banner47
banner128
banner132

Gül ve Erdoğan'ın gözünde Erbakan

Vefatının 1. yılında "Uluslararası Erbakan Konferansı" anılan eski Başbakan Erbakan, öğrencileri Cumhurbaşkanı Gül ve Başakan Erdoğan'ın gözünde nasıl bir liderdi?

Gül ve Erdoğan'ın gözünde Erbakan

Vefatının 1. yılında "Uluslararası Erbakan Konferansı" anılan eski Başbakan Erbakan, öğrencileri Cumhurbaşkanı Gül ve Başakan Erdoğan'ın gözünde nasıl bir liderdi?

05 Mart 2012 Pazartesi 09:11
Gül ve Erdoğan'ın gözünde Erbakan

Haberiumturk haber sitesi/05.03.2012

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın ölümünün 1. yıl dönümü dolayısıyla Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) İstanbul Şubesi tarafından, Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nda ''Uluslararası Erbakan Konferansı'' gerçekleştirildi.

Programda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan'ın mesajlarını okunurken, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile ESAM Başkanı Recai Kutan birer konuşma yaptılar.

GÜL: UZUN YILLAR ÇALIŞTIK, BİZE YÖN VERDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi aracılığıyla gönderdiği mesajında, Erbakan'ın, milletin yetiştirdiği büyük bir lider, seçkin bir devlet, siyaset ve bilim adamı olarak yakın tarihin önemli bir dönemine damgasına vurduğunu belirtti.

Gül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

''Eski başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı, vefatının 1. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz. Necmettin Erbakan, milletimizin yetiştirdiği büyük bir lider, seçkin bir devlet, siyaset ve bilim adamı olarak yakın tarihimizin önemli bir dönemine damgasına vurmuştur.

Necmettin Erbakan, üstlendiği görevlerde ülkemizin sanayileşmesi ve kalkınması, milletimizin yücelmesi için değerli hizmetler gerçekleştirmiştir. Türk siyasetinin sembol şahsiyetlerinden biri olan Necmettin Erbakan, idealleri doğrultusunda inanarak, azmi hiç elden bırakmadan çalışmış, bilgisi, birikimi, kararlılığı, nezaketi, siyaset yapma üslubu ve renkli kişiliği ile milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.

Siyasetin içinde bulunduğum dönemde uzun yıllar birlikte çalıştığım Necmettin Erbakan, hiç şüphe yoktur ki öncü bir lider olarak siyasi hayatımızın geleceğine yön vermiş, birçok siyaset ve devlet adamının yetişmesine vesile olmuştur. Kendisine hizmet edenleri hiç bir zaman unutmayan aziz milletimiz, Necmettin Erbakan'ı daima sevgi ve şükranla yad edecektir.''

ERDOĞAN: HİÇ BİR ZAMAN BOYUN EĞMEDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, konferansa gönderdiği telgrafında, şu duygularını dile getirdi:

''ESAM tarafından tertip etmiş olduğunuz 'Uluslararası Erbakan Konferansı'na ilişkin nazik davetiniz için çok teşekkür ederim. Daha önceden belirlenmiş programlarım nedeniyle arzu etmeme rağmen, bugün aranızda bulunamıyor olmanın üzüntüsü içindeyim. 

Bu sempozyum vesilesiyle vefatının seneyi devriyesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin 54. hükümetinin Başbakanı, değerli siyasetçi ve dava insanı, muhterem hocamız Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı hayırla rahmetle, minnetle yad ediyorum. Mekanı cennet olsun, Allah ondan razı olsun.

Muhterem hocamız merhum Necmettin Erbakan, tüm hayatını milletine ve ülkesine hizmete adamış, en zor zamanlarda davasına büyük bir cesaretle savunmuş, zor zamanlarda konuşmuş, istikametinden hiç sapmadan, yılmadan ve yorulmadan kendisine ve temsil ettiği kitleye yapılan zulme, haksızlığa, baskıya hiçbir zaman boyun eğmeden yaşadığı döneme ve geleceğe ışık tutmuş, rehberlik yapmış ve Türk siyasetinde kendisine mümtaz bir yer edinmiştir.

Hiç kuşkusuz aziz milletimiz kadar, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Balkan halkları da muhterem Necmettin Erbakan'ın kararlılıkla savunduğu ilkelerine karşı derin bir ihtiram ve muhabbet içindedir. Kendisi çok geniş bir coğrafyada arkasından hayırla konuşulan bir siyaset adamı olarak kalplerde silinmez bir yer edinmiştir.

Bir ilim adamı olarak muhterem hocamızın isminin de yaşatılması bir görevdi. Bu vesileyle Konya Üniversitesinin adının Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak değiştirilmesini TBMM gündemine getiriyoruz. Kendisini bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyorum.''

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, en muhaliflerinin bile eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ı 28 Şubat'ın gerçek mağduru ilan ettiğine göre, hakkın sahibine teslim edilmiş olduğunu söyledi.

BAKAN YILMAZ: HAKKINI EN MUHALİFLERİ TESLİM ETTİ

ESAM'ın toplantısına katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise konuşmasında, Necmettin Erbakan'dan bahsedilmesinin aslında Türk siyasi tarihinin son 40 yılından bahsetmek demek olduğunu, bu son 40 yılın, Erbakan'ın Türk siyasetine yaptığı katkı ve etkileri dikkate alınmadan açıklanamayacağını belirtti.

Erbakan'ın birçok açıdan özgün ve sıra dışı bir siyaset ve devlet adamı olduğunun unutulmaması gerektiğini dile getiren Yılmaz, ''Ondan önce merhum Menderes'in, milli ve manevi değerlere bağlı bir siyaset adamı olarak siyasi hayatımıza katkıda bulunduğunu görüyorum. Ancak merhum Menderes daha önce CHP'de bulunmuş bir isimdi. Bu partiden ayrılan isimlerle yeni bir parti kurmuştu. CHP'nin alternatifiydi. Tek alternatif olmanın avantajına sahipti. Erbakan hoca ise sıfırdan bir parti kurdu. Kısa sürede başarı gösterip Meclis'e girmesi ve iktidar olması onun dile getirdiği siyasi söylemin halk tabanında karşılığının bulunmasından kaynaklanıyordu. Doğruluk ve adalet temelinde halkının değerlerine bağlı bir siyaset yoluyla devleti güçlü, vatandaşı mutlu kılacak bir yönetim modeli öngörüyordu. Öyle bir kültürel bir mirasa ve tecrübeye sahipti. Bu nokta Erbakan hocanın Türk siyasetine yaptığı katkının en önemli boyutunu oluşturmaktadır'' diye konuştu.

Erbakan'ın öneminin ve değerinin anlaşılması bakımından bugünkü siyasi tabloya bakmanın bile yeterli olduğunu dile getiren Yılmaz, Erbakan'ın yol arkadaşlarının Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakan olarak Türkiye'ye hizmet ettiğini söyledi.

Bakan Yılmaz ''Onun iğne ile kuyu kazarcasına sebat ve sabırla çalışma disiplinini öğrencilerine kazandırmış olması bile, bu ülkeye yapılmış büyük bir hizmettir. Erbakan, rahmetle yad edilmeyi hak eden tarihi bir figürdür. En muhalifleri bile, onu 28 Şubat'ın gerçek mağduru ilan ettiğine göre hak sahibine teslim edilmiş demektir'' dedi.

KUTAN: "BALANS AYARI"NI CENAZEDE GÖRDÜK

ESAM Genel Başkanı Recai Kutan da Erbakan ile 1947'de İTÜ'de başlayan bir ilişkilerinin olduğunu, bu 64 yılda Erbakan'ı çok yakından tanıma imkanı bulduğunu belirtti.

Erbakan'ın 85 yıllık ömründe Hakkın rızasını kazanmak, hakim kılmak, hak ve adalet merkezli yeni bir dünya kurmak için sürekli çalışan müstesna bir lider olduğunu dile getiren Kutan, Erbakan'ın sadece Türk toplumunu değil, İslam alemini de etkileyen bir lider olduğunu kaydetti.

Erbakan'ın bir ilim adamı olarak rahat ve sıkıntısız bir yaşamı seçme ihtimalinin de bulunduğunu, ancak kendisinin zoru seçtiğini dile getiren Kutan, Erbakan'ın samimi bir dindar olduğunu anlattı. Erbakan'ın siyasi yaşamı hakkında da bilgi veren Kutan, 28 Şubat'ta hükümetin devrilmesi için bazı kesimlerin ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Kutan, ''Erbakan neden hedef oldu? Çünkü Türkiye'de başlayan ve buradan da Müslüman ülkeleri etkileyen bir İslami uyanış vardı. Bu uyanışta Erbakan'ın çalışmalarının da büyük etkisi var. O zaman 'Erbakan, bizim en büyük hedefimizdir' dediler. 28 Şubat aktörlerinin yaptıkları gayri kanuni ve ahlaki çalışmaların sonu ne oldu? 28 Şubat'ın kudretli bir komutanı ne demişti; 'demokrasiye balans ayarı yaptık'... Hep birlikte cenazede gördük 'balans ayarı' nasıl yapılırmış. Zaman geçince Erbakan hocamız daha iyi anlaşılacak. İnşallah bu topluma Erbakan hocamız rehber olmaya devam edecek. Herkesin üzerinde emeği vardır, ona Allah'tan rahmet diliyorum'' şeklinde konuştu.

Ajanslar

banner71
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.