banner47

 ‘Okula zarar veriyorsun!’

Eğitim laf cambazlığı kelime oyunlarına sığdırılmayacak kadar önemlidir ve sorumluluk ister.

 ‘Okula zarar veriyorsun!’

Eğitim laf cambazlığı kelime oyunlarına sığdırılmayacak kadar önemlidir ve sorumluluk ister.

haberiumturk
haberiumturk
03 Kasım 2018 Cumartesi 09:53
 ‘Okula zarar veriyorsun!’

TEVFİK İLERİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ'NİN HAFIZLIK EĞİTİMİ AÇILIŞI MI?

yoksa

ALTINDAĞ MÜFTÜLÜĞÜ'NÜN HACI BAYRAM ERKEK YATILI KUR’AN KURSUNUN AÇILIŞI MI ?

İnandırmanın Kızıl Elması iknadır, demiştik Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinde Hafızlık Projesi Kapatılmamış, İkna Olduk mu? başlıklı yazımızda…

İknada gerçeklik değil gerçek olduğuna inandırmak esastır. Asıl doğruları gizleyerek aynı kulvarda aynı anlama gelebilecek bilgileri servis etmek olmayanın var/mış gibi algısını sağlamak algı yönetiminin vazgeçilmezidir.  Zira aynı anlama gelebilecek bilgilerin asıl doğruyu yansıtmadığı toplum tarafından fark edilmez; konunun uzmanları tarafından anlaşılabilir.  Ancak inandırılmak istenilen konunun uzmanları değil,  toplumdur ve toplum sorgulamadan inanmaya yatkındır. Asıl olan toplumu inandırmak olduğu için doğru olmayanın birileri tarafından fark edilmesi de önemli değildir. Toplumu ikna etmekle amaç gerçekleşir.  Bilginin doğru olmadığını iddia edenlere yönelik yalan/iftira yaftasıyla durum yönetilmiş olur.

Gelelim gerçek olanla gerçek/miş gibi olana;

18/10/2018 tarihinde Tevfik İleri İmam Hatip lisesi resmi internet sayfasında, Ortaokul Öğrencilerimiz Hafızlık Eğitimine Başladı’ başlık ve Okulumuzda bu eğitim öğretim yılında ortaokul seviyesinde Hafızlık eğitimine başlamış bulunuyoruz. Açılışımıza Altındağ Müftüsü Sayın Enver TÜRKMEN, Kur-an Kursu Hocalarımız, okul idarecilerimiz ve velilerimiz katılmışlardır. ‘içeriğiyle:

Diyanet İşleri Başkanlığının resmi internet sayfasında ise ‘Hacı Bayram Yatılı Erkek Kuran Kursu Açıldı’ başlık ve 15.10.2018 Pazartesi günü Müftülüğümüzce düzenlenen programla Hacıbayram Erkek Yatılı Kur’an Kursunun açılışı gerçekleştirildi. Programa İlçe Müftüsü Enver TÜRKMEN, kursta eğitim görecek olan Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ve öğrenci velileri katıldı. Program, İlçe Müftüsü Enver TÜRKMEN’in açılış ve selamlama konuşması ile başladı. Konuşmasında Kur’an Kurslarının önemine değinen İlçe Müftüsü   Enver TÜRKMEN, Hacıbayram Veli Derneğine, Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü ile çalışanlarına ve katılımcılara teşekkür etti. Program yapılan dua ile son buldu. Bu kutlu yola çıkan minik hafızlarımıza Rabbimizden zihin açıklığı, hocalarımıza başarılar diliyoruz.’ İçeriğiyle  iki haber yayımlanmıştır.

Yine gelelim aynı olayın iki farklı sitedeki haberinin analizine;

Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinin haberinden;

Ortaokul seviyesinde ve okulda bir hafızlık eğitiminin başladığı ve bu eğitimin bir açılışla gerçekleştiği,  açılışa da Altındağ  Müftüsü Enver Türkmen, Kuran Kursu hocaları, okul idarecileri ve velilerin katıldığı anlaşılmaktadır.

Altındağ Müftülüğünün haberinden ise;

Yapılan açılışın Hacıbayram  Erkek Yatılı Kur’an  Kursu olduğu, kursta eğitim görecek olanların, Tevfik İleri İmam Hatip lisesi öğrencileri olduğu, açılışa ilçe Müftüsü Enver Türkmen, kursta eğitim görecek olan Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi öğrencileri ve velilerinin katıldığı, Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi müdür veya idarecilerinin katılmadığı anlaşılmaktadır.

İki haber birlikte analiz edildiğinde;

Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinin haberinden, hafızlık eğitimi alacak ortaokul öğrencilerinin kız veya erkek olduğu yönünde açıklama yapılmamış olmasından her iki öğrenci grubunu da kapsadığı sonucu çıkmaktadır ancak açılışı yapılan Kur’an Kursu  ‘Hacı Bayram Yatılı Erkek Kur’an Kursu’  olmasından sadece erkek öğrencileri kapsadığı anlaşılmaktadır.

Tevfik İleri İmam Hatip  Lisesinin bağlı bulunduğu genel müdürlük olan Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün koordine ve denetimindeki hafızlık projesini kapattığını ve ancak Yenimahalle Müftülüğüyle  projeyi yürüttüğünü iddia ettiğini dile getirmiştik.

Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinin bağlı bulunduğu ilçe olan Yenimahalle  Müftülüğüyle yürüttüğü projenin akıbetini ve Altındağ Müftülüğünün de  neden gündeme geldiği bir yana, önceden sorduğumuz ve tekrar tekrar sorulması gerekli soru:  Tevfik İleri İmam Hatip Lisesinin hafızlık eğitimini; bağlı bulunduğu Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün koordine ve denetiminde olan Hafızlık projesini kapatıp İlçe müftülükleri aracılığıyla  yürütmeye çalışmasının nedeni ve devlet geleneğine ne kadar uygun olduğudur?

Bu durum ister bağlı bulunduğu kuruma güvensizlikle ister kurumla gerilimli olmakla açıklansın her iki durumda da kabul edilemez. Zira, din eğitim ve öğretimini pedagojik bazda yöneten, gerekli ve uygun bulduğu durumlarda diğer kurumlarla koordineye giden genel müdürlüğün projesini dikkate almayarak paralel uygulamalara gitmek devlet geleneğindeki saygı ve usul sınırlarını aşmaktır.

Haberin sonunda yer alan ‘ Bu kutlu yola çıkan minik hafızlarımıza Rabbimizden zihin açıklığı, hocalarımıza başarılar diliyoruz.’ cümlesine atıfla şu soru da sorulmayı kaçınılmaz kılmaktadır:

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü denetiminde olan lise erkek öğrencilere yönelik kapatılmasında ısrar edilen ve kapatılan hafızlık projesi kutlu değil miydi?

Öte yandan, haberden anlaşılacağı üzere; açılışı yapılan devlete ait bir kurum olan  Hacı Bayram Yatılı Erkek  Kur’an Kursudur. Yani Tevfik İleri AİHL’nin sitesinde belirttiği gibi Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinin ‘Ortaokul Hafızlık Eğitimi’ nin açılışı değildir.

Yine açılışı yapılan kurumun adından anlaşıldığı üzere hafız yetiştiren Kur’an Kursu değildir, ‘Erkek Yatılı Kur’an Kursu’dur. Buna rağmen hafızlık eğitiminin okul bünyesinde gerçekleştiği  ve devletin resmi kurumu olan  bir Kur’an Kursu  açılışını da okulda yürütülen hafızlık eğitimi  olarak  lanse etme   şeklindeki bilgi kirliliğidir. ‘Çok başarılıyız’ imajını vermek uğruna mı bu kirlilik?  Bu, din eğitimi veren bir kuruma değil eğitimciye de yakışmaz.

Hacı Bayram Erkek Yatılı Kur’an Kursu’nun açılışının yapılması gerçeğinden kendine çıkardığı vazifeyle yeni bir algı üreterek devlete ait bir kurumun açılışını yine devlete ait başka bir kurumun malzeme olarak kullanması da eğitimciye yakışmaz. Eğitim laf cambazlığı kelime oyunlarına sığdırılmayacak kadar önemlidir ve sorumluluk ister. Okula zarar verme hassasiyetini sık sık dile getiren kurum yöneticisinin okulunu, eğitimi etik olmayan yöntemlerle reklam aracı yapması  okula da kuruma da zarar verir.

Oysa, ‘Allah rızası’ için yapılan  işlerin reklama ihtiyacı yoktur. Kuyumcunun, altın reklamı yapmaması tesadüf olabilir mi? Amaç reklam değil de haber yayma veya  toplumu bilgilendirme  ise; bunun da  etik olmayan yöntemlerle yapılması okula zarar verir.

Suçu masum göstermenin en etkili yolu aynı suçu karşı tarafı yüklemektir elbet. Ancak, menfaatine dokunan konuların gündeme gelmesinden duyduğu rahatsızlığı ‘Okula zarar veriyorsun’  tercümesiyle yenin içine atıp kendini zımnen masum kılmak yürürlükten kalktı.  Şairin deyimiyle: ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’

‘Okula zarar veriyorsun!’

Kalın sağlıcakla

Alaaddin Yetişen

Genel yayın yönetmeni

BİLGİ NOTU

Hafızlık Projesinin kapandığı okulumuzda şu an geçmiş dönemlerden  kayıt olan hafız öğrenciler 3 ayrı sınıf olarak devam etmektedir. 2017-2018 ve 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında yeni HAFIZ Öğrenci kaydı yapılmamıştır.

Ankara'da HAFIZLIK PROJESİ sadece AKYURT/ Muhammed Hamdi Yazır Anadolu İmam Hatip Lisesinde vardır.

  

TEVFİK İLERİ İMAM HATİP LİSESİNDE NELER OLUYOR

İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN KONU BAŞLIKLARINI TIKLAYINIZ.

HAFIZLIK PROJESİ KAPATILDI

YENİ PROJE İHL, VATANA MİLLETE HAYIRLI UĞURLU OLSUN

ÖDÜL SKANDALI, KAPATILAN PROJEYE ÖDÜL VERİLMİŞ

FOTOĞRAFTA NE GÖRDÜM?

HEDEFİMİZ DİNDAR NESİL…

HAFIZLIK PROJESİ KAPATILIP, KURAN KURSU AÇILDI

AKADEMİK BAŞARIYA KURBAN EDİLEN HAFIZLIK…

PROJE OKULLARI: PROJE İÇİNDE PROJE Mİ?

KIRILAN KOLLAR İÇİN YENDE YER YOK!

TEKZİBİN BÖYLESİ…

GEL DE YAZMA….

Son Güncelleme: 06.11.2018 17:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 2018-11-18 16:23:19

Sizi de gördük. yıllarca imam hatip davası diyerek imam hatipleri nereye getirdiniz. Bu suçlamalar ancak üç beş yıl içinde ortaya konan başarılı yürüyüşü kıskanmaktan başka bir şey değildir.

Avatar
admin 2019-02-08 05:45:39

Yorumlara cevap yazmak farz oldu
http://www.haberiumturk.com/ozel-haber/yorumlara-cevap-yazmak-farz-oldu-h11496.html

banner66

banner69