banner47
banner128
banner132

Kanadoğlu: Yapamazsın

Gül'ün Cumuhrbaşikanlığı seçimi sürecinde Türkiye'nin gündemine "367" kavramını sokan Sabih Kanadoğlu, yine tartışılacak sözler söyledi.

Kanadoğlu: Yapamazsın

Gül'ün Cumuhrbaşikanlığı seçimi sürecinde Türkiye'nin gündemine "367" kavramını sokan Sabih Kanadoğlu, yine tartışılacak sözler söyledi.

04 Mart 2012 Pazar 14:07
Kanadoğlu: Yapamazsın

Haberiumturk haber sitesi/04.03.2012


Yargıtay Onursal Cumhuriyet BaşsavcıSabih Kanadoğlu,
 '' Türkiye 'nin içinde bulunduğu ortamın yeni anayasaların gerektirdiği uzlaşma,  anlaşma  ve hoşgörüye uygun olmadığını'' savundu.

Kanadoğlu, Atatürkçü Düşünde Derneği  Denizli Şubesi  tarafından Halk  Eğitim   Merkezi  Müdürlüğünde düzenlenen ''Devrim Yasalarının Yıl Dönümünde Anayasa Çalışmaları ve Ardındaki Gerçekler'' konulu söyleşiye katıldı.

Türkiye 'nin mevcut anayasasının değiştirilmesi gerektiğini, insan temel hak ve özgürlüklerine  daha yakışır hale getirilmesi gerektiğini anlatan Kanadoğlu,''Çünkü anayasa insicamı kaybetmiştir. Birbiriyle çelişik hükümleri taşır hale gelmiştir. Türkçesi berbattır. Eğer bir hüküm 2,3,4 defa değişik yorumlara yol açıyorsa o işte bir yanlışlık vardır. Bu anayasa değiştirilmelidir, insan temel hak ve  özgürlüklerine  daha yakışır hale getirilmelidir. Devlet organlarının birbirleriyle olan ilişkileri medeni bir işbirliği ve iş bölümü haline mutlaka getirilmelidir'' dedi.

Anayasada nasıl değişiklik yapılacağının 175'inci madde ile belirlendiğini, bu maddede TBMM'nin anayasa üzerinde yapabileceği deşikliklerin sınırlandığını, kaydeden Kanadoğlu, anayasa'nın ilk üç maddesini değiştirmenin mümkünolmadığını, değiştirilmesinin teklif edilemeyeceğini belirtti.

Kanadoğlu, ''Doğrudan doğruya yeni bir anayasa, yani A'dan Z'ye yeni bir anayasa kalkışırsanız, bunun iki önleyici nedeni vardır. Birincisi, anayasanın kendisi buna müsaade etmiyor. İkincisi ise yeni anayasalar, bir uzlaşıdır, bir anlaşmadır , bir hoşgörüdür.  Türkiye 'nin içerisinde bulunduğu ortam bu anlaşmaya  da uzlaşmaya da hoşgörüye de  uygun  değildir'' diye  konuştu .

Konuşmasında anayasa kitabını göstererek ''Peki bu Allah'ın kelamı mı? Bunu hiç değiştirmek  mümkün  değil mi ?'' diye soruların sorulduğunu, tartışmaların yapıldığını belirten Kanadoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Elbette  mümkün . Halka soracaksınız, evvela Anayasa'nın 175'inci maddesini değiştireceksiniz. Çünkü anayasa değişikliğiyle halk oylamasına gitmek mümkün . Aklınıza gelen her konuda halk oylamasına gitmek  mümkün  değil zaten. Evvela halka şunu soracaksınız, (A'dan Z'ye yeni bir anayasa istiyor musunuz).

Eğer 'evet böyle bir anayasa değişikliğini istiyoruz' derse ki bunda 3'te 2 bir çoğunluk arayacaksınız. Yani nitelikli çoğunluk. Sonra bir kurucu meclis seçimi yapacaksınız. Burada hiçbir şekilde baraj olmayacak. Her düşünce orada olacak ve o düşünceler birbirleriyle uzlaşarak, anlaşarak yeni bir anayasayı ortaya çıkaracak. İşte o çıkan anayasayı da tekrar halk oylamasına sunacaksınız. Anayasa kolay bir olay değildir. 2 sene, 3 sene, 20 sene, 50 sene için yapılmaz. Anayasalar o ülkeye yol çizer.'' 

banner71
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.