banner47
banner128

Üsküdar, iyilik düşüncesinin mimari ile buluştuğu yerdir

Emine Erdoğan, Üsküdar Kadın Buluşması programına katıldı.

Üsküdar, iyilik düşüncesinin mimari ile buluştuğu yerdir

Emine Erdoğan, Üsküdar Kadın Buluşması programına katıldı.

haberiumturk
haberiumturk
26 Mart 2019 Salı 16:14
Üsküdar, iyilik düşüncesinin mimari ile buluştuğu yerdir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Üsküdar Kadın Buluşması programına katıldı. Nevmekan Sahil’de gerçekleştirilen etkinlikte kadınlara hitap eden Emine Erdoğan, farklı şehirlerde katıldığı programlarda vatandaşlarla bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu belirterek, çocukluğunun geçtiği Üsküdar’da bulunmanın ise kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Emine Erdoğan, Üsküdar Kadın Buluşması’nda yaptığı konuşmada, “Burası, yüzümüzü nereye dönsek, ecdadımızın izlerini gördüğümüz tarihî eserlerle dolu bir açık hava müzesidir. Tüm bunlar, Üsküdar'ın manevi iklimini kuvvetlendirir. Gündelik yaşamın arasında karşımıza ansızın çıkan mezarlıklar ve türbeler iç dünyamızı olgunlaştırır. Yaşamın, doğumla ölüm arasında bir salıncak olduğunu aklımıza nakşeder” dedi.

Emine Erdoğan, kendisi için Üsküdar’ın, güçlü komşuluk ilişkileri ve aile bağları demek olduğunu ifade ederek, zengin mahalle kültürünü yaşayarak büyüdüğü Üsküdar’da gördüğü yardımlaşma örneklerinin, hayatı boyunca sivil toplum kuruluşlarında yapacağı çalışmaların fikrî tohumlarını attığını kaydetti.

“ÜSKÜDAR HERKES İÇİN BİR HAZİNE SANDIĞI”

“Üsküdar’da bir genç olarak tecrübe ettiğim şeyler, insanlığa hizmet arzumun yakıtı hâline gelmiştir” diyen Emine Erdoğan, yüzyıllarca sanat eserlerine, şiirlere, resimlere konu olan Üsküdar’ın herkes için bir hazine sandığı niteliğinde olduğunu dile getirdi.

Üsküdar’ın ecdadın izlerini taşıyan tarihî eserlerle dolu açık hava müzesi gibi olduğunu aktaran Emine Erdoğan, “Tüm bunlar, Üsküdar'ın manevi iklimini kuvvetlendirir. Gündelik yaşamın arasında karşımıza ansızın çıkan mezarlıklar ve türbeler iç dünyamızı olgunlaştırır. Yaşamın, doğumla ölüm arasında bir salıncak olduğunu aklımıza nakşeder. Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri'nin her köşeye sinmiş ruhaniyeti, vakarı, tevazuyu ve hoşgörüyü üzerimize giydirir. İnşallah bizler de ondan nasipdar oluruz" dedi.

Üsküdar aynı zamanda bir şehitler yurdu olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, “15 Temmuz Şehitler Abidesi de, buradadır. Vatan sevgisinin geçmişte kalmış, nostaljik bir duygu olmadığının en büyük delilidir. Millî birlik ve bütünlüğümüze kastedilen o zorlu gecede, Boğaziçi Köprüsü’ne koşan kardeşlerimiz, ecdadımızla aynı asil kanı taşıdıklarını bize çok net biçimde göstermişlerdir” diye konuştu.

“ÜSKÜDAR, İYİLİK DÜŞÜNCESİNİN MİMARİ İLE BULUŞTUĞU YERDİR”

Emine Erdoğan, toplumsal dönüşüme ihtiyaç duyulan zamanlarda, iyiye ve güzele en çok hasret kalınan anlarda “buraya bir kadın eli” değmeli ifadesinin kullanıldığını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bildiğiniz gibi Üsküdar, hanım sultanların gözbebeğidir. İyilik düşüncesinin mimari ile buluştuğu yerdir. Arkalarında bıraktıkları camiler, medreseler, çeşmeler, külliyeler, kadın elinin bir yere değmesinin ne anlama geldiğini en iyi anlatan örneklerdir. Buradaki şifahaneler, imarethaneler, aşevleri, başkasının ihtiyacını düşünme anlayışının tezahürüdür. Biz de onlardan aldığımız bayrağı aynı hassasiyetle taşıyoruz. Taşımaya devam edeceğiz. Yerel yönetimlerimiz, gönül belediyeciliği anlayışıyla toplumumuzun hassas ve kırılgan noktalarını güçlendirmek için samimiyetle çalışıyorlar. Gençlerimizin, yaşlılarımızın, çocuklarımızın ve engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını ayrı ayrı belirliyorlar. Hiç kimseyi atlamadan herkesin hayat standardını iyileştirecek hizmetler yapıyorlar. Millet bahçeleriyle, millet kıraathaneleriyle, bilim, kültür ve sanat alanında çalışmalarıyla ruh ve zihin dünyamızı zenginleştiriyorlar.”

Emine Erdoğan, Üsküdar’ın Yahya Kemal, Hoca Ali Rıza ve Şeker Ahmet Paşa gibi nice sanatçı ve edebiyatçıya ilham olduğunu ve daha nice sanatçının da buradan yetişeceğine inandığını belirterek, “Bildiğiniz gibi, İstanbul’da çok yakın tarihe kadar çöp dağları ve susuzlukla mücadele etmek, gündelik pratiğimizdi. İstanbul ilgisizliğin, bilgisizliğin ve sevgisizliğin pençesinde kıvranan bir şehirdi. Fakat İstanbul aşkıyla iş başına gelen yöneticilerimiz, yıllardır millete hizmet sevdası ile çalışıp çabalıyorlar. Çok şükür ki havası kirli, yolları çamurlu gri manzaralar tarih oldu. Bugün yalnız İstanbul değil, tüm ülkemiz hak ettiği değeri görüyor. Tüm bunlar, kaynağı insan sevgisi olan bir siyaset anlayışı ile mümkün oluyor” şeklinde konuştu.

“YAPILAN HER HİZMET, İSTANBUL’A DUYULAN AŞKIN İLANI GİBİDİR”

Emine Erdoğan, Üsküdar Belediyesi ve diğer tüm AK Partili belediyelerin şehre sevgi nazarıyla bakarak yaptığı hizmetlerin “İstanbul’a yazılmış bir aşk mektubu gibi her hizmetin bir aşk ilanı” gibi olduğunu vurgulayarak, yerel seçimlerin ardından bu mektuba daha çok sevgi cümlesi ekleneceğini, yeni icraların gerçekleştirileceğini kaydetti. “31 Mart seçimleri, bu ülkeyi emanet edeceğimiz evlatlarımızın geleceği için koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmenin anahtarıdır” değerlendirmesinde bulunan Emine Erdoğan, her bir oyun Türkiye’nin geleceği, birlik ve bütünlüğü için yapılacak yatırım olduğuna işaret etti.

Üsküdar’ın ulu çınarlarının, köklerinin çok derinlerde olduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, “İnşallah dalları da geleceğe uzanacak kadar sağlam olacaktır. Biz yeter ki tarihimizden aldığımız ilhamla geleceğimizi güçlendirmeye bakalım” dedi.

Emine Erdoğan, Üsküdarlılarla buluşmaktan duyduğu memnuniyeti aktararak, Üsküdar Belediyesi’nin ev sahipliğine teşekkür etti.

banner71
Son Güncelleme: 27.03.2019 10:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.