banner47
banner128

"Özgürleşme fikirle, direniş sözle başlar"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi'nin (Stratcom Summit'23) kapanışında konuştu

"Özgürleşme fikirle, direniş sözle başlar"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi'nin (Stratcom Summit'23) kapanışında konuştu

haberiumturk
haberiumturk
01 Aralık 2023 Cuma 09:29
"Özgürleşme fikirle, direniş sözle başlar"

İletişim Başkanlığınca düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi'nin (Stratcom Summit'23) kapanışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin AltunKüresel vicdan sahibi bütün aktörlerin bu sürece omuz vermesiyle birlikte dünya üzerindeki zulüm çarkını hakikat ve adalet odaklı bir anlayış ve mücadeleyle inşallah yerle yeksan edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Zirvenin üçüncüsünü başarıyla icra etmiş olmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu söyleyen İletişim Başkanı Altun, 30 ülkeden gelerek zirveye katılan panelistlere şükranlarını sundu ve zirvenin organizasyonunda emeği geçen tüm mesai arkadaşlarına da teşekkür etti.

İletişim Başkanı Altun, zirvede iki gün boyunca tüm dünyayı tehdit eden hibrit tehditlere karşı nasıl, hangi yol ve yöntemlerle mücadele edeceklerini konuştuklarını ve müzakere ettiklerini belirtti.

İştirak ettikleri konuşmalarda, panellerde ve sunumlarda hemen herkesin küresel alanda etkin bir iş birliğinin önemini vurguladığına dikkati çeken İletişim Başkanı Altun, "Şunun bir kez daha farkında oldum. Biz, stratejik iletişimciler olarak bireyleri, toplumları, kültürleri, devletleri, demokrasileri hedef alan hibrit tehditlere karşı etkin bir iş birliği içinde olmalıyız." diye konuştu.

İletişim Başkanı Altun, insanlık olarak karşı karşıya olunan risk ve tehditlerin boyutları konusunda herkesin hemfikir olduğunu kaydetti.

Öte yandan, tehdidin boyutuna ve büyüklüğüne rağmen umudu canlı tutmaya yönelik yol ve yöntemler geliştirilmesi gerektiğini de hep birlikte idrak ettiklerini aktaran İletişim Başkanı Altun, Hölderlin'in "Tehlikenin büyüdüğü yerde, kurtarıcı güç de büyür" sözünü hatırlattı.

İletişim Başkanı Altun, "En büyük gücümüz, kurtarıcı gücümüz vicdanlı aktörlerin iş birliğidir. Küresel vicdan en temel dayanak noktamızdır. Dayanışma ruhu, bu bağlamda öyle inanıyorum ki zirvemizin en önemli çıktısı olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Hibrit tehditler olarak öne çıkan vesayet savaşlarına, siyasal manipülasyonlara, ekonomik baskı unsurlarına, düzensiz göçlere, uluslararası hukuk manipülasyonlarına, enformasyon yarışlarına ve dezenformasyon savaşlarına karşı stratejik iletişimciler olarak bir direniş hattı kurulabileceğine kani olduklarını anlatan İletişim Başkanı Altun, "Bu meydan okuma ve sınamalara karşı dayanıklı yapılar oluşturmak zorundayız. Bu nedenle Stratcom platformunu küresel bir çatı haline getirme çabası içindeyiz." ifadelerini kullandı.

Bugün küresel meydan okuma ve sınamalar karşısında uluslararası sistemin içinde olduğu çaresizliğin herkesin malumu olduğunu belirten İletişim Başkanı Altun, iki gün boyunca bütün konuşmalarda, müzakerelerde bu hususun altının net bir şekilde çizildiğini kaydederek eskiden uluslararası sistemin küresel sorunları, meydan okumaları ele alma konusunun elitlerin bir meselesi olduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti:

"Fakat bu durum bugün dünya halkları nezdinde tecrübe edilen bir küresel gerçekliğe dönüşmüş durumda. Küresel sistemin işlemeyişi, küresel meseleler karşısındaki çaresizliği artık halkların gündelik hayatının bir unsuru bu. Çünkü savaşlar, çatışmalar, hibrit tehditler artık dünya halklarını ciddi anlamda tehdit eder boyuta ulaşmıştır ve dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir halk, hiçbir toplum bu küresel meydan okumalara karşı, bu tehditlere karşı duyarsız kalamaz noktada."

İnsanlık olarak sorunun, "küresel adaletsizlik sorunu" olduğunu vurgulayan İletişim Başkanı Altun, hep birlikte bu küresel adaletsizliğe karşı mücadele etmek zorunda olduklarını vurgulayarak, "Bu sorunla mücadele etmenin yolu, küresel adaletsizliği ayakta tutan mekanizmaları ortaya koymak ve onlar karşısında küresel bir bilinç inşa etmektir." dedi.

İletişim Başkanı Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Daha adil bir dünya mümkündür" ve "Dünya beşten büyüktür" mottolarının da esas itibarıyla bu küresel bilincin inşası için formüle edildiğini söyledi.

"Özgürleşme fikirle, direniş sözle başlar" diyen İletişim Başkanı Altun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Küresel adaletsizlikle, onun arkasındaki emperyalist zihniyetle mücadelede vicdan sahibi stratejik iletişimciler anahtar bir konumdadır. Zira küresel iletişim ağları, küresel medya şirketleri bugün ne yazık ki küresel adaletsizliği derinleştiren, adeta kurumsallaştıran yapılara dönüştürülmüş durumdadır. Eskiden sofistike haber manipülasyonlarıyla yaptıklarını artık dezenformasyonla, yalan haberlerle yapmaya çalışıyorlar."

İletişim Başkanı Altun, söz konusu küresel ağların, medya şirketlerinin bunu yaparken de sosyal medya şirketleri ile birlikte kendilerini, faaliyet gösterdikleri ülkelerde devletlerin, yasaların üzerinde gördüklerini ve kendi çıkarlarını kamu menfaatlerinin önüne koymakta tereddüt etmediklerini dile getirdi.

İletişim Başkanı Altun, "Biz, hak geldiğinde batılın zail olduğuna inanıyoruz. Buna inanmakla mükellefiz. Tam da bu nedenle içinde yaşadığımız bu hibrit tehditler çağında hakikat mücadelesi vererek, yalan endüstrisine galebe çalmak zorunda olduğumuza inanıyoruz." dedi.

Yol haritalarını; farkındalık oluşturma, küresel alanda örgütlenme ve etkin bir koordinasyon olarak açıklayan İletişim Başkanı Altun, "Küresel vicdan sahibi bütün aktörlerin bu sürece omuz vermesiyle birlikte dünya üzerindeki zulüm çarkını hakikat ve adalet odaklı bir anlayış ve mücadeleyle inşallah yerle yeksan edeceğiz. Bunun için önce farkındalık oluşturacağız. Ardından küresel alanda örgütleneceğiz. Ve etkin bir koordinasyonla yalana, dezenformasyona ve hibrit tehditlere karşı mücadele edeceğiz." diye konuştu.

İletişim Başkanı Altun konuşmasının sonunda STRATCOM 2023 niyet beyanını açıkladı ve ardından katılımcılar ve Stratcom ekibiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Son Güncelleme: 01.12.2023 23:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner145

banner114