banner47
banner128
banner132

MİT yasa teklifi kabul edildi

TBMM Adalet Komisyonu'nda, AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel'in MİT Kanunu'nun 26. maddesinde değişiklik öngören yasa teklifinin geneli üzerindeki görüşmeler sona erdi ve maddelere geçildi.

MİT yasa teklifi kabul edildi

TBMM Adalet Komisyonu'nda, AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel'in MİT Kanunu'nun 26. maddesinde değişiklik öngören yasa teklifinin geneli üzerindeki görüşmeler sona erdi ve maddelere geçildi.

15 Şubat 2012 Çarşamba 07:40
MİT yasa teklifi kabul edildi

Haberiumturk haber sitesi/15.02.2012
Adalet Komisyonu, MİT mensuplarının veya Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenlerin, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı haklarında soruşturma yapılmasını Başbakan'ın iznine bağlayan yasa teklifini görüşüyor. Teklifin geneli üzerindeki görüşmeler sırasında söz alan CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, teklifteki 'Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenler' ifadesini eleştirerek, "MİT mensubu ya da başkası olmasına gerek yok, kişi sınırlaması görev tanımlaması olmadığı için Çatlı gibi kişiler bile olabilir" diye konuştu.


MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, bu yasanın geçmesinden sonra kimsenin mahremi kalmayacağını ve kimsenin daha güvenli olmayacağını savunarak, "MİT denilen melanetin bundan sonra kimin başına nasıl bir çorap öreceği belli değil" dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum ise, bu teklifin her yönüyle anayasaya aykırı bir teklif olduğunu öne sürerek, "Bu teklifle başbakan özel çete kurmanın yolunu açıyor, üstelik istediği suçu işleme çetesi. Milletvekiline vermediğiniz dokunulmazlığı veriyorsunuz. İmtiyazı kitle oluşturuyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Teklifteki, 'Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilen' ibaresine tepki gösteren Batum, "Memur olmak şart mı, hayır. Kamu görevlisi olmak şart mı, hayır. Türk vatandaşı olmak şart mı, hayır. Buradaki arkadaşlarımın Hakan Fidan'ı korumak diye özel bir görevi olduğunu düşünmüyorum. Bunun için anayasaya aykırı bir düzenleme yapmayacağınıza inanıyorum. Lütfen bunu geri çekin" diye konuştu.

"MİT MENSUPLARININ TERÖR ÖGRÜTÜ İÇİNDE SUÇ İŞLEDİKLERİ" TARTIŞMASI

Daha sonra, Başbakan Yardımcısı Bozdağ, 'istihbarat örgütü mensuplarının örgüte girdikten sonra suç işledikleri" yönünde açıklama yaptığına yönelik eleştirilere yanıt verdi. Kendisine atfedilen bu konuşmayla ilgili düzeltme yapmak için söz alan Bozdağ, bir televizyon kanalında canlı yayında söylediklerinin başka televizyon ve gazetelere aktarılışında yanlış anlaşılmalar olduğunu belirtti. Bozdağ, "Ben orada şunu söyledim; 'Terör örgütlerine istihbarat amacıyla sızarken suç işlemeden sızma imkanı yok' dedim.

O lafın devamı da var. 'Ancak' diyorum arkasından; 'askerimize, polisimize kurşun sıkılması, canlı bomba olması, terör eylemlerine katılması söz konusu değildir, böyle birşey yok zaten, olması da mümkün değil, düşünülemez' diye de bunu açıkça ifade ediyorum. Bu söylediğimin arkasındayım. Aynen de tekrar ediyorum. Bakın, sadece terör örgütünün içine sızmak için bir kişi gittiği zaman 'ben sizin aranıza geldim' nasıl diyecek? 'Sizden olmak istiyorum' demezse nasıl sızacak. Dediği zaman Ceza Kanunu'nda karşılığı var; 'silahlı terör örgütüne üye olma suçu' var. Zaten oraya girerken böyle bir şey yapmak zorunda" dedi.

Bunun üzerine, MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Bozdağ'a 'Kıvırmayın' diye seslendi. Bozdağ ise, "Kimse lütfen benim açıklamamı, 'terör örgütüne içine sızmış olan istihbarat görevlilerinin terör eylemlerine katıldığı ve destek verdiği, vatandaşlarımıza karşı eylem koyduğu' şeklinde yorumlamasın. MİT'in 26. maddesi var. Sayın Batum da demin konuştu, sanki böyle bir madde ilk defa geliyor gibi. Madde diyor ki, 'görevlerini yerine getirirken, görevinin niteliğinden doğan veya görevinin ifası sırasında işlediği suçlardan dolayı haklarında cezai takibat yapılması Başbakanın iznine bağlıdır' diyor. Bunu biz getirmedik" şeklinde konuştu.

MHP'li Uzunırmak da Bozdağ'a, "Yeterliyse niye değiştiriyorsunuz?" sorusunu yöneltti. Uzunırmak, "Siz MİT'i falan değil, Başbakanı kurtarmaya çalışıyorsunuz" dedi. Bozdağ ise, "Gözümün içine baka baka çarpıtmayın, ben dediğimin arkasındayım. İstihbarat mensupları terör örgütünün içine girip suç işlemişlerdir' yönünde benim bir açıklamam yoktur. Sadece girerken 'örgüt üyeliği' suçu nedeniyle bu suçu işlemeden girmek imkanı yok" diye konuştu.

"ANAYASAYI HİÇE SAYAMAZSINIZ"

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ise, teklif kendilerine ulaştıktan sonra 48 saat geçmeden böyle bir toplantının yapılamayacağını belirterek, Komisyon Başkanvekili Hakkı Köylü'ye tepki gösterdi. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Kuralları ihlal eden, Anayasa ve İçtüzüğü ihlal eden insan konumundasınız. Bu toplantı yoklukla malüldür. 1 Ekim'den itibaren yasa teklif ve tasarılarında AKP'nin genel yaklaşımı, 'biz çoğunluğuz, sizler figüranlık yapacaksınız, istediğimiz yasayı çıkartırız.' Bu yanlış bir mantıktır. Öyleyse Meclisi AKP olarak lağvedin, bizi de milleti de oyalamayın ve istediğiniz şekilde bu devleti yönetin. MİT Müsteşarını da Başbakanı da koruma altına alın. Genelkurmay Başkanını içeri atıyorsunuz. avukatları atıyorsunuz, ama MİT Müsteşarına gelince çifte standart uyguluyorsunuz. Cemaat başka yere hakimdir, MİT başka yere hakimdir, Başbakan başka yerde hakimdir. Ama bu ülkenin Anayasasını hiçe sayamazsınız.

Tüm hukuk devleti ilkeleri, yasalar, Anayasa yok sayılıyor. Yüce Divan'da yargılanacağınızın farkında mısınız? Bu tür Anayasaya aykırı her olayda yer alıyorsunuz ve Yüce Divan'da yargılanacaksınız. Devran böyle gitmez, devran sizin çoğunluk diktanızla gitmez. Artık tuz koktu, sıradan vatandaş bile sizin işinize gelmeyen konularda bu tür yasalar getirdiğinizi, ama işinize gelince 'Özel Yetkili Mahkemelerin yetkisini yerinde kullandığını' söylediğinizi görüyor ve biliyor. Bu yanlıştan geri dönmenizi, hukuk ve anayasa ihlalinden geri dönmenizi ve bu yasa teklifinin geri çekilmesini ya da komisyon tarafından reddedilmesini diliyorum."

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan da, AK Parti'li komisyon üyelerine, "Siyaset sizleri bu kanuna destek vermeye zorlayabilir, grup bütünlüğü içinde böyle yapmanız gerektiği inancını size söylüyor olabilir. Ama hukukçu olarak, Adalet Komisyonu üyesi ve milletvekili olarak, dönün vicdanınızın sesini dinleyin. Hiç kimse ilanihaye yaptığı kusuru meziyet gibi anlatamaz, bu kusura ortak olmayalım, tarihin vicdanında mahkum olmayalım" diye seslendi.

Teklifi, 'devlet darbesi yaratma kanunu' olarak nitelendiren Tezcan, "Devlet eliyle darbeciliği meşrulaştıracaksınız. Başbakanın özel görevlendirdiği işler bu kapsama giriyor, o zaman yarın Cumhurbaşkanına suikast bu kapsama girebilir. Başbakanın, özel olarak görevlendirdiği kişi anayasal düzeni bozmaktan yargılanırsa onu kurtaracaksınız bu düzenlemeyle" dedi.

Teklifin sahibi AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel ise, teklife ilişkin yapılan 'çete kanunu' yakıştırmalarına karşı ne diyeceğini bilemediğini belirterek, "Soruşturma makamının yasayı yanlış yorumlamasından kaynaklanan bir durumun doğru uygulanması için bunu getirdik" dedi. Özel, savcının konuyla ilgili yetkisini yanlış yorumladığını belirterek, Başbakanın soruşturma izni vermemesi durumunda buna itiraz edilebileceğini de kaydetti. İdari işlemin önünün kapanmadığını kaydeden Özel, "Teklifle getirilen soruşturmayı etkilemek değildir, yapılan usul hatasını düzeltmektir. Anayasa aykırılık yoktur" dedi.

"MİT BAŞTA OLMAK ÜZERE, İLGİLİ KURUMLARIN GÖRÜŞÜ ALINDI MI?"

MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu ise, teklifin Başbakanlık'a bildirilmesi gerektiğini belirterek, "Acaba bildirilmiş mi, ilgili kurumların görüşü var mı, bilmiyorum. MİT'in ve güvenlik bürokrasisinin görüşlerinin komisyona yansımasının faydalı olacağını düşünüyorum" dedi. AK Parti'li Recep Özel'in 'savcılar yanlış yorumluyor' sözlerine de yanıt veren Başesgioğlu, yorum farkı varsa bunu yargının kendi içinde çözebileceğini, yasa değişikliğine gerek olmadığını söyledi.

Başesgioğlu ayrıca, Başbakana bu kadar ağır bir sorumluluk yüklenmesinin yanlış olduğunu savunarak, "Bu şekilde ona iyilik edilmiyor. Dışarıdan bakınca 'Başbakan herkesi görevlendirebilir' anlamı çıkıyor. Her türlü karanlık olay, 10-20 sene sonra bu maddeye bağlanır, faili meçhuller de bu maddeye bağlanır" dedi.

İha

banner71
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.