banner47

Teröristten gazeteci olmaz

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile birlikte, gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Teröristten gazeteci olmaz

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile birlikte, gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

17 Mayıs 2018 Perşembe 10:38
Teröristten gazeteci olmaz

 “Terör örgütleriyle mücadelede, Birleşik Krallık ile iş birliğimizi derinleştirmek istiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı May ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Türkiye uzun yıllardır, PKK, DEAŞ, DHKP-C ve FETÖ gibi eli kanlı terör örgütleriyle mücadele ediyor. Bu terör örgütlerinin faaliyetlerinin engellenmesi, örgüt mensuplarının malvarlıklarının dondurulması ve ülkemize iadesi başlıklarında Birleşik Krallık ile iş birliğimizi derinleştirmek istiyoruz” dedi.

Birleşik Krallık’a yaptığı resmî ziyaret dolayısıyla Londra’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile birlikte, gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ziyareti ve temasları ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorularını da cevaplayarak gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin müttefiki ve stratejik ortağı olan Birleşik Krallık’a yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimleri dolayısıyla yoğun bir siyasi gündem içinde olmalarına rağmen, Birleşik Krallık ile ilişkilere atfettikleri önem çerçevesinde bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

“15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA BİRLEŞİK KRALLIK’IN GÖSTERDİĞİ DAYANIŞMA BİZİM İÇİN DEĞERLİ”

Birleşik Krallık’ın, 15 Temmuz darbe girişiminden sadece beş gün sonra bakan düzeyinde Türkiye’yi ziyaret ederek gösterdiği dayanışmanın kendileri için çok değerli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün öğle saatlerinde Kraliçe II. Elizabeth'le bir araya geldiklerini, daha sonra Başbakan May ile ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirerek iki ülke ilişkilerini derinlemesine ele aldıklarını aktardı.

Yaptıkları görüşmelerde iki ülke iş birliğini “brexsit” sonrası dönemde muhafaza etmek ve daha da geliştirmek için neler yapabileceklerini değerlendirdiklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı May’in Ocak 2017’de Türkiye’yi ziyaretinde oluşturdukları Ticaret ve Yatırım Çalışma Grubu’nun önemli bir işlev gördüğünü belirtti.

        

“İKİ ÜLKE ARASINDA TİCARET HACMİ HEDEFİMİZ 20 MİLYAR DOLAR”

Avrupa Birliği ile Birleşik Krallık arasında “brexit” bağlamında bir geçiş dönemi üzerinde mutabakat sağlanmış olmasını memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık’ın, Türkiye’nin Avrupa'daki en büyük ikinci ihraç pazarı olduğunu ve 3 binden fazla İngiliz şirketine ev sahipliği yapmaktan da memnuniyet duyduklarını ifade etti.

İki ülke arasındaki ikili toplam ticaret hacminin 2017’de 16 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğine işaret eden, ancak hedeflerinin 20 milyar dolar olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atacağımız ortak adımlarla bu hedefi gerçeğe dönüştüreceğiz. İki ülke, katma değeri yüksek ürünleri birlikte tasarlayıp üretebilmeli ve üçüncü ülkelerdeki fırsatlardan da istifade edebilmelidir” diye konuştu. Bugün, Türk ve İngiliz firmalarının, beşinci nesil savaş uçağı olarak tasarladığı Millî Muharip Uçak projesinde iş birliği yaptığına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü temaslarında stratejik öneme sahip bu projeyi de ele aldıklarını sözlerine ekledi.

        

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELEDE İŞ BİRLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türkiye uzun yıllardır, PKK, DEAŞ, DHKP-C ve FETÖ gibi eli kanlı terör örgütleriyle mücadele ediyor. Bu terör örgütlerinin faaliyetlerinin engellenmesi, örgüt mensuplarının malvarlıklarının dondurulması ve ülkemize iadesi başlıklarında Birleşik Krallık ile iş birliğimizi derinleştirmek istiyoruz. Ziyaretim vesilesiyle, İçişleri Bakanlarımız tarafından güvenlik iş birliğine yönelik bir niyet beyanı imzalanmasından memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca, güvenlik ve istihbarat alanlarında yeni anlaşma metinleri üzerinde çalışmalar sürüyor.”

Ziyareti vesilesiyle, iki ülke arasında Kültür Merkezleri Anlaşması’nın imzalandığını da aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlaşmayla birlikte Londra’daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile Türkiye’deki İngiliz Kültür Merkezi’nin statülerinin hukuki bir çerçeveye yerleştirildiğini dile getirdi.

          

“ABD’NİN, KUDÜS’Ü İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMA GİRİŞİMİNİ ASLA KABUL ETMİYORUZ”

Açıklamasında, yaptıkları görüşmelerde Suriye, Irak, İran, Kapsamlı Ortak Eylem Planı ve Kudüs/Filistin başta olmak üzere, bölgedeki son gelişmeleri de ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini asla kabul etmediklerini vurguladı.

ABD’nin, bu girişimiyle Birleşmiş Milletler’i ve kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe sayarak bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil, bir taraf olduğunu ilan ettiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs’ün gerek BM kararlarıyla, gerekse uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan kaçınılmasının şart olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD yönetiminin fütursuz politikaları, İsrail’i işgal, gasp ve şiddet yönünde daha da cesaretlendirmiştir. Nitekim dün 55 Filistinlinin ki son aldığım rakam 60, hayatını kaybetmesine, birçoğu ağır olmak üzere 2500’ünün de yaralanmasına sebep olan saldırılar işte bu politikaların sonucudur” dedi.

“İSRAİL VAHŞETİNİ LANETLİYORUM”

İsrail saldırılarında şehit olan tüm Filistinlilere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa temennisinde bulunan ve gerçekleştirilen vahşeti lanetlediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1948’de Filistin’in, şu anda İsrail’in işgal ettiği toprakların tamamında yerleşik durumunda olan bir ülke olduğunu, o günden bu yana İsrail’in topraklarını işgal ederek Filistin’i bir avuç yere sıkıştırdığını dile getirdi.

Bunu kabul etmenin mümkün olmadığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güçlüyüm, öyleyse haklıyım mantığıyla İsrail bölgede bu adımları atmıştır. Ve biz İsrail’i şu attığı adımlarla haklı olarak kabul etmemiz mümkün değildir ve İsrail orada işgalcidir ve terör estirmeye de devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NA OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI ÇAĞRISI

Uluslararası toplumu ve Birleşmiş Milletler’i zaman kaybetmeksizin harekete geçmeye, bu zulme son vermeye davet ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şunları kaydetti: “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bildiğiniz gibi yapılan oylamalarda daha önce 128 ülke bu taşınma eylemine ‘hayır’ demiştir. Adını bile duymadığımız sekiz ülke, Amerika ve İsrail’in dışında, onlarla beraber sekiz, onlarla birlikte çıkan karar aslında böyle bir adımı engelliyordu, ama bu başarılamadı. Niye? Amerika ‘ben güçlüyüm öyleyse haklıyım’ diyor. Hayır, sen haklı değilsin, tarih seni affetmeyecek, bu gerçeği göreceğiz. İsrail’i hiç affetmeyecek, bunu da göreceğiz. Öyleyse bütün mesele, biz güçlüden yana mı olacağız, yoksa haklıdan yana mı olacağız? Onun için İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Türkiye’ye biz şu anda tüm üyelerimizi davet ediyoruz ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nı Cuma günü İstanbul’da olağanüstü bir toplantıya çağırıyoruz ve bu olağanüstü toplantıyla birlikte de dünyaya çok güçlü bir mesajı İstanbul’dan vereceğiz, bu adımı orada atacağız.”

Açıklamalarını Birleşik Krallık Başbakanı May’e ev sahipliği ve sıcak misafirperverliği için teşekkür ederek tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorularını da cevaplayarak, değerlendirmelerde bulundu.

“TERÖRİSTTEN GAZETECİ OLMAZ”

“Türkiye’de tutuklu gazeteciler” konusu ile ilgili soru soran yabancı basın mensubuna verdiği cevapta, konu ile ilgili kendilerine aktarılan bilgilerin yanlış, haber kaynaklarının doğru olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensubuna teröristlerle gazetecileri birbirlerinden ayırmaları tavsiyesinde bulundu.

Bankamatik soyanların, silahla yakalananların, insan öldürenlerin ellerinde “gazeteci” yazan bir kart bulundurmasının her şeyin kendileri için serbest olmasına imkân tanımayacağını vurgulayan ve yargının teröre karışmış olanlarla ilgili karar verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cevabının devamında şunları söyledi: “Bunları kaynağından öğrenin, sağlıklı haber öğrenin ki, sağlıklı haber üretin. Dün de buna benzer bir şeyi Chatham House’da da aynen sizler gibi sormuşlardı, onlara da ben gerekli cevabı vermiştim, herhalde size ulaşmadı. Ama bilesiniz ki, bu işin aslı budur ve teröristten gazeteci olmaz”

“FETÖ VE PKK TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARI İLE İLGİLİ LİSTELERİ BİRLEŞİK KRALLIK’A İLETTİK”

Bir basın mensubunun “İngiltere’den özellikle FETÖ ve PKK’yla mücadele konusunda hangi somut adımları atmalarını bekliyorsunuz?” sorusuna verdiği cevapta FETÖ ve PKK terör örgütlerinin mensupları ile ilgili listeleri Birleşik Krallık Başbakanı May’e verdiğini ve bu isimlerin iadesini istediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar olacak ki biz teröre karşı ortak bir mücadeleyi sürdürelim. Aksi takdirde bugün benim canım yanarken, yarın da İngiltere’nin canı yanar, bunu görmemiz lazım, bunu bilmemiz lazım. Ve bu konuyla ilgili olarak bizim hassasiyetimiz çok yüksek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cevabının devamında şu değerlendirmelerde bulundu: “Mesela ben Sayın Başbakana şunu sorabilirim: Bugüne kadar kaç tane DEAŞ’lıyı öldürdünüz? Var mı acaba? Ama biz sadece Cerablus’da 3 bin DEAŞ’lıyı öldürdük, mücadelemizi kararlı veriyoruz. Ama bizimle ilgili FETÖ, bazı çevreler, Batı, Türkiye’nin DEAŞ’ı sahiplendiğini, beslediğini söylediler, hâlbuki mücadeleyi veren biziz, ülkemizde mücadeleyi veren biziz, buna rağmen bu tür maalesef yalan-yanlış haberler üretilmiştir. Biz şimdi listeyi Sayın Başbakana verdik, gerek İstihbarat Örgütümüz, gerek İçişleri Bakanlığımız, adalet bakanlıklarımız irtibat halinde olacaklar, sürekli olarak görüşecekler. Temenni ediyorum ki, bu tür insanlar, isimler karşılıklı olarak bunları birbirimize veririz ve böylece terörle mücadelemizi daha da kolay yaparız.”

Yabancı savaşçılarla ilgili bir soruya ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuda toplamda 6 bini aşkın bir defa yabancı savaşçıyı biz deport ettik, bunları ülkelerine gönderdik ve bu konuda da çok çok disiplinli, kararlı bir şekilde hareket ediyoruz. Bunun dışında yine aynı şekilde yakalananlardan ülkemizde yargılananlar da var, bunları da özellikle söylememiz lazım ve bu konuda affımız yok” cevabını verdi.

“İSRAİL’DEKİ ELÇİMİZİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNMAK ÜZERE ÜLKEMİZE ÇAĞIRDIK”

Cuma günü İstanbul’da toplanacak olan İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’nde Kudüs-Filistin konusu ile ilgili bir eylem planının ortaya konup konmayacağı yönündeki soruya verdiği cevapta Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveden bir gün önce üye ülkelerin dışişleri bakanlarının ön toplantı yaparak sonuç bildirgesi için hazırlık yapacağını ve Cuma günü açıklanacak ortak bildirinin bu toplantıda hazırlanacağını söyledi.

Meselenin BM Genel Kurulu Güvenlik Konseyi’ne taşınması konularının da yürütülen çalışmaların içinde olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, soruya verdiği cevabı şu cümlelerle tamamladı: “Bir değer taraftan, tabi ciddi manada şu anda yaralılar var, bu yaralıların sevki söz konusu, bunların önü açılmıyor, bunların önünün açılması için de çalışmalar yapılıyor. Örneğin İsrail şu anda bu yaralıların oradan çıkarılmasına müsaade etmiyor. İsrail tabi bu müsaadeyi yapmayınca birçoğu orada maalesef ağır yaralı, o yaralı hâliyle ölüme terkediliyor. Bütün bunlarla beraber tabi şu anda biz İsrail büyükelçisini zaten gönderdik. Bunun yanında, şu anda bizim İsrail’deki elçimizi de biz değerlendirmelerde bulunmak üzere ülkemize çağırdık. Şimdi bu akşam bir gelişme daha duydum, onlar Kudüs’teki bizim büyükelçimizle ilgili galiba bir karar alma noktasına gelmişler. O karar eğer arzu ettiğimiz şekilde gerçekleşecek olursa, bizim de farklı yaptırımlarımız olacaktır. Bunların da neticesini bekliyoruz. Tabii bütün bunlarla beraber, şu anda farklı ülkeler kendi büyükelçilerini çekmeye başladılar. Bunların üzerinde de tabi Cuma günü durmuş olacağız ve dünyaya bu konuyu en ideal şekliyle işleyeceğiz.”

Son Güncelleme: 19.06.2018 16:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner64