banner47

Kültür ve sanat alanında da tabuları yıktık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeditepe Bienali’nin açılışına katılarak bir konuşma yaptı.

Kültür ve sanat alanında da tabuları yıktık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeditepe Bienali’nin açılışına katılarak bir konuşma yaptı.

31 Mart 2018 Cumartesi 15:37
Kültür ve sanat alanında da tabuları yıktık

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeditepe Bienali’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Ülkemizde son 15 yılda diğer birçok alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da tabuları yıktık, paradigmayı değiştirdik. Sadece belli sanat dallarının himaye edildiği, belli sanatçıların desteklendiği eski düzeni tamamen değiştirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı’nın öncülüğünde düzenlenen Yeditepe Bienali’nin açılışına katılarak bir konuşma yaptı.

      

     
Kendi alanında dünyada bir ilk olan ve 600 sanatçının 3 bine yakın eserini bünyesinde barındıran Yeditepe Bienali’nin, “gelenekli” sanatların tanıtımı noktasında çok önemli bir rol oynayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanat, insanın dünya hayatını yine Allah’ın kuluna bahşettiği yetenek ve kabiliyetlerle güzelleştirme çabasının ürünüdür. Biz bu çabanın ürünlerini, mimariden ahşaba, hüsnü hattan tezhibe, minyatürden ebruya kadar hayatımızın hemen her alanında görüyoruz. Asırlardır sanatkârların elinde taş, ağaç, iplik ve kâğıt büyük bir şahesere dönüşüyor. Yüzyıllardır ehli hüner, her biri el emeği, göz nuru eserleriyle hayatımıza ilahi güzelliği nakşediyor” dedi.
               


               


“BİZİM GELENEĞİMİZDE SANATKÂR, ALLAH’IN GÜZELLİĞİNİ TAŞA, KÂĞIDA, AHŞABA, DEMİRE İŞLEYENDİR”

Her medeniyetin arka planında maddeye ve hayata dair bakış açısını barındırdığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “İslam medeniyetinde ihtişam ile sadelik, vakar ile tevazu, yeni ile eski, dünya ile ahiret iç içedir, bir aradadır. Bizim geleneğimizde sanatkâr, tabiatta Allah’ın güzelliğini gören ve bu güzelliği taşa, kâğıda, ahşaba, demire işleyendir. Medeniyetimizdeki her bir sanat eserinin güzelliği, zarafeti yanında, bize kulluğumuzu, bu dünyadaki asıl varoluş gayemizi de hatırlatmasının sırrı işte budur.”

“Bizler tarih boyunca medeniyetlerin kavşağında yer almış bir ülkede yaşıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’un yanında, Hatay’dan Kayseri’ye, Ürgüp’ten Hasankeyf’e, Efes’ten Hattuşaş’a kadar ülkemizin dört bir tarafında medeniyetlere beşiklik yapmış yerlerimiz var. Topkapı’daki eserlerin bir benzerini, kapasite ve çeşitlilik itibariyle dünyada hiçbir yerde, hiçbir müzede bulamazsınız. Ancak millet olarak diğer pek çok konuda olduğu gibi burada da elimizdeki hazinenin kıymetini bilmiyoruz. Ne kendimize, ne de yurtdışına bu güzellikleri layıkıyla tanıtabiliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

               


               

               

“SADECE BELLİ SANAT DALLARININ HİMAYE EDİLDİĞİ DÜZENİ TAMAMEN DEĞİŞTİRDİK”

Türkiye’de son 15 yılda diğer birçok alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da tabuları yıktıklarını, paradigmayı değiştirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “On yıllar boyunca kültür ve sanat alanına hâkim olan, adeta burayı kendi arka bahçeleri gibi gören zümrenin tahakkümüne son verdik. Sadece belli sanat dallarının himaye edildiği, belli sanatçıların desteklendiği eski düzeni tamamen değiştirdik. Sanat ve sanatçılarımız arasında ayrım yapmadan güzeli, kaliteyi ve başarıyı desteklemenin çabası içinde olduk. İmtiyazlarını kaybedenler bizi acımasızca eleştirse de hiçbir zaman bizden öncekilerin yanlışlarına, hatalarına düşmedik” şeklinde konuştu.

               


            
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner64