banner47
banner128

Erdoğan: Denetimsiz dijitalleşme bizi faşizme götürür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, onur konuğu olarak katılacağı TRT World Forum’da “Küreselleşmenin Krizi:Müesses Nizamı Yeniden Değerlendirmek” başlıklı bir konuşma yaptı.

banner116

Erdoğan: Denetimsiz dijitalleşme bizi faşizme götürür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, onur konuğu olarak katılacağı TRT World Forum’da “Küreselleşmenin Krizi:Müesses Nizamı Yeniden Değerlendirmek” başlıklı bir konuşma yaptı.

haberiumturk
haberiumturk
01 Aralık 2020 Salı 12:46
Erdoğan: Denetimsiz dijitalleşme bizi faşizme götürür

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KILIFI ALTINDA SERGİLENEN NOBRAN TAVRA ‘DUR’ DENİLMEZSE, BUNUN ACISINI AVRUPA İLE BERABER TÜM İNSANLIK ÇEKECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forum’un açılış oturumuna video mesaj göndererek, katılımcılara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT World Forum’un açılış oturumuna gönderdiği video mesajda, “Medya organlarının İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığına bayraktarlık yapması, gerçekten utanç vericidir. Basın özgürlüğü kılıfı altında sergilenen çirkeflikler, farklı din ve kültüre mensup insanların bir arada yaşama iradesini zehirlemektedir. Şayet bu nobran tavra ‘dur’ denilmezse, bunun acısını Avrupa’yla beraber tüm insanlık çekecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl dördüncüsü düzenlenen TRT World Forum’a, video konferans yoluyla da olsa hitap etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Forum’un başarılı geçmesini temenni etti.

Forum’un bu yıl “Salgın Sonrası Dünya’da Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler” temasıyla düzenlendiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki gün boyunca çevrimiçi yapılacak oturumlarda dijitalleşmeden teknolojiye ticaretten Suriye, Yemen ve Karabağ’daki çatışmalara kadar her biri diğerinden önemli konuların ele alınacağını söyledi.

“SALGINLA BERABER BİRÇOK ALANDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER YAPMAK ZORUNDA KALIYORUZ”

Koronavirüs salgınının hayatın her alanında derin izler bıraktığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgınla beraber ikili ilişkilerden, ekonomide, alışveriş yöntemlerinden daha birçok alana kadar köklü değişiklikler yapmak zorunda kalındığını belirtti.

Medya, siyaset ve uluslararası ilişkilerin de bu değişim dalgasından etkilendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir yükselmekte olan yeni medya araçlarının, salgının ortaya çıkardığı tabloda daha da yaygınlık kazandığını söyledi.

Ticaretin yanı sıra basında da dijitalleşmenin öne çıkmaya başladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geleneksel medyanın etkisini tamamen yitirdiğini elbette söyleyemeyiz; ancak yeni bir gerçeklikle karşı karşıya olduğumuzu da inkâr edemeyiz. İşin uzmanları tarafından TRT World Forum’da yapılacak tartışmaların bu noktada bizlere yeni ufuklar çizeceğine inanıyorum” dedi.

“DİJİTALLEŞME, YENİ HAKSIZLIKLARA VE ÖTEKİLEŞTİRMELERE YOL AÇMAMALIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir siyasetçi olarak hayattaki her şey gibi teknolojinin de insan hayatını kolaylaştırmak için var olduğuna vurgu yaparak, şu değerlendirmelerde bulundu: “İnsanı maddi ve manevi varlığıyla bir bütün olarak gören dijitalleşme, hepimiz için hayırlı neticeleri beraberinde getirecektir. Ancak hiçbir denetimin olmadığı, keyfiliklere açık, hukukun dışında bir alan olarak algılandığında dijitalleşmenin bizi götüreceği yer, faşizmdir. Bunun için dijitalleşme, özgürlüğün alanını genişletirken yeni adaletsizliklere, yeni haksızlıklara, yeni ötekileştirmelere yol açmamalıdır. Son yıllarda sosyal medya platformlarının kullanımının yaygınlaşmasıyla, maalesef bu konuda çok ciddi sorunlar yaşanıyor. ‘Sınırsız özgürlük’ bu başlık altında tamamen denetimsiz bir alan oluşturularak, yeni mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Kimi zaman mevcut hukuk düzeninin bile yetersiz kaldığı bu durum, siber zorbalık başta olmak üzere psikolojik ve sosyal sorunlara kapı aralıyor. Mağdurlar, çoğu kez şikâyetlerini ulaştırabilecekleri ne bir muhatap, ne de haklarını arayabilecekleri hukuki bir mecra bulabiliyor. Kötülük yapanın, suç işleyenin yanına kâr kaldığı bir düzenin adı özgürlük olamaz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya platformlarının, artan mağduriyetleri önleyecek bir çabanın içine dahi girmemesine de değinerek, devletlerin vatandaşlarını koruma gayesiyle attığı iyi niyetli adımları da “özgürlüklere müdahale” parantezine alınarak, akim bırakılmaya çalışıldığını kaydetti.

Türkiye olarak bir süredir bu konuda yaşanan haksızlıkları dile getirdiklerini, kimsenin, hiçbir şirketin hukukun üstünde olmadığını vurguladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen aylarda yürürlüğe giren kanuni bir düzenlemeyle sosyal medya şirketlerine Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirdiklerini hatırlattı.

“TÜRKİYE, HER ŞART ALTINDA VATANDAŞININ HUKUKUNU KORUMAYI SÜRDÜRECEKTİR”

Bu düzenlemeyi yaparken uluslararası hukukun tanıdığı yetki çerçevesinde, özgürlük-güvenlik dengesini gözeterek hareket ettiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımızı, bilhassa da yetişkinlere nazaran daha hassas durumda olan çocuklarımızı korumayı amaçlıyoruz. Temennimiz, kendilerini hukukun dışında gören bu kurumların, ülkemizin iyi niyetli çabalarına gönüllü bir şekilde destek vermesidir. Aksi takdirde Türkiye, her şart altında vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, günümüz dünyasında yapılan çalışmaların uluslararası kamuoyuna ulaştırılmasının öneme vurgu yaparak, Türkiye’nin bu konuda, uzun yıllardır çok sıkıntı çektiğini, Türkiye’nin uluslararası alandaki başarıları ile ülke içinde yaşadığı büyük değişimin, dış dünyada hakkaniyetli bir şekilde yer almadığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hatta çoğu durumda başarılarımız yok sayılarak ya da çarpıtılarak, olduğundan farklı bir şekilde aktarılıyor. Gerçeği keşfetmek için değil, zihinlerdeki oryantalist kalıplara uygun cevaplar bulmak için Türkiye’ye bakılıyor” açıklamasında bulundu.

“BİZE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DERSİ VERENLER, ÜÇ MAYMUNU OYNADI”

Gezi olaylarından başlayan süreçte Türkiye’nin çok ciddi haksızlıklara, çifte standartlara maruz kaldığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Sokakları yakıp yıkanlar, 24 saat canlı yayın yapan uluslararası medya kuruluşları tarafından, barışçıl göstericiler olarak lanse edilmiştir. Suriye’de yüzbinlerce sivilin kanını döken bölücü terör örgütü mensupları, batılı sözde prestijli dergilerin kapağını süslemiştir. Ama aynı olaylar daha sonra Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşanınca, bize basın özgürlüğü dersi verenler, üç maymunu oynadılar. Paris’in göbeğinde haftalarca süren sarı yeleklileri görmezden geldiler. Fransız polisinin göstericileri kör eden orantısız müdahalelerinden hiç bahsetmediler. Fransız devlet organlarının medyaya yönelik ablukası karşısında eleştirel tek cümle kurmadılar. Benzer bir çifte standardın İsrail güvenlik güçlerinin Filistinlilere yönelik devlet terörünü andıran uygulamalarında da tekerrür ettiğini görüyoruz. Sokak ortasında elleri havada katledilen Filistinli çocuklar, sözüm ona bu bağımsız medya organlarında haber değeri dahi taşımıyor. Daha birkaç gün önce Filistinli bir yaralıyı taşıyan ambulansın durdurularak, yaralının apar-topar gözaltına alınmaya çalışılması, uluslararası basında hiçbir tepkiye neden olmadı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şahsına yönelik iğrenç manşetleri ise söyleme gereği dahi duymadığını belirterek, “Bu tarafgirliğe artık aşinalık kazanmış birisi olarak bizi asıl üzen, bizi asıl rencide eden, kutsallarımıza yönelik saldırılardır. Medya organlarının İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığına bayraktarlık yapması, gerçekten utanç vericidir” diye konuştu.

Basın özgürlüğü kılıfı altında sergilenen çirkefliklerin, farklı din ve kültüre mensup insanların bir arada yaşama iradesini zehirlediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu nobran tavra “dur” denilmezse bunun acısını Avrupa ile beraber tüm insanlığın çekeceğini söyledi.

“TRT WORLD’E ÖNEMLİ SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR”

“Bu konuda ‘özü sözü insan’ felsefesiyle dünyaya açılan kapımız olan TRT’ye, özellikle de TRT World’e önemli sorumluluklar düşüyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT World’ün “yeni bir dil ile hikâyeyi yeniden anlatmak, mikrofonu konuşturulmayanlara uzatmak, kamerayı görülmeyenlere çevirmek” hedefini, son derece kıymetli bulduğunu belirtti.

Uluslararası medyanın tekdüzeleştiği günümüzde, TRT World haksızlıklara karşı haklının, zalimlere karşı mazlumun, adaletsizliklere karşı adaletin sesi olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Kuruluşundan bu yana geçen 4 yıllık sürede TRT World’ün, aralarında dünya çapında üne sahip gazetecilerin yer aldığı nitelikli kadrosuyla, önemli bir boşluğu doldurduğuna inanıyorum. Kendilerine üstlendikleri ağır ama onurlu görevde başarılar diliyorum. Genel Müdüründen muhabirine, teknik elemanlarına kadar tüm TRT çalışanlarını can-ı gönülden tebrik ediyorum. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken 4’üncü TRT World Forum’un başarılı geçmesini diliyor, katkı veren herkese ülkem ve milletim adına şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. En kısa zamanda sizleri ülkemizde ağırlamak dileğiyle, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

Son Güncelleme: 01.12.2020 18:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner145

banner114