banner47
banner128

Hangi bürokrat söyledi onu, yok öyle bir şey

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, erken emeklilik iddialarını yalanladı.

banner116

Hangi bürokrat söyledi onu, yok öyle bir şey

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, erken emeklilik iddialarını yalanladı.

16 Nisan 2013 Salı 11:43
Hangi bürokrat söyledi onu, yok öyle bir şey

 Haberiumturk haber sitesi/16.04.2013

Üst düzey bir bürokrata dayandırılan ve kamuoyunda yoğun şekilde tartışılan erken emeklilik iddialarına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son noktayı koydu. Şimşek, “Hangi üst düzey bürokrat ne açıklama yapıyor bilemiyorum ama açık ve net olarak söylüyorum, bu ne Türkiye’nin hayrınadır ne de Türkiye bu yükü kaldırabilir.” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, erken emeklilik iddialarını yalanladı. Bakan Şimşek, “Açık ve net  söylüyorum, ne bizim bütçemiz ne de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun mevcut yapısı böyle bir adımı (erken emeklilik) kaldıramaz. Dolayısıyla hangi üst düzey bürokrat ne açıklama yapıyor bilemiyorum ama açık ve net olarak söylüyorum, bu ne Türkiye’nin hayrınadır ne de Türkiye bu yükü kaldırabilir. Maliye Bakanlığı olarak bu konudaki tutumumuz açık ve net.” dedi.

     2013 yılının ilk üç ayına ilişkin bütçe gerçekleşmelerini açıklayan Bakan Şimşek, gazetecilerin sorusu üzerine erken emekliliğin geleceğine ilişkin iddiaların doğru olmadığını ifade etti. Bakan Şimşek’in bu konuda yaptığı açıklamalara göre 2012 sonu itibarıyla Türkiye’de 10,4 milyon emekli bulunuyor ve erkeklerin ortalama emeklilik yaşı 44,9. OECD ülkelerindeki emeklilerin ortalama yaşı 63,6. Türkiye’de kadınlar için ortalama emeklilik yaşı 41, OECD ülkelerinde ise bu rakam 61,9. Türkiye’de 2013 yılı itibarıyla kadınlar en erken 49, erkekler 50 yaşında emekli olabiliyor. Şimşek, “OECD ülkelerinde ortalamada şu anda 65’in altında emekliliğe izin veren yok. Ama ülkemizde 2013 yılında vatandaşlarımız 49 yaşında ve 50 yaşında emekli olabilmekte. Dünyada ben böyle bir ülke bilmiyorum, olabilir ama ben bilmiyorum.” dedi.

    Bu sene sadece emekli aylığı olarak 121 milyar lira ödeme yapacaklarını açıklayan Şimşek, yatırımlara ayrılan bütçenin ise 38,6 milyar lira olduğuna dikkat çekti. “Emeklilikte yaş bekleyen” diye bir şeyin olamayacağını, bazı şartların olduğunu belirten Bakan Şimşek şunları söyledi: “Sadece prim gün sayısı olsaydı, o zaman biz 1990’lı yılların başına dönerdik, milletin 36 yaşında emekli olmasına izin verirdik. 1999 yılındaki hükümet, 1990’lı yılların başında yapılan vahim hatayı görmüş ve rasyonel bir adım atarak aşamalı düzeltmeye gitmiştir.”

    Başka bir soru üzerine Şimşek, gündemlerinde ilave bir tedbir olmadığını, bu yıl içerisinde vergi indirimi veya vergi artışının olmayacağını söyledi. Uzun vadede doğrudan gelirlerin payını artırmak istediklerini belirten Şimşek, “Şu anda Gelir Vergisi’nin gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 4. Çok düşük bir rakam. Bu sistemde bir düzeltme yapmamız lazım. Ancak bunu yaparken yeni bir vergi, vergi oranlarında bir artış öngörmüyoruz. Ama bazı imtiyazların, bazı istisnaların azaltılmasını, kaldırılmasını öngörüyoruz.” dedi.

     Devlet Memurları Yasası’ndaki değişikliğe ilişkin olarak ise Şimşek, kamu görevi yapanların ülkenin her tarafında çalışmakla mükellef olduğunu, bu konuda herhangi bir teşvik sistemini doğru bulmadığını dile getirdi. Motorlu araçların çevreye duyarlı olanlarının daha düşük vergilendirilmesine yönelik çalışmalarda son noktaya gelindi. Şimşek, çalışmalarının son aşamada olduğunu ifade ederek, bu konuda Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda bir sunum yapacaklarını söyledi.

     Şimşek, 2013 yılında yüzde 4’lük büyüme hedefinin rahatlıkla yakalanacağını ifade etti. Köprü ve otoyolların özelleştirilmesine ilişkin ne tür bir yol haritaları bulunduğunun sorulması üzerine ise Şimşek, bu konuda Otoyol AŞ gibi bir şirketin kurulması ve bunun için yasal düzenleme yapılması gerektiğini açıkladı. Çözüm sürecine ilişkin olarak ise Şimşek, “Terörle mücadeleye harcanan kaynaklar, bu ülkenin eğitimine, altyapısına, Ar-Ge’sine, ihracatçıya, yatırıma, desteğe giderse bu ülke fırlar gider.” açıklaması yaptı.

Bütçeye özelleştirme ve Botaş dopingi

Bütçe gelirlerini artırmanın hesabını yapan Maliye’nin yüzünü özelleştirme ve Botaş güldürdü. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in dün yaptığı açıklamaya göre bu yılın ilk çeyreğinde bütçe açığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86 azalarak 897 milyon lira oldu. Aynı rakam geçen yılın aynı döneminde 6,4 milyar lira idi. Bütçe gelirlerinin artışında geçen yıl sonunda yapılan özelleştirmelerden elde edilen 4,9 milyar liralık gelirin bu yılın hesabına aktarılması ve Botaş’ın vergi ödemesi etkili oldu. Maliye’ye sürekli vergi borcu olan Botaş ocak-mart döneminde 2 milyar liralık ödeme gerçekleştirdi. Bunun 700 milyon lirası cari vergi ödemeleri ve 1,3 milyar lirası ise geçmişten kalan borçlardan oluşuyor.

     İlk çeyrek itibarıyla bütçe gelirleri geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 21,6 artışla 94,1 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 13,3 artışla 95 milyar lira olarak gerçekleşti. İlk çeyrekte vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 77,4 milyar lira oldu. Faiz dışı denge ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 azalarak 14 milyar 251 milyon liraya indi.

     Vergi dışı gelirler geçen yılın ilk üç ayına kıyasla yüzde 30 artarak 16,8 milyar liraya ulaştı. Bu artışta yılın ilk çeyreğinde Hazine’ye aktarılan 4,9 milyar liralık özelleştirme gelirleri etkili oldu. Bütçe açığı geçen yılın mart ayında 5,5 milyar iken bu yılın mart ayında ise 5,4 milyar lira oldu. Faiz dışı açık geçen yılın mart ayında 2,2 milyar lira iken bu rakam 2013 Mart ayında 460 milyon lira olarak gerçekleşti.

haber aktif link verilerek kullanılmıştır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner145

banner114