banner47

Malgaş Halkının Gerçek Dostu Olduğumuzu Gösterdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madagaskar Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina ile görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulundu

Malgaş Halkının Gerçek Dostu Olduğumuzu Gösterdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madagaskar Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina ile görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulundu

26 Ocak 2017 Perşembe 07:10
Malgaş Halkının Gerçek Dostu Olduğumuzu Gösterdik

 Madagaskar Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina ile görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Girişimcilerimizin ve yatırımcılarımızın Madagaskar’da çok şeyler yapacağına inanıyorum ve bunu da yaparken sömürgecilik anlayışıyla değil, kazan-kazan anlayışına dayalı olarak yapacaklarına inanıyorum. Çünkü bizim ne kültürümüzde ne de geçmişten bugüne değerler silsilemiz içerisinde böyle bir anlayış kesinlikle yoktur” dedi.

Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan Doğu Afrika turunun son durağı Madagaskar’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina ortak basın toplantısı düzenledi.

    

“MADAGASKAR, İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEYE ÖNEM ATFETTİĞİMİZ ÜLKELER ARASINDA”

Konuşmasına, dünyanın dördüncü büyük adası olan Madagaskar’ın, sahip olduğu nadir fauna ve floraya bağlı olarak sekizinci kıta olarak kabul edildiğini belirterek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu nadir güzellikteki Kıtayı ve dost ülkeyi ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan büyük onur duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her açıdan tarihî nitelikteki bu ziyaretinin Türkiye ve Madagaskar için hayırlara vesile olmasını dileğinde bulundu.

Şahsına ve heyetine gösterilen hüsnü kabul dolayısıyla Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina’ya teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle şahsıma takdim edilecek Madagaskar Devlet Nişanı için de teşekkür ediyor, bu nişanın iki ülke dostluğunun sembolü olmasını diliyorum” dedi.

22 Ocak'ta başladığı Doğu Afrika turu kapsamında Madagaskar'ı ziyaret ettiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Madagaskar, ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmeye büyük önem atfettiğimiz ülkeler arasında. Bu ziyaretimde savunmada, eğitimde, tarımda, endüstriyel çalışmalarda, enerjide neler yapılabileceğini etraflıca ele almanın yanında yer altı, yer üstü ve altyapı, üstyapıda ne gibi çalışmalar yapılabileceğini değerli dostumla ele alma imkânı bulduk. Bütün bunların yanında bir de malum 150 civarında iş adamıyla Madagaskar’a geldik. Girişimcilerimizin ve yatırımcılarımızın Madagaskar’da çok şeyler yapacağına inanıyorum ve bunu da yaparken sömürgecilik anlayışıyla değil, kazan-kazan anlayışına dayalı olarak yapacaklarına inanıyorum. Çünkü bizim ne kültürümüzde, ne de geçmişten bugüne değerler silsilemiz içerisinde böyle bir anlayış kesinlikle yoktur.”

MALGAŞ HALKININ GERÇEK DOSTU OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Madagaskar münasebetlerinin, 2010 yılında Türk büyükelçiliğinin açılması ve 2015 yılı sonunda THY'nin İstanbul-Antananarivo seferlerine başlaması ile siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda önemli gelişmeler kaydettiğine şahit olduklarının altını çizdi.

Madagaskar'ın uluslararası toplumca izole edildiği ve zor bir dönemden geçtiği süreçte büyükelçiliğin açıldığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mütevazı de olsa sağladığımız insani yardımlarla, Malgaş halkının gerçek dostu olduğumuzu, imkânlarımız dâhilinde her zaman yanında olduğumuzu gösterdik. Bu dayanışma ve dostluk anlayışımızla Madagaskar halkının zihinlerinde yer etmekten, kalplerini ve takdirini kazanmış olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

            

“BİR VE BERABER OLDUĞUNDA BİR ÜLKENİN AŞAMAYACAĞI ENGEL YOKTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madagaskar'ın, siyasi ve ekonomik istikrara kavuşması yönünde harcadığı çabalar için Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina’yı tebrik ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina’nın vizyoner liderliği altında, Madagaskar’ın her alanda gelişmeye ve kalkınmaya devam edeceğine inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şüphesiz burada önemli olan aynı hedef ve ideal etrafında kenetlenebilmektir. Madagaskarlı dostlarımızın dediği gibi:  ‘Firesankin no er.’ Yani birlik güçtür, kuvvettir… Bir ve beraber olduğunda bir ülkenin aşamayacağı hiçbir engel yoktur” şeklinde konuştu.

            

“TİCARET HACMİNİN THY'NIN SEFERLERİYLE YÜKSELECEĞİNE İNANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptıkları görüşmelerde Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina ile ikili ilişkileri ele ve bölgedeki gelişmeleri ele aldıklarını belirterek, “Geleceğe yönelik proje ve hedeflerimizi değerlendirme fırsatını bulduk. Biraz sonra da iş adamlarıyla da bir araya geleceğiz. Madagaskar ile ticari ilişkilerimizin Büyükelçiliğimizin açılmasını müteakiben ivme kazandığını görüyoruz. 2005 yılında sadece 12 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, bugün 60 milyon dolara yükseldi. İki ülkenin gerçek potansiyelinin çok uzağında olan bir rakam. Şimdi bu rakamı tabi ki bizim artırmamız gerekiyor. Bu konuda değerli dostumla mutabık kaldık. Ticaret hacminin Türk Hava Yolları'nın seferleriyle daha da yükseleceğine inanıyorum” dedi.

“MADAGASKAR, DOĞAL YER ALTI ZENGİNLİKLERİYLE BÜYÜK BİR POTANSİYEL BARINDIRIYOR”

Görüşmelerde, Madagaskar’da Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina’nın ortaya koyduğu 2015-2020 Ulusal Kalkınma Projesi hakkında bilgi aldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ulusal Kalkınma Planı'nda yer alan projelere Türk müteşebbislerin ilgi duyacağından eminim. İki ülke arasında turizm, madencilik, tarım, deniz ürünleri ve inşaat alanında çok ciddi fırsatlar olduğuna inanıyorum. Bilhassa altyapı yatırımları noktasında dünyada ikinci sırada olan müteahhitlerimizin yapacakları birçok proje olduğuna inanıyorum. Seyahatimde bana farklı sektörlerden, ciddi birikimlere sahip birçok iş adamımız da refakat ediyor. İnşallah bugün kıymetli dostumla beraber yatırımcılarımızı bir araya getirecek Türkiye-Madagaskar İş Forumu’na da iştirak edeceğiz. Madagaskar, sahip olduğu doğal yer altı zenginlikleri, tarıma elverişli arazileri, su kaynakları ve turizm zenginlikleriyle büyük bir potansiyel barındırıyor. Özellikle su kaynakları sebebiyle hidroelektrik santraller kurmak suretiyle Madagaskar’ın enerji ihtiyacını girmekte çok ciddi adımlar atılabilir ve şuanda benimle beraber gelen müteşebbislerimizin arasında bu konuda çok güçlü olan isimlerde var. El birliği ile bunu harekete geçirmemiz gerekiyor.”

“FETÖ’NÜN TASFİYESİ NOKTASINDA BEKLENTİLERİMİZİ DİLE GETİRDİM”

Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina ile görüşmelerinde 15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsünde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadeleyi de konuştuklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Hizmet ve eğitim kılıfı altında Afrika'nın birçok ülkesinde örgütlenen bu yapı hakkında kıymetli dostuma bilgi verdim, belgeler verdim. Örgütün tasfiyesi noktasında kendilerinden beklentilerimizi dile getirdim. Şunu bir kez daha ifade etmek isterim, bu yapı sadece Türkiye'ye değil, 40 yılda bu yapı devletin bütün kurumlarına, ordumuza, polisimize, devletin bütün kademelerine sızmak suretiyle 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulundu. Şahsım ve başbakanımızı da hedef almak suretiyle ülkenin F16 uçaklarıyla helikopterleriyle, tanklarıyla, toplarıyla, modern silahlarıyla adeta kendi vatandaşlarımızı öldürmeye teşebbüs ettiler, 248 vatandaşımızı şehit ettiler, 2 bin 193 vatandaşımızı yaraladılar. Bunlar şu anda dünyanın 170 noktasında bu faaliyetlerini sürdürüyorlar. Dostlarımıza diyoruz ki; 'Bak, biz bir darbe yedik siz de aynı darbeyi yemeyin, bununla ilgili olarak biz Maarif Vakfı'nı kurduk ve sizin Millî Eğitim Bakanlığınızla bizim vakfımız müşterek bir çalışma içerisine girerek bu bizdeki darbecilerin buradaki insafsız hareketlerinden Malgaş halkını, Malgaş gençliğini de böylece kurtarmış oluruz.’ Biz tabii Maarif Vakfı, TİKA, Türkiye Bursları, sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla gereken desteği vermeye hazırız."

Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina'ya gösterdiği ilgi sebebiyle teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, en yakın zamanda resmî ziyaret dolayısıyla kendisini Türkiye'de ağırlamak istediğini kaydetti.

MADAGASKAR CUMHURBAŞKANI RAJAONARİMAMPİANİNA: “DÜŞMANLARLA SAVAŞINDA, TÜRKİYE’NİN YANINIZDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Madagaskar’a gelen heyete işaret ederek bu kalabalık heyetin aslında Türk makamlarının ziyarete verdikleri önemi gösterdiğini vurguladı. Türkiye ile Madagaskar arasındaki ilişkilerin, Türkiye'nin Antananarivo Büyükelçiliğinin açılması ve Türk Hava Yollarının (THY) ülkeye doğrudan uçuşlara başlamasıyla daha da geliştiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın burada olması ikili ilişkilerimizi daha da sağlamlaştırıyor. Bugün hem uluslararası alanda hem de Afrika kapsamında genel bir ufuk turu yaptık. Şunun bilincindeyiz; dünyada barış ve güvenlik yoksa sosyal ve ekonomik kalkınma da olamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina, uluslararası ilişkilerde "kazan kazan" politikasına önem verdiklerini belirterek, “Ülkemizde yap-işlet-devret modelini uygulayabiliriz. Türkiye'de bunun güzel örnekleri olduğunu görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. "Türkiye'de son zamanlarda meydana gelen olayları duyduk, biliyoruz. Malgaş halkı Türk halkının yanındadır. Düşmanlarla savaşırken sizin yanınızdayız" diyen Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina, ülkedeki FETÖ okullarının kapatılıp kapatılmayacağına ilişkin bir soru üzerine, "Nerede olursa olsun terörle mücadele etmeliyiz. Terörden doğrudan etkilenmesek de yine de mücadele etmeliyiz ve bunu bilgece yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina huzurunda diplomasi, ekonomi ve yardım alanlarındaki anlaşmalara imza atıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile Madagaskar Dışişleri Bakanlığı arasında "İşbirliği ve İstişareler Yapılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" ile "Diplomasi Eğitimi, Bilgi ve Belge Değişimine İlişkin İşbirliği Mutabakat Zaptı"na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu imza attı.

İki ülke arasında "Nakdi Yardım Uygulama Protokolü"nü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi imzaladı.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile Malgaş Radyo ve Televizyon Kurumu arasındaki iş birliği protokolüne TRT Genel Müdürü Şenol Göka imza attı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner64