banner47
banner128

Emine Erdoğan, İstanbul'da okul öncesi eğitim seferberliği başlattı

Emine Erdoğan, himayelerinde Millî Eğitim Bakanlığı’nca yapılan, "İstanbul’a 100 Anaokulu" projesinin tanıtım toplantısına katıldı.

Emine Erdoğan, İstanbul'da okul öncesi eğitim seferberliği başlattı

Emine Erdoğan, himayelerinde Millî Eğitim Bakanlığı’nca yapılan, "İstanbul’a 100 Anaokulu" projesinin tanıtım toplantısına katıldı.

haberiumturk
haberiumturk
09 Ekim 2021 Cumartesi 17:19
Emine Erdoğan, İstanbul'da okul öncesi eğitim seferberliği başlattı

Emine Erdoğan, "İstanbul’a 100 Anaokulu" projesinin tanıtım toplantısına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, himayelerinde Millî Eğitim Bakanlığı’nca yapılan, "İstanbul’a 100 Anaokulu" projesinin tanıtım toplantısına katıldı.

Küplüce Cahit Zarifoğlu İlkokulu'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Emine Erdoğan, nitelikli ve iyi yetişmiş bir nüfusun hem ekonomik kalkınma hem de sosyal gelişim için ön şart olduğunu söyledi.

İstanbul'da yeni anaokulların yapım çalışmalarının başlatıldığı bilgisini veren Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğitim, gelecek demektir. Eğitim, baştan sona bir gelecek hazırlığıdır. Dolayısıyla eğitime yapılan her yatırım, bir ülkenin kendine yaptığı en büyük iyiliktir. Çocukların gelişiminde bazı kritik dönemler vardır. Bilim insanları 0-6 yaşı insan gelişimi açısından son derece önemli buluyorlar. Çocukların zihinsel gelişiminin yüzde 50'si 0-4 yaş aralığında, yüzde 30'u ise 4-6 yaş aralığında gerçekleşiyor. Yani, bu yaşlar, çocuklarımızın öğrenmeye en açık olduğu zamanlar. Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için İstanbul'da 100 yeni anaokulu yapımı çalışmaları başlatıldı. 2022'de İstanbul'umuza 792 derslik ve 100 anaokulunu kazandırmış olacağız."

Emine Erdoğan, erken kaliteli eğitim alan çocukların, eğitimde daha fazla devamlılık gösterdiğinin, derslerinde daha başarılı olduğunun ve üniversiteye gitme ihtimalinin kuvvetlendiğinin bilindiğini söyledi.

“ÇOCUKLAR NE KADAR ERKEN KALİTELİ EĞİTİME ERİŞİRLERSE, GELECEKLERİ O KADAR İYİ ŞEKİLLENİR”

Okul öncesi eğitimin uzun vadede mikro ve makro düzeyde büyük kazanımlar sağladığını vurgulayan Emine Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Çocuklar ne kadar erken kaliteli eğitime erişirlerse, gelecekleri o kadar iyi şekillenir. Zira eğitim hayatının ileri dönemlerinde oluşan başarı ve başarısızlığın temelleri bu dönemde atılıyor. Dezavantajlı gruplardaki çocuklar, okul öncesi eğitimle hem fırsat eşitliği yakalıyor hem de aradaki farkı kapatıyorlar. Doğaya karşı duyarlı bireyler hâline gelme bilinci de yine bu dönemde kazanılıyor. Erken yaşta eğitim dünyasına giren çocuklar, ailelerinde ya da sosyal çevrelerinde bu konularda eksik kalsalar bile, okullarda bu eksiği gideriyorlar. Dolayısıyla kendine, topluma ve çevresine faydalı bireyler olarak yetişme oranı yükseliyor."

Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2003 yılından önce 39 olan anaokulları sayısını 118 daha ekleyerek 157'ye çıkardığını aktaran Emine Erdoğan, yapılacak 100 yeni anaokuluyla da büyük bir ihtiyaca cevap verileceğini belirtti.

“ÇOCUĞUNU GÖNDERECEK ANAOKULU BULAMAYAN ANNELER BÜYÜK BİR İKİLEM İÇİNE DÜŞÜYOR”

Emine Erdoğan, okul öncesi eğitimin çocuklar için olduğu kadar anneler için de önemli olduğunun altını çizerek, "Kadınların çalışma hayatına katılmalarının, kadınların güçlendirilmesindeki hayati rolü tartışılmaz. Kadınların güçlenmesinin bir sonraki aşaması, daha güçlü ailelerin ortaya çıkması demektir. Ancak, çocuğunu gönderecek anaokulu bulamayan annelerin büyük bir ikilem içine düştüğü de bir gerçek. Çocuk bakımı bir anne için her şeyden üstündür. Bu noktada, güvenli adresler son derece önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

Erken dönem eğitim alan çocukların kendilerini daha iyi tanıdığını ve analitik düşünme kabiliyetlerini geliştirdiklerini sözlerine ekleyen Emine Erdoğan, çocukların sosyal ve iletişim becerilerinin, problem çözme yeteneğinin arttığını ve estetik anlayış kazandıklarını dile getirdi.

Çocuklarda ekran bağımlılığının arttığını söyleyen Emine Erdoğan, içinde yaşanılan çağda çocuklarının hayatının dört duvar arasında geçtiğini aktardı. Emine Erdoğan, sözlerine şunları ekledi: "Şehirlerin değişen çehresi ve teknolojinin hayatımızdaki yeri, çocukluğun yaşanışını da değiştiriyor. Çocuklar, artık akıllı telefonlar ve bilgisayarla haşır neşirler. Bir araştırmaya göre iki yaşındaki bir çocuğun ekran başında geçirdiği süre haftada 17 saati bulabiliyor. Üç yaşında bu süre 25 saate çıkabiliyor. Anaokulu eğitimi, çocukları bu kısır döngüden de kurtarıyor."

Toplantıda, öğrencilerden Havva Betül Özdil, Cahit Zarifoğlu'nun "Sultan" isimli şiirini okudu. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Emine Erdoğan'a hediye takdiminde bulundu.

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan ve beraberindekiler programın düzenlendiği okuldaki anasınıfını ziyaret etti. Erdoğan, çocuklarla bir süre sohbet edip onlarla birlikte aktivite yaptı.

Programa, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile eşi Nebahat Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile eşi Hatice Nur Yerlikaya, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner145

banner114