banner47
banner128

İstanbul Valiliği, okulları yarın da tatil etti

Daha kuvvetli kar geliyor. Türkiye'nin büyük bir bölümünde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı bekleniyor.

İstanbul Valiliği, okulları yarın da tatil etti

Daha kuvvetli kar geliyor. Türkiye'nin büyük bir bölümünde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı bekleniyor.

09 Ocak 2013 Çarşamba 00:13
İstanbul Valiliği, okulları yarın da tatil etti

Haberiumturk haber sitesi/08.01.2013

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Meteoroloji yetkililerince yapılan son değerlendirmelere göre, yarın da yoğun kar yağışının devam edeceği tahmin edilmektedir. Don ve buzlanmanın özellikle ara cadde ve sokaklarda araç trafiği ve yaya ulaşımında meydana getirebileceği olumsuz etkiler göz önünde alınarak, tedbir olarak anaokulları ile ilk, orta ve liselerde eğitim ve öğretime 9 Ocak Çarşamba günü de ara verilmesi uygun bulunmuştur.

Aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personel de idari izinli sayılacaktır." denildi.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek yağışların, Marmara'nın doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik), Batı Karadeniz kıyıları (Zonguldak, Bartın, İnebolu), Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu (Konya, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Sivas, Yozgat, Kırıkkale, Ankara'nın güney ve doğu kesimleri), Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Elazığ, Muş, Bingöl, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak), Bolu, Karabük, Düzce ve Siirt çevreleriyle akşam ve gece saatlerinde Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda (Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin) kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde etkili olmasının beklendiği belirtildi.

İstanbul'da eğitime kar arası

İstanbul Valiliği, kar yağışı nedeniyle ana okulları, ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildiğini açıkladı. Vali Hüseyin Avni Mutlu, resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruda, "Sevgili gençler, öğrenciler 1 günlük tatili ders çalışarak, sınavlarınıza daha çok çalışarak değerlendireceğinize inanıyorum. Sevgiler." dedi.

Türkiye'yi etkisi altına alan şiddetli kar yağışı nedeni ile İstanbul'un dışında birçok ilde okullar tatil edildi. Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi büyük şehirlerde yağışın durumuna göre ilerleyen saatlerde açıklama yapılacağı bildirildi.

İŞTE OKULLARIN TATİL EDİLDİĞİ İLLER

İSTANBUL Valiliği, devam eden kar yağışı nedeniyle ana okulları, ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 9 Ocak Çarşamba günü ara verildiğini bildirdi.

AĞRI'da yoğun kar yağışı nedeniyle okullar 2 gün tatil edildi.

AKSARAY'da il genelinde Çarşamba günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün ara verildiği bildirildi.

ARDAHAN merkez, ilçeler ve bağlı köylerdeki ilk ve orta dereceli okulların olumsuz hava koşullarının devam etmesi nedeniyle yarın da eğitime ara verileceği açıklandı. Göle ilçesinde ilk ve orta dereceli bütün okulların yarın da okulların tatil olduğu bildirildi.

BARTIN Milli Eğitim Müdürlüğü, ilde yaşanan yoğun kar yağışı nedeniyle merkez ve merkez ilçe dahilindeki tüm ilkokul, ortaokul, lise ve özel eğitim kurumlarında eğitime yarın bir gün ara verildiği belirtildi.

BATMAN'ın Sason ilçesinde ise 2 gün ara verildiği bildirildi. İlçeye bağlı bütün köy okullarında ise eğitime yarından itibaren 2 gün ara verildiği bildirildi.

BAYBURT'ta il merkezi ve ilçelerde ilk, orta, lise ve dengi okullarda eğitime 09 Ocak Çarşamba günü de ara verilecek.

BİNGÖL Valiliği'nden yapılan açıklamada tüm ilköğretim-ortaöğretim ve okul öncesi okullar 09 Ocak tarihinde de tatil edilmiştir." denildi.

BİTLİS 'te yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle okullar yarın da tatil edildi. Yatılı ilköğretim bölge okullarının dışında, il genelinde eğitime 1 günlük ara verildiği bildirilen açıklamada, hamile kadınlara ve çalışan özürlülere de yarın için idari izin verildiği duyuruldu.  Bitlis Eren Üniversitesi'nde 08-09 Ocak tarihlerinde eğitime ara verildiği ifade edildi.

BOLU Valiliği, il genelinde okulların çarşamba günü için tatil edildiğini bildirdi.

BURSA'da ilk ve orta dereceli tüm okullar kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeni ile yarın tatil edildi. Valilik kararı ile merkeze bağlı Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım ilçelerinin yanı sıra, Orhangazi, Büyükorhan ve Gürsu ilçelerinde de okullar yarın tatil edildi. Diğer ilçelerde ise okulların tatil durumuna kaymakamlıklar karar verebilecek.

DÜZCE'de sabaha karşı başlayan kar yağışı nedeniyle merkez ve Yığılca ilçesinde okullar tatil edildi. Düzce Valiliği resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, etkili olan kar yağışı nedeniyle Çarşamba günüde (09 Ocak) okulların bir gün tatil edildiği bildirildi. Açıklamada ayrıca aynı gün özürlüler ve hamilelerin de idari izinli olduğu belirtildi.

ELAZIĞ'ın Maden ilçesinde taşımalı eğitim gören öğrenciler için okullar 3 gün süreyle tatil edildi. Valilik'ten yapılan açıklamada, Elazığ merkez ve ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

ERZİNCAN ve çevresinde etkili olan kar yağışı sebebiyle ilk, orta ve lise dengi okullar ile birlikte Erzincan Üniversitesi'nde eğitim-öğretime 2 gün ara verildi. Kemaliye, İliç, Otlukbeli, Çayırlı ve Tercan ilçelerinde de okullar bir gün tatil edildi.

ERZURUM'da 633 köye de ulaşım sağlanamıyor. İl genelinde ilk ve orta dereceli okullar bir gün süre ile tatil edildi.

GÜMÜŞHANE Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, il genelinde üç gündür devam eden kar yağışı nedeniyle kent merkezi ile Torul ilçesinde Yatılı İlköğretim Bölge Okulu dışındaki ilk, orta, lise ve dengi okullarda eğitime 09 Ocak Çarşamba günü ara verileceği belirtildi. Kelkit, Köse ve Şiran ilçelerinde taşımalı eğitim yapan okullarda yarın, Kürtün ilçesinde ise köy ilkokulları ile taşımalı eğitim yapılan okullarda yarından itibaren cuma günü de dahil olmak üzere eğitime ara verileceği kaydedildi.

GİRESUN'un Yağlıdere ilçesinde ise yoğun kar yağışı nedeniyle yarın ve 10 Ocak Perşembe günü eğitime ara verildi.

HAKKARİ'de akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı, nedeniyle il merkezi, Yüksekova, Çukurca ilçeleri ve bağlı köylerdeki okullar tatil edildi.

KAHRAMANMARAŞ'ın Elbistan ve Nurhak ilçesinde önceki gün başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle merkez ve köylerdeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün süreyle ara verildi.

KARS'ta dün akşam saatlerinde şiddetini artıran kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Kars Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, serhat şehrinde son günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde faaliyet gösteren bütün örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 9 Ocak Çarşamba günü eğitime ara verildiği açıklandı.

KOCAELİ'de gece saatlerinde kar yağışı kenti etkisi altına aldı. İl genelinde eğitime bir gün süre ile ara verileceği bildirildi. İzmit ve Kartepe'deki okullarda eğitim-öğretime ara verilirken, Başiskele ve Kandıra'da taşımalı eğitim veren okullar tatil edildi.

KONYA'nın Doğanhisar ve Cihanbeyli ilçelerinde kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

MARDİN'de merkez ve merkeze bağlı köylerde okulların 1 gün tatil edildiği belirtildi. Midyat ilçesinde akşam saatlerinde itibaren başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle yarın ilk ve orta dereceli okular tatil edildi. Artuklu Üniversitesi ve Midyat ilçesinde eğitime 1'er gün ara verildiği açıklandı.

MALATYA'da kar yağışı nedeniyle okullarda eğitime 1 gün ara verildi. Pütürge ilçesinde kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildiği bildirildi. Arapgir Kaymakamı Ercan Turan da Koru, Bostancık ve Konducak köylerindeki ilk ve ortaokullar için eğitime ara verildiğini kaydetti. Turan, ilçe merkezindeki okulların eğitime devam edeceğini belirtti.

MUŞ'un Varto ilçesinde  2 günden beridir etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerden, yatılı ilköğretim bölge okulları (YİBO) dışındaki ilk ve orta dereceli okulları 2 gün tatil edildi. Muş Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı yaptığı açıklamada, kar yağışı ve tipi nedeniyle il genelindeki tüm okullarda yarın eğitime bir gün süreyle ara verildiğini söyledi.

NEVŞEHİR'de yoğun kar yağışının devam etmesi nedeniyle il genelinde ilk, orta ve lise dengi okullar 1 gün daha (09 Ocak) tatil edildi. Ayrıca Ürgüp, Avanos, Derinkuyu, Acıgöl, Kozaklı ve Hacıbektaş ilçelerinde de eğitime bir gün ara verildi.

NİĞDE'de yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle Çiftlik, Bor, Çamardı, Altunhisar ilçelerindeki ilk ve orta dereceli ve liselerin 9 Ocak Çarşamba günü tatil edildiği bildirildi.

RİZE, İkizdere ilçesinde yatılı ilköğretim okulu dışındaki ilk, orta ve liselerde eğitime 09 Ocak Çarşamba günü ara verileceği belirtildi.

ORDU İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Ulubey ve Mesudiye ilçelerinin merkez, belde ve köylerinde ilk ve orta dereceli okullarda yarın eğitime ara verileceği belirtildi. Açıklamada, merkez ilçe ile Fatsa ve Ünye ilçelerinde de kısmi olarak eğitime yarın ara verileceği kaydedildi.

SAKARYA Valiliği'nden alınan bilgiye göre, kentte etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle kent merkezi ve ilçelerdeki ilk ve orta dereceli okulların, 1 gün süreyle tatil edilmesine karar verildiği belirtildi.

SAMSUN İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada; Asarcık, Ayvacık ilçelerinde tüm okullar, Canik ilçesinde 25 okul, Tekkeköy ilçesinde Seymenler, Zafer, Zafer Azmanlar, Çimenli, Başköy Mantarlı İlköğretim okulları, Terme ilçesinde Dumantepe, Oğuzlu, Bazlamaç, Ambartepe Eroğlu, İlköğretim Okulları ile Şehyli Ambartepe Çok Programlı Lisesi'nde 8 Ocak 2013 tarihinde okulların tatil edildiği duyuruldu.

Yapılan açıklamada, Salıpazarı ilçesinde 8 ve 10 Ocak 2013 tarihleri arasında okulların iki gün tatil edileceği belirtilirken, Samsun'un diğer ilçelerinde eğitime ara verilmeyeceği bildirildi.

SİVAS merkezde ilk ve orta dereceli okulların 1 gün tatil edildiği belirtilirken; Akıncılar, Divriği, Gemerek, Gölova, Gürün, Hafik, İmranlı, Kangal, Suşehri, Şarkışla, Ulaş ve Zara ilçelerinde de kaymakamlıkların aldığı karar uyarınca eğitime 1 gün ara verildiği kaydedildi.

ŞANLIURFA'da, 749 öğrencinin bulunduğu bir ilköğretim okulunda çıkan yangında öğrenciler ölümden döndü. İl Milli Eğitim Müdürlüğü izni ile, okul bir gün süreyle tatil edildi.

ŞIRNAK il merkezi ve Beytüşşebap ilçesinde ilk ve orta dereceli okulların yarın tatil edildiği belirtildi.

TOKAT'ın Niksar, Erbaa ve Başçiftlik ilçelerinde kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. Reşadiye ve Pazar ilçelerinde ise taşımalı eğitime bir gün ara verildi.

ZONGULDAK'ın merkezi, beldeleri ile köylerindeki tüm okullardaki eğitim ve öğretime 1 gün süre ile ara verildiği bildirildi. Özbek, Alaplı, Ereğli ve Gökçebey ilçelerinde de okulların tatil edildiğini belirtildi.

VAN'ın Erciş ve Çaldıran ilçelerinde, eğitime bir gün süreyle ara verildi.

YOZGAT'ta önceki gün başlayan ve aralıklara devam eden kar yağışı sebebiyle Akdağmadeni, Kadışehri ve Çekerek ilçelerinde yarın taşımalı, Yerköy ilçesinde ise köy okulları ile taşımalı sistemle eğitim veren okullarda 9 Ocak Çarşamba günü tatil edildiği bildirildi.

BU KEZ HAZIRLIKSIZ YAKALANMADIK 

İstanbul, Meteoroloji’nin günler öncesinden haber verdiği kara dün kavuştu. Erken saatlerde başlayan yağış, şehri beyaza bürüdü. Alınan önlemler ve uyarılar etkisini gösterdi. Toplu taşıma araçlarına ek seferler konulması trafiği nispeten rahatlattı. Havayollarında ise kısmî aksamalar yaşandı. THY, iç ve dış hatlarda 40 uçuşu iptal etti. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “İşin temeli okulları tatil etmek değil, yolları açık tutmaktır.” dedi ve tatil kararının değerlendirileceğini söyledi. Ancak bazı özel üniversite ve liseler öğrencilerini erken eve gönderdi.

Beklenen kar, dün sabah saatlerinde ilk olarak Anadolu ve Avrupa yakasının yüksek kesimlerine düştü. Üsküdar, Altunizade, Beykoz ve Başakşehir, Beylikdüzü, Sarıyer başta olmak üzere şehrin neredeyse tamamı kısa sürede beyaza boyandı. Akşama doğru etkisini artıran yağışla bazı bölgelerde kar kalınlığı 15-20 santimetreye ulaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), beyaz alarma karşı önlemlerini önceden aldı. Metropolün ana ulaşım akslarına karla mücadele araçlarını günler öncesinden konuşlandırdı. Yaşanması muhtemel sorunlara karşı geceden itibaren 691 ton tuz, 15 ton solüsyon kullanıldı. 908 araç ve 2 bin 666 personelle karla mücadele çalışmaları yürüttü. İl genelinde 28 ayrı noktada konumlanan BEUS (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) ile 82 buzlanma uyarısı tespit ederek müdahale edildi.

Metrobüs hattında yetkililerin gerekli önlemleri aldığı görülürken hat üzerindeki belli noktalarda karla mücadele araç ve ekipleri hazır bekletildi. Oluşacak olağanüstü bir talebi karşılamak amacıyla ek araçlar Edirnekapı, İkitelli, Ayazağa gibi garajlarda konuşlandırıldı. Kar küreme, tuzlama ve solüsyon püskürtme işlemlerini birlikte yapabilen araçlar, Avcılar, Beylikdüzü, Edirnekapı, Topkapı istasyonlarında acil müdahale için hazır tutuldu.

Üst düzey yetkililerin bizzat takip ettiği çalışmalar ek personelle takviye edildi. Bu arada sokakta hayat mücadelesi veren 377 kimsesiz, Sarıyer Metin Oktay Spor Salonu’nda misafir ediliyor.

Lastik patladı, otobüs yolunda kuyruk oluştu

Alınan tüm önlemlere rağmen bazı talihsizlikler de yaşandı. Dün saat 08.30 sularında Altunizade istasyonuna yaklaşan bir metrobüsün ön lastiklerinden biri patladı. Zincirlikuyu istikametinde kısa süre bekletilen aracın önünde metrelerce araç kuyruğu oluştu. Bazı yolcular beklemek yerine metrobüsten inerek yürümeyi tercih etti.

Hadımköy’de 5 km’lik yol, trafiğe kapandı

Hadımköy, karın çileye dönüştüğü istisnai bölgelerden biri oldu. Öğlen saatlerinde etkisini artıran kar, 5 kilometrelik TEM’e bağlantı yolunu trafiğe kapattı. Kar ve buzlanma sebebiyle araçlar yollarda kaldı. Sürücüler, araçlarını iterek yol almaya çalıştı. Güçlükle ilerlemeye çalışan kamyon ve TIR’lar, kayarak bariyerlere çarptı. Vatandaşlar ise yürümek zorunda kaldı.

Metropol, 411 kamera ile 24 saat izleniyor

İstanbul’un ilçelerindeki son durum, Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) 411 kamerayla takip ediliyor. 24 saat ekranları izleyen görevliler, tıkanmış ya da buzlanmış yollara anında müdahale ediyor. AKOM yetkilileri, vatandaşlara ‘mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın’ uyarısı yaptı. Ayrıca toplu taşımayı tercih etme ve kar lastiği kullanma tavsiyesinde bulundu.

Bütün Türkiye kar altında... Okullar tatil, uçuşlar iptal

Başta İstanbul olmak üzere 23 İl'de kar alarmı!

haber aktif link verilerek kullanılmıştır.

Kar, Tarihi Yarımada’yı gelin gibi süsledi


Türkiye, en sert kışlardan birini yaşıyor


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner115