banner47
banner128

Başkan Erdoğan'dan dünyaya "kadına şiddet" açıklaması: Tahammülümüz yoktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Dördüncü Kadın Konferansı'nın 25. yıl dönümü etkinliğine video mesaj gönderdi.

banner116

Başkan Erdoğan'dan dünyaya "kadına şiddet" açıklaması: Tahammülümüz yoktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Dördüncü Kadın Konferansı'nın 25. yıl dönümü etkinliğine video mesaj gönderdi.

haberiumturk
haberiumturk
01 Ekim 2020 Perşembe 18:20
Başkan Erdoğan'dan dünyaya "kadına şiddet" açıklaması: Tahammülümüz yoktur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen Dördüncü Kadın Konferansı'nın 25. yıl dönümü etkinliğine video mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Dördüncü Kadın Konferansı'nın 25. yıl dönümü etkinliğine gönderdiği video mesajda, “Kadına yönelik şiddete karşı mücadelemizi de çok yönlü, bütüncül bir yaklaşımla ve sıfır tolerans ilkesiyle yürütüyoruz” dedi.

“KADININ SOSYAL HAYATTAKİ ROLÜNÜN GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN TARİHÎ NİTELİKTE ADIMLAR ATTIK”

Mesajında; Pekin Deklarasyonu'nun, kabulünden 25 yıl sonra dahi, kadın ve kız çocuklarının hakları için bir kilometre taşı olmaya devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deklarasyonun yerel, bölgesel ve küresel düzeyde gözden geçirme sürecine büyük önem atfettiklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gözden geçirme süreçlerinin, kaydedilen ilerlemenin 1995'te taahhüt edilenin gerisinde kalındığına dikkati çekerek, bugünden itibaren daha fazlasının yapılması gerektiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak, son yıllarda kadının sosyal hayattaki rolünün güçlendirilmesi için tarihî nitelikte adımlar attık. 'Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum' ilkesinden hareketle, kadın ve kız çocuklarının eğitimi ile kadınların iş gücüne katılımını teşvik ettik” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de kadın iş gücünü 3 milyon 926 bin kişi artırarak 10 milyon 686 bine, kadın istihdamını 2 milyon 802 bin kişi artırarak 8 milyon 924 bine çıkardıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine bu dönemde kadınların iş gücüne katılma oranının 6,5 puan artarak yüzde 34,4'e yükseldiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde altı yaş ve yukarı nüfus içinde kadın okuryazarlık oranı yüzde 79,9 iken, bu oranın 2019'da yüzde 95,3'e ulaştığını söyledi.

“ÜLKEMİZDEKİ TEK BİR KADININ DAHİ ŞİDDETE UĞRAMASINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOKTUR”

Kadına yönelik şiddetle ilgili çalışmalara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Kadına yönelik şiddete karşı mücadelemizi de çok yönlü, bütüncül bir yaklaşımla ve sıfır tolerans ilkesiyle yürütüyoruz. Ülkemizdeki tek bir kadının dahi şiddete uğramasına, hakkının, hukukunun, onurunun çiğnenmesine asla tahammülümüz yoktur. Sayın Volkan Bozkır'ın Genel Kurul'un bu yılki çalışmaları için belirlediği öncelikler arasında kadınların hayat standartlarının ve haklarının güçlendirilmesi, hayatın tüm alanlarına eşit katılımlarının sağlanması ve toplumdaki statülerinin yükseltilmesinin de bulunmasını takdirle karşılıyoruz. Sayın Bozkır'a bu anlamlı çalışmasında gereken her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz.”

Koronavirüs salgınının, kadın haklarının, aradan geçen 25 yıla rağmen, hâlen ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadınların, salgından en olumsuz etkilenen toplum kesimlerinin başında yer aldığına vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok ülkede kadına yönelik şiddet eylemlerinin tırmandığına, ekonomik ve sosyal olarak kadınların omuzlarındaki yükün daha da ağırlaştığına dikkati çekerek şunları kaydetti: “Türkiye olarak bu süreçte ev içi şiddetin artma ihtimalini dikkate alarak yeni kadın konukevleri açtık. Böylece müessif hadiseler karşısında mağdurları koruma kapasitemizi daha da güçlendirdik. Ayrıca, istihdam önlemleri ve kadın dostu politikalar uyguladık. Sosyal Destek Hattı ve özel olarak geliştirilen mobil uygulama ile şiddet ve istismar vakalarının ilgili birimlere anında bildirilmesini sağladık. Kadınların bu zorlu süreçten daha güçlü çıkmasını temin etmek hepimizin sorumluluğudur. Bu yılki gözden geçirmenin '2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi' kapsamında yapılmasını bu açıdan anlamlı buluyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner145

banner114