banner47
banner128
banner132

"Yasanın iptali, Sarkozy'ye hakaret"

Fransa Anayasa Konseyi'nin, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa tasarısını oy çokluğuyla iptal etmesi Fransız ve dünya basınında büyük yankı buldu. Fransız basını ise yasanın iptalinin “Sarkozy'ye hakaret” olduğu görüşünü dile getirdi. İngiliz Financial Times gazetesi ise, kararın “Ankara için bir zafer” olduğunu dile getirdi.

"Yasanın iptali, Sarkozy'ye hakaret"

Fransa Anayasa Konseyi'nin, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa tasarısını oy çokluğuyla iptal etmesi Fransız ve dünya basınında büyük yankı buldu. Fransız basını ise yasanın iptalinin “Sarkozy'ye hakaret” olduğu görüşünü dile getirdi. İngiliz Financial Times gazetesi ise, kararın “Ankara için bir zafer” olduğunu dile getirdi.

01 Mart 2012 Perşembe 04:42
Haberiumturk haber sitesi/01.03.2012  

Fransa'da Anayasa Konseyi'nin, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasayı önceki gün iptal etmesi  Fransız ve dünya basınında geniş yer buldu. Fransız basını yasanın iptalinin “Sarkozy'ye hakaret” olduğu görüşünü dile getirdi. Yasanın iptal edilmesiyle ilgili dünkü gazetelerde çıkan haberlerin özetleri şöyle:

LE FIGARO: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ

Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye yakınlığıyla bilinen Fransız Le Figaro gazetesi, “Akil adamlar soykırımların inkarıyla ilgili yasayı geçersiz kıldı” başlığıyla verdiği haberde, “Akil adamlar ne Türk ordusu tarafından 20'inci yüzyılın başında gerçekleştirilmiş suçların soykırım olarak nitelenmesi temeline ne de bu durumun cezalandırılması ihtimaline itiraz ediyor. Ancak hatalı bir metne işaret ediyor. Anayasa Konseyi, yasama organının soykırımın ne olduğu ve soykırım inkarı konusunda görüş belirtme hakkına itiraz ediyor. Burada ifade özgürlüğü ihlali görüyor. Bu da kimi hukukçulara göre sadece yargıçların hakkı.”

LIBERATION: Sarkozy'ye hakaret

Sol eğilimli Fransız gazetesi Liberation ise, “Ermeni soykırımı: Kalkış noktasına geri dönüş” başlığıyla verdiği haberde şu görüşlere yer verdi: “Anayasa Konseyi yasayı iptal ederek mimarı olan Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye adeta hakaret etti. Parlamento'nun çalışmaları gelecek hafta askıya alınacağından yeni bir metnin bir sonraki yasama döneminden önce gündeme gelme şansı yok.”

LA CROIX: yasa sansürlendi

Fransız gazetesi La Croix “Anayasa Konseyi Ermeni soykırımını inkarla ilgili yasayı sansürledi” başlığıyla verdiği haberinde, “Anayasa Konseyi uluslararası yargı organları tarafından tanınmış soykırımları inkar edenler hakkında hapis veya para cezasına hükmeden yasal düzenleme yapılmasının mümkün olduğunu söylüyor. Ancak yasama organına soykırımı tek başına tanımlayarak cezai müeyyide uygulama hakkını reddetti” dedi.

LA PROVENCE: Ermeniler öfkeli

 (Ermeni kökenlilerin yoğun yaşadığı Marsilya kentinin başlıca gazetesi): “Soykırım: Ermenilerin öfkesi” başlığıyla verdiği haberde, “Valerie Boyer'nin metni sansürlendi. Bazı Ermeni kuruluşları karara Avrupa çapında itiraz olasılığını değerlendiriyor” görüşlerine yer verdi.

FINANCIAL TIMES: ankara'nın zaferi

İngiliz Financial Times gazetesi de, yasayla tanınan soykırımların inkarını suç sayan kanun tasarısının anayasaya aykırı bulunmasının Türkiye ile Fransa arasındaki gerilimi azaltacağını yazdı. Gazete, Fransa Anayasa Konseyi'nin bu kararının, meclisin iki kanadından da geçen tasarıyı engellemek için büyük çaba harcayan,

Paris'le diplomatik ve askeri ilişkileri askıya alan ve düzenlemenin yasalaşması halinde bir dizi yaptırım uygulayacağını açıklayan Ankara için bir zafer olduğu belirtildi.

DER SPIEGEL: ANKARA MEMNUN

Alman Der Spiegel dergisi de internet sayfasında verdiği haberde, “Ermeni Soykırım”ını inkar yasa tasarısının, bu ülkenin Anayasa Konseyi tarafından ifade özgürlüğüne aykırı bulunarak iptal edildiği belirtildi. Der Spiegel, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun “Fransa Anayasa Konseyi'nin verdiği kararı memnuniyetle karşılıyoruz” görüşüne de haberde yer verdi.

İktidar partisi: Yeni bir yasa için zaman yok

Öte yandan Fransa'da iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) Genel Sekreteri François Cope, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yeni bir yasa yapılması için zamanın yeterli olmadığını söyledi. Cope, yeni bir yasa hazırlanması için yeni yasama döneminin beklenmesi gerektiğini bildirdi.

Prof. Paul Cassia siyasileri uyardı: Yeni yasa girişimi talihsizlik olur

Anayasa Konseyi'nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasayı iptal etmesini değerlendiren Sorbonne Üniversitesi profesörlerinden Paul Cassia, siyasilere uyarı yaptı. Konu ile ilgili Liberation gazetesinin sorularını cevaplayan Cassia, Anayasa Konseyi'nin kararının bu konudaki tartışmaya son verdiğini kaydetti. Parlamentoların kendilerini mahkeme yerine koyamayacağını belirten Cassia, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bu konuda yeni bir yasa yapma girişiminin “talihsizlik olacağı” yorumunu yaptı. Fransa'da Musevi soykırımının inkarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasanın hatırlatılması üzerine Cassia, iki konunun farklı olduğunu hatırlatarak, Musevi soykırımıyla ilgili olarak Nuremberg Mahkemesi'nin kararı olduğunu, bu konuda ise uluslararası mahkeme kararı olmadan parlamentonun kendisini bir mahkeme yerine koyduğunu söyledi.

Sosyalist adayın inkar yasası yemini

Fransa'da Sosyalist Parti adayı Francois Hollande, cumhurbaşkanı seçildiği taktirde, iptal edilen Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasayı tekrar gündeme getireceğini söyledi. Seçimler yüzünden yeni bir yasa teklifi sunulmasının zorluğuna dikkati çeken Hollande, “Yasama döneminin sonuna geldiğimiz için yeni bir yasa tasarısı hazırlamak için ideal bir zaman yok. Ancak ben konuyu tekrar gündeme getireceğim, uzlaşma içinde verdiğim sözleri yerine getirmeye çalışacağım” ifadesini kullandı.

Ajanslar

banner71
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.