banner47
banner128

Türkiye bu olay ile çalkalanıyor

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, selefi Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş ile 2 yönetici ifadeye çağrıldı. Ancak MİT görevlilerinin ifade vermeyeceği iddia edildi. Çünkü Başbakanlık'tan izin çıkmadı.

Türkiye bu olay ile çalkalanıyor

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, selefi Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş ile 2 yönetici ifadeye çağrıldı. Ancak MİT görevlilerinin ifade vermeyeceği iddia edildi. Çünkü Başbakanlık'tan izin çıkmadı.

09 Şubat 2012 Perşembe 08:14
Türkiye bu olay ile çalkalanıyor

Haberiumturk haber sitesi/09.02.2012

KCK soruşturmasını yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Sadrettin Sarıkaya, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'i telefonla ifadeye çağırdı. KCK soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya ile Savcı Bilal Bayraktar'ın, 3 ünlü isim ile 2 MİT yöneticisine, "9 Şubat Perşembe günü, saat 09:00'da avukatınızla adliyeye gelin" dediği belirtildi.

AÇIKLAMALAR KARIŞIKTI

MİT'çilere, "Abdullah Öcalan ile PKK terör örgütü arasındaki irtibatın kimler tarafından ve nasıl sağlandığının" sorulmasının planladığı öğrenildi. İşin en dikkat çeken yanı ise bir gün önce olayın basına yansıması ve en yetkili ağızlardan inkar edilmesiydi. İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı ve vekili Fikret Seçen, konuyla ilgili olarak "Yok öyle bir şey" demişti. Ama Seçen, dün, MİT Müsteşarı ve diğer ilgililerin ifadeye çağrıldığını doğruladı. Seçen, "MİT'çiler, şüpheli olarak mı çağrıldı?" sorusuna ise cevap vermedi. Fakat Türkiye'de ilk kez yaşanan bu duruma karşı elbette MİT'in de bir açıklaması vardı. İfadeye çağrılan Müsteşar Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in ifadeye gitmeyeceği öğrenildi.

KANUNDA YERİ VAR...

3 ünlü ismin, MİT Kanunu'nun 26. maddesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği belirtildi.

İfadeye çağrılan ve isimleri açıklanmayan diğer iki MİT yöneticisinin de Fidan, Taner ve Güneş gibi ifade vermeye gitmeyeceği kaydedildi. MİT yöneticilerinin, sorgulanmayı reddetmesine gerekçe gösterilen Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 26. maddesinde ise şöyle deniliyor: "MİT mensuplarının, görevin niteliğinden doğan ve görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında takibat yapılması Başbakan'ın iznine bağlıdır." Başbakanlığın da, savcılık tarafından gönderilmiş "soruşturma izni talebi" olmadığı için MİT yöneticilerinin ifadesinin alınmasına izin vermediği belirtildi. Başbakanlık; Oslo görüşmeleri, KCK ile ilgili tartışmalar gibi soruşturma konusu olan olayları görev kapsamında değerlendirdi ve bu doğrultuda MİT yöneticileri hakkında işlem yapılamayacağına karar verdi.

KCK AVUKATLARI İŞARET ETMİŞTİ

KCK soruşturmasında Abdullah Öcalan'ın tutuklanan 38 avukatı, sorgularında, devlet görevlileri ile PKK yöneticileri arasında yıllardır gizli görüşmeler yapıldığını ileri sürmüştü. Avukatlar, internete düşen ve Oslo'da kaydedildiği ileri sürülen MİT yöneticileri ile PKK yöneticileri arasındaki görüşme kayıtlarının da bunun kanıtı olduğunu öne sürmüştü. Bu iddialar üzerine Savcı Sadrettin Sarıkaya ile Bilal Bayraktar, internette düşen ses kayıtlarında ismi geçen MİT'çileri "şüpheli sıfatıyla" ifadeye çağırdı.

SAVCININ TALEBİ USULSÜZ

Gelişmeler üzerine dün Başbakanlık ve MİT arasında yoğun bir diplomasi trafiği yaşandı. Daha sonra MİT yöneticilerinin, ifade vermeye gitmemesi kararı alındı.
Görüşmede, savcılığın KCK'yla ilgili iddiaları da masaya yatırıldı. Bu iddiaların suç unsuru içermediği ve savcılığın isteğinin 'usulsüz' olduğu kanaatine varıldı.

BÜTÜN HİKAYE OSLO'DA BAŞLADI

Oslo'daki PKK-Devlet görüşmesinin ses kaydı, Eylül 2011'de gündeme düşmüştü. 5'inci kez gerçekleştiği iddia edilen zirvenin ses kaydına göre Hakan Fidan ve Afet Güneş, PKK yöneticileriyle toplantı yaptı. İddiaya göre toplantıda, hükümetin açılım politikası tartışıldı. Ancak peşi sıra KCK operasyonları geldi, Öcalan'ın avukatlarının da aralarında olduğu birçok kişi hapse atıldı. BDP'li eski vekil Fatma Kurtulan tutuklandı, BDP'li vekil Leyla Zana'nın evi arandı! Ve bazı zanlıların verdiği bilgiler üzerine 3 MİT'çi ifadeye çağrıldı.

İSTİHBARAT GÖREVİNİ YAPIYOR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: Her kurumun vazifesini yürütürken bazı yöntemleri vardır. MİT'in de, aldığı talimatlar doğrultusunda kendi özel üslubu bulunur. Sayın Hakan Fidan ve ekibi, son derece başarılı olarak görevini yapmaktadır.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: KCK soruşturması içerisinde bu 3 kişi nasıl yer alır, aklımla izah edemiyorum. Olsa olsa tanıklıkları istenmiştir.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: Bu tür faaliyetler zaten MİT'in ilgi alanı içindedir. Bu işler soruşturma konusu olamaz.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Genelkurmay başkanları tutuklanıyor da MİT'çilerin sorguya çağırılmasının ne anormalliği var, birileri tabii ki hesap verecek.

Başbakan da soruşturulsun.
CHP Vekili Tanju Özcan: Fidan, Taner ve Güneş'in soruşturulması yetmez. Başbakan'ın da sorguya davet edilmesi gerekir.

CHP Vekili Atilla Kart: Göstermelik bir süreç olduğu kanısındayım. Onları görevlendiren siyasi irade de sorgulansın.

407 NO'LU ODANIN SIRRI!

Savcı Sadrettin Sarıkaya'nın 3 MİT mensubunu, kimseye haber vermeden ifadeye çağırmasının, özellikle Başsavcı Turan Çolakkadı ve Başsavcıvekili Fikret Seçen'le arasında krize dönüştüğü iddia edildi. Sarıkaya'nın, Çolakkadı ve Seçen'e "usulen" bile olsa olayı bildirmemesi kimi hukuk çevrelerince anormal bir durum olarak karşılandı. Savcı Sarıkaya'nın kullandığı odanın numarası ise ilginç bir detayı gün yüzüne çıkarttı!

SAVCI ÖZ DE BİLDİRMEDİ

Sarıkaya, İstanbul Adliyesi'nde göreve atanınca eski Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ve şu anki Ergenekon savcısı Cihan Kansız'ın kullandığı, 5. kattaki 407 No'lu odaya geçti. İşte bu odanın eski sahibi Zekeriya Öz de daha önce benzer bir kriz yaşamıştı. Savcı Öz, "Darbe Günlükleri" soruşturması kapsamında emekli Orgeneral Hasan Iğsız ile diğer generalleri ifadeye çağırmıştı. Ancak bu davetten, o zamanki Başsavcı Aykut Cengiz Engin ile Başsavcıvekili Turan Çolakkadı'nın bilgisi olmamıştı. Şimdi aynı odada, aynı koltuğa oturan Savcı Sarıkaya da, üslerine bilgi vermeden 3 MİT'çiyi ifadeye çağırdı.

GÖREVDEN ALINAN 2 MÜDÜR SAVCIYLA BAŞ BAŞAMİT görevlilerinin ifadeye çağrılmasıyla birlikte bir anda İstanbul Emniyet Müdürlüğü de karıştı.

Emniyet'te İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan ve Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün görevden alındı. İki müdür, KCK operasyonlarını yürütüyordu. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, "Görev değişimi rutin bir uygulama" dedi. Öte yandan Demirhan'ın ismi, tutuklu eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın yaptığı suç duyurusu ile gündeme gelmişti. Avcı, Demirhan'ın üst düzey bürokratları dinlediğini öne sürmüştü. Bu arada Atayün ile Demirhan'ın, önceki gün saat 11:00 sularında İstanbul Adliyesi'ne gelerek Savcı Sadrettin Sarıkaya ile baş başa görüştüğü öğrenildi.

TWİTTER YİNE ÇALKALANDI

Barış Yarkardaş: MİT, ifadeye çağrılacaklarının istihbaratını bile alamamış... Bu nasıl istihbarat örgütü?

Murat İde: MİT müsteşarı çağrıldı, çağrılmadı, çağrılması imkansız. Ve final, çağrılmadı diyen isim çağrıldı diye açıkladı:)) Bu soruşturma Başbakan'ın arasının bozuk olduğu MALUM GÜCÜN gövde gösterisidir.

Metehan Demir: Bu ülkede artık kimse parmak oynatmaz. Gerçekten tinerci olacağız bu gidişle.

Yıldıray Oğur: MİT tarihinde bin tane karanlık iş yaptı. Hiçbir müsteşarı şüpheli olmadı, biri barış için elini taşın altına soktu, hemen ifadeye...

İŞTE PERDE ARKASI:Hakan Fidan, Emre Taner ve Afet Güneş'in, telefonla ifadeye çağrılmasının perde arkası önceki gün şöyle yaşandı:

18:00: İddialara göre, İstanbul Emniyeti içindeki bir grup, Fidan, Taner ve Güneş'in ifadeye çağrılacağını, Hürriyet Gazetesi Emniyet Muhabiri Arda Akın'a sızdırdı. Akın, bilgiyi şefine iletti.

18.30: Bu kritik bilgi Hürriyet gazetesi yazı işlerinde büyük heyecan yarattı ve hemen Ankara Temsilcisi Metehan Demir aranarak bu konunun araştırılması için bilgi istendi.

19:00: Metehan Demir, Hakan Fidan'a telefonla ulaşarak, gereği sordu. Fidan, "Evet" dedi.

19:30: Bu flaş gelişme önce Hürriyet'in internet sitesinde yayınlandı. Ardından diğer siteler bu haberi yayınladı. Aynı anda bazı kanallar alt yazı verdi.

20:00: İstanbul'daki bazı gazeteciler, Başsavcı Turan Çolakkadı'yı arayarak haberin doğru olup olmadığını sordu. Çolakkadı, bilgisinin olmadığını söyledi.

20:15: Gazetecilerin bu kez Başsavcıvekili Fikret Seçen'i aradı. "Yok böyle bir şey" yanıtını aldı.

21:00: Tüm kanallarda haber yankılanmaya başladı. Basın, bilgiyi doğrulatmaya çalıştı.

24:00: Saatler süren telefon trafiğinden sonra bilgi doğrulandı.
Ertesi gün 11.10: Başsavcıvekili Fikret Seçen, gazetecileri odasına çağırarak "Hakan Fidan, Emre Taner ve Afet Güneş ifadeye çağrılmıştır" açıklamasını yaptı.

habervaktim

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner115