banner47
banner128
banner132

Darbenin sebebi havuz sistemi

Millet iradesinin alaşağı edildiği, insanların işlerinden atıldığı, mütedeyyin kesimin baskı altına alınarak gericilikle suçlandığı 28 Şubat Post-Modern darbesi, yeniden Türkiye'nin gündeminde. Sivil toplum kuruluşları ile yazarlar, o dönem de alınan yargı kararlarının baskı altında alındığı gerekçesiyle, bugün yeniden incelenmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Darbenin sebebi havuz sistemi

Millet iradesinin alaşağı edildiği, insanların işlerinden atıldığı, mütedeyyin kesimin baskı altına alınarak gericilikle suçlandığı 28 Şubat Post-Modern darbesi, yeniden Türkiye'nin gündeminde. Sivil toplum kuruluşları ile yazarlar, o dönem de alınan yargı kararlarının baskı altında alındığı gerekçesiyle, bugün yeniden incelenmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

26 Şubat 2012 Pazar 11:49
Darbenin sebebi havuz sistemi

Haberiumturk haber sitesi/26.02.2012

Bin yıl sürecek denilen 28 Şubat Post-Modern darbesi için yargı sürecinin başlatılması gerektiğini belirten sivil toplum kuruluşları ile yazarlar, dönemin baskı altında hükümler veren yargı kararlarının yeniden incelenmesini istiyor. Sosyolog-Yazar Ali Bulaç, 28 Şubat darbesine dönemin Başbakanı merhum Prof. Dr. Necmeddin Erbakan'ın 'Denk Bütçe ve Havuz Sistemi' projelerinin zemin hazırladığını söyledi. Bulaç, bu projenin hayata geçirilmesi halinde iş dünyasındaki bazı kesimlerin rahatsız olabileceğini kaydetti. Emekli Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu da medyanın gücüne dikkat çekerek "manşetler darbesi" yorumunda bulundu. MAZLUMDER Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ise yargı kararlarının baskı altında verildiğini ifade ederek "Sadece 28 Şubat'ı gerçekleştirenler değil, yargılayanlar da yargılanmalı" dedi.

Darbenin sebebi: Denk Bütçe-Havuz Sistemi

28 Şubat post-modern darbeye en ilginç açıklamayı Sosyolog-Yazar Ali Bulaç yaptı. Darbenin sebebi olarak merhum Erbakan'ın 'Denk Bütçe ve Havuz Sistemi' projelerinin bazı içi ve dış odakları rahatsız etmesini gösterdi. "28 Şubat darbesinin sebebi Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocanın denk bütçe ve havuz sistemi projesiydi. İş dünyası ve bazı medya mensupları bundan rahatsız oldular" diyen Bulaç şöyle konuştu: "28 Şubat darbesinin askeri-siyasi ayağının yanında etki sahiplerinden biri de medyadır. Diğer darbelerde olduğu gibi 28 Şubat darbesinin de medya boyutu masaya yatırılmalıdır. Çünkü askerleri darbeye teşvik edenlerin, yönlendirenlerin en önemli ayağı medya ve iş dünyasıdır. Medya, halkı darbenin gerekli olduğu yönünde inandırmaya çalışırken iş adamları da kasaları boşaltıyorlardı. Ayrıca 28 Şubat darbesinin en belirgin sebebi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca'nın denk bütçe ve havuz sistemi projesiydi. İş dünyası ve bazı medya mensupları bundan rahatsız oldular ve 28 Şubat darbesini gerçekleştirdiler."

Manşetler darbesiydi

Emekli Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu, 28 Şubat'ta medyanın rolüne vurgu yaparak "28 Şubat bir manşetler darbesiydi" dedi. Tarımcıoğlu, "28 Şubat Post-Modern darbesine dava açılmaması büyük bir eksiklikti. 28 Şubat darbesinin en önemli aktörleri medya mensuplarıydı. Bundan dolayı 28 Şubat bir manşetler darbesiydi. O dönemde Ankara'da ne söyleniyorsa İstanbul medyası bunu haddinden fazla abartarak kamuoyuna aktarıyordu. Atılan bu 'darbe' manşetlerine inananların sayısı artarken, inanmayanlar ise korkmaya başlamıştı. Çünkü medya darbe manşetleriyle korku tüneli oluşturuyordu. O dönemde susurluk olayının mafya, faili meçhul ilişkileri aydınlatılmaya çalışılıyordu. Halk bunu temiz eller operasyonu olarak görüyor ve destekliyordu. Medya bu olumlu gelişmeyi bile tersine çevirip Erbakan hükümetini düşürmeye yönelik kullandı. Medya attığı manşetlerle askeri de yanına çekerek hükümeti düşürdü. Milleti bin yıllık bir korku tüneline soktular. Ama yaşananlar gösterdi ki bin yıllık planları yok olup gitti. Bu darbenin medya boyutu ciddi manada ele alınmalıdır" şeklinde konuştu.

"Yargısal soruşturmaya ihtiyaç var"

28 Şubat'ı gerçekleştirenlerin yargı önüne çıkarılmaları gerektiğini söyleyen gazeteci Oral Çalışlar, "28 Şubat ağır sonuçlara sebep olmuş bir darbedir. Yargısal bir soruşturmaya ihtiyaç vardır. 28 Şubat sürecinde Akın Birdal, Mehmet Ali Birand gibi isimler ağır bedeller ödediler. Üstelik bunu yapanlar ise gözbebeğimiz dediğimiz askerlerimizden kurulmuş bir ekipti. Bunu yapanlar mutlaka yargı önüne çıkarılmalıdır. Ben yazılarımda Çevik Bir ve 28 Şubat'ın sorumlularının yargı önüne çıkarılmasını çokça dile getirdim. 28 Şubat ve diğer darbelerde medyanın rolünün ciddi bir şekilde masaya yatırılması lazım. O dönemin medyasının, darbe şakşakçıları hala çok iyi yerlerde çalışmaya devam ediyorlar. Bunların ciddi manada ele alınması lazım" ifadelerinde bulundu.

Parayı verene'şakşakçı' medya

28 Şubat sürecinde medyanın rolüne değinen Prof. Dr. Mehmet Altan, "Darbelerin medya şakşakçıları var. Bunlar kim para verirse onun yanında yer alırlar" dedi. Altan, "28 Şubatın sorumlularının yargılanmaması kafalarda büyük bir soru işareti oluşturuyor. Demokratikleşme süreci çok yavaş işliyor. Ülkemizdeki hukukun nasıl işlediğini anlamak oldukça zor. Yargının işlenen suçlara yönelik otomatik harekete geçmesi gerekirken, bir bakıyorsunuz bir dava süreci başlatılırken bir başka olay atlanıyor. Bu yargılama süreci neye göre harekete geçiyor, neye göre işliyor anlamakta güçlük çekiyorum. Her zaman dediğim gibi sistem sorgulanmalı ve 12 Eylül rejimi ortadan kaldırılmalı. Çünkü sistem sorunlu. Değişmedikçe demokrasiden de söz edemeyiz. Bir de darbelerin medya şakşakçıları var. Bunlar kim para verirse onun yanında yer alırlar. Medya parasını halktan kazanmadıkça bu şakşakçılıkta devam edecektir. Medya eskiden askeri vesayetin yanındayken şimdi siyasi vesayetin yanında yer alıyor. Bunu Uludere faciasını sorgulamak yerine üstünü kapatmaya çalışmalarında görüyoruz."

"Başbakanlıktaki görevimden alındım"

Demokraside Birlik Vakfı Başkanı Mehmet Bozdemir de 28 Şubat'ı planlayanların hala yargı önüne çıkarılmamasına tepki göstererek "Bu konuda hükümetin atıl konumda olduğunu düşünüyorum" dedi. Ülke olarak güzel gelişmelerin yaşandığı bir dönemin post-modern darbeyle sabote edildiğini ifade eden Bozdemir, "12 Eylül darbesinden sonra 28 Şubat post-modern darbesi de yargılanmalı. Bu dönemde insanlar fişlendi, mağdur edildi. Dönemin Başbakanı merhum Erbakan'a MGK'da istifaya zorlandı. Başbakan Erbakan, havuz sistemini oluşturmuş, ülke ekonomisi düze çıkarmıştı. İyi gelişmeler yaşanıyordu. Ancak darbeyle önü kesildi" diye konuştu. Kendisinin de 28 Şubat mağdurları arasında olduğunu belirten Bozdemir, "Başbakanlıktaki görevimden alındım" dedi.

"Hukuk cinayeti işlendi"

Mahkeme kararlarıyla birçok masum kişinin cezalandırıldığını söyleyen, MAZLUMDER Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, "Sadece 28 Şubat'ı gerçekleştirenler değil, yargılayanlar da yargılanmalı. Tabi o dönemde yapılan yargılamaların da yenilenmesi gerekiyor. Savcı ve hakimler, genelkurmayın baskısıyla birçok masum insanın hayatını karartacak hükümler verdi. Yani hukuk cinayeti işlendi. Hem 28 Şubat yargılanmalı hem de yargılayanlar yargılanmalı." dedi.

"Yargı kararları tartışılır"

Dönemin yargı kararlarının da tartışılabileceğinin altını çizen 'Demokrat Hukukçular Derneği' Başkanı Av. Halil Doğan, "12 Eylül darbesine soruşturma açıldığına göre 28 Şubat'a da açılabilir" dedi. Doğan, "Yapılan tüm post-modern darbeler cezasız kalmamalı. Yargı şuan Ergenekon ve Balyoz darbe planlarıyla uğraşıyor. 28 Şubat'a da sıra gelecek. Hiçbir suç cezasız kalmamalı. O dönemin yargı kararları tartışılabilir. İade-i mahkeme istenebilir. En azından devlet kademeleri, bunların yanlış olduğuna dair beyanlarla kişilerin hakları tanzim edilebilir" şeklinde konuştu.

Sorumlular derhal yargılanmalı

"28 Şubat'ın sorumluları derhal yargılanmalı" diyen Gazeteci-Yazar Mehmet Ali Birand: "28 Şubat davasının hala başlamaması büyük bir eksiklik. Medyanın rolü evet büyük olmuştur ama medya ya gelmeden asıl sorumlularının bir an önce yargılanması gerekir. 28 Şubat süreci sadece askerler ya da medya tarafından yapılan bir darbe değildir. 28 Şubat süreci medyadan, askerden, siyasicilerden tutunda iş dünyasına kadar topyekûn bir rol alma sürecidir. 28 Şubat sürecinin asıl sorumluları yargılanmalı medya şakşakçılarını da toplum cezalandırılmalı.

habervaktim

banner71
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.