü ve otoyoluyla beraber inşaatına başladık. Bu yol ve köprü bittiğinde Tekirdağ'ın Çanakkale'nin Edirne'nin ve Kırklareli'nin hatta Balıkesir'in, İzmir'in Manisa'nın turizmde ticarette önü açılacak, daha da gelişecek." dedi.

Tarımda toplulaştırma çalışmalarına son sürat devam ettiklerini kaydeden Yıldırım, "Çiftçilerimize 15 yılda desteği bu bölgede tam altı kat arttırdık. Önümüzdeki aylarda yeni müjdelerimiz olacak. Buraya ayrıca diğerlerine ilave olarak 'Üzüm Teknoloji Araştırma Merkezi' de kuruyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Sulama yatırımlarını daha da hızlandırıyoruz. 7 baraj, 35 gölet, 29 sulama tesisi süratle tamamlanıyor. Sulama yatırımlarıyla Tekirdağ'ı evelallah şaha kaldırıyoruz. Tekirdağ'ın bereketli topraklarına bereket katıyoruz." dedi.

Yıldırım, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Şunu herkes çok iyi bilmelidir ki; hiçbir vatandaşımızı, hiçbir şehrimizi, hiçbir bölgemizi bir diğerinden ayırt etmiyoruz. Biz Kürt, Çerkez, Laz, Roman, göçmen demiyoruz. Biz bütün çeşitlerimiz ve unsurlarımızla bir milletiz. Ayrılıklarımız bizi bölen değil bizi zenginleştiren değerlerimizdir. Bütün vatandaşlarımızın birinci sınıf olduğu tek Türkiye'yi savunuyoruz. Bu inançla her şehrimize, her vatandaşımıza ulaşıyor, hizmetlerini yerine getiriyoruz. Edirne'den, Tekirdağ'dan, Kırklareli'den bütün Anadolu'ya muhabbetle uzanıyoruz. Ülkemizi ortak bir ruh olarak, ortak bir beden olarak düşünüyor ona göre çalışıyoruz. Kaderimiz birdir bizim. Bunu en iyi siz bilirsiniz. Tekirdağ bilir.

Önümüzdeki 2019 seçimlerine Tekirdağ AK Parti teşkilatları hazır mıyız? Koşar adımlarla yerel yönetimlerde, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, milletvekilliği seçimlerinde yeni bir zafere imza atacak mıyız gençler. Kapı kapı dolaşmaya, her bir hemşehrimizi kucaklamaya hazır mısınız? İnşallah bu gayretle Tekirdağ'ı hak ettiği yarınlara birlikte taşıyacağız. Allah yolumuzu açık etsin. Kongremiz Tekirdağımıza ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Göreve gelecek il başkanımız ve kadrolarına da üstün başarılar diliyor, bugüne kadar bu kutlu davaya hizmet eden bütün kardeşlerime de şükranlarımı sunuyorum."

Programa Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesajı izletildi. Kongrede mevcut başkan Cüneyt Yüksel güven tazeledi. 

Konuşmasının ardından Balıkesir'e gitmek üzere salondan ayrılan Başbakan Yıldırım, Kumbağ sapağında "ÖTV gitti, dertler bitti" yazılı pankart açan taksicileri görünce otobüsten indi. Yıldırım, taksicilerle bir süre sohbet ettikten sonra fotoğraf çektirdi. 

Tekirdağ Valiliği ziyareti ise Başbakan Yıldırım'ın yoğun programı dolayısıyla iptal edildi.

20180203 2 28493056 30416373    20180203 2 28493056 30416377

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner64