banner47
banner128
banner132

Eker: Türkiye yardım eden statüsünde

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'nin son yıllarda yardım alan ülke konumundan yardım eden konumuna geçtiğini, IFAD'da Türkiye'nin kaydettiği bu gelişmeden bahsettiğini bildirdi.

Eker: Türkiye yardım eden statüsünde

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'nin son yıllarda yardım alan ülke konumundan yardım eden konumuna geçtiğini, IFAD'da Türkiye'nin kaydettiği bu gelişmeden bahsettiğini bildirdi.

23 Şubat 2012 Perşembe 21:10
Eker: Türkiye yardım eden statüsünde

Haberiumturk haber sitesi/23.02.2012


Merkezi İtalya
'nın başkenti 
Roma 'da bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) 35. Yönetim Konseyi toplantılarında  Türkiye 'yi temsil eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, toplantıları ve konuşmalarında  hangi noktalara değindiğini Türk basın mensuplarına  değerlendirdi .

" Türkiye  daha önce Birleşmiş Milletler Gıda-Tarım teşkilatından yardım alan bir  ülkeydi . 2007 yılında imzaladığımız bir anlaşmayla  Türkiye , yardım alan değil, yardım eden  ülke statüsü aldı" diyen bakan Eker, gıda ve tarım  konusunda   hazırlanan  projelere Türki Cumhuriyetlerden başladıklarını aktardı.

IFAD'a da da  Türkiye 'nin büyük katkı yaptığını anlatan bakan Eker, " Türkiye  bu ülkelerde , bu kuruluşlarda, artık yardım eden statüsünde. Bizim amacımız özellikle  yoksullukla ve açlıkla mücadelede,  hazırlanan  projelerin  hayata geçirilmesi ve bir küresel sorumluluk bilinciyle büyük bir  ülke  olarak inisiyatif alması, katkı sağlaması, yardım  sağlaması  bizim için önemli" diye  konuştu .

Eker, Birleşmiş Milletler programı kapsamındaki açlıkla mücadele programlarında, ''En Az Gelişmiş  Ülkeler '' konferansının geçen yıl Mayıs ayında, İstanbul 'da yapıldığını anımsatarak, gelecek 10 yıllık süreçte de bu evsahipliğinin süreceğini belirtti.

IFAD'daki konuşmalar

Mehdi Eker, IFAD'ın 35. Yönetim Konseyi çalışmaları kapsamında yaptığı konuşmada  ve katıldığı ''Kelimelerden Eyleme: Küçük çiftçiler için sürdürülebilir gelecek yaratma" panelinde,  Türkiye 'nin geldiği aşamayı dile getirdiklerini söyledi.

Türkiye 'nin ilgi gördüğünden söz eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, şunları kaydetti:

"Mesela panelin ardından Nijerya'nın bakanı arkadan kulise geldi ve dedi ki, 'Ben Türkiye 'de sizi ziyaret etmek istiyorum.  Türkiye 'de tarımla ilgili  görüşme  ve işbirliği yapmak istiyoruz'.  Ülkelerden  bu konuda bize talep sözkonusu. Gerek Türkiye 'nin imkanlarından istifade etmek maksadıyla gerek, çeşitli safhalarda teknik yardım, enformasyon, araştırma  sonuçlarının   kullanılması  gibi yardım talebinde bulunuyorlar. Biz de zaten sahip olduğumuz bu alandaki imkanları paylaşmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz."

Bill Gates

35. Yönetim Konseyi toplantılarının 2. gün çalışmalarında,  ülkelerin delegasyonlarına hitap eden  ABD 'li işadamı Bill Gates'in  konuşmasını  da dinleyen Mehdi Eker, Gates'in servetinin bir kısmını bir fonda yardım maksatlı kullandığını  ve  özellikle  Afrika  ülkelerine  yoğunlaştığını ifade ederek, "Az gelişmiş ülkelerde  tarımsal gelişmede  kullanılmasıyla  ilgili birtakım  önerilerde  bulundu" dedi.

"1 milyar aç insanın doyurulması en acil sorun"

Toplantılarda çoğunlukla üzerinde durulan konuların küresel ısınma ve sürdürülebilir tarım olduğunu kaydeden Eker, "Burada tabii bir hususu dikkate almak lazım. Gerçekte gelişmekte olan  ülkeler  veya çok fakir  ülkeler , bunlar küresel ısınmanın ne kadar bölümünden sorumludurlar? Yani bu tabii küresel vicdanı referans almak lazım. Eğer  dünyada  bir milyar insan açsa, o bir milyar insanın karnının doyurulması, onun mekanizmasının kurulması, en acil, en önemli sorundur. Hiçbir şey ondan daha acil değil" ifadelerini  kullandı .

Bu safhanın kendisi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Eker, "Dolayısıyla uluslararası kuruluşların da, bu kuruluşların  politikalarının  da, buna hizmet etmesi lazım.  Ülkelerin  çeşitli  platformlarda , deklare ettiği yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekiyor. Çünkü bunlar genellikle söylendiği gibi yerine getirilmiyor.  Özellikle  zengin  ülkeler  tarafından" şeklinde  konuştu .

"Fakir insanların mutlaka tarımsal  üretim  mekanizması içinde tutulması lazım. Biz bunu söylüyoruz" diyen Mehdi Eker,  Türkiye 'de kırsal kalkınmaya yönelik başlattıkları, kırsal  yaşam  şartlarının iyileştirilmesi, kırsalda refahın yükseltilmesi, orada yaşayan vatandaşların altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi, içme suyu, yol gibi, temel ihtiyaçları Türkiye'nin KÖYDES projesiyle çözdüğünü söyledi.

İnsanların kırsalda yaşamalarını temin etmek gerektiğinden söz eden bakan Mehdi Eker, "Tarımsal üretim çerçevesinde kalmalarını sağlamak lazım. Bu tabii dünyadaki çok küçük çiftçiler için de gerekli. İnsanlar eğer orada kalmazlar, göç ederlerse büyük şehirlerde daha büyük problemlerle karşı karşıya kalacağız" dedi.

Büyük uluslararası kuruluşların açlık sorununu çözmede yeteri kadar etkin olmadığını dile getiren bakan Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birinci gayeleri karın maksimizasyonudur. Bir şey daha çok kar ediyorsa, rahatlıkla tarımı bırakıp kar eden şeye yöneliyor. Halbuki, küçük çiftçinin birinci gayesi kendi karnını doyurmaktır. Bu yaşamak için en temel faaliyettir. Bunun mutlaka desteklenmesi ve sürdürülmesi lazım. Fakir ülkelerin özellikle kendi gıda ihtiyaçlarını olabildiğince bunun yerinde, kendi imkanlarıyla geliştirmeleri gerekiyor. Biz bunu savunuyoruz. Küresel açlık probleminin çözümünde, bunu söylüyoruz. Ben panelde bu konuda mesajlar verdim."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Hatay'daki sel nedeniyle zarar gören tarımsal alanlarla ilgili bir soru üzerine de hasar-tespit çalışmalarının da devam ettiği yanıtını verdi.

IFAD 35. Yönetim Konseyi, bugün öğlene kadar yapılan panellerin ardından çalışmalarını tamamladı. Dün başlayan konsey toplantılarında, IFAD Başkanı Kanayo F. Nwanze, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, İtalya Başbakanı Mario Monti, ABD'li işadamı Bill Gates ve Türkiye'den de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, birer konuşma yaptı.

banner71
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.