banner47
banner128
banner132

Kadına Şiddet tasarısında yeni tanımlar

TBMM Adalet alt komisyonu, Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı'na yeni tanımlar eklenerek tasarıda değişiklik yapıldı.

Kadına Şiddet tasarısında yeni tanımlar

TBMM Adalet alt komisyonu, Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı'na yeni tanımlar eklenerek tasarıda değişiklik yapıldı.

02 Mart 2012 Cuma 23:39
Kadına Şiddet tasarısında yeni tanımlar

Haberiumturk haber sitesi/03.03.2012

Alt komisyon, tasarı üzerindeki  görüşmelerini tamamladı. Alt komisyonda, bazı maddeler üzerinde verilen önergeler doğrultusunda tasarı benimsendi.

Buna göre, şiddete uğrayan  kadınların  korunması için alınacak önlemlere ilişkin usul ve esaslar, yeniden belirlendi. Anayasa ile  Türkiye 'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve yürürlükteki tüm kanuni düzenlemeler esas alınacak. Şiddet mağdurlarına ilişkin verilecek destek ve hizmetlerin sunumunda, temel insan haklarına dayalı, kadın erkek  eşitliğine duyarlı, sosyal devlet ilkesine  uygun , adil, etkili ve süratli bir usul izlenecek. Şiddet mağduru ve şiddet uygulayan için alınan tedbir kararları, insan onuruna yakışır şekilde yerine getirilecek. Şiddeti önleyen ve kadınları cinsiyete dayalı şiddetten koruyan  özel  tedbirler, ayrımcılık olarak  değerlendirilmeyecek .

Tasarıda ''tanımlar'' bölümüne, ''ev içi şiddet'', ''kadına yönelik şiddet'', ''şiddet mağduru'', ''şiddet uygulayan'' gibi tanımlar da eklendi.

Ev içi şiddet; ''şiddet mağduru ve şiddet uygulan ile aynı evi paylaşmasa da aile veya evde ya da aile mensubu sayılan diğer kişiler arasında meydana gelen her türlü fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet'' olarak tanımlandı.

-Şiddet mağduruna kreş desteği-

Şiddet mağdurunun çalışma yaşamına katılımını desteklemek için çocuklarının kreş giderlerini devlet karşılayacak.

Herkes, şiddet veya şiddet uygulama tehlikesinin varlığı halinde durumu, resmi makamlara veya mercilere ihbar edebilecek. İhbarı alan kamu görevlileri, ihbarları gecikmeksizin yerine getirmek ve uygulanması gereken diğer önlemlere ilişkin yetkilileri haberdar etmekle yükümlü olacak.

Tedbir kararları, en çabuk ve en kolay ulaşılabilecek aile mahkemesinden, mülki amirden ya da kolluk biriminden talep edilebilecek.

Şiddete uğrayan kadınların barınma yerleri arasına sosyal tesislerin yanı sıra yurtlar ve benzeri yerler de eklendi.

Kolluk görevleri, insan hakları ve kadın erkek eşitliği konusunda eğitim alan uzman personel tarafından yerine getirilecek.

Destek hizmetleri arasına meslek edinme kurslarına katılım da dahil edildi.

Bakanlık, gerekli görmesi halinde kadın, çocuk ve aile bireylerine yönelik uygulanan şiddet veya şiddet uygulanması ihtimali dolayısıyla açılan idari, cezai, hukuki her türlü davaya katılabilecek.banner71
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.