banner47

TEVFİK İLERİ İMAM HATİP LİSESİNDE HAFIZLIK PROJESİ KAPATILMAMIŞ!

İKNA OLDUK MU?

Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinde Kapatılmadığı İddia Edilen Hafızlık Projesi Üzerinden İtibar Yönetimi

‘Bir şeyin gerçek olması değil, gerçek olarak algılanması önemlidir.’ der Hengry Kissinger… Algılar, her zaman gerçeklerin önündedir…. Algıların aslını ikna, inandırma ve yönlendirme çabalarının oluşturduğu malumdur. İnandırmanın ‘Kızıl Elma’sının ikna olduğu da malumdur. İknanın en önemli argümanları; kurumsal kişilik, görsellik, ünlü kişilerdir. Böylece doğru olmayanın doğru olarak algılanması hedefine ulaşır. Yine aynı düzlemdeki asıl doğruları gizleyerek, ikincil doğruları pazarlamak suretiyle gizlenen doğruların yalan olduğu algısını oluşmak ve böylece itibar yönetimi, imaj yönetimi sürecini başarıyla devam ettirmek, olanın değil, inandırılmak istenilenin inandırılmasını sağlamak açısından geçerli yöntemlerden biridir.

Bütün bunların Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinde olan/olmayan Hafızlık Projesiyle ilgisi nedir? ‘Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinin, kapattığı Hafızlık Projesi üzerinden bakan yardımcısının elinden 2017 Yenilikçilik Ödülü aldığını yazmıştık. Bunun üzerine Okul müdürü, projenin kapatılmadığı yönünde bir açıklamayı üst makamlara göndermek suretiyle yazımızın yalan olduğuna atıfta bulunması söz konusu olmuştur. Okul müdürünün devam ettiğini iddia ettiği hafızlık projesi, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün desteklediği proje midir? Başka bir faaliyet hafızlık projesi olarak mı lanse edilmiştir? 6-7 Mart 2017 tarihinde Amasya Şehit Ahmet Özsoy Anadolu İmam Hatip Lisesinde hafızlık projesi uygulayan okul müdürleri ve Din Öğretimi Genel Müdürünün katılımıyla gerçekleşen çalıştayda, Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü M. Fatih Zengin’in hafızlık projesini kapattığını açıklamasına rağmen var olduğunu iddia ettiği hafızlık projesinin, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün onay, bilgi, izin, destek ve koordinesi ile olması mümkün müdür? Proje yaşayan bir proje midir? Kapatılmış bir projenin uzantısı mıdır?

Peki Hafızlık Projesi nedir? Hangi kurumlar tarafından nasıl uygulanır?

Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi Uygulaması, İmam Hatip Ortaokulu ve lisesinde olma üzere iki kategoride uygulanır;

İmam Hatip Ortaokullarında öğrencilerin, ‘seçim, ön hazırlık, hafızlığa başlama, hafızlık yapma, hafızlığı pekiştirme’ gibi aşamalarının Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından onay, izleme destek ve koordinesiyle gerçekleşir ve Hafızlık projesine dahil olan okulların listesi yayımlanır. Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün yayımladığı uygulama usul ve esaslarına riayet etmeyen okulların projesi iptal edilir ve proje Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün koordine ettiği ve desteklediği okullar listesinden çıkarılır. Halen kendilerini Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu olarak tanıtmaları halinde İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince uyarılır1.

[1] Milli Eğitim Bakanlığı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Uygulama Usul ve Esasları, s.14.

İmam Hatip Liselerinde ise, Diyanet İşleri Başkanlığı onayıyla hıfzını tamamlamış ve Teog puanıyla Hafızlık Projesine başvuran öğrenciler, puan sıralamasına göre Hafızlık Projesi uygulayan bir İmam Hatip Lisesine yatılı veya gündüzlü olarak yerleştirilir.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Hafızlık Programı uygulayan İmam Hatip Liseleri listesinde Akyurt İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Ortaokulları listesinde ise Şehit Ömer halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi (Bünyesinde İmam Hatip Ortaokulu) ve Pursaklar Medine İmam Hatip Hatip Ortaokulu bulunmakta, Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi her iki kategoride yer almamaktadır.

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinde, bu uygulama mevcut olup 2017-2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren projenin kapatılması nedeniyle öğrenci alımı söz konusu değildir.

Ancak, 21 Mayıs 2018 tarihinde Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi sitesinde ;

HAFIZLIK PROJEMİZİ, İLÇE MÜFTÜLÜĞÜMÜZLE YÜRÜTÜYORUZ

Yenimahalle ilçe müftümüz Sinan KAZANCI ve ülkemizin önde gelen karilerinden İlhan TOK, müftülükle yaptığımız protokol çerçevesinde yürütmekte olduğumuz, hafızlık proje çalışmalarımızı yerinde görmek maksadıyla öğrencilerimizi ziyaret ederek derslere iştirak ettiler ve yapılan faaliyetler yerinde gözlemlediler. İlçe Müftümüz Sinan KAZANCI’ya ve İlhan TOK Hocamıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.’

İçerikli bir haber yayınlanmıştır. Peki bu haberden nasıl bir algı çıkar? Haberden ne anlaşılır?

Bir proje olarak okulda hafızlığın yürütüldüğü, hafızlık projesi kapsamında Din Öğretiminin yayımladığı Usul ve Esaslar çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığı ile protokol yapıldığı, ünlü bir karînin öğrencilerle buluşturulduğu, ilçe müftüsü ve ünlü karinin de projeyi yerinde gözlemlediği, fotoğraftaki öğrencilerin ortaokul öğrencisi olduğu dolayısıyla, projenin ortaokul öğrencilerine yönelik olduğu algısı anlaşılmaktadır.

Oysa, Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi, 03/04/2017 tarihinde yani hafızlık projesini kapattığını açıkladıktan kısa bir süre sonra Yenimahalle Müftülüğüne, ‘Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinde okumakta olan öğrencilerimize D’ tipi Kuran Kursu açma istiyoruz’ ifadesiyle başvuruda bulunmuştur2. Başvuruda, ortaokul/lise veya kız/ erkek ayrımı söz konusu edilmemesi dikkat çekicidir.

2 D grubu kurslar; kamu kurum ve kuruluşları (TDV öğrenci yurtları, huzur evleri, gençlik merkezleri, cezaevleri, hastane, YURT-KUR vb.) ile müftülüklerce uygun görülen kamuya açık, fiziki açıdan eğitim ve öğretime uygun diğer mekânlarda açılabilecektir ‘. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Kuran Kursları Uygulama Esasları, madde:9

19/04/2017 tarihinde, Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu A blok 5. katta bulunan mekanın okulumuz lise kısmı öğrencilerine 5 yıllığına Kuran Kursu olarak verilmesi nedeniyle Okul müdürlüğü tarafından Yenimahalle Müftülüğüne tahsis edilmesi uygun görülmüştür.’ şeklindeki yazıyla, ortaokul binasındaki bir mekanın lise kısmı öğrencilerine tahsisinin uygun bulunmasından söz edilmektedir. Ancak belirtilen tarihte İmam Hatip Ortaokulu (Eşref Bitlis Caddesi No: 10) ile Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi farklı adrestedir. Dolayısıyla, lise öğrencilerinin kendilerine oldukça uzak Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokuluna gitmesi ulaşım açısından sorundur. Haziran 2017 de Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulunun Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi binası bünyesine taşınmasıyla ulaşım sorunu ortadan kalkmasına rağmen adres değişikliğine gidilmediği gibi, 5 yıllığına Yenimahalle İlçe Müftülüğüne tahsisinin iptali de söz konusu değildir.

İddia edildiği üzere hafızlık eğitimi alan ve Yenimahalle İlçe Müftülüğü ile imzalanan protokole istinaden Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi Kuran Kursu öğrencileri Lise (9-10-11. Sınıf) halen Şehit Cengiz Polat İmam Hatip Ortaokulu (Eski Adıyla Özel Hasan Tanık) bünyesinde bulunan pansiyonda barınmaktadır. Ancak burada anlamlandırılması güç olan, 19 temmuz 2017 DİB ilgi (c) onayıyla B grubu Kuran Kursu olarak eğitim öğretime açılan Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu Kız Kuran Kursu’nun yatılı ve pansiyonlu olarak açılması olurlarınıza arz ederim.’ şeklindeki Olur’ yazısının B grubu ve Ortaokul Kız öğrencilerine yönelik yatılı ve pansiyonlu olarak açılmasına ilişkin olup lise kız öğrencilerine yönelik olmamasıdır.

Bu bilgilerden anlaşılmaktadır ki;

‘Hafızlık Projesini İlçe Müftülüğümüzle Yürütüyoruz’ başlıklı haber Din Öğretiminin Usul ve Esaslarını belirlediği Hafızlık Projesi kapsamında olmadığı gibi Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün, bilgi, onay, izin ve denetiminde de değildir.

Yazımızın başına dönersek konuyu anlama/ algılama ve anlamlandırma adına ne anladık?

Hafızlık Projesinin Din Öğretimi Genel Müdürlüğü denetiminde Diyanet İşleri Başkanlığı ile koordineli yürütüldüğü şeklindeki algıladık. Tıbben ‘Yarayı ihmal sendromu (hemineglect syndrome) olarak bilinen sendrom belki toplumun her kesiminde söz konusudur ve bundan yararlananlar daima mevcuttur. Peki görülmeyen veya ihmal edilen yanı nedir? Şudur ki ‘Diyanet İşleri Başkanlığı adına İlçe Müftülüğüyle Hafızlık Projesinin Yürütüyoruz’ başlıklı haberde ilçe müftülüğüne başvuru sonucu Kuran Kursu açıldığı doğrudur. Aslen Kuran Kursu kapsamında olan faaliyetin proje olduğu doğru değildir. Zira bir projenin, ilgili kurumlarca belirlenen Uygulama Usul ve Esaslarına veya bir yönetmeliğe dayanması gerekir. Gerçeğin diğer yarsı bunun Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün, onay, izin ve desteğinde ( olması gerektiği halde) olmadığıdır. Yine gerçeğin bir diğer yarısı, Hafızlık Projesinin Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne ait olduğu ve Yenimahalle Müftülüğüyle yürütüldüğü iddia edilen faaliyetin Hafızlık Projesi değil, Müftülüklere başvuran tüm kamu kurum ve kuruluşların, müftülükçe uygun görülen her mekanda açılabilecek Kuran Kursu olduğudur.

Yine ne anladık?

6-7 Mart 2017, Amasya Şehit Ahmet Özsoy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde hafızlık projesi uygulayan okul müdürlerinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda hafızlık projesini kapattığını açıklayan okul müdürünün bu doğruyu, aynı düzlemdeki başka bir doğruyla ‘Hafızlık Projesini İlçe Müftülüğümüzle Yürütüyoruz’ ifadesiyle gizlediğini anladık.

Ve ‘ Hafızlık Projesini İlçe Müftülüğümüzle Yürütüyoruz’ başlıklı haberin, itibar yönetimi çabası olduğunu anladık. Zira, Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi, Hafızlık Projesi kapsamında Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün ilan ettiği okullar listesinde olmamasına rağmen kendisini proje kapsamında tanıtmasının, yasal olmaması bir yana, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından gerekli uyarının yapılıp yapılmadığı da bir yana, kurumsal geleneğe sahip köklü bir prestijin itibarı açısından etik çerçevede değerlendirilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla, bu haber başlığı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Hafızlık Programı Uygulayan İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokulları listesinde Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinin adının olmaması gerçeğini değiştirememekte, sadece projenin uygulandığı izlemini vermektedir.

Yine ne anladık?

Lisede hıfzını tamamlamış öğrencilerden oluşan ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Hafızlık Eğitimi Projesi kapsamında olan Hafızlık Projesinin kapatılması, bu kapsamda devam eden projenin, proje kapatılmadan önceki Hafız öğrencilere ait olması söz konusuyken proje kapatılmamış algısının oluşturulduğunu anladık. Zira bir projenin kapatılmasıyla, projenin tamamen tüketilmesi eşdeğer değildir. Kapatılan projenin uzantıları söz konusudur. Dolayısıyla şu an okuldaki mevcut hafız erkek öğrenciler devam eden değil kapatılan projenin uzantısıdır. Ayrıca, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, onay, bilgi ve izniyle devam eden Hafızlık Projesi, hıfzını tamamlamış ve Diyanet İşleri Başkanlığından burslu erkek öğrencilere yönelik olup, hıfzını tamamlamış kız öğrencilere yönelik değildir.

Oysa, Okul Müdürü Fatih Zengin’in, ‘proje kapanmadı, bakın Müftülükçe yürütüyoruz…’ türünden görsel paylaşımlarda bulunulması aciziyet tescil etmek yerine ‘Hafızlık Projesini Kapatmadık.’ Bu bir iftiradır şeklinde tekzip yayımlamasının en azından dürüstçe olacağı malumdur.

Ne demiştik yazımızın başında algıda en önemli etken ikna, iknada en önemli argüman iddianın, kurumsal kişilik, ünlü kişi ve görsel belgeyle desteklenmesidir. Ancak tüm bu açıklamalardan sonra ‘Hafızlık Projesinin İlçe Müftülüğüyle Yürütüldüğü’ yönündeki haberin, İlçe Müftüsü Sinan Kazancı, ünlü karî İlhan Tok, proje kapsamında olduğu iddia edilen öğrenciler ve görselle desteklenmesi Hafızlık Projesinin kapatılmadığına bizi ikna etmiş midir? Ne dersiniz? Çünkü insan kandırılma temayülü varsa kandırılır.

Yanlışların içine yerleştirilmiş doğru, yanlışları görmemize engel olmuş mudur?

Cumhurbaşkanımızın gözbebeği olan Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi, AKPARTİ döneminde basiretsiz yöneticiler sayesinde kapatılan hafızlık projesi olarak tarihte yerini alacaktır.

Sevgi ve Dua ile...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner69