banner47
banner119

Petrolde fiyatlarında ani yükselişler olabilir

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Pınar İpek, ucuz petrol devrinin sona erdiğinin söylenebileceğini belirtti. İpek 'ani petrol fiyatları yükselişleri olabilir' dedi

Petrolde fiyatlarında ani yükselişler olabilir

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Pınar İpek, ucuz petrol devrinin sona erdiğinin söylenebileceğini belirtti. İpek 'ani petrol fiyatları yükselişleri olabilir' dedi

07 Şubat 2012 Salı 17:04
Petrolde fiyatlarında ani yükselişler olabilir

Haberiumturk haber sitesi/07.02.2012

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Pınar İpek,  ucuz  petrol devrinin sona erdiğinin söylenebileceğini belirterek, ''Politik ve  güvenlik krizlerinden kaynaklanan ani  fiyat  yükselişleri olabilir'' dedi.

İpek, JW Marriot  Otel 'deki, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumunun (USAK) ''Kritik Enerji Altyapı  Güvenliği  Projesi  Sonuç  Raporu'' sunumunda yaptığı  konuşmada , kritik enerji alt yapı  güvenliğinde  ekonomi,  güvenlik  ve  çevre boyutlarının öne çıktığını anlattı.

Kesintisiz ve  güvenli  bir enerji arzında makul  fiyatın  önemli olduğunu dile getiren İpek,  özellikle  petrol  fiyatlarında  ani yükselişin önlenmesinin taşıdığı önemi vurguladı.

İpek, enerji kaynağı olan,  Türkiye  gibi enerji geçişini sağlayan ya da enerji ithalatçısı konumundaki kritik enerji altyapı unsurlarının olduğu ülkelerde enerji arzı, ithalatı ve ihracatının kesintisiz ve ulaşılabilir olması gerektiğini dile getirdi.

''Enerji talebinde  özellikle  kısa ve orta dönemde, Uluslararası Enerji Ajansı'nın farklı senaryolarına göre yaklaşık 2030 yılına kadar petrole bağımlılık devam edecek. Bu da enerji arz çeşitliliğini artırma ihtiyacını gündeme getiriyor'' diyen İpek,  özellikle  Çin ve Hindistan ile diğer kalkınmakta olan ülkeler başta olmak üzere, farklı sayıda aktörün enerji piyasasında talepte bulunmasının, dünya enerji talebini yukarı doğru çektiğini belirtti.

Bunun da daha önce görünmeyen bir rekabet ortaya çıkardığını söyleyen İpek, 19070'lerdeki petrol krizlerinden sonra geliştirilen OPEC dışı kaynakların düşüşe geçtiğini, Hazar gibi yeni OPEC dışı kaynakların önem kazandığını söyledi.

Türkiye'nin konumu ve enerji güvenliğindeki rolünün, Türkiye'deki kritik enerji altyapı unsurları güvenliğini açıkça ortaya koyduğunu vurgulayan İpek, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin bu alandaki rolünü ekonomi, güvenlik ve çevre boyutları çerçevesinde düşünmeliyiz. Enerji güvenliğinin ekonomi boyutunda siyasi ve sosyal değişim hareketlerinden doğabilecek herhangi kısa ya da uzun dönemli bir krizin petrol ve doğalgazda yaratacağı ani fiyat yükselişleri de gündeme geliyor. Kısaca, ucuz petrol devrinin sona erdiğini söyleyebiliriz. Politik ve güvenlik krizlerinden kaynaklanan ani fiyat yükselişleri olabilir. Bu rapor, bu fiyat yükselişlerini önlemenin bir yolu olarak da kritik enerji alt yapı unsurları güvenliğinin önemini vurguluyor.''

Enerji alt yapı unsurları güvenliğinin, tesis içi ve dışı güvenlik açısından da önem arz ettiğini aktaran İpek, ''Türkiye'yi eğer dinamik bir enerji terminali olarak kurguluyorsak, petrol ve doğalgaz ithal edilen ve ihracını sağlayan boruların güvenliği ön plana çıkıyor. Bu bağlamda Türkiye'nin jeostratejik konumu ulusal ve uluslararası düzeyde bir kez daha enerji güvenliğini gerekli kılıyor'' diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66