banner47
banner128

Dava adamı Tevfik İleri'nin vefatının 57. yılı

Büyük Türk milliyetçisi, dava adamı Tevfik İleri’yi rahmet ve minnetle anıyoruz…

Dava adamı Tevfik İleri'nin vefatının 57. yılı

Büyük Türk milliyetçisi, dava adamı Tevfik İleri’yi rahmet ve minnetle anıyoruz…

haberiumturk
haberiumturk
31 Aralık 2018 Pazartesi 09:34
Dava adamı Tevfik İleri'nin vefatının 57. yılı

Davası uğruna idam ile yargılanan Eski Milli Eğitim Bakanı Ahmet Tevfik İleri, vefatının 57. yılında rahmetle  minnetle anıyoruz.

Ahmet Tevfik İleri kimdir?

1911 yılında Rize’nin Hemşin ilçesinde doğmuş, babası Hafız Celal Efendi, annesi Fatma Hanım’dır. “İmamoğulları” ismi ile bilinen bir aileye mensuptur. Ailesi, doğumdan birkaç yıl sonra İstanbul’a göçmüştür. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da Gelenbevi Ortaokulu’nda yaptıktan sonra 1933 yılında İTÜ Yüksek Mühendislik Okulu’nu bitirdi. Aynı yıl Vasfiye Hanım ile evlendi. Çiftin Cahide, Cahit ve Ayşe adlarında üç çocukları oldu.

1950 seçimlerinde Demokrat Parti milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 9.10. ve 11. Dönem Samsun Milletvekilliği yapan İleri, meclise girişinin hemen ardından bakan olmuş ve uzun süre bakanlık yapmıştır. Ulaştırma (1950’de çok kısa bir süre), Milli Eğitim (1950-1953 ve 1957), Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı (1957-1958) ve Bayındırlık Bakanlığı (1958-1960) görevlerinde bulunmuştur. Tevfik İleri, özellikle Milli Eğitim Bakanlığı dönemlerindeki çalışmalarıyla hep gündemde kalmıştır.

banner71
İleri, biri asil, ikisi vekil olmak üzere 3 dönem Milli Eğitim Bakanlığı görevinde bulunmuştur.
Eğitim alanındaki görüşleri ve yaptığı çalışmalarla eğitim tarihimizde önemli bir döneme damgasını vurmuştur

Gerçekleştirdiği önemli çalışmalardan bazıları şunlardır.

 • Şehir İlk Öğretmen Okulları ile Köy Enstitüleri “İlk Öğretmen Okulları” adı altında birleştirilmiştir.
 • İlköğretimin yaygınlaştırılması için yatılı ilkokullar ile korunmaya muhtaç çocuklar için yetiştirme yurtları açılmıştır.
 • Köylünün belini büken kendi okulunu yapma mükellefiyetine son verilerek, liselerin 4 yıla çıkarılması kararı uygulamaya konulmuştur.
 • Öğrenimlerini yarım bırakanlar ile çalışanlar için Akşam Liseleri ve Akşam Sanat Okulları açılmıştır.
 • Modern matematik ve fen programlarının geliştirilmesi çalışmaları yapılarak, liselerde Fen ve Edebiyat kolları ayrımına gidilmiştir.
 • İlk Öğretmen Okulu mezunlarına lise bitirme sınavlarına girme hakkı verilerek, alanları dışındaki yüksek öğretim kurumlarından tercih yapmaları sağlanmıştır.
 • Daha önceki dönemde program dışı okutulan din dersleri program içine alınarak, çok sayıda İmam Hatip Okulu açılmıştır.
 • Atatürk’ünde isteği olan doğu bölgesinde üniversite kurulması fikri, Erzurum Atatürk Üniversitesi olarak hayata geçirilerek, Orta Doğu Teknik Üniversitesinin kuruluşu gerçekleştirilmiştir.
 • Üniversitelere, daha nitelikte öğrenci almaları yönünde verdiği tercih yoklaması, Türkiye’deki üniversiteye giriş sınav sisteminin başlangıcı olmuştur.
 • Ders kitaplarının yazımı, ilan edilen bir program çerçevesinde serbest şahıslara bırakılmış, Türk kültür eserlerinden Türk klasikleri, Türk kültür eserleri serilerinin yayımı yapılmıştır.
 • Türk gençliğine önerilen kitap ve eserlerin yayımı yapılarak, Türk dilinin ilim dili olması yönünde büyük çaba harcamış, okul kitaplarındaki uydurma kelimelerin ayıklanması yönünde çalışmalar yapmıştır.

Tevfik İleri, 27 Mayıs 1960 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin kanunsuz darbesiyle, Demokrat Partinin diğer mensuplarıyla birlikte tutuklanarak önce Harp Okuluna oradan Yassıada’ya gönderilmiştir.

27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Yassıada mahkemelerinde idama mahkûm edilmiş, cezası ömür boyu hapse çevrilmiştir. Yargılamanın ardından Kayseri bölge cezaevine yollanan İleri, hastalanması üzerine Ankara Hastanesine kaldırıldı ve 31 Aralık 1961 günü vefat etti. Büyük Türk milliyetçisi, Tevfik İleri’yi rahmet ve minnetle anıyoruz…

Mekânı Cennet olsun. Amin.

Son Güncelleme: 01.01.2019 02:26
Anahtar Kelimeler:
İmamoğulları
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner115