banner47
banner128
Hedefimiz dindar nesil…

Geçenlerde milli eğitim bakanımıza da söyledim. ”Bizim imam hatiplerde projelerimiz var. Doçentler, profesörler çıksın, ‘Ben imam hatiplerde yöneticilik yapmaya varım.’ desin.” ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti: 
“İşte reform budur. Ben bu işin başını çekecek profesörlerimizin, doçentlerimizin olduğuna inanıyorum.”
Dindar nesil yetiştirme düşüncesini bu cümlelerle ifade etmişti Cumhurbaşkanımız…

Elbette dindar nesil yetiştirme söylemini imam hatip  liseleri bağlamında öncelikli olarak düşünmek gerek… Malumdur ki imam hatip lisesi deyince akla Tevfik İleri, Kartal, Beyoğlu İmam Hatip Liseleri gelir. Ancak bunlar arasında adını imam hatip liselerinin açılmasına imza atan Bakan Tevfik İleri’den alan, muhafazakar kesimin, Bakan, vekil, bürokrat çocuklarının eğitim aldığı, açılışını cumhurbaşkanın yaptığı, açıldığı günden beri mezunlarının önemli başarılara imza attığı Tevfik İleri, en prestijli hatta marka olanıdır. İmam hatip liseleri kendini Tevfik İleri ile tarif eder. Ancak son günlerde bu okula yönelik basında yer alan; Fizy Liseler Arası Müzik Yarışması’na katılan tek imam hatip lisesi olmasını, katılımcı öğrencilerden birinin başörtülü olmasını ve hafızlık projesini kapatmış olmasını "dindar nesil yetiştirme" söyleminin hangi karesine yerleştirmek gerektiği izaha muhtaç olmaktan öte endişe vericidir.

2014 yılına okula ait tanıtım filminde ‘Davamız var bizim, sevdamız var bizim, hayallerimiz var bizim’   ifadelerinin, bugün ‘Endamın Yeter’ şekline nasıl dönüşmüş veya dönüştürülmüştür? Her kesim kendi kültürünü, kendi dokusunu temsil eder oysa… Şu ana kadar, kendisini Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, ezanı güzel okuma vs. ile temsil eden bu nesil nasıl oldu da "Endamın Yeter" ile temsil eder oldu? Dindar nesil yetiştirme projesi Tevfik İleri’yle paradigma değişimine uğradı. Akademik başarı peşinden koşarak, inancın anlamına dünyevi içerikler kazandırıldı. 

Bu okulun bahçesi, başörtülü derse giremediği için gözyaşı döken öğrencilere sahne oldu, başörtüsü zulmüne sahne oldu. Şimdi ne oldu da başörtüsü bir şarkı yarışmasının sahnesinde yer aldı. Bu sahne sekülerleşmiş dini bir hayata ve bu hayatın yansıması olarak da dinin yaşamdan yavaş yavaş tasfiyesine "taraftarım" diyor. Elbette sekülerleşmenin bir kriteri de “başım örtülü ama entelektüel vurgum yüksek” algısı oluşma çabası olmalıdır.

Entelektüel Müslüman kadın sahne almalı belki de öyle mi? Feminist söylemi de referans alarak inanç kültürü içinde yeni bir Müslüman kadın devşirelim… Adını "modern müslüman" vererek bunun literatürünü oluşturalım. Dini bireyin özel alanının pozitif bir ögesi kimliğinde sunarak entelektüellik temelinde yeni başörtüsü kimlikleri belirleyelim. Sevdamız var davamız var bizim...

Söyleyin bu davranış hangi politikanın hammaddesini oluşturan çıkarlara hizmet eder?  Bu davranış yeni söylemin habercisi mi? Bu konuda Tevfik İleri lokomotif mi? Bu okulda dinamitlenen ve topluma mal olan davranışların hesabı sorulacak mı? Bu nesil, bu gençlik başörtüsü ifadesini, başörtüsü duruşunu, başörtüsü kimliğini ne zaman sahnede arar oldu? Oysa bu nesil, simalarında secdenin pırıltısı olan nesildi. İnancı uğruna bedel ödemiş, zulüm görmüş, gözyaşı dökmüş nesildi. Surda açılan mukaddes mi mukaddes gedikler vardı önceden, kahpe rüzgarlar ne yönden eserse essin etkilemezdi. Şimdi, imam hatip neslinin bilincinde mukaddes olmayan gedikler açıldı.

Bu nesle yön veren, bu nesle güç veren, bu nesle heyecan veren minberdir, mihraptır, minaredir; şarkı sahnesi değil. Uyanın ilahiyatçılar, diyanetçiler, toplumsal hassasiyeti olan dindarlar... Uyanın… Tevfik İleri’nin şahsında bir nesil elden gidiyor, yetiştirdiğiniz nesiller üzerinize yıkılıyor ve yakında bu enkazın altından hiçbiriniz kalkamayacaksınız.

Bu okulda dinamitlenen ve topluma mal olan davranışların sorumluları ve bunlara hesap sormayanlara soralım:   

"Nerede dava adamı var?" denildiğinde sağına ve soluna bakmadan "Ben varım." diyen nesil, şimdi "Nerede şarkıcı var?" denildiğinde mi "Ben varım" diyecek… Ve yine soralım; Allah Resulü ’nü (as) bu sahneye davet eder miydiniz? Gelir miydi? ‘ İşte benim ümmetim..’ der miydi? Tanır mıydı söylediği şarkıdan?

Söyle ey yüce okuyucu!  Dindar bir nesil böyle mi yetişecek?


Selam ve dua ile…

Alaaddin YETİŞEN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner115