banner47
banner128

Biz bu parayı istemiyoruz

Erdoğan, , Bulgaristan Başbakanı Borisov'u kabul etti

banner116

Biz bu parayı istemiyoruz

Erdoğan, , Bulgaristan Başbakanı Borisov'u kabul etti

haberiumturk
haberiumturk
02 Mart 2020 Pazartesi 20:20
Biz bu parayı istemiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Borisov ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye günübirlik çalışma ziyaretinde bulunan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

“Avrupa Birliği mülteciler konusunda çifte standart uygulamaktadır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki görüşmeleri ve katıldıkları çalışma yemeği sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Borisov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Avrupa Birliği 18 Mart Bildirisi’nin gereklerini tam olarak yerine getirmemiştir. Avrupa Birliği bugün de çifte standart uygulamaktadır. Bakınız hâlâ Avrupa Birliği üyesi ülkelerin önde gelenleri, bizim sınırlara şu anda yürüyen mültecilerle ilgili, Türkiye'nin burada yanlış yaptığını söyleyecek kadar çifte standart uyguluyor” dedi.

“İDLİB'DE 1,5 MİLYON İNSAN EVLERİNİ TERK EDEREK TÜRKİYE'NİN SINIRLARINA DAYANMIŞ VAZİYETTE”

Bulgaristan Başbakanı Borisov'u Ankara'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden ve en son TürkAkım açılış töreni vesilesiyle İstanbul'da bir araya geldiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilişkilerdeki olumlu ivmeyi bu sene Sofya'da gerçekleştirecekleri 2. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantısı’yla sürdüreceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin ana gündem maddesini Suriye'de yaşanan gelişmelerin oluşturduğunu vurgulayarak rejimin İdlib'e yönelik saldırganlığının durdurulması yönünde atılabilecek adımları ele aldıklarını söyledi.

Şehit düşen askerlerin ailelerine taziyelerini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Borisov’a da gösterdikleri dayanışma için teşekkür etti.

İdlib'de 1,5 milyon insanın evlerini terk ederek Türkiye'nin sınırlarına dayanmış bir vaziyette beklediğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüşmelerimizde maalesef Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyük bir çoğunluğunun bu konudaki duyarsızlığını da dile getirmek durumunda kaldım. 4 milyondan fazla sığınmacıya dokuz yıldır ev sahipliği yapan Türkiye'nin durumunu maalesef Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve tüm dünya hâlâ anlamış değil” dedi.

“ADİL YÜK VE SORUMLULUK PAYLAŞIMI BEKLENTİLERİMİZ CEVAPSIZ KALDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce “Eğer adil bir yük paylaşımına Avrupa Birliği bizimle beraber destek vermezse kapıları açmak durumunda kalırız” dediğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Türkiye ile Avrupa Birliği arasında varılan uzlaşı çerçevesinde 18 Mart 2016 tarihinde yayınladığımız bildiride yer alan taahhütlerimizi şimdiye kadar harfiyen yerine getirdik. Bu kapsamda adil yük ve sorumluluk paylaşımı beklentilerimiz ise ne yazık ki cevapsız kaldı. Avrupa Birliği ise 18 Mart Bildirisi’nin gereklerini tam olarak yerine getirmemiştir. Avrupa Birliği bugün de çifte standart uygulamaktadır. Bakınız hâlâ Avrupa Birliği üyesi ülkelerin önde gelenleri bizim sınırlara şu anda yürüyen mültecilerle ilgili Türkiye'nin burada yanlış yaptığını söyleyecek kadar çifte standart uyguluyorlar. Hani adil yük ve sorumluluk paylaşımı, bu yükü biz mi kaldıracağız?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin mülteciler için 40 milyar doları aşan bir harcama yaptığına dikkati çekerek, Avrupa Birliği’nin söz verdiği 6 milyar avroyu vermediğini vurguladı.

“AVRUPA COĞRAFYASININ TAMAMINI İLGİLENDİREN BU HASSAS SÜREÇTE İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ara görüşüyoruz 'size 1 milyar avro göndereceğiz' diyorlar. Kimi aldatıyorsunuz? Ben bu akşam Sayın Başbakan'a da söyledim 'Biz artık bu parayı da istemiyoruz' dedim. 40 milyar doları harcayan Türkiye Cumhuriyeti onların vereceği parayı da bulur, üretir ve harcar. Türkiye'nin onuruyla oynamaya kimsenin hak ve yetkisi yoktur. Avrupa Birliği hâlâ çifte standart uygulamaya devam ediyor. Türkiye'nin güvenlik kaygılarını görmezden gelirken Yunanistan'ın 1951 Cenevre Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin hilafına aldığı ölümlere dahi yol açan tedbirleri desteklemektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ve kendisinden koruma isteyen kişilere uluslararası koruma sağlamaya devam eden ülke olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sığınmacılar, mülteciler bulundukları ülkeleri terk etmekte ve gidecekleri yeri seçmekte özgürdürler. Bu lokal bir hukuktan bahsetmiyorum, uluslararası hukuka göre bu kişilerin zorla bir ülkede tutulması mümkün değildir. Bu kişiler kendi özgür iradeleriyle ülkemizden ayrılmaktadır. Yunanistan gibi tüm ülkelerin uluslararası yükümlülüklerine riayet ederek sınırlarına ulaşan göçmenlerin, sığınmacıların başvurularını milliyetine bakmadan alıp inceleme ve gerekli korumayı sağlama zorunluluğu bulunmaktadır. Nitekim bugün Yunan askerleri iki tane mülteciyi öldürdü, bir tane de ağır yaralı var. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel de yarın Türkiye-Yunanistan sınırını ziyaret edeceğini açıkladı. Herhâlde mültecilerin Yunan sınırında kaldığı insanlık dışı muameleleri görecektir. Yunanistan sahil güvenlik yetkililerinin Ege'de yaptıklarını da izlemesini tavsiye ediyorum.”

Bulgaristan'ın bu konuda sağduyulu bir yaklaşım sergilediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde Bulgaristan ile mükemmel olarak nitelendireceğim bir güvenlik iş birliğimiz ve dayanışmamız var. Bu iş birliği ve dayanışma anlayışının bütün Avrupa Birliği ülkeleri için örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlayışı benimseyen bütün ülkelerle Türkiye'nin de parçası olduğu Avrupa coğrafyasının tamamını ilgilendiren bu hassas süreçte iş birliğine hazırız” dedi.

Bulgaristan Başbakanı Borisov ve heyetine ziyaretinden ötürü teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgar Millî Günü'nü tebrik etti.

BULGARİSTAN BAŞBAKANI BORİSOV: “MUHTEMELEN KİMSE KAPIDA BEKLEYEN BÜYÜK İNSANİ KRİZİ GÖREMİYOR”

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da İdlib’te rejimin saldırısı sonucu şehit düşen Türk askerlerinin ailelerine taziyelerini sundu.

Bulgaristan Başbakanı Borisov, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler çerçevesinde Türkiye'nin, ülkesine destek vermeye hazır olmasından duyduğu memnuniyet dile getirerek, “Dünya genelinde zor bulunan filtreli maskeleri peyderpey temin ederek bize yardımcı olacağınız için çok teşekkür ederim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile perşembe günü Moskova'da yapması öngörülen toplantıya ilişkin de Bulgaristan Babakanı Borisov, “Görüşmeler çerçevesinde Suriye'deki ölümcül gelişmeler konusunda diplomatik bir çözüm bulacağınızı arzu ve temenni ediyorum” diye konuştu.

Bulgaristan Başbakanı Borisov, “Can kaybının yanı sıra yüzbinlerce göçmen de mülteci de sınırlarımıza doğru geliyor. Şahsınız nezdinde Türkiye'nin Bulgaristan sınırına yönelik Avrupa ile imzalanan anlaşmanın hükümlerini ve taahhütlerini yerine getirdiği için teşekkür ediyorum. Bu, Bulgaristan vatandaşlarının müsterih olmalarını sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Sofya'da üçlü ve daha büyük formatta bir toplantının düzenlenmesi konusunda büyük çaba harcadığını ancak tarafların aynı masaya oturma arzusu göstermemesi nedeniyle bunun mümkün olmadığının altını çizen Bulgaristan Başbakanı Borisov, “İnanıyorum ki en kısa zamanda Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve tüm mevkidaşlarımızla böyle görüşmeler yapılması gerek fakat henüz herkes bunu görmedi. Muhtemelen kimse kapıda bekleyen büyük insani krizi göremiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bulgaristan Başbakanı Borisov, krizin ancak sağduyu, barış ve diplomasi ile çözülebileceğine vurgu yaparak, “İmzalanan anlaşmaların yerine getirilmesi lazım. Türkiye'ye kaynağın neden verilmediğini anlayamıyorum. AB'nin ana ilkelerinden biri yükün paylaşılmasıdır” yorumunu yaptı.

“Sınırlarda bekleyen çocuk ve kadınları korumak için çok çalışacağız” diyen Bulgaristan Başbakanı Borisov, “Her şeyden önce iyi komşuluk ilişkilerine güveniyorum ve inanıyorum ki önümüzdeki günlerde, haftalarda, aylarda bir çözüm bulacağız. Sonuçta akil insanlarız” diye konuştu.

“AVRUPA BİRLİĞİ MAALESEF SÖZÜNDE DURMADI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Borisov'un açıklamalarının ardından da şunları söyledi: “Özellikle şunu söylemem lazım; ülkemizden çıkmakta olan bu mülteciler her şeyden önce aylardır konuştuğumuz adil, hakça paylaşım konusundaki sürecin bir tezahürüdür. Eğer bugün 100 binler kapıları zorluyorsa bunun bir sebebi var. Avrupa Birliği maalesef sözünde burada da durmadı. Hele hele Yunan askerinin bugün iki kişiyi öldürmesi, bir kişinin de ağır yaralanması özellikle bu süreci olumsuz etkilemiştir. Bunların uluslararası göç hukukuna da saygıları yok. Nasıl olsa Türkiye dokuz yıldır bütün bu göçmenleri baktı, besledi, barındırdı. Herhâlde diyorlar ki 'bir 19 sene daha bakar', kusura bakmasınlar artık böyle bir süreç yok.”

Son Güncelleme: 03.03.2020 11:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner145

banner114