banner47
banner128
 Ne Gördüm? Kandırmanın hazzını… Ben sizi bile kandırırım dercesine etrafa gülücükler dağıtarak yaşayan birini gördüm.

Ne gördüm? Biz bu projeyi kapattık, yapmadık, ödülü hal etmedik diyemeyen vesayet altında öğretmenler gördüm.

Ne gördüm? Kur’an’ın ezberlenmesinin utanmadan proje olmaktan çıkarıldığını gördüm.

Sadece kandıran müdür değil kandırılan bakan, bakan yardımcısı, vekiller, genel müdürler gördüm.

Ne gördüm? Türkiye’deki imam hatipler arasında hafızlık projesini sadece bu okulun kapattığını gördüm ama bir şey daha gördüm… Türkiye liseler arası şarkı yarışmasına katılan 612 lise arasından tek imam hatip lisesinin Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi olduğunu gördüm.

‘Donanımlı Hafızlar Yetiştiriyoruz?’ yalanıyla bakanı bile kandırmaya cesaret eden, cüretkar gülüşler ve bakan elinden alınmış bir ödül…Ne kadar etik! Ne kadar anlamlı! Ne kadar erdemli! Değil mi?  16/17 Mart 2017 tarihinde Amasya’da hafızlık eğitimi veren okul müdürleri toplantısında utanmadan ‘Biz hafızlık projesini kapattık. Elhamdülillah’ dedikten sonra kutsal kullanılarak Kur’an/ hafızlık kullanılarak utanmadan, baş öne eğilmeden, ödül almak hangi kurum müdürüne yakışır? Muhtemeldir ki ödül aldıktan sonra da ‘Elhamdülillah’ demiştir. Ne için bu Elhamdülillah’lar? Yani hafızlığı kapattım sana sonsuz teşekkür ediyorum; kapattığım hafızlığın ödülünü aldım sana sonsuz teşekkür ediyorum. Hangi aklı selime, hangi Müslümana yakışır? Diyelim ki müdür bunu kabul etti, yapılmayan proje içinde yer alan ve içinde birçok ilahiyatçı öğretmenin de bulunduğu ekip siz de utanmazsınız. Müdürümüz emretti biz de gittik diyorsanız vesayet altındasınız demektir. Dik dursaydınız, yakışmaz bize deseydiniz de ödül almamış ama onurunuzu da kaybetmemiş öğretmenler olarak devam etseydiniz müdürünüz sizi bakanlığın verdiği sonsuz yetkilere dayanarak proje okulunda çalışamaz, başarısız, yetersiz öğretmen etiketiyle gönderirdi, değil mi?

Bir yanlış her zaman dört doğruyu götürmez, bazen bütün doğruları götürür. Ne oldu donanımlı hafızlarınıza? Sözde Tevfik İleri kurucu nesil olacaktı, öncü olacaktı, örnek olacaktı. Çünkü imam hatipler Tevfik İleri ile anlamlıydı. Çünkü bu dava Tevfik İleri’nin şahsında okunacaktı. Çünkü Türkiye’de imam hatip demek Tevfik İleri demekti. Fotoğrafta ne gördüm? İtibarsızlaştırılan imam hatipleri gördüm, itibarsızlaştırılan Tevfik İleri gördüm.

Göremediniz…Doğru kartlarının ardına gizlenmiş bütün doğruları götürecek affedilmez yanlışları görmediniz ya da görmek istemediniz. Gözünüze sokulduğunda da örümcek ağından kılıflar buldunuz.İdealistçe savunduğunuz Tevfik İleri…. Hayallerimiz var diyen öğrenciler. Sevdamız var bizim… davamız bizim öyle mi? Davanız, sevdanız hafızlık projesini kapatmak mıydı? Sevdanız, davanız baş örtüsünü sahneye çıkarmak mıydı? Davanıza sevdanıza hayran olmadık, başımızı önümüze eğdik. Zira davranışların söylemleri rasyonalize etmediği bir zihin samimiyetten uzaktır.

Çünkü Tevfik İleri Cumhurbaşkanımızın özellikle önem verdiği bir okuldu. Bu yüzden birçok bürokrat buraya ‘Benim okulum.’ dedi. Bu okul hiçbir devlet memurunun değil, devletin okuludur.

Başarı derleyicisi, ön planda olma arzusu, farklı olma, ilk olma koleksiyoncusu olmayı İhl sevdasıyla özdeşleştirmek, okulum ya başaramazsa ihtimalini en uğursuz kabus olarak görmek… bu muydu davanız, sevdanız? vizyonunuz? Akademik başarının, etkinlik başarısının yegane amaç haline getirilmesi imanın içini boşaltıp, başarının, enaniyet hazzının ön planda olmasıyla mı yetişecekti dini hassasiyetleri olan nesil…

Çok büyük bir başarı…Yapmadığınızdan ödül almak. Başarı… çok büyük başarı…Kur’an’ın ezberlenmesi projesini utanmadan kapatıp ama yine utanmadan bakanı, bakanlığı kandırarak ödül almasından utanç duyacak yetkililer vardır elbet. Nereden bilebilirdik kandırıldığımızı? olamaz bunun savunması. Siz devletsiniz, devletin bilmediğini kimsenin bilemeyeceği bir yana, bilmiyorsanız öğrendiniz şimdi. Kandırıldığınızı öğrendiniz. Alenen devletin en yüksek mevkilerini kandıranların şu ana kadar kimbilir bu kurumda neler yapabileceğini öğrendiniz. İçeriği tanımlanamayacak kadar utanç verici davranışta bulunan bu insan hala görevdeyse fotoğrafta kandırıldığı halde hiçbir şey yapmayan yetkililer görüyorum ve soruyorum, bu kararnameye attığınız imzanın mürekkebi vicdanınızda kurudu mu?Ve yine soruyorum dokunursam yanarım diyenler, dokunmazsanız yanmaz mısınız?

Siz de utanmadınız CV’sini açıklamayan, ‘Sınıf öğretmeniyim.’ diyemeyen birini atamaktan. Memnun musunuz ilahiyatçı olmak zorunda değil demekten? Memnun musunuz öğrenci dövmesini ‘Baba şefkatiyle dövdüm.’ diyerek insan aklıyla alay eden birinin hala ve bu kesimin Galatasaray Lisesi’nin, Mekteb-i Sultani’sinin başında gururla bulundurmaktan.?

Suçlusunuz, sorumlusunuz ‘Ben mi atadım.’ diyen siyasiler, suçlusunuz gözünü kapatıp kulağını tıkayanlar, bakan atamışsa bir bildiği vardır diyenler, elini taşın altına koymayanlar, dokunursam yanarım diyenler… hepiniz suçlusunuz.

Fırat kenarında bir keçi kaybolsa Ömer b. Abdulaziz’den sorulur. Tevfik İleri’de bir nesil kayboluyor ve siz bu nesilden sorumlusunuz. Devletin okulunun tapusunu ‘ Benim okulum.’ etiketiyle üstlenenler kaçmayın köşe bucak, arkasında olun, sınıf öğretmenliğinizden utanmayın, müdürümüz böyle şeyler yapmaz, siz yanılıyorsunuz deyin.

Şimdi savunun bu müdürü. İdealistçe savunun. Sevdası var, davası var deyin. Devlet imkanlarıyla yemekler düzenleyen önemli bürokratlar …Dokunursam yanarım zihniyeti dokunmazsan yanmayacak mısın? Sümenizin altını iyi saklayın. Korkmayın her şey bu dünyada ortaya çıkmaz. Ama …..

Selam ve dua ile.
Alaaddin YETİŞEN
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.