banner47
banner119

Sabrımız sınırsız değildir

Yakutiye Buz Hokeyi Salonu’nda, AK Parti Erzurum Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Programı’nda partililere ve vatandaşlara hitap etti.

Sabrımız sınırsız değildir

Yakutiye Buz Hokeyi Salonu’nda, AK Parti Erzurum Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Programı’nda partililere ve vatandaşlara hitap etti.

haberiumturk
haberiumturk
25 Ocak 2019 Cuma 15:49
Sabrımız sınırsız değildir

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yakutiye Buz Hokeyi Salonu’nda, AK Parti Erzurum Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Programı’nda partililere ve vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Erzurum Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Fırat’ın doğusundaki DEAŞ’lı, PKK-YPG’li tüm teröristleri temizleme kararlılığımızı Erzurum’dan bir kez daha ifade ediyorum. Sabrımız sınırsız değildir, bize verilen sözlerin yerine gelmesini sonsuza kadar bekleyecek değiliz. Sınırlarımızın dibinde teröristleri ülkemizden korumaya değil, ülkemizi teröristlerden korumaya yönelik bir güvenli bölge ve tampon bölge tesisi sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz” dedi.

Erzurum’un Türkiye’nin istikbaline, istiklaline giden yolun kilit taşlarından biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’un ve Erzurumluların 15 Temmuz’da da darbecilere dünyayı dar ettiğini anlattı.

“DÜNYANIN NERESİNDE BİR DARBE VARSA KARŞISINDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’da vatandaşları meydanlara çağırdığını hatırlatarak, “Biz hep darbelere karşı durduk, hiçbir zaman darbecilerle yan yana olmadık ve bundan sonra da olmayacağız. Dünyanın neresinde bir darbe varsa, darbeci varsa, biz onların karşısındayız. İşte Mısır’da Mursi’ye darbe yaptılar, biz karşısında durduk, o günden bugüne darbeyi yapanlarla bir kere olsun görüşmedim. Şimdi Venezuela’da böyle bir girişim var, yine karşısındayız. Nerede olursa olsun darbecilerle yan yana olmayacağız” dedi.

Erzurum’un AK Parti’nin en güçlü hayat damarlarından birisi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’un bu seçimlerde de tercihini hizmet siyasetinden, gönül belediyeciliğinden yana kullanacağına inandığını dile getirdi.

Türkiye’de siyasetin ölçüsünü hizmet hâline getiren partinin AK Parti olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarda bulundukları 16 yılda 81 vilayetin her birine götürülen hizmetlerin Cumhuriyet tarihinde yapılan hizmetlerin tamamından 10 kat daha fazla olduğunu söyledi.

“ERZURUM’A SON 16 YILDA 23,5 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPILDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’a son 16 yılda 23,5 milyar lira yatırım yapıldığını vurgulayarak, şehre 3 bin 418 adet yeni derslik, Atatürk Üniversitesi bünyesinde açık öğretim fakültesi, Erzurum Teknik Üniversitesi ve yükseköğrenim öğrencileri için 13 bin 776 yatak kapasiteli yurt binaları kazandırdıklarını anlattı.

Erzurum, Aşkale ve Oltu’da toplamda bin 250 kişilik yükseköğrenim yurtlarının da hizmete açılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi himayesinde Türkiye genelinde düzenlenecek bölgesel kariyer fuarlarından Doğu Anadolu Kariyer Fuarı’nın da 15 bölge üniversitesiyle birlikte Mart ayında Erzurum’da gerçekleştirileceğini bildirdi.

Erzurum’u spor tesisleriyle donattıklarını, 10 bin kişilik kapalı spor salonunu da yatırım programına aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aziziye, Aşkale, Oltu ve Uzundere’de gençlik merkezleri inşa ettiklerini, 24’ü hastane olmak üzere toplam 92 adet sağlık tesisini Erzurum’a kazandırdıklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin 200 yataklı Erzurum Şehir Hastanesi’ni de şehre kazandıracakları müjdesini vererek, 10 sağlık tesisinin yapımının da devam ettiğini bildirdi.

“ASIL HESABI SANDIĞA BIRAKIN”

Erzurum’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlara toplam 3 milyar lira kaynak aktardıkları bilgisini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla 10 bin konut projesini hak sahiplerine teslim ettiklerini, şimdi de emekli ve gaziler için 5 bin toplu konutun Erzurum’da inşa edileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaştırma, altyapı, sulama ve tarım alanında şehre yapılan yatırımları anlatarak, “Şimdi seçim döneminde birileri gelecek size; sürekli Erzurum’a hizmet getirilmediğini, Erzurum’un ihmal edildiğini söyleyecek. Siz onlara ne diyeceksiniz? Söyleyeyim ben size, Erzurum’un diliyle söyleyeyim mi: ‘Öyle diyisen de gardaş, ya öyle diğilse’. Gerçi siz ne derseniz deyin, onlar yine yalanla, iftirayla, çarpıtmayla bildiklerini okuyacaklar. Onun için de asıl hesabı sandığa bırakın, sandığa” diye konuştu.

Erzurum’un son 1,5 asırda iki defa işgal zulmüne maruz kaldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu şehir özgürlüğün kıymetini iyi bilir. Bir asır önce bizi bu topraklara gömeceklerini sananlara Çanakkale’yle, Kut’ül Amare’yle, İstiklal Harbiyle derslerini verdik. Pılılarını pırtılarını toplayıp gittiler, ama gözleri arkalarında kaldı. Vatanımızın ve milletimizin üzerindeki hesapları bitmedi. Asla bizi bölemeyecekler, asla vatanımızı parçalayamayacaklar. Bu yola tevessül edenler de mezara gömülecekler” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir Türkiye’yi kuşatma girişimlerinin gayesinin aynı olduğuna dikkati çekerek, Suriye’de, Irak’ta, Kıbrıs’ta, Doğu Akdeniz’de, Ege’de, Balkanlar’da ve Kafkaslar’da olup bitenlerin gerisinde hep bir Türkiye hesabı bulunduğunu, Türkiye’nin önüne engel çıkartanların aslında hep Türkiye ve Türk milletiyle hesaplaşma gayretinde olduklarını ifade etti.

“BÖLGEMİZDE YAŞANAN HER HADİSENİN İNSANİ VE SİYASİ YÜKÜNÜ BİZ ÇEKİYORUZ”

Türk milletinin bilimsel birer disiplin olarak tarihe, sosyolojiye, antropolojiye, coğrafyaya yeterli önemi vermediğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi tarihimizle ve kültürümüzle ilgili ülkemizde bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ciddi çalışma varken, Batıda sadece belli bir dönemimiz hakkında yüzlerce, binlerce çalışmaya rastlıyoruz. Ecdat bize gerçekten çok değerli tarihî ve kültürel miras bırakmış, ama biz bunları yeterince değerlendiremiyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin bölgesinde yaşanan hadiselere karşı Hakk’a ve hukuka bağlı şekilde davranmasının birilerinin iştahını kabarttığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Binlerce kilometre öteden gelip burnumuzun dibinde silah çatanlar, bize sınır-sınırdaş olan kardeşlerimizin hakkını, hukukunu, huzurunu, geleceğini koruma çabalarımıza engel olmak için kırk takla atıyorlar. Bizi birilerinin davet etmesine gerek yok, biz 1998’de Adana Mutabakatıyla zaten bunu imza altına aldık ve bu imza Türkiye’nin herhangi bir olumsuz gelişmede o topraklara girmesinin önünü açıyor ve bölücü terör örgütünün mensuplarını da bize teslimi gerektiriyor. Ve şu anda bu Adana Mutabakatı, ki baba Esed döneminde atılmış imzalardır ve onunla beraber bu yolculuk devam ediyor ve bundan sonra daha kararlı devam edecek. Bölgemizde yaşanan her hadisenin insani ve siyasi yükünü biz çekiyoruz, buna karşılık sahayı başka birileri işgal ediyor, sorunun çözüm için kurulan masayı başka birileri dolduruyor; artık bu çarpıklığa rıza göstermeyeceğiz.”

“SABRIMIZ SINIRSIZ DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile İdlib’de varılan mutabakatla Türkiye sınırında yeni bir insani krizin yaşanmasına engel olduklarına işaret ederek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile gerçekleştirdikleri üçlü zirvelerle süreci yürüttüklerini aksi takdirde bölgede yeni katliamların yaşanabileceğini kaydetti.

Münbiç’i teröristlerden temizleyeceğiz” diyenlerden sözlerini yerine getirmesini beklediklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat’ın doğusundaki DEAŞ’lı, PKK-YPG’li tüm teröristleri temizleme kararlılığımızı işte buradan, Erzurum’dan bir kez daha ifade ediyorum. Sabrımız sınırsız değildir, bize verilen sözlerin yerine gelmesini sonsuza kadar bekleyecek de değiliz. Sınırlarımızın dibinde teröristleri ülkemizden korumaya değil, ülkemizi teröristlerden korumaya yönelik bir güvenli bölge ve tampon bölge tesisi sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz. Bu güvenli veya tampon bölgeyi kesinlikle aksi takdirde biz oluşturacağız. Müttefiklerimizden tek beklentimiz, Türkiye’nin bu çabasına lojistik destek vermesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye halkını teröristlerden ve rejimin zulmünden korumak üzere kurulan uluslararası koalisyonun bölgede güvenliğini sağlamasının mümkün olmadığına işaret ederek, yıllardır Türkiye’ye karşı teröristlerin safında olanlara böyle bir fırsatı vermeyeceklerini, bölge halkının can ve mal emniyetine, haklarına, kültürüne, değerlerine saygı duymayan hiç kimseyle böyle bir yola girilemeyeceğini söyledi.

Suriye sınırlarımızda tesis edilecek bu bölgenin gerçek anlamda güvenliğini ve işlerliğini sağlayabilecek tek gücün Türkiye olduğunu yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu meselenin çözümüne katkı sağlayacak sahadaki fiili kontrolün de bizde olması gerekiyor. Türkiye olarak bunun dışındaki tüm çözüm tekliflerine kapalı olduğumuzu şimdiden beyan ediyoruz. Eğer bu onurlu duruşun bir bedeli olacaksa, onu da ödemeye hazırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan Türkiye’nin güvenliğiyle ilgili konuları yakından takip ettiklerini diğer yandan seçimlere hazırlandıklarını belirterek, AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Sekmen ve 18 ilçenin AK Parti belediye başkan adayları ile Cumhur İttifakı kapsamında İspir ve Uzundere’de desteklenecek MHP adayını açıkladı.

“ASKERÎ VE EKONOMİK OLARAK GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İSTEMEYENLER TÜM ARAÇLARIYLA SAHADA”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Erzurum İl Başkanlığının Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezinde düzenlediği teşkilat yemeğine katılarak bir konuşma yaptı.

AK Parti Erzurum İl Başkanlığı teşkilat yemeğinde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dış politikada etkili, savunma sanayinde bağımsız, askerî ve ekonomik olarak güçlü bir Türkiye’yi istemeyenler tüm araçlarıyla sahada. Bu çevreler geçtiğimiz Ağustos ayında maruz kaldığımız gibi, kimi zaman döviz kuru manipülasyonlarıyla, kimi zaman da siyaset mühendisleriyle hedeflerine ulaşmaya çalıştı” dedi.

Konuşmasının başında 31 Mart yerel seçimlerine 66 gün kaldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı kapsamında açıklanan AK Parti ve MHP’li belediye başkan adaylarına başarılar diledi.

“ÜLKEMİZİN TÖKEZLEMESİNİ BEKLEYENLERE ESASLI BİR DERS VERECEĞİZ”

Erzurum Aday Tanıtım Toplantısı’nı coşkulu bir atmosferde gerçekleştirdiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, adayları 31 Mart akşamı sandıklar açılana kadar zorlu bir seçim maratonunun beklediğini, bu süreci AK Parti ve MHP’li adayların Cumhur İttifakı olarak tam bir dayanışma ruhu içerisinde bu süreci yürütmeleri gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı’nda her bir oyun aynı amaca hizmet edeceğine işaret ederek seçimden 31 Mart yerel seçiminden dosta güven, Türkiye düşmanlarına korku salacak bir başarı oranıyla çıkmanın çok büyük önem arz ettiğine vurgu yaptı.

“1 Nisan sabahı için yıkım senaryoları kuranlara; ülkemizin tökezlemesini, partimizin ve Cumhur İttifakı’nın sendelemesini bekleyenlere esaslı bir ders vereceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mücadele tarzlarında karamsarlığa, ümitsizliğe, rehavete ve gevşemeye asla yer olmadığını yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediyecilikte çeyrek asrı, iktidarda ise 16 yılı geride bırakan, Türk siyasi tarihine damga vuran başarılara imza atan AK Parti’nin en büyük sırrının yılgınlığa düşmeden, Hakkın ve halkın rızası için gece gündüz çalışmak olduğunu söyledi.

“İÇ VE DIŞ SİYASETTE KURULAN TEZGÂHLARIN HEPSİNİ YIKTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yakın çevresinde yaşanan kritik hadiselerin 31 Mart mahalli idareler seçimlerini hiç olmadığı kadar önemli bir hâle getirdiğine dikkati çekerek seçimlerin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada yakından takip edileceğini, AK Parti’nin alacağı sonucun da bu bakımdan çok önemli olduğunu dile getirdi.

Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin sınırlarının hemen dibinde bir terör koridoru oluşturmak için Batılı güçlerin neler yaptığının görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Normal şartlarda bırakın birbiriyle ittifak kurmayı, aynı fotoğraf karesine dahi girmesi tahayyül edilemeyecek partilerin belli çevrelerin telkinleriyle, emirleriyle al gülüm ver gülüm pazarlıklarla nasıl bir araya getirildiğini de izliyorsunuz. Dış politikada etkili, savunma sanayinde bağımsız, askerî ve ekonomik olarak güçlü bir Türkiye’yi istemeyenler tüm araçlarıyla sahada. Bu çevreler geçtiğimiz Ağustos ayında maruz kaldığımız gibi, kimi zaman döviz kuru manipülasyonlarıyla, kimi zaman da siyaset mühendisleriyle hedeflerine ulaşmaya çalıştı. Ulaşabildiler mi? Hayır, elhamdülillah. Şu anda bakın döviz düşmeye başladı, işte 5,2 filan buralara düştü, doların durumu bu. Sıkı tutacağız, iyi duracağız. Daha önce de söyledim, bunların hepsi gelip geçici.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi iddialarından vazgeçirmek, eski kötü, zayıf ve edilgen günlerine geri döndürmek için iç ve dış siyasette kurulan tezgâhların hepsini yıktıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Millî Savunma Bakanlığı Harita Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Harita Genel Müdürlüğü Küre ve Harita Genel Müdürlüğü Atlas Millî Harita uygulamalarının tanıtımlarının yapıldığını anımsatarak Google ve Yandex uygulamalarına alternatif yerli uygulamaların hazırlandığını kaydetti.

Kendisine memleketi Rize Güneysu’nun, İstanbul Boğazı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile tarihî yarımadanın görüntülerinin gösterildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte 31 Mart seçimlerine giden bu kadro, bu özgüvenle gidiyor. Başardık, başarıyoruz, insansız hava araçlarımızla başarıyoruz, silahlı insansız hava araçlarımızla başarıyoruz, şimdi onun çok daha güçlüsünü yapıyoruz, o güçlüsü bir başka. Kapılarında bizi bekletenler artık bekletemeyecekler, çünkü biz yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son Rusya seyahatinin de çok verimli geçtiğini dile getirerek Türkiye’nin güneyinde barışı da inşallah bu yolla sağlayacaklarını söyledi.

“KAYYUMLAR TARAFINDAN YÖNETİLEN YERLERİ AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİYLE BULUŞTURMAK BOYNUMUZUN BORCU”

31 Mart seçimlerine giden süreçte, görevi, konumu, makamı ne olursa olsun her bir AK Partilinin mesuliyetinin çok ağır olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurumlulardan Türkiye’nin dört bir yanındaki hemşerilerine telefon diplomasisi yoluyla seçimlerin Cumhur İttifakı için ne kadar önemli olduğunu anlatmalarını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bu kutlu mücadelenin bize yüklediği sorumluluklar var. Ve biz kişisel, nefsi değil, hesabi değil, hasbi davranacağız ve yola da öyle devam edeceğiz. Erzurum’da daha büyük bir başarı bekliyoruz ve ben sizin gözlerinizde bunu görüyorum” ifadesini kullandı.

Vatandaşları belediyelerde en iyi hizmeti AK Parti’nin vereceğine ikna etmek için gereken her çalışmayı gerçekleştireceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle kayyumlar tarafından yönetilen yerleri AK Parti belediyeciliğiyle buluşturmak boynumuzun borcudur. İnşallah bu kadronun bize, milletimize ve gözlerini ülkemize yöneltmiş tüm mazlumlara beklenen sevinci yaşatacağına inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerde Cumhur İttifakını temsil edecek AK Parti ve MHP adaylarına başarılar dileyerek konuşmasını tamamladı.

Son Güncelleme: 05.02.2019 00:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66