banner47
banner128
banner132

Ali Babacan'ın katıldığı G-20 toplantısı bitti

Meksika'nın başkenti Mexico City'de haftasonu düzenlenen G-20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı sona erdi.

Ali Babacan'ın katıldığı G-20 toplantısı bitti

Meksika'nın başkenti Mexico City'de haftasonu düzenlenen G-20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı sona erdi.

27 Şubat 2012 Pazartesi 09:37
Ali Babacan'ın katıldığı G-20 toplantısı bitti

Haberiumturk haber sitesi/27.02.2012


Meksika'nın başkenti Mexico City'de
  haftasonu düzenlenen G-20 Bakanlar ve  Merkez   Bankası Başkanları toplantısında  Türkiye 'yi temsil eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, toplantı sırasında küresel  ekonominin  karşı karşıya bulunduğu risklere ilişkin  değerlendirmelerini paylaştı ve  katılımcılara   Türkiye 'nin son dönemdeki  başarılı   ekonomik performansının   nedenlerini anlattı.

Gündemini  küresel  ekonomideki  gelişmeler, küresel ekonomik toparlanmanın güçlendirilmesine yönelik olarak IMF kaynaklarının artırılması ve IMF 2010  Kota  ve Yönetim Reformu'nun zamanlı bir biçimde tamamlanabilmesinin oluşturduğu toplantıda,  Türkiye 'yi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında bir heyet temsil etti. Heyette  Merkez   Bankası  Başkanı Erdem Başçı ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da yer aldı.

Başbakan Yardımcısı Babacan, toplantı kapsamında çok sayıda ikili görüşmelerde  de bulundu. Babacan, ABD Hazine Bakanı Tim Geithner, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, İspanya  Ekonomi  ve Rekabet Bakanı Luis de Guindos Jurado, Çin  Merkez   Bankası  Başkanı Xiaochuan Zhou, Şili Maliye Bakanı Felipe Marrain, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ve IMF Başkanı Cristine Lagarde başta olmak üzere çok sayıda isimle bir araya geldi.

Toplantının ardından Türk heyeti tarafından yapılan  değerlendirmede , küresel ekonomide  son dönemde olumlu gelişmelerin gözlemlendiği kaydedilerek, Avrupa ülkelerinin  karşı karşıya bulundukları  güçlüklere  karşı aldıkları tedbirlerin olumlu ve önemli olduğunun altı çizildi.

Küresel  ekonominin  hala ciddi risklere maruz olduğunun vurgulandığı değerlendirmede , Başbakan Yardımcısı Babacan'ın küresel  ekonominin  karşı karşıya bulunduğu risklere ilişkin  değerlendirmelerini  paylaştığı ve Türkiye'nin son dönemdeki başarılı  ekonomik  performansının nedenlerini açıkladığı belirtildi. Değerlendirmede , Babacan'ın özellikle istihdam alanındaki olumlu gelişmeleri vurguladığı kaydedildi.

Toplantının en önemli gündeminin küresel ekonomik istikrarın sağlanabilmesini teminen IMF kaynaklarının artırılmasına yönelik çalışmalar olduğu ifade edilerek. ''Bu kapsamda, IMF kaynaklarının artırılmasına yönelik seçenekler incelenmiştir. Üye ülkelerin bir bölümü IMF kaynaklarının artırılabilmesi için öncelikle Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) ve Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) kaynaklarının artırılması gerektiğini belirtmişlerdir. 1-2 Mart 2012 tarihlerinde Avrupa Birliği Liderleri bir araya gelerek bu fonların yeterliliğini görüşecektir. Bu toplantının sonuçları da dikkate alınarak Nisan ayında gerçekleştirilecek G-20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısında IMF kaynaklarının artırılmasına ilişkin olarak kapsamlı bir değerlendirme yapılacaktır. Kaynak artırımına karar verilmesi halinde, artışın en hızlı yolunun ikili borçlanmalar olduğu üzerinde genel bir mutabakat oluşmuştur'' denildi.

Değerlendirmede ayrıca, yükselen piyasa ekonomilerinin IMF'deki kotalarını ve IMF yönetimindeki ağırlığını artıran 2010 Kota ve Yönetim Reformu kararının Ekim 2012'ye kadar uygulanmasına yönelik sürecin devam ettiği hatırlatıldı ve IMF kaynaklarının artırılması, Kota ve Yönetim Reformuna ilişkin hususların G-20 bünyesinde Uluslararası Finansal Mimari Çalışma Grubu tarafından ele alındığı bildirildi.

Türkiye'nin, Avustralya ile bu grubun eşbaşkanlığını yürüttüğü hatırlatılarak, ''Bu kapsamda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF Kota ve Yönetim Reformunun uygulanmasına ilişkin durum hakkında üye ülkelere bilgi vermiş, G-20'nin taahhütlerini zamanında yerine getirmesinin önemli olduğunu vurgulamış ve söz konusu reformların bir an önce hayata geçirilmesi için üye ülkelere çağrıda bulunmuştur'' denildi.

Finansal Düzenlemeler Reformu kapsamında, kabul edilen standartların zamanında ve tam uygulanmasına olan taahhüdün yinelendiği de belirtilerek, kredi derecelendirme kuruluşlarına olan aşırı bağımlılığın azaltılmasına ilişkin gelişmelerin tartışıldığı, ülkeler ve uluslararası standart belirleyici kuruluşların bu alanda daha fazla çaba göstermesinin istendiği kaydedildi.

Yapılan değerlendirmede ayrıca, başta petrol ve doğalgaz olmak üzere emtia fiyatlarındaki dalgalanmaların ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin ve bu etkilerin hafifletilmesine yönelik adımların araştırılması ile fosil yakıtlara verilen teşviklerin orta vadede kademeli olarak rasyonalize edilmesi hususlarının da görüşüldüğü bildirildi.

Yeşil büyüme kavramının G-20 gündeminde ilk kez 2012 yılında somut olarak gündeme geldiği belirtilerek, toplantıda ilk kez görüşülen diğer bir konunun da ''Afet Riski Yönetimi'' olduğu ifade edildi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığındaki heyet, G-20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantının ardından Meksika'dan ayrıldı.

Ajanslar

banner71
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.