banner47
banner128
banner132

Sanatçılar 'kaygılarını' dile getirecek

Türkiye’nin şair, ressam, heykeltraş, çizer, sinema, tiyatro ve fotoğraf sanatçıları, Türkiye’nin geleceğinden kaygı duyduklarını, Cumhuriyetin kazanımlarının birbir yok edildiğini belirttiler. Sanatçılar, cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmak için güç birliği çağrısı yaptılar. Sanatçılar “kaygılarını” yarın saat 12.00’de İstiklal Caddesi’ndeki Halep Pasajı’nda düzenleyecekleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyuracak.

Sanatçılar 'kaygılarını' dile getirecek

Türkiye’nin şair, ressam, heykeltraş, çizer, sinema, tiyatro ve fotoğraf sanatçıları, Türkiye’nin geleceğinden kaygı duyduklarını, Cumhuriyetin kazanımlarının birbir yok edildiğini belirttiler. Sanatçılar, cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmak için güç birliği çağrısı yaptılar. Sanatçılar “kaygılarını” yarın saat 12.00’de İstiklal Caddesi’ndeki Halep Pasajı’nda düzenleyecekleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyuracak.

01 Mart 2012 Perşembe 10:21
Sanatçılar 'kaygılarını' dile getirecek

Haberiumturk haber sitesi/01.03.2012


Sanatçılar Girişimi adıyla yapılan yazılı açıklamada,
“Evrensel aydınlanma değerleri, Cumhuriyetimizin kazanımları yok ediliyor.Laik,bilimsel eğitim adım adım gerici, çağdışı bir niteliğe bürünüyor. Gençliğin özgürlük, emekçinin hak arayışı, polis copu ve zindan tehdidi altında.Bağımsız düşünce, demir parmaklıklar arkasında. Adalet; adaletsizliğin aracı olmuş.Halkın haber alma özgürlüğü gaspedilmiş. Ressamın, şairin, yazarın,heykeltıraşın, müzisyenin, tiyatro ve sinema sanatçısının, tüm sanat insanlarının, kendi yaratıcı düşleri ve kendi sorumluluk duyguları dışında hiçbir baskı ve sınırlamanın kabul edilemeyeceği yaratma özgürlüğü, yakın ve uzak tarihimizin hiçbir döneminde görülmedik ölçüde sansür ve otosansür tehdidi altında.Yalan, tehdit, şantaj, talan, vurgun, köşe dönmecilik, adam kayırmacılık, cemaatçilik, toplumsal ahlâkı kemiriyor. Doğal ve kültürel doku katlediliyor. Ülke zenginlikleri yağmalanıyor. Emek hakkı için savaşım, yerini sadaka ekonomisine ; özgür, cesur , çağdaş insan,yerini ezik, boyun eğmiş, yazgısına razı kula bırakıyor. Türkiye, sadece Cumhuriyet tarihinin değil, birkaç yüzyıllık demokrasi, bağımsızlık ve uygarlık savaşımları tarihimizin yörüngesinden koparılarak, emperyalist çıkarların Ortadoğu’daki işbirlikçisi olmaya sürükleniyor. Karanlık bir ortaçağ ülkesi olmaya dönüştürülüyor. Ülkenin kendi yurttaşları arasında ayrımcılık, yaşadığımız coğrafyanın komşu ve kardeş ülkelerine karşı düşmanca söylem ve eylemler her zamankinden daha keskin ve kaygı verici. Bölgeyi ve dünyayı bir kan gölüne çevirecek bir savaş çılgınlığında, Türkiye sanki suç ortağı olmaya kışkırtılıyoz. Çocuklarımızın ,sonraki kuşakların gelecekleri için kaygılıyız. Kaygılıyız ve reddediyoruz. Bütün bunları reddediyoruz …ve tepkimizi Türkiye ve dünya kamuoyuna duyurmayı görev sayıyoruz. Sanatçılar Girişimi, emeğin,demokrasinin, adaletin, çağdaşlığın, haksızlığa ve baskıya karşı direnişin yanında, toplumsal muhalefetin en ön saflarında yer almayı, sanatçılık onurunun ,sanatçı vicdanının , sorumlu yurttaş olma bilincinin kaçınılmaz olduğu kadar onurlu görevi ve gereği saymaktadır. Gücümüzü evrensel aydınlanma değerlerine olan inancımızdan, emek ve yaratma özgürlüğüne saygımızdan; sanatçı vicdanımız, bilinç ve duyarlılığımızdan alıyoruz. Tüm sanat insanlarını, ülkemizin tüm sanatçılarını, “Sanatçılar Girişimi”nde yer almaya ve bütün ülkelerdeki sanatçı dostlarımızı çağrımıza destek olmaya, omuz vermeye;insana yaraşır, aydınlık, özgür, barışçıl bir dünya yaratma savaşımında güçlerini güçlerimizle birleştirmeye çağırıyoruz”denildi.

Açıklamaya destek veren sanatçılar şöyle:
“Tarık Akan, Edip Akbayram, Onur Akın,Sunay Akın,Üstün Akmen, Alaattin Aksoy, Mehmet Aksoy,Muzaffer Akyol, Aytaç Arman, Hayati Asılyazıcı, Semir Aslanyürek, Engin Ayça, Orhan Aydın, Rutkay Aziz, Kürşat Başar,Cezmi Baskın,Bedri Baykam, Nihat Behram,Ataol Behramoğlu, Cahit Berktay, Mustafa Bilgin,Metin Boran,Metin Coşkun,Tuncer Cücenoğlu,İsa Çelik, Nevzat Çelik, Haluk Çetin, Meral Çetinkaya, İsmail Hakkı Demircioğlu, Metin Demirtaş, Nuri Dikeç,Atilla Dorsay, Leyla Erbil, Bilgesu Erenus, Genco Erkal, Altan Erkekli, Erdal Erzincan, Mert Fırat, Müjdat Gezen, Altan Gördüm, Mehmet Güleryüz, Tarık Günersel, Hüseyin Haydar, Emin İgüs, Levent İnanır, Özdemir İnce, İlhan İrem, Ekrem Kahraman, Bülent Kayabaş,Yıldız Kenter, Erol Keskin, Suna Keskin, Tuğrul Keskin, Arif Keskiner, Levent Kırca, Mine Kırıkkanat,Kemal Kocatürk, Nuri Kurtcebe, Orhan Kurtuldu, Mustafa Köz, Küçük İskender, Safiye Mine, Mustafa Mutlu, Yılmaz Onay, Zeynep Oral, Yılmaz Onay, Fikret Otyam, Nedim Saban, Vedat Sakman, Sali, Menderes Samancılar, Osman Şahin,Osman Şengezer,Ferhan Şensoy, Burhan Şeşen, Cihat Tamer, Yavuz Top, Gülsen Tuncer, Cüneyt Türel,Yaman Tüzcet, Metin Uca, Engin Uludağ, Ersan Uysal, Nejat Yavaşoğulları, Timur Selçuk, Işık Yenersu, Ender Yiğit,Ümit Zileli.”

Cumhuriyet

banner71
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.