banner47
banner128

MİT tartışması sürüyor

Hakan Fidan, Emre Taner ve Afet Güneş'in ifadeye çağrılmasının yol açtığı deprem, dün de artçı şoklarla devam etti... Savcılık; Fidan'ın talimatla ifade vermesini isterken, 4 eski MİT'çi hakkında yakalama kararı çıkardı... Akit şu manşeti attı: "Kamuoyu; MİT üzerinden Hükümet'e yönelik bir operasyon yürütüldüğüne inanırken, yine de düğmeye kimin ve neden bastığını öğrenmek istiyor... Ancak, “derin muamma” devam ediyor."

MİT tartışması sürüyor

Hakan Fidan, Emre Taner ve Afet Güneş'in ifadeye çağrılmasının yol açtığı deprem, dün de artçı şoklarla devam etti... Savcılık; Fidan'ın talimatla ifade vermesini isterken, 4 eski MİT'çi hakkında yakalama kararı çıkardı... Akit şu manşeti attı: "Kamuoyu; MİT üzerinden Hükümet'e yönelik bir operasyon yürütüldüğüne inanırken, yine de düğmeye kimin ve neden bastığını öğrenmek istiyor... Ancak, “derin muamma” devam ediyor."

11 Şubat 2012 Cumartesi 11:16
MİT tartışması sürüyor

Haberiumturk haber sitesi/11.02.2012

Akit'in "Derin muamma" manşeti şöyle: 

Özel yetkili cumhuriyet savcıları Bilal Bayraktar ve Sadrettin Sarıkaya tarafından yürütülen KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in de aralarında olduğu 4 isim hakkında yakalama kararı çıktı. Savcılar MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ise ifadesinin talimatla alınmasına karar verdi. Fidan tarafından cevaplanmak üzere hazırlanan soruların da bulunduğu talimat yazısı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

İfadeye gelmeyen eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in de aralarında olduğu 4 kişi için de savcılık, yakalama kararı çıkarılması için İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Mesut Özcan ise, savcılığın talebi üzerine 4 isim için yakalama kararı çıkardı. Bu isimler, görüldükleri yerde yakalanıp Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilecek. İfadeye gelmeyen 5 isim için MİT hukuk müşavirliği savcılığa yetki ve görev bakımında itirazda bulunmuştu. Savcılığın MİT'in yaptığı itiraza ilişkin henüz bir karar vermediği belirtildi.

BAŞSAVCILIĞA “DEVLETİN İSTİHBARİ GÜVENLİĞİNİ RİSKE ATIYORSUNUZ” UYARISI
Öte yandan KCK içine sızmış olan çok sayıda MİT mensubunun deşifre edilmesiyle ilgili bir endişenin de MİT ve Başbakanlık tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletildiği, yapılan soruşturmanın “devletin güvenliğini doğrudan etkileme” görüntüsü verdiğinin iletildiği öğrenildi.

KARAR TEBLİĞ EDİLDİ
Dün haber ve internet sitelerine, önce 2 MİT'çinin evinin arandığı, daha sonra da, 2 MİT görevlisinin gözaltına alındığı yönünde haberler yansıdı. Ancak bu haberler daha sonra geri çekildi. Polis ekibi İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, iki MİT mensubu için çıkartılan yakalama kararını iletmek üzere Yenimahalle'deki MİT Müsteşarlığı'na geldi. MİT görevlileri için çıkartılan yakalama kararını MİT yetkililerine veren polis ekipleri, kararın tebliğ edildiğine dair tutanak da tuttu. Polis ayrıca, yakalama kararı çıkarılan MİT mensupları için İstanbul Bölge Başkanlığı'na da giderek tutanak tuttu.

İki MİT mensubunun gözaltına alındığı haberlerinin doğru olmadığı, polislerin sadece yakalama kararını tebliğ ettiği bildirildi. İçişleri Bakanlığı kaynakları da Emre Taner ve Afet Güneş'in evlerinde ve MİT lojmanlarında arama yapıldığı yönündeki haberleri yalanladı.

CIA VE MOSSAD'IN FİDAN KORKUSU
Göreve geldiği günden itibaren MOSSAD ve CIA'nın “MİT'in başında bu ismin olması bölgesel güvenliğimiz bakımından çok büyük risktir” diyerek MİT Başkanı Hakan Fidan'ın hedefe yerleştirilmesi, gözleri MİT arşivindeki İsrail ve ABD'nin kirli çamaşırlarına çevirdi. 1940'lı yıllardan başlayarak CIA ve MOSSAD'ın MİT üzerindeki etkisi, Türkiye ve bölgedeki çeşitli siyasi operasyonlar, askeri darbeler ABD ve İsrail'in güvenmediği bir kadronun elinde bulunuyor. 1948'de ilan edilen İsrail devletinin bir polis devleti olarak bölgedeki tahkimini sağlamak üzere kurulan MOSSAD'ın başından itibaren Türkiye ile yakın işbirliği içinde olduğu, MİT'le gayri resmi ilişkiler içine girdiği biliniyor. MİT arşivlerinde bu işbirliğinin kanıtlarının yer aldığı belirtiliyor. Fidan gibi bir ismin bu yapıyı çözebilecek bir konuma gelmesinin söz konusu çevreleri tedirgin ettiğine dikkat çekiliyor.

Büyük resme bakmalı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MİT Müsteşarı Hakan Fidan için talimat, 4 MİT'çi hakkında yakalama emrine çıkarılmasına ilişkin olarak, “Yaşananlar Türkiye adına talisizlik ve üzücüdür. Herkes öncelikle büyük resmi görmelidir” dedi.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın KCK soruşturması kapsamında ifade vermeye çağrılması ve biri eski müsteşar 4 MİT mensubu hakkında yakalama kararı çıkarılması konusunda siyasilerden tepki geldi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde Kanada Büyükelçisi John Holmes'un güven mektubu sunuşundan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, MİT'çilerin ifadeye çağrılması hakkında, herkesin öncelikle büyük resmi görmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Türkiye'nin içinde bulunduğu bölge olağanüstü bir dönemden geçmektedir. Bölgemiz hiçbir zaman bu kadar sıcak ortam içinde olmadı. Türkiye'nin çevresine baktığımızda da çevremizdeki ülkelerde de yine olağanüstü gelişmeler söz konusu. Olağanüstü değişiklikler olmakta; lehte veya aleyhte. Bütün bunlar Türkiye'nin geleceğini de yakından ilgilendirmekte. Milli güvenliğimizi, milli çıkarlarımızı çok yakından ilgilendirmekte. İşte böyle bir ortamda kanunlarla kurumlara verilen yetkiler var. Kurumlar kanunlarla kendilerine verilen görevleri yerine getirirlerken, bu görevleri yerine getirmelerinden dolayı suçlanırken çok dikkatli olunması gerekir. Dolayısıyla bu konular ve bütün bunların yaşanması bugün Türkiye için biraz talihsizlik ve üzücüdür. Ümit ederim ki herkes soğukkanlılığını korur, her şey yerli yerine oturur.”
Bu arada Kosta Rika'nın Ankara Büyükelçisi Akhart Peters Seever de Gül'e güven mektubu sundu.

GÜL, ADALET BAKANI ERGİN'İ KABUL ETTİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün ayrıca Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Saat 17.15'te başlayan ve yaklaşık 1saat süren görüşmede, yaşanan son olayların ve MİT'e yönelik soruşturmanın ele alındığı öğrenildi.

BAKANI YILDIRIM: “YARGI KENDİ İŞİNİ YAPSIN”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise 4 MİT görevlisi hakkındaki yakalama kararıyla ilgili, “Yargı kendi işini yapacak, biz kendi işimizi” dedi. Yıldırım, makamında KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin soruları üzerine, “Bu konuda yorumda bulunmak istemiyorum. Yargı kendi işini yapacak, biz de kendi işimizi yapacağız” diye konuştu.

MİT Kanunu'nda değişikliğe gidiliyor
Öte yandan, MİT görevlilerinin ifadeye çağrılması ile Ankara'da ortalık karışırken, hükümetin jet hızıyla hazırladığı tek maddelik kanun değişiklik teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, MİT mensupları hakkında yapılacak soruşturmalar için Başbakan'dan izin alınması şartının, özel yetkili mahkemelerin yetki alanına giren suçları da kapsayacak şekilde genişletilmesi için kanun teklifi verdi.

YARGI REFORMU PAKETİNDEN AYRI GELECEK
Özel yetkili savcıların, MİT Başkanı Hakan Fidan ve 4 eski MİT görevlisine yönelik başlattıkları operasyonda hükümetle de restleşme içine girmeleri sonucu, kriz yasama organı tarafından çözülecek. Krizi çözecek yol, tek maddelik bir yasa değişikliği şeklinde geliyor. Yapılacak değişiklik üçüncü yargı paketinden ayrı olarak Meclis'te görüşülecek. Yasanın bir an önce çıkması için bu yolun tercih edildiği öğrenildi.

MİT YASASINDA DEĞİŞİKLİK
AK Parti, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hazırladı. Teklifte, MİT mensupları hakkında, ancak Başbakan'ın izniyle soruşturma açılabilmesi öngörülüyor. TBMM Başkanlığı'na AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel tarafından sunulan kanun teklifinin gerekçesinde, MİT mensuplarının veya özel bir görevi ifa etmek üzere Başbakan tarafından görevlendirilen kişilerin görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlar sebebiyle haklarında yapılacak soruşturmalar ile bunların Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250'nci maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında yapılacak soruşturmaların Başbakan'ın iznine bağlanmasının öngörüldüğü belirtildi.

İŞTE TEK MADDELİK DEĞİŞİKLİK METNİ
Bir maddelik teklifte, 1 Kasım 1983 tarihli ve 2937 sayılı Devlet istihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Kanunu'nun 26. Maddesi ‘Soruşturma İzni' başlığıyla şu şekilde değiştiriliyor: “MİT mensuplarının veya Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenlerin, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı ya da 2571 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250'nci maddesinin birinci birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yapılması Başbakan'ın iznine bağlıdır.”

TEKLİF SALI GÜNÜ GÖRÜŞÜLECEK
TBMM Başkanlığı'na sunulan Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Adalet Komisyonu'na sevk edildi. Komisyon, teklifi 14 Şubat Salı günü, saat 14.30'da görüşecek. 

yeniakit

banner71
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner115