banner47
banner128

İnşaat sektöründe 'KDV alarmı' çalıyor

İnşaat sektöründe KDV iadeleri firmalar için büyük sıkıntı yaratmaya devam ediyor. Maliye’den alacakları KDV’ler milyon liralara ulaşan firmalar sorunun çözülmesi için de farklı öneriler ortaya koyuyor

İnşaat sektöründe 'KDV alarmı' çalıyor

İnşaat sektöründe KDV iadeleri firmalar için büyük sıkıntı yaratmaya devam ediyor. Maliye’den alacakları KDV’ler milyon liralara ulaşan firmalar sorunun çözülmesi için de farklı öneriler ortaya koyuyor

03 Mart 2012 Cumartesi 10:08
İnşaat sektöründe 'KDV alarmı' çalıyor

Haberiumturk haber sitesi/03.03.2012

Son yıllarda neredeyse ekonomiyi sırtında taşıyan inşaat sektörü bir taraftan da sektör içi sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Bu sorunlardan biri ise hiç kuşkusuz KDV iadeleriyle ilgili. Gayrimenkul  sektöründeki firmalar konut satışlarında genellikle yüzde 1 KDV oranı uygularken, bu konutları inşa etmek için malzeme alırken ise yüzde 18 KDV ödüyorlar. Aradaki yüzde 17’lik fark ise Maliye tarafından oldukça geç ve bazı kesintilerle iade ediliyor. Bu ise kayıt altında çalışan inşaat firmalarını katlanmak zorunda oldukları ilave maliyetlere ve haksız rekabete neden oluyor. Çünkü firmalar KDV iadelerini birkaç yıl gecikmeli ve eksik olarak alıyor.

Sorunun çözülmesini bekleyen sektör temsilcilerinin KDV’den alacakları  miktar ise çok yüksek rakamlara ulaşıyor. Sektörün önde gelen firmalarından Dumankaya İnşaat’ın 60 milyon lira, Yeşil GYO’nun ise 40 milyon liraya ulaşabiliyor. Sadece bu iki firmanın rakamları bile binlerce firmanın faaliyet gösterdiği sektörün toplam alacağı tutarı göstermesi bakımından dikkat çekici.

KDV iadesi vergiden mahsup edilmeli

Mehmet Okay Ant Yapı Yön. Krl. Başkanı

İnşaat malzemelerine yüzde 18 KDV ödemenin büyük bir külfet getirdiğini ifade eden Mehmet Okay, “Bugüne kadar alacaklarımızı nakit olarak tahsil etme imkânı bulamadık” dedi. Bu alacakların vergilerden mahsup edilebileceğinin altını çizen Okay, iade miktarının tespitinde de ciddi sorunlarla karşılaştıklarını ifade etti. Okay, Özellikle net 150 metrekarenin hesaplamasında bir standart oluşturulmaması sebebiyle müteahhitlerle Maliye arasında görüş ayrılıkları olduğunu belirterek, “Yaptığımız yer altı otoparkların da net metrekare hesabı içine katılması gibi mevzuat dışı bir takım uygulamaları gösterebiliriz” diye konuştu. Okay, inşaat bittikten sonra en geç bir yıl içinde bu bedelin mahsup edilmesinin, mahsup imkânı yok ise kalan bedelinin ödenmesinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Firmalar zararına çalışmaya başlıyor

Şaadet Temel Ankayapı Yön. Krl. Başkanı

İnşaat sektöründe kâr marjının yüzde 20’yi geçmediğini dile getiren Şaadet Temel,  “Yüzde 17'lik KDV 2-3 yıl alınamadığı taktirde bu firmalar zararına çalışmaya başlıyor” dedi. Maliye’nin bu alacakları nakit olarak değil de alt taşeronların SSK ve vergi ödemelerine mahsup etmesi gerektiğinin altını çizen Temel, bu durumda hem vergi iadelerinin zamanında alınacağını hem de iş alanı yaratan firmaların zor durumda kalmayacağını söyledi. Temel, ayrıca banka teminat mektubu ile de KDV iadesi ödemesi yapılarak ekonomiye canlılık getirilebileceğini öne sürdü.

Üç ayda bir avans şeklinde ödenebilir

Altan Elmas Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Türkiye’de binlerce konut üretildiğini ve KDV iadelerinin firmalar için  çok  büyük yük oluşturduğunu ifade eden Altan Elmas, “Bin konutluk bir projede yaklaşık 20 milyon lira KDV iadesi oluşuyor” dedi. Konut teslimi yapılmadan KDV iadesinin talep edilemediğini ve toplamda 3  yıl gibi bir sürede KDV yükünün taşındığını anlatan Elmas, “Geçici vergi beyanı gibi KDV iade beyanı ile teminat mektubu karşılığı KDV iadeleri üç ayda bir avans şeklinde ödenebilir. İş sonunda artı eksi hesaplaşılır. Buradan doğan atıl kaynak artı değer ve istihdam olarak yine ülke ekonomisine yansıyacaktır” önerisini dile getirdi.

Konut fiyatları yüzde 10 ucuzlar

Kürşat Tuncel Ukra İnşaat CEO’su

Kürşat Tuncel, inşaatın iki yıl sürdüğünü ve iade süresinin de yaklaşık 1 yıl olduğunu belirterek, “Fark şirket tarafından 3 yıl boyunca finanse edilmesi gerekiyor. Bu da toplam KDV alacağından en az yüzde 30-40’ını kaybetmeniz anlamına geliyor” dedi. İnşaat firmalarının, sosyal tesisler, ortak alanlar ve güvenlik duvarları gibi bazı yerleri maliyet olarak gösteremediğini dile getiren Tuncel, “Bu durumda da KDV iadesinin yüzde 15-20’si kaybedilebiliyor. İade alabileceğiniz efektif tutar toplam KDV iadenizin yarısına inmiş oluyor. Bunun sonucunda da şirkete nihai olarak yüzde 8-9 oranında KDV kaynaklı ek maliyet yaratılıyor” diye konuştu.
Tuncel, KDV ile ilgili problemin çözülmesi durumunda vatandaşların yaklaşık yüzde 10 daha ucuza konut sahibi olabileceklerinin altını çizdi.

Maliyetleri net olarak ifade etmek gerekiyor

Özen Kuzu Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi

KDV geri ödemeleri konusunun esas itibariyle inşa edilen konutların maliyetlerini bire bir ilgilendirdiğini ve bu nedenle hesaplamada tüm maliyetlerin esas alınması gerektiğini ifade eden Özen Kuzu, “Gayrimenkullerde maliyet bedelinin neyi ifade ettiğinin net olarak açıklanması gerekiyor. Bu konuda mevzuatta bir takım belirsizlik ifadeleri vardır” dedi. Kuzu, bir binada yer alan çatı sistemi ve pergola, yangın tertibatı ve merdiveni, asansör tertibatı gibi harcamaların da KDV iadesi kapsamanı alınması gerektiğini vurguladı.

Değişik formüllerle sorun çözülebilir

Işık Gökkaya Yeşil GYO Genel Müdürü

Işık Gökkaya da, KDV iadelerinin sektörü zor durumda bırakacağını ve ekstra maliyet yarattığını belirterek, “Değişik formüllerle daha kısa zamanda vergi iadelerinin tahsil edilebilmesi için, toplam tutarın bir kısmına bloke konulabilir ve firmalardan alınacak teminat mektuplarına karşılık belirli periyotlarda ödemelerini alabilirler” dedi.

Konut satıldıkça ödeme yapılsın


Yusuf Şimşek Ofton İnşaat Eş Başkanı

Mevcut uygulamada konutların 150 metreye kadar yüzde 1 KDV uygulamasının satış anlamında kolaylık sağladığını ifade eden Yusuf Şimşek, “Ancak inşaat maliyetlerinden kalan yüzde 17’lik oranın alınması konusunda uygulanan prosedürler ve gecikme birçok firmayı sıkıntıya sokuyor” dedi. Burada tüm satışların tamamlanmasından sonra maliyenin ödeme yapması konusundaki uygulamanın değişmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, “Daire satıldıkça, maliye daire fiyatına oranla bir tutarı geri ödeyebilir. Bu da aradaki zaman farkı sorununu giderir” diye konuştu.

Malzemelerin KDV’si yüzde 1’e düşsün

Ali Coşkun AC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

KDV iadesinin çok geç yapılması nedeniyle sektörün sıkıntıya girdiğini belirten Ali Coşkun, bu durumun firmaların finansman yükünü artırdığını ve  nakit akışını zorladığını dile getirdi. Coşkun, inşaat firmasının en çok zorlandığı noktanın KDV iade işlemleri sırasındaki bürokratik süreç olduğunu altını çizerek, “Bu süreci hızlandıracak bir yöntem geliştirilmesinin tüm sektörü rahatlatacağı kanısındayız. Konunun kesin çözümü ise malzeme alımındaki KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi, böylelikle iade sürecinin ortadan kaldırılması şeklinde olmalıdır” dedi.

Firmaların kârları Hazine’de bekliyor

Levent Ünal Özyurtlar İnşaat Genel Müdür

Mal ve hizmet alımlarında ödenen yüzde 18’lik KDV’nin ciddi bir finansal yük oluşturduğunu ifade eden Levent Ünal, “KDV iadeleri eskisinden de uzun sürmekte ve bu da yeni bir mağduriyet yaratıyor. İnşaat firmalarının projelerden beklediği karların KDV İadesi olarak Hazine’de beklemekte olduğunu söylemek yanlış bir saptama olmayacaktır” dedi.
Ünal, sıkıntının çözümüyle ilgili mevcut sistemle ilgili iyileştirmeler yapılabileceği gibi yapısal ve köklü değişiklikler getirilebileceğinin de ifade etti.

 Sektör kırmızı alarm vermeye başladı

Uğur Dumankaya Dumankaya İnş. Yön. Krl. Üy.

KDV iadelerinin inşaatta kâr marjlarının azalması ile birlikte sektör için çok önem taşıdığını ifade eden Uğur Dumankaya, “Artık sektör KDV iadeleri konusunda kırmızı alarm vermeye başladı. Sektörün KDV iadeleri o kadar büyük boyutlara ulaştı ki içeride bekleyen KDV geri ödemeleri ile her şirketin yeni bir proje geliştirmesi söz konusu” dedi. Dumankaya, KDV iadesi için ancak satışına başladıkları projenin teslim tarihinden sonra geri ödemede başvuru yapabildiklerini belirterek, “Bu da projeye göre 3-4 yıllık bir zaman dilimine tekabül edebiliyor” diye konuştu. Dumankaya, ayrıca kapalı otopark, sosyal tesisler gibi alanların KDV’sinin de iade edilmediğini vurgulayarak, “Ödediğimiz yüzde 18’lik KDV diliminin sadece yüzde 10-11’lik bir kısmını geri alabiliyoruz” dedi.

 Yüzde 30 peşin veren için vadeyi 84 aya kadar uzattı

Sektördeki 20. yılını kutlayan Sur Yapı, Exen İstanbul ve Adapark projelerinde yeni bir kampanya başlattı. Kampanyada yüzde 30 peşinatı olana, Sur Yapı bünyesinde 84 ay,  yüzde 50 peşinatı olana da 60 ay sıfır faizli ödeme koşulları uygulanıyor.
Tamamı peşin ödemelerde ise yüzde 12+2 indirim seçeneklerinin yanında yüzde 5 peşinatla 120 aya kadar yüzde 1.03 faizle banka kredisi kullandırılıyor. Çamlıca’da yer alan Exen İstanbul, 1.038 konut, ofis ve AVM’den oluşuyor. 11 ve 15 katlı yatay binaların dışında, 44 kattan oluşan 160 metrelik kule rezidansı olan projede, dairelerin büyüklükleri 36 metrekareden, 355 metrekareye kadar değişiyor.
Yüzde 75’i yeşil alana ayrılan projede, açık fitness alanı, golf sahası ve bisiklet parkuru gibi sosyal donatılar yer alıyor. Sancaktepe’de üçüncü etap satışları devam eden Adapark ise 16 blokta 826 daireden oluşuyor. 1+1’den 5+1’e kadar farklı daire seçeneklerine yer verilen projede, dairelerin alanları 66 ile 284 metrekare arasında değişiyor.

Mükemmeliyetçi yaklaşım

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas projelerini mükemmeliyetçi bir yaklaşımla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Hayata geçirdiğimiz her eserin İstanbul kadar güzel olmasını istedik ve bu nedenle estetikten hiçbir zaman taviz vermedik” diye konuştu.
Kuruluşundan bu yana yönetim merkezi, iş merkezi, endüstriyel tesisler, villa, konut, rezidans ve AVM gibi farklı formlarda 3 milyon metrekareyi aşan yaşam alanı ürettiklerini belirten Elmas, en büyük yatırımları her zaman insan için ideal koşulları üretmek amacıyla yaptıklarını sözlerine ekledi.

HANGİ PROJEDE KAÇ LİRA?

Proje adı Tipi Fiyat 
Exen İstanbul 1+1-4+1 431.000 - 1.132.000
Adapark 1+1-4+1 221.000 - 600.000

11 kentte 26 gayrimenkul için özelleştirme ihalesi

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 11 ilde 26 gayrimenkulü özelleştirme yoluyla satışa çıkardığını açıkladı. İhalelerin 24 Nisan’da yapılacağının belirtildiği açıklamada, Çanakkale, Edirne, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Kars, Kırıkkale, Manisa, Niğde, Ordu ve Samsun’daki 26 gayrimenkulün satışa çıkarılacağı ifade edildi. Açıklamada, geçici teminat bedelleri 2 bin ile 1 milyon lira arasında değişen gayrimenkullerin her biri için farklı ihaleler düzenleneceği aktarıldı. Kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek olan ihaleler, İhale Komisyonu’nca gerekli görüldüğü takdirde, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek. İhaleye, gerçek veya tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek.

Kirada beyannamesini vermeyenler yanacak

Maliye Bakanlığı’nın kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak için başlattığı ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’nin 1 Mart’ta uygulamaya geçmesiyle birlikte, Mart sonuna kadar beyanda bulunmayanlara, geriye dönük 5 yılın vergi borcunu, faiziyle birlikte vergi cezası olarak ödeme zorunluluğu getiriliyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, uygulama gereğince, mükellefin, kira geliri elde ettiği taşınmazlarını beyanda bulunması gerektiğini ifade ederek, eksik ya da hatalı beyan verenlerin tespit edildiğinde usulsüzlük cezası uygulanacağını belirtti. Erilkun, hiç beyan vermemiş olanlar için, yine önceki 5 yıla ait vergi borcunun faiziyle tahsil edilebileceğini belirterek beyannamenin önemini vurguladı.

Florya’da ev teslimlerine baharla birlikte başlıyor

Avrupa Konutları’ndan yapılan açıklamada Avrupa Konakları Florya’da teslimatların nisanda başlayacağı belirtildi. 80 konuttan oluşan projede, müşterilere örnek daireleri gezme imkânı da sunuluyor. Florya Atatürk Ormanı’na yakın mesafede konumlanan proje, 8 blok ve 3 konut tipinden oluşuyor.  4+1 bahçe katlarının büyüklüklerinin 215 metrekare olduğu projede yine 4+1 ara katların büyüklüğü 235 metrekare olarak belirleniyor. Projede yer alan, 5 oda 2 salon şeklindeki çatı katı dubleksleri ise 405 metrekare büyüklüğe sahip. Metrobüs, deniz yolu, demiryolu ve Atatürk Havalimanı’na yakın konumuyla dikkat çeken projede, kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, sauna, Türk hamamı ve aerobik salonu bulunuyor.

HANGİ DAİRE KAÇ LİRA?

Tipi Fiyat aralığı 
4+1 1.690.000-2.170.000
5+2 3.200.000-3.490.000

Kavacık’a yeni ofis projesi geliyor

Permak Şirketler Grubu tarafından  inşasına başlanan Permak Plaza, İstanbul Anadolu yakasının ofis stoğunun önemli bir kısmını elinde bulunduran bölgesi Kavacık’ta yapılıyor. 2012 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanan proje, A+ bina standartına sahip olarak tasarlanıyor. Sadece kiralanmak üzere geliştirilen plazada, toplam kapalı alan 15 bin 840, toplam ofis alanı ise 8 bin 414 metrekare olarak belirtiliyor. 158 araçlık otopark kapasitesine sahip projede, kiralanabilir kat sayısı 10 iken, katların alanı ise 830 ile 995 metrekare aralığında değişiyor.

milliyet

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner145

banner114