banner47
banner128
banner132

Altın fiyatları düşer mi yükselir mi?

Altın fiyatlarında son bir haftada yaşanan aşırı artış ve düşüşler yatırımcının kafasını karıştırdı. Altını almalı mı satmalı? Altında yeni beklenti ne yönde, uzmanlar altını yorumladı

Altın fiyatları düşer mi yükselir mi?

Altın fiyatlarında son bir haftada yaşanan aşırı artış ve düşüşler yatırımcının kafasını karıştırdı. Altını almalı mı satmalı? Altında yeni beklenti ne yönde, uzmanlar altını yorumladı

02 Mart 2012 Cuma 18:34
Altın fiyatları düşer mi yükselir mi?

Haberiumturk haber sitesi/02.03.2012

Şubat ayının son haftasında altının ons  fiyatı uluslararası piyasalarda önce 1790 doları gördü hemen ardından 100 dolara  yakın  düşüşle 1680 dolara indi. Altındaki aşırı  hareketlilik   Türkiye 'deki küçük  yatırımcıya  panik yaşattı. 

Altın  yatırımı  olanlar şimdi 'alalım mı, satalım mı diye soruyor?' Kafaları bir hayli karışık... Sadece küçük  yatırımcılar  değil  uzmanlar , danışmanlık hizmeti  verenler de bu konuda net bir şey söylemekte zorlanıyor! Peki altın fiyatlarındaki beklenti ne yönde?

Haber 7 ekonomi servisi, Altın ve  para  piyasaları  uzmanı  Mehmet Ali Yıldırımtürk'e, Atasay Altın Kıymetli Madenler Müdürü Süleyman Güner'e, Beyaz z Yaka  Finans  Analisti Erdoğan Turan’a ve GKFX Analisti Emin Öztürk'e altındaki son gelişmeleri ve beklentileri sordu?

Altın ve  para  piyasaları  uzmanı  Mehmet Ali Yıldırımtürk

Altın ve  para  piyasaları  uzmanı  Mehmet Ali Yıldırımtürk altın  fiyatlarındaki  aşırı dalgalanmayla ilgili ilginç bir tez öne sürdü. Altında petrolde ve dolarda yaşanan hareketin  spekülatif olduğunu söyledi.

Yıldırımtürk , Avrupa  Merkez   Bankası ’nın Şubat ayı başında piyasalara yeni  likit vereceğini duyurması sonrası piyasaya  para  gireceğini düşünen büyük yatırımcıların  altını yukarı çektiğini aktardı. Yükselişin ay sonuna gelmesinin ise ilginç bir tesadüf olduğunu belirtti.

Yıldırımtürk AB ile İran’ın restleşmesi ve yaşanan nükleer gerginliğin petrol piyasalarını etkilediğini ve bu etkiden İran ve Rusya’nın son derece memnun olduğunu iddia ediyor.

Yıldırımtürk Yunanistan’da ikinci paketin kabulünün de parite üzerinde olumlu etki  yaptığını da hatırlattı ayrıca ay sonu açık pozisyonu kapatmak isteyen şirketlerin altının  fiyatını  yükseltmede etken olduğunu söyledi. Altının onsunun bu süreç sonrası 1792 doları gördüğünü aktardı.

Yıldırımtürk’e göre ABD piyasalarında 29 Şubat’tan itibaren altın petrol ve paritenin düşüşe geçmesi spekülatif, üstelik altın fonu oluşturan  bankalar  bunu bildikleri halde sessiz kaldılar.

Altındaki düşüşün nedenlerinden birinin AB  ülkeleri   bankalarının  yüksek faizli tahvillerle borçlanması olduğu bilgisini veren Yıldırımtürk, altın birikimi olan yatırımcının  altını satarak yüzde 100 getiri sağlayan tahvillere yöneldiğini ve gelecek  2-3 altında dalgalanmanın süreceğini öne sürdü. Bernanke’nin parasal genişleme  konusundaki  açıklamalarının da  etkili  olduğunu söylüyor.

İç piyasada alıcıların son derece bilinçli davrandığını söyleyen Yıldırımtürk, altın düştüğünde alıma geçenlerin yükseldiğinde sattığını söyledi.

Geçmişte Dolar 1,85 iken altının 105 lira olduğunu hatırlatan Yıldırımtürk doların 1,75 civarında olduğunu ama altının yine 104 lirayı gördüğünü belirterek bundan sonra bu  seviyelerin  görülemeyeceğini belirtti.

Altın  yatırımcısının  al-sat şeklinde  yatırımlarını   değerlendirmeleri  tavsiyesinde bulunan Yıldırımtürk, altını uzun süre satmayan  yatırımcının  kaybedeceğini iddia etti. Altında  destek   seviyesinin  1685’ ten  1530’ lara  gerileyebileceğini anlattı.

Atasay Altın Kıymetli Madenler Müdürü Süleyman Güner

Atasay Altın Kıymetli Madenler Müdürü Süleyman Güner altın  fiyatları  ile ilgili son dönemde yorum yapmanın bir hayli zorlaştığını ifade etti. Uluslararası piyasalarda altının ons  fiyatında  neredeyse 100 dolara  yakın  düşüş olduğunu söyleyen Güner, altındaki bu aşırı  hareketliliğin  gerekçesi olarak ABD Merkez  Bankası  Başkanı Ben Bernanke’nin açıklamalarını gösterdi. Güner, Bernanke’nin 3.çeyrek ile ilgili açıklamalarından ‘parasal genişlemeden’ bahsetmemesini dış piyasalardaki düşüsün en önemli nedenlerinden biri olarak gösterdi.

Altının onsunun 1680 desteğinden yükseliş çabasında olduğunu ifade eden Güner, içinde bulunulan dönemi altın alımı için  fırsat  olarak  değerlendirdi . Fiyatların  1680 dolar  seviyesinde  tutunamazsa 1500 dolara düşmesinin de muhtemel olduğunu söyledi. Güner,  hızlı  haber akışının altın  fiyatlarında  son dönemde 50-100 dolarlık artış ya da düşüşlerin olağan hale geldiğini aktardı.

İç piyasada yaşanan altın fiyatlarındaki düşüşü de değerlendiren Güner, 24 Ayar altından örnek vererek fiyatların 105 lira seviyelerinden 95 liraya düşmesinin nedeni olarak kar satışlarını gösterdi. Güner kâr satışlarının gelmesini 2 nedene bağladı. Birinci neden olarak geçmiş dönemde altını yüksek fiyattan alıp zarar edenlerin bu yükselişte zararlarını azaltmaları ve altının daha fazla yükselmeyeceği düşüncesiydi.

Gelecek döneme ait beklentilerini sorduğumuz Güner dışarıdan aldıkları görüşlerde de karmaşanın hakim olduğunu söyledi. Geçmiş dönemde 1909 dolardan dönen altının onsunun 2012 yılında 2000 dolarları bulacağı ifade edildi. Danışmanlık aldıkları kuruluşlarının yüzde 75’i 2000 doları öngörürken yüzde 25’i 1500-1750 seviyesinde seyredeceğini beklediklerini söyleyen Güner, yatırımcıların altın düşse de yükselse de alıma devam ettiğini de ekliyor…

GKFX Analisti Emin Öztürk

GKFX Analisti Emin Öztürk uluslararası piyasalarda altının ons fiyatının önce aşırı yükselmesi sonra sert biçimde düşmesini FED Başkanı Ben Bernanke'nin ilk olarak verdiği parasal genişleme sinyalinin ardından çarşamba günü yeni bir genişleme sinyali vermemesine bağladı. Öztürk bu nedenle sert şekilde sert satış yediğini söyledi..

Çarşamba günü 1780 dolar seviyesinde işlem gören altının Bernanke’nin açıklamaları sonrası yaklaşık 100 dolar satış yediğini aktaran Öztürk Salı günü 1790 dolarla üç ayın zirvesini gördüğünü hatırlattı.

Altında yüzde 5'e varan düşüşün bu yılın en sert düşüşü olarak kayıtlara geçtiği bilgisini veren Öztürk “Altın son bir ayda yüzde 3'e yakın prim yapmış, yılbaşından bu yana getirisi ise yüzde 15 olmuştu. Böylece altın, yılbaşından bu yana 2 aylık getirisinin üçte birini sadece birkaç saatte geri vermiş oldu” dedi. Yatırımcı açısından kafaların karışık olduğunu aktaran Öztürk yatırımcının altın alıp almama konusunda tereddüt yaşadığını anlattı.

"Altın fiyatları dip noktayı buldu mu yoksa hala düşüş devam edecek mi?” sorusunu da yanıtlayan Öztürk, panik satışları kafaları karıştırsa da teknik olarak altının 200 günlük ortalamasının üzerinde işlem gördüğüne dikkat çekti. 1700 doları destek seviyesi olarak gördüklerini ifade eden Öztürk profesyonel yatırımcıların altındaki her düşüşü alım fısatı olarak değerlendirdiğini de ekledi. Öztürk kısa vadede panik havası olsa da, 1650-1700 dolar aralığı aşağı yönlü geçilmedikçe, durumu alım fırsatı olarak değerlendirebileceğini söyledi..

Öztürk gelecek hafta için altında 1700 doların üzerinde açılış gerçekleşmesi durumunda 1750 ve 1800 seviyelerinin görüleceğini şayet aksi bir durum olursa kar satışları ile 1650-1625 bandına yaklaşmak isteyeceğini ifade etti.. Öztürk uzun vadede altında yükseliş beklediklerini de ifade etti.

Beyaz Yaka Finans Analisti Erdoğan Turan

Beyaz Yaka Finans Analisti Erdoğan Turan’a göre ECB’nin (Avrupa Merkez Bankası) parasal genişlemeye dair açıklamaları piyasaları etkilemezken aynı günün ilerleyen saatlerinde Bernanke’den gelen açıklamalar, altında şok etkisi yarattı. Altının ons fiyatı 1790 dolar seviyesinden 1688 dolara kadar indi ve 1700 seviyelerden işlem görüyor.

Altın piyasalarındaki coşku ve paniğin tek sebebinin parasal genişleme olduğunu aktaran Turan’a göre ECB ve FED tarafından piyasada dolaşan para miktarını arttıracak her hamle bütün piyalasalarda alım hareketi başlatıyor.

Turan “Parasal genişleme düşük borçlanma maliyeti getiriyor, artan para arzı düşük faizle birlikte piyasa aktörlerini emtia ve borsalarda alıma yönlendiriyor, çünkü paranın gidecek başka yeri yok.” Dediği açıklamasında parasal genişleme beklentileri kırılmadıkça, para kolay ulaşılabilir varlık olduğu müddetçe, para ile alınan varlıkların fiyatında kalıcı düşüş beklemenin doğru olmayacağını kaydetti.

En son ECB’nin 29 Şubat’ta yaptığı 3 yıllık ihalenin devamının gelmeyeceği, 3 yıl sonra ECB tarafından yaratılan 1 trilyon euronun geri çekileceği yönünde oluşan spekülasyonun altın fiyatlarını vurduğunu anlatan Turan Bernanke’den parasal genişlemeye dair umut veren sözlerin gemlememesi ile altında panik satışlar gerçekleştiğini söyledi.

Altında 1760 desteğinin sert şekilde kırıldığını ve 1760 desteğinden aşağıya hızla inilmesinin paniği arttırdığını, büyüyen paniğin düşüşü daha da derinleştirdiğini kaydeden Turan’a göre altında 1710 dolar civarında işlemler gerçekleşirken 1700 seviyesinin altına sarkılırsa 1680 seviyesinin yeni destek olacağını öne sürdü.

Turan’a göre 1680 seviyesinin altına inilirse yeni destek 1650 dolar olabilir. Altının yükselmesi durumunda 1760 seviyesinin de kısa vadeli direnç seviyesi olduğunu anlatan Turan 1790 seviyesinin ikinci direnç olacağını söyledi. Turan 1680-1700 civarından alım yapıp 1760 seviyelerine yaklaştıkça satmak kısa vadeli işlemler için uygun olacağını söyledi.

banner71
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.