banner47
banner128

Hafızlık projesi kapatılıp, kuran kursu açıldı

Tevfik ileri imam hatip lisesinde kapatılmadığı iddia edilen hafızlık projesi üzerinden itibar yönetimi

Hafızlık projesi kapatılıp, kuran kursu açıldı

Tevfik ileri imam hatip lisesinde kapatılmadığı iddia edilen hafızlık projesi üzerinden itibar yönetimi

09 Haziran 2018 Cumartesi 02:06
Hafızlık projesi kapatılıp, kuran kursu açıldı

TEVFİK İLERİ İMAM HATİP LİSESİNDE
HAFIZLIK PROJESİ KAPATILMAMIŞ!

İKNA OLDUK MU?

‘Bir şeyin gerçek olması değil, gerçek olarak algılanması önemlidir.’ der Hengry Kissinger… Algılar, her zaman gerçeklerin önündedir…. Algıların aslını ikna, inandırma ve yönlendirme çabalarının oluşturduğu malumdur. İnandırmanın ‘Kızıl Elma’sının ikna olduğu da malumdur. İknanın en önemli argümanlarının; kurumsal kişilik, görsellik, kelime oyunları, ünlü kişiler olduğu dikkate alınırsa, doğru olmayanın doğru olarak algılanması hedefine ulaşır. Yine aynı düzlemdeki asıl doğruları gizleyerek, ikincil doğruları pazarlamak suretiyle izlenen doğruların yalan olduğu algısını oluşturmak ve böylece itibar yönetimi, imaj yönetimi sürecini başarıyla devam ettirmek, olanın değil, inandırılmak istenilenin inandırılmasını sağlamak açısından geçerli yöntemlerden biridir.

Bütün bunların Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinde olan/olmayan Hafızlık Projesiyle ilgisi nedir?

Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinin, kapattığı Hafızlık Projesi üzerinden bakan yardımcısı aracılığıyla 2017 Yenilikçilik Ödülü aldığını yazmıştık. Bunun üzerine Okul müdürü M. Fatih Zengin’in, projenin kapatılmadığı yönünde bir açıklamayı üst makamlara göndermek suretiyle haberimizin yalan olduğu iması söz konusu olmuştur.

Ancak, okul müdürünün devam ettiğini iddia ettiği hafızlık projesi, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün desteklediği proje midir? Yoksa aynı başlık, farklı kurumla ve farklı kapsamda bir faaliyet hafızlık projesi olarak mı lanse edilmiştir? 6-7 Mart 2017 tarihinde Amasya Şehit Ahmet Özsoy Anadolu İmam Hatip Lisesinde hafızlık projesi uygulayan okul müdürleri ve Din Öğretimi Genel Müdürünün katılımıyla gerçekleşen çalıştayda, Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü M. Fatih Zengin’in hafızlık projesini kapattığını açıklamasına rağmen, var olduğunu iddia ettiği hafızlık projesinin, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün onay, bilgi, izin, destek ve koordinesi ile olması mümkün müdür? Proje yaşayan bir proje midir? Kapatılmış bir projenin uzantısı mıdır? gibi birçok soru cevap beklemektedir.

Peki Hafızlık Projesi nedir? Hangi kurumlar tarafından nasıl uygulanır?

Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi Uygulaması, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından, İmam Hatip Ortaokulu ve lisesinde olma üzere iki kategoride uygulanır;

İmam Hatip Ortaokullarında öğrencilerin, ‘seçim, ön hazırlık, hafızlığa başlama, hafızlık yapma, hafızlığı pekiştirme’ gibi aşamalarının Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından onay, izleme destek ve koordinesiyle gerçekleşir ve Hafızlık projesine dahil olan okulların listesi yayımlanır.

İmam Hatip Liselerinde ise, Diyanet İşleri Başkanlığı onayıyla hıfzını tamamlamış ve Teog puanıyla Hafızlık Projesine başvuran öğrenciler, puan sıralamasına göre Hafızlık Projesi uygulayan bir İmam Hatip Lisesine yatılı veya gündüzlü olarak yerleştirilir.

Gelelim Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinin Hafızlık Projesi öyküsüne;

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinde, bu uygulama mevcut olup 2017-2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren projenin kapatılması nedeniyle öğrenci alımı söz konusu değildir.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Hafızlık Programı uygulayan İmam Hatip Liseleri listesinde Akyurt İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Ortaokulları listesinde ise Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi (Bünyesinde İmam Hatip Ortaokulu) ve Pursaklar Medine İmam Hatip Hatip Ortaokulu bulunmakta olup Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi her iki kategoride yer almamaktadır.

Bu durumda Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinin; Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün yayımladığı uygulama usul ve esaslarına riayet etmeyen okulların projesi iptal edilir ve proje Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün koordine ettiği ve desteklediği okullar listesinden çıkarılır. Halen kendilerini Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu olarak tanıtmaları halinde İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince uyarılır. ( Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Uygulama Usul ve Esasları, s.14.) maddesi gereğince; okul web sitesinde ‘Hafızlık Projemizi Müftülüğümüzle Yürütüyoruz.’ başlıklı haberle kendisini Hafızlık Projesi kapsamında tanıtması söz konusu olduğundan, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uyarılması kaçınılmazdır. Zira, bağlı bulunduğu Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün öngördüğü projenin kapatılarak; kurumun usul ve esaslarının devre dışı bırakılması bir anlamda itibarsızlaştırılması ve aslen Din Öğretimine ait olan projenin müftülükle yürütülmesi söz konudur.

ÖRGÜN EĞİTİMLE BİRLİKTE HAFIZLIK PROJESİ UYGULAYAN İMAM HATİP ORTAOKULLARI

 Yayın: 26.03.2018 - Güncelleme: 27.03.2018 - 09:45 - Görüntülenme: 2102 - İlgili Birim :dogm

Ancak, 21 Mayıs 2018 tarihinde Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi sitesinde ;

HAFIZLIK PROJEMİZİ, İLÇE MÜFTÜLÜĞÜMÜZLE YÜRÜTÜYORUZ

Yenimahalle ilçe müftümüz Sinan KAZANCI ve ülkemizin önde gelen karilerinden İlhan TOK, müftülükle yaptığımız protokol çerçevesinde yürütmekte olduğumuz, hafızlık proje çalışmalarımızı yerinde görmek maksadıyla öğrencilerimizi ziyaret ederek derslere iştirak ettiler ve yapılan faaliyetler yerinde gözlemlediler. İlçe Müftümüz Sinan KAZANCI’ya ve İlhan TOK Hocamıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.’ İçerikli bir haber yayınlanmıştır.

Haberin linki için lütfen tıklayın.

     

Peki bu haberden nasıl bir algı çıkar? Haberden ne anlaşılır?

Bir proje olarak okulda hafızlığın yürütüldüğü, hafızlık projesi kapsamında Din Öğretiminin yayımladığı Usul ve Esaslar çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığı ile protokol yapıldığı, ünlü bir karînin öğrencilerle buluşturulduğu, ilçe müftüsü ve ünlü karinin de projeyi yerinde gözlemlediği anlaşılmaktadır.

Oysa, Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi, 03/04/2017 tarihinde yani hafızlık projesini kapattığını açıkladıktan kısa bir süre sonra Yenimahalle Müftülüğüne, ‘Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinde okumakta olan öğrencilerimize D’ tipi Kuran Kursu açma istiyoruz’ ifadesiyle başvuruda bulunmuştur. (D grubu kurslar; kamu kurum ve kuruluşları (TDV öğrenci yurtları, huzur evleri, gençlik merkezleri, cezaevleri, hastane, YURT-KUR vb.) ile müftülüklerce uygun görülen kamuya açık, fiziki açıdan eğitim ve öğretime uygun diğer mekânlarda açılabilecektir ‘. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Kuran Kursları Uygulama Esasları, madde:9) Başvuruda, ortaokul/lise veya kız/ erkek ayrımının söz konusu edilmemesi dikkat çekicidir.

Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi, D’ tipi Kuran Kursu açma talep yazısı

19/04/2017 tarihinde, Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu A blok 5. katta bulunan mekanın okulumuz lise kısmı öğrencilerine 5 yıllığına Kuran Kursu olarak verilmesi nedeniyle Okul müdürlüğü tarafından Yenimahalle Müftülüğüne tahsis edilmesi uygun görülmüştür.’ şeklindeki yazıyla, ortaokul binasındaki bir mekanın lise kısmı öğrencilerine tahsisinin uygun bulunmasından söz edilmektedir. Ancak talep edilen ‘D’ tipi Kur’an Kursu yatılı ve pansiyonlu değil, gündüz eğitim veren kurs çeşididir.

Kuran kursu yerinin 5 yıllığına Yenimahalle İlçe Müftülüğüne tahsisi yazısı

Hafızlık eğitimi alan ve Yenimahalle İlçe Müftülüğü ile imzalanan protokole istinaden Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinin ortaokul ve lise Kuran Kursu öğrencileri halen Şehit Cengiz Polat İmam Hatip Ortaokulu (Eski Adıyla Özel Hasan Tanık) bünyesinde bulunan pansiyonda barınmaktadır. Ancak burada anlamlandırılması güç olan, 19 temmuz 2017 DİB ilgi (c) onayıyla B grubu Kuran Kursu olarak eğitim öğretime açılan Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu Kız Kuran Kursu’nun yatılı ve pansiyonlu olarak açılması olurlarınıza arz ederim.’ şeklindeki Olur’ yazısının B grubu ve Ortaokul Kız öğrencilerine yönelik yatılı ve pansiyonlu olarak açılmasına ilişkin olup lise kız öğrencilerine yönelik olmamasıdır.

Yani, Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinin lise öğrencilerine yönelik aldığı Kuran Kursu açma talep yazısı, yatılı ve pansiyonlu olan ‘B’ tipi Kuran Kursunu değil, gündüzlü olan ‘D’ tipine yönelik olmasına rağmen, lise öğrencileri, ‘B’ tipi ve ortaokul öğrencileri için izin alınmış olan mekanda yatılı olarak kalmaktadır. Yatılı izni/Oluru olmayan lise kız öğrencilerinin, yatılı olarak bulunduğu saatlerde yaşanması muhtemel olumsuzluklardan kim sorumludur? Ayrıca adı geçen okulda erkek öğrencilere yönelik devam eden kuran kursu neden yoktur?

Diyanet İşleri başkanlığı onay yazısı   

 İlçe Müftülüğü Kaymakamlık izin yazısı

 Bu bilgilerden anlaşılmaktadır ki;

‘Hafızlık Projesini İlçe Müftülüğümüzle Yürütüyoruz’ başlıklı haber Din Öğretiminin Usul ve Esaslarını belirlediği Hafızlık Projesi kapsamında olmadığı gibi Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün, bilgi, onay, izin ve denetiminde de değildir.

Yazımızın başına dönersek konuyu anlama/algılama ve anlamlandırma adına ne anladık?

Hafızlık Projesinin sanki Din Öğretimi Genel Müdürlüğü denetiminde Diyanet İşleri Başkanlığı ile koordineli yürütüldüğü şeklindeki algıladık. Tıbben ‘Yarıyı ihmal sendromu (hemineglectsyndrome) olarak bilinen sendrom belki toplumun her kesiminde söz konusudur ve bundan yararlananlar daima mevcuttur. Peki görülmeyen veya ihmal edilen yarı nedir? Şudur ki ‘Diyanet İşleri Başkanlığı adına İlçe Müftülüğüyle Hafızlık Projesinin Yürütüyoruz’ başlıklı haberde ilçe müftülüğüne başvuru sonucu Kuran Kursu açıldığı doğrudur. Aslen Kuran Kursu kapsamında olan faaliyetin proje olduğu doğru değildir. Zira bir projenin, ilgili kurumlarca belirlenen Uygulama Usul ve Esaslarına veya bir yönetmeliğe dayanması gerekir. Gerçeğin diğer yarsı bunun Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün, onay, izin ve desteğinde ( olması gerektiği halde) olmadığıdır. Yine gerçeğin bir diğer yarısı, Hafızlık Projesinin Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne ait olduğu ve Yenimahalle Müftülüğüyle yürütüldüğü iddia edilen faaliyetin Hafızlık Projesi değil, Müftülüklere başvuran tüm kamu kurum ve kuruluşların, müftülükçe uygun görülen her mekanda açılabilecek Kuran Kursu olduğudur.

Ne anladık? 6-7 Mart 2017, Amasya Şehit Ahmet Özsoy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde hafızlık projesi uygulayan okul müdürlerinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda hafızlık projesini kapattığını açıklayan okul müdürünün bu doğruyu, aynı düzlemdeki başka bir doğruyla ‘Hafızlık Projesini İlçe Müftülüğümüzle Yürütüyoruz’ ifadesiyle gizlediğini anladık. Zira bu haber başlığını okuyan hiç kimse haberin doğruluğunu/mahiyetini araştırmaz.

Ve yine ‘ Hafızlık Projesini İlçe Müftülüğümüzle Yürütüyoruz’ başlıklı haberin, itibar yönetimi çabası olduğunu anladık. Zira, Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi, Hafızlık Projesi kapsamında Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün ilan ettiği okullar listesinde olmamasına rağmen kendisini proje kapsamında tanıtmasının, yasal olmaması bir yana, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından gerekli uyarının yapılıp yapılmadığı da bir yana, kurumsal geleneğe sahip köklü bir prestijin itibarı açısından etik çerçevede değerlendirilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla, bu haber başlığı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Hafızlık Programı Uygulayan İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokulları listesinde Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinin adının olmaması gerçeğini değiştirememektedir.

Yine ne anladık?

Lisede hıfzını tamamlamış öğrencilerden oluşan ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Hafızlık Eğitimi Projesi kapsamında olan Hafızlık Projesinin kapatılması, bu kapsamda devam eden projenin, proje kapatılmadan önceki Hafız öğrencilere ait olması söz konusuyken proje kapatılmamış algısının oluşturulduğunu anladık. Zira bir projenin kapatılmasıyla, projenin tamamen tüketilmesi eşdeğer değildir. Kapatılan projenin uzantılarının olması elbette kaçınılmazdır. Dolayısıyla şu an okuldaki mevcut hafız erkek öğrenciler devam eden değil kapatılan projenin uzantısıdır. Ayrıca, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün adı geçen okulda onay, bilgi ve izniyle 2014/2015 Öğretim yılında başlayan ve uzantısı devam eden Hafızlık Projesi, hıfzını tamamlamış ve Diyanet İşleri Başkanlığından burslu erkek öğrencilerden oluşmakta olup kız öğrenciler proje kapsamına dahil değildir.

Peki,Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün, İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine yönelik, Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı ile (müftülükle) koordinesi söz konusu mudur?

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Uygulama Usul ve Esaslarında belirtilen:

Hafızlık Yapma Aşaması: Hafızlığa başlayan öğrenciler 6. Sınıfta Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları yönetmeliği Madde 32/4’e göre okula bir (1) yıl ara verirler ve işbiriliği yapılan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an kursunda hafızlık sürecini tamamlarlar. Bu öğrencilerin en fazla on beş (15) ay bir süreleri olacağı için hafızlıklarını tamamlamaları planlanır.. madde:5 (e) hükmünden anlaşılacağı üzere , ‘hafızlık başlama’ aşamasında olan öğrenciye, Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbilirliği yapılan Kur’an Kursunda hafızlık sürecini tamamlamak üzere 1(bir) yıl izin verilir.’

Ancak 'Hafızlık Projesini İlçe Müftülüğümüzle Yürütüyoruz.’ başlıklı haber yazısı sanki Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Hafızlık Projesi kapsamında ve hafızlığa başlama aşamasına gelmiş öğrencilerin eğitimi için İlçe Müftülüğüyle koordine edilmiş imajını vermektedir. Öte yandan proje kapsamında olan öğrencilerin hafızlık eğitimlerini tamamlayabilecekleri, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kuran Kursu ile işbilirliği, okul tarafından değil Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından sağlanır. Ne demiştik? Kelime oyunu, algı yönetiminde kaçınılmazdır.

Gelelim Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinin, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün projesi kapsamında, hıfzını tamamlamış ve hafızlığı pekiştirme (haslama) aşamasındaki lise erkek öğrencilere yönelik Hafızlık Projesini kapatılma sebeplerine…Adı geçen okul müdürünün gerekçeleri; hafız öğrencilerin okulun akademik başarısını düşürdüğü ve sosyal ortama uyum sağlamakta güçlük çektikleri şeklindedir. Peki bu gerekçeler nitelikli/kaliteli eğitim veren bir okul açısından ne kadar makul kabul edilebilir? (Bu konuyu bir sonraki yazımızda işleyeceğiz.)

Ne demiştik yazımızın başında algıda en önemli etken iknadır, iknada da en önemli argüman iddianın; kurumsal kişilik, kelime oyunu, laf cambazlığı, ünlü kişi ve görsel belgeyle desteklenmesidir. Ne dersiniz, tüm bu açıklamalardan sonra ‘Hafızlık Projesinin İlçe Müftülüğüyle Yürütüldüğü’ yönündeki haberin, kurumsal kişilik olarak İlçe Müftüsü Sinan Kazancı, ünlü karî İlhan Tok, proje kapsamında olduğu iddia edilen öğrenciler ve görselle desteklenmesi Hafızlık Projesinin kapatılmadığına bizi ikna etmiş midir? Yoksa kapatılan hafızlık projesi, aynı isim farklı faaliyetle örtülüp/karartılmış mıdır? Ve kapatılmadığı iddia edilen Hafızlık Projesi üzerinden itibar yönetimi çabası söz konusu mudur?

Yanlışların içine yerleştirilmiş doğru, yanlışları görmemize engel olmuş mudur? Oysa insan kandırılma temayülü varsa kandırılır.

Cumhurbaşkanımızın gözbebeği olan Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi, AKPARTİ döneminde basiretsiz yöneticiler sayesinde kapatılan hafızlık projesi olarak tarihte yerini alacaktır.

Selam ve dua ile...

Genel Yayın Yönetmeni

İlgili diğer haberler:

HAFIZLIK projesi kapatıldı

Yeni Proje İHL, Vatana millete hayırlı uğurlu olsun

Ödül skandalı, kapatılan projeye ödül verilmiş

Fotoğrafta Ne Gördüm?

Hedefimiz dindar nesil…

banner71
Son Güncelleme: 07.07.2018 02:51