banner47
banner128
banner132

Türkiye, hepimizin ortak sevdası

Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen, Eğitime Değer Katanlar Bağış Programına katıldı.

Türkiye, hepimizin ortak sevdası

Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen, Eğitime Değer Katanlar Bağış Programına katıldı.

haberiumturk
haberiumturk
27 Mayıs 2019 Pazartesi 21:59
Türkiye, hepimizin ortak sevdası

Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen, Eğitime Değer Katanlar Bağış Programına katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi'nde Millî Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen, Eğitime Değer Katanlar Bağış Programı’nda hayırsever iş insanlarıyla iftar sofrasında bir araya geldi.

Emine Erdoğan, Eğitime Değer Katanlar Bağış Programı’nda yaptığı konuşmada, “Ülkemizin her bir karışındaki evlatlarımız, işlenmeyi bekleyen madenler gibidir. Eğer onları çağın ihtiyaçlarına göre doğru yönlendirebilirsek, gelecek bizim için çok daha ümit verici olacaktır. Dünyada hak ettiği konuma kavuşmuş bir Türkiye ancak, insan kalitesinin yükseltilmesiyle mümkündür” dedi.

Tasarım Beceri Atölyeleri'nin yapımı için hayırseverlerden bağış toplandığı program öncesinde davetlilere seslenen ve çocukların en büyük değerleri olduğunu dile getiren Emine Erdoğan, "Bu fani dünyada yaptığımız her iş, onlara hak ettikleri bir geleceği hazırlamak için. Bizler, onlara karşı olan sevgimizi, hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ülkeyi miras bırakarak gösterebiliriz. Böylesi bir geleceği hazırlamak için ise, çağın bizden beklediklerine hızlı uyum sağlamamız, sistemlerimizi sürekli olarak güncellememiz gerekiyor. Günümüzde değişim öyle hızlandı ki, çağa ayak uydurmak hepimiz için hayati önem taşıyor. Takdir edersiniz ki, yeni dünyada eski söylemlerle var olmamız mümkün değil" diye konuştu.

Emine Erdoğan, dünyanın “sanayi 4.0” ve “toplum 5.0”ı, tartıştığı bir dönemde, çocukların bu dönüşümü hem takip edebilecek, hem de ona yön verebilecek donanım ve öz güven içinde yetiştirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“ÇOCUKLARIMIZ HER ŞEYİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR”

Millî Eğitim Bakanlığı'nın başlatmış olduğu Tasarım Beceri Atölyeleri'nin tanıtımını kısa süre önce yaptıklarını anımsatan Emine Erdoğan, "Çocuklara, kendi potansiyellerini ortaya koyabilecekleri, sınıf ortamının sınırlayıcı atmosferinden uzak deneyim yaşayabilecekleri atölyeler kuruldu. 30 pilot okulda uygulama yapıldı ve çok verimli sonuçlar alındı. Amacımız, tasarım beceri atölyelerimizi en kısa zamanda ülke çapında yaygınlaştırmak. Çünkü bizim çocuklarımız her şeyin en iyisini hak ediyor" dedi.

Emine Erdoğan, çocukları birer tohum olarak gördüğünü belirterek, onların filizlendiklerinde hangi çiçeği açacağının bilmediği, gizi içinde saklı tohumlar olduğunu söyledi.

Çocukların içlerindeki potansiyeli en verimli şekilde ortaya dökebilecekleri şartlara kavuşmaları için imkânlar var etmeleri gerektiğini ifade eden Emine Erdoğan, "Tasarım Beceri Atölyeleri'nin getireceği başarıya ve eğitim anlayışımızda yeni bir dönem açacağına yürekten inanıyorum. Bu atölyelerde özgür ve eleştirel düşünebilen, güçlü kişiliğe sahip, geleceğin liderlerini yetiştirmek hedefleniyor. Müzikten fen bilimlerine, tabiattan güzel sanatlara, yaşam becerilerinden yazılım ve tasarıma kadar bir medeniyeti ihya ve imar edecek her alanda çocuklarımıza deneyim alanları açılıyor. Bu atölyeler sayesinde çocuklarımız ve gençlerimiz, kalıplar arasında sıkışan değil, o kalıpları kıran bireyler olacaklar" değerlendirmelerinde bulundu.

“GELECEĞİN İNŞASI KURUMLARIN DEĞİL, TÜM FERTLERİN SORUMLULUĞUDUR”

Emine Erdoğan, hiçbir medeniyetin topla tüfekle, tankla füzeyle kurulamayacağına dikkati çekerek, medeniyetin en başta ilimle kurulduğunu vurguladı. Gerek içinde bulunulan çağda, gerekse gelecekte hâkim gücün bilek gücü değil, bilgi olacağına işaret eden Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geleceğin arzu ettiğimiz şekilde inşası ise, yalnızca kurumların değil, bir toplumu oluşturan tüm fertlerin sorumluluğundadır. İnanıyorum ki, iş adamlarımız, iş kadınlarımız, bu gerçeğin farkındalar. Ben bu nedenle, özel sektörümüzü Tasarım ve Beceri Atölyeleri'ne katkıda bulunmaya davet ediyorum. Sermaye sahiplerimiz, bireysel olabileceği gibi, dernek, platform olarak da, bir veya daha çok atölyenin kurulumunu üstlenebilirler. Atölyelerimizin kapasitelerinin büyümesinde, vereceğiniz desteklerle eğitim öncüleri olabilir, isimlerinizi bu eğitim yuvalarında yaşatabilirsiniz. İyi kalitede eğitim, yalnızca büyük kentlerde ya da özel okullarda erişilebilen bir imkân olmamalı.”

Güç birliği yaparak Türkiye’yi güçlü ve aydınlık yarınlara taşıyacak daha fazla çocuğa dokunmak istediklerini belirten Emine Erdoğan, “Ülkemizin her bir karışındaki evlatlarımız, işlenmeyi bekleyen madenler gibidir. Eğer onları çağın ihtiyaçlarına göre doğru yönlendirebilirsek, gelecek bizim için çok daha ümit verici olacaktır. Dünyada hak ettiği konuma kavuşmuş bir Türkiye ancak, insan kalitesinin yükseltilmesiyle mümkündür” dedi.

“TÜRKİYE, HEPİMİZİN ORTAK SEVDASI”

“Türkiye, hepimizin ortak sevdası. Bu hedefin gerçekleşmesinin de, hepimizin emeği ve katkısı ile mümkün olacağı açıktır” diyen Emine Erdoğan, “Biliyoruz ki, 'Yurt müdafaasının en emin yolu eğitimdir.' Çünkü eğitimli insanlara sahip toplumların irfan kaynakları tükenmediği gibi, kendini çoğaltan bir niteliğe de sahiptir. Bu nedenle eğitime yapacağımız yatırımın en geçerli ve en karlı yatırım olduğuna inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Emine Erdoğan, bu topraklarda yetişen âlimler, mütefekkirler, mimarlar, sanatçılar, tıpçılar, edebiyatçılar ve daha nice büyük insanın, Türkiye'nin potansiyelinin birer ispatı olduğunu dile getirerek, "Cemil Meriçler, Halide Edipler, Aziz Sancarlar örneklerden sadece birkaçıdır. Bu potansiyelin yeniden aktif hâle getirilmesi, Türkiye’nin gelecekte de lider bir ülke olmasının anahtarıdır. İnsana yapılacak yatırıma, ülke olarak yalnızca bizim ihtiyacımız yok. Ülkemizin genel karakteri dolayısıyla, bölgemizin refahı için de, bu temel bir ihtiyaçtır. Biz, dünyaya en çok insani yardım götüren, insanlığı kalkındıran, hayatı sürekli olarak yeniden inşa eden bir medeniyetteniz. İnanıyorum ki, Tasarım Beceri Atölyeleri, çocuklarımızın, ilmin semasında yüksekten uçmaları için sağlam bir kanat olacaktır" dedi.

Program sonunda 120 hayırsever iş insanı 574 okula Tasarım Beceri Atölyesi yaptırma sözü verdi. Sancak Grup adına Ethem Sancak Siirt'teki 200 okula, OPET AŞ 81 ilde 81 okula, Doğan Holding 32 okula, Demirören Gayrimenkul, Riot Games, Türkerler İnşaat ve L.C. Waikiki Mağazacılık 20'şer okula Tasarım Beceri Atölyesi yaptırma sözü vererek dikkati çekti.

banner71
Son Güncelleme: 30.05.2019 02:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.