banner47
banner128

Suç yok görev var

KCK şüphelisi' olarak ifadeye çağrılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan, ifade vermeye gitmezken, dün, Ankara'da hareketli saatler yaşandı. Cumhurbaşkanı Gül, Fidan'ı Köşk'te kabul etti, Başbakan Erdoğan ise, Adalet Bakanı'ndan konu ile ilgili bilgi aldı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da yaptığı açıklama ile Fidan'a sahip çıktı: “Ortada herhangi bir suç yok, yapılan vazife var...”

Suç yok görev var

KCK şüphelisi' olarak ifadeye çağrılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan, ifade vermeye gitmezken, dün, Ankara'da hareketli saatler yaşandı. Cumhurbaşkanı Gül, Fidan'ı Köşk'te kabul etti, Başbakan Erdoğan ise, Adalet Bakanı'ndan konu ile ilgili bilgi aldı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da yaptığı açıklama ile Fidan'a sahip çıktı: “Ortada herhangi bir suç yok, yapılan vazife var...”

10 Şubat 2012 Cuma 10:47
Suç yok görev var

Haberiumturk haber sitesi/10.02.2012

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Başsavcı'nın bilgisi dışında ve mevzuat gereği Başbakan'dan izin almaksızın ifadeye çağrılmasıyla patlak veren krizin, belirli bir grup tarafından yürütülen ve bizzat hükümete yönelik bir operasyon olduğu öne sürülüyor.

Hakan Fidan'ın “KCK şüphelisi” olarak ifadeye çağrılmasıyla patlak veren krizle ilgili dün gün boyunca Ankara'da devletin zirvesi tarafından önemli görüşmeler gerçekleştirildi. Bu gelişmelerin, “bizzat hükümete yönelik bir operasyon” olduğu öne sürülürken, CHP ve BDP çevrelerinden de bu iddiayı destekleyecek açıklamalar geldi. Her iki partinin yetkilileri, Başbakan Erdoğan'ın da ifadeye çağrılması çağrılarında bulundu.

MİT, yasalara ve teamüllere aykırı ifade davetine icabet etmedi. Yasalarda açıkça Başbakan'ın izni olmaksızın sorgulanamayacakları belirtilmesine, görevinin zaten ‘terör örgütlerine sızmak ve manipülasyon yapmak' olduğunun bilinmesine karşın usulsüz bir biçimde sorgulanmak istenen MİT Müsteşarı ve ekibi, Beşiktaş Adliyesi'ne gitmedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve vekillerine haber verilmeksizin başlatılan ifade işlemi sonrası gözlerin çevrildiği MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Çankaya Köşkü'ne çıkarak devletin zirvesine teşkilatın yürüttüğü operasyonla ilgili bilgi verdi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise “ortada bir suç bulunmadığını, bilakis bir vazifenin yerine getirilmiş olduğunu” belirterek, Hakan Fidan'a sahip çıktı.

BAŞBAKAN ADALET BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da öğle saatlerinde Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i makamına çağırarak gelişmeler hakkında bilgi aldı. Başbakanlığa çağrılan Adalet Bakanı Ergin'le yaptığı görüşmede Başbakan Erdoğan'ın Hakan Fidan üzerinde bir süredir devam eden yıpratma kampanyasının geri püskürtülmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduğu öğrenildi.

FİDAN KÖŞK'E ÇIKTI
Öte yandan dün sabah saatlerinde İstanbul'da olduğu ve ifade verebileceği iddia edilen MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın kısa süre sonra Ankara'da olduğu açıklanırken, öğleden sonra Fidan Çankaya Köşkü'ne çıkarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le yaklaşık 1.5 saat görüştü. Bu gelişme, “Fidan'a hükümetten sonra Köşk de sahip çıktı, devletin zirvesinden birlik ve beraberlik gösterisi” olarak değerlendirildi.
Cumhurbaşkanlığı kaynakları Gül'ün, Hakan Fidan ile yaptığı haftalık olağan görüşmenin önceden planlandığını ifade etti. Gül'ün, “Devlet Günü” olarak nitelenen perşembe günleri Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarını kabul ettiği hatırlatıldı.
Gül'ün, Fidan'ı kabulünün, Fidan, Emre Taner ve Afet Güneş'in ifadeye çağrılmasının basına yansımasının ertesine rastlaması nedeniyle görüşmenin gündemini son yaşanan gelişmelerin oluşturduğu bildirildi. Cumhurbaşkanı Gül'ün, gelişmeleri yakından takip ettiği kaydedildi.

HÜKÜMETTEN KARARLILIK AÇIKLAMASI
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MİT yöneticilerinin ifadeye çağrılmasına ilişkin, “Benim gördüğüm, ortaya çıkan şeylere baktığınızda işlenen herhangi bir suç yok. Yapılan bir vazife var” dedi. Bozdağ, TBMM'de basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin, “MİT yöneticilerinin ifadeye çağrılması ve bununla ilgili yorumlar” konusunda görüşünü sorması üzerine Bozdağ, gazetelerde yer alan haberler dışında bu konuyla ilgili net bilgilerin daha henüz açıklanmadığını belirterek, “Terörle mücadele eden görevlilerimize en büyük desteği MİT vermektedir. Çünkü, MİT'in vazifesi terör örgütlerinin içerisine sızmak, onlardan bilgi almak, eylem planlarını, para, silah ve terörist transferlerini, içeride ve dışarıda desteklerini ve çalışmalarını yakından takip etmek zaten bu teşkilatın birinci derecede görevidir” diye konuştu.

KENDİ GÖREVİNİ YAPMIŞTIR
Ülkenin güvenliğiyle ilgili verilen görevleri yapmanın MİT'in yasa ile verilmiş vazifesi olduğunu vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti: “Bu vazifesini yaparken terör örgütlerinin içine sızmış olması onun yine kendi görevidir. Dünyanın her yerinde istihbarat örgütleri çalışmalar yaparken bu minval üzerinde çalışırlar. Ama yargılama ve soruşturmalarda kimin bu minval üzerinde görev yapıp yapmadığını titizlikle ayırmak ve bu hukuku uygularken, kanunu uygularken de terörist ile terörist olmayanı ayırmak, bu yargı terazisini elinde tutan, yargı görevini yapanlara ait bir vazifedir. Ama siz bunu yapmaz, elma ile armudu birbirine karıştırırsanız, o zaman bu noktada görevini yapan, canı pahasına ülkesi için hizmet eden insanları, ‘terör örgütü ile işbirliği yapıyor' diye itham noktasına gidilebilir ki bu da fevkalade yanlıştır. Ben onun için soruşturmanın şu aşamada ortaya çıkan bilgileri çerçevesinde, bir hukukçu kişi olarak bu soruşturmanın işin doğrusu hukuki mantığını hala anlamış değilim.”
Bozdağ, “Benim gördüğüm, ortaya çıkan şeylere baktığınızda işlenen herhangi bir suç yok. Yapılan bir vazife var. Bu vazifenin suç olduğuna dair yorumlar görüyorum. Halbuki suçlar yorumlarla oluşturulmaz, kanunlarla oluşturulur” dedi.
Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş ise, “Devlet kadrosunun güvendiği MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, Başbakan'ın, Başsavcı'nın haberi olmadan çıkarılan bir fezleke ile telefonla haber verilerek çağrılması ancak Patagonya'da olabilecek bir durum” dedi.

Sorgu için Başbakan'ın izni gerekiyor
Müsteşarlık hukuk müşavirlerinin Hakan Fidan'ı MİT Kanunu'nun 26'ncı maddesi hususunda bilgilendirdiği ifade edildi. Fidan'ın sorgulanabilmesi için Başbakan'ın direkt izni gerekiyor. 26. madde MİT çalışanlarının görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında cezai takibat yapılmasının Başbakan'ın iznine bağlı olduğunu içeriyor.

SAVCI YURTDIŞINDA, BAŞSAVCI VE VEKİLİ HABERSİZ
Öte yandan soruşturmayı yürüten savcının ilginç tutumu soru işaretlerine neden oldu.
Soruşturmanın genel sorumlusu Savcı Bilal Bayraktar'ın yurtdışında olduğu sırada operasyonun ikinci savcısı Sadrettin Sarıkaya'nın yasalara uygun olmayan bir biçimde MİT'in tepesini ifadeye çağırması dikkat çekici bulundu. Savcı Sarıkaya'nın konuyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ve Başsavcı Vekili Fikret Seçen'e bilgi vermemesi de dikkat çekti. Çolakkadı ve Seçen konuyla ilgili “Bilgimiz yok” açıklamasını yapmış, daha sonra tebligatı doğrulamıştı.

MİT'TEN SAVCILIĞA GÖREV VE YETKİ İTİRAZI
Öte yandan, KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in ifadeye çağrılmasının ardından MİT Müsteşarlığı savcılığa yazı gönderdi.

DOSYANIN ANKARA'YA GÖNDERİLMESİ İSTENDİ
MİT Müsteşarı'nın ifadeye çağrıldığının belirtildiği yazıda, “Söz konusu iddialar görev suçu kapsamına girmektedir. Kanuna göre görev suçu ile ilgili konularda Başbakanlık'tan soruşturma için izin alınması gerekmektedir” denildi. Soruşturma için Başbakanlık'tan izin alınmadığının belirtildiği yazıda soruşturma ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetkisiz olduğu belirtildi. Yazıda, Ankara'da bir soruşturma olduğu ve dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi istenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT'in söz konusu itirazları ve taleplerini incelemeye aldı.

ANKARA'DAKİ DOSYA CHP'NİN ŞİKAYETİ İLE İLGİLİ
MİT'in Ankara'ya gönderilmesini istediği soruşturmanın Oslo görüşmelerine ilişkin Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nda CHP'nin şikayeti üzerine başlatılan bir soruşturma olduğu öğrenildi.İSRAİL'İN HAKAN FİDAN KORKUSU: “FİDAN'IN ELİNDE ÖZEL BİLGİLERİMİZ VAR”MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında İsrail basınında çıkan haberlerde, İsrail makamlarının Fidan'dan duydukları endişe işleniyor. Geçtiğimiz Haziran ayında çıkan bir haberde, “Hakan Fidan, MOSSAD'ı korkutuyor” başlıkları atılmıştı. İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, İsrail savunma kuruluşlarının ve özellikle istihbarat örgütü MOSSAD'ın Türk istihbarat örgütü MİT'in başına yapılan atamadan kaygı duyduğunu ileri sürüyordu. Haberde, Fidan'ın, daha önceki görevlerinde, Türkiye'nin İran ile bağlarının güçlendirilmesinde merkezi rol oynadığı ileri sürülüyordu. Haaretz'e göre Hakan Fidan'ın MİT'in başında kalması halinde; iki ülke arasındaki istihbarat değişimi daha fazla zarar görecek, İsrail hakkındaki birtakım özel bilgiler “düşman ülke” veya örgütlerin eline geçecek. İsrail basını, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın “konuşmasının kaydedildiğinden habersiz” olarak şu ifadeleri kullandığını yazmıştı: “Türkiye dost bir ülke ve stratejik bir müttefik. Fakat son haftalarda İran destekçisi bir adam Türkiye MOSSAD'ının başına atandı. Onların elinde önemli miktarda sırrımız var. Son iki aydaki izlenimimiz, bu sırları İran'a açabilecekleri şeklinde. Bu da çok rahatsız edici.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner115