banner47
banner128

Milliyetçilik slogan atmak değildir

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milliyetçiliğin slogan atmak; gençleri birbirine kırdıracak çağrılar yapmak; devletin kasasını, hazinesini boşaltmak, ülkeye, millete milyarlarca dolar fatura ödetmek olmadığını belirtti.

banner116

Milliyetçilik slogan atmak değildir

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milliyetçiliğin slogan atmak; gençleri birbirine kırdıracak çağrılar yapmak; devletin kasasını, hazinesini boşaltmak, ülkeye, millete milyarlarca dolar fatura ödetmek olmadığını belirtti.

16 Nisan 2013 Salı 12:34
Milliyetçilik slogan atmak değildir
 Haberiumturk haber sitesi/16.04.2013

Erdoğan, TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla doğumunun miladi yıl dönümü vesilesiyle Fahr-i Kainat ve Hz. Peygamber'e Allah'ın selamını gönderdiğini söyledi. Erdoğan, bu güzel haftayı, en güzel etkinliklerle 81 ilde değerlendiren, bayram atmosferine dönüştüren Diyanet İşleri Başkanlığı'nı tebrik etti.

Somali'de meydana gelen patlamada Türk Kızılayı'nda çalışan Somalili personelin hayatını kaybettiğini, Türkiye'den giden 4 Kızılay personelinin yaralandığını anımsatan Erdoğan, hayatını kaybeden personele Allah'tan rahmet, yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Erdoğan, yaralıların Ankara'da Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildiğini, durumlarının iyi olduğunu, bir kişinin taburcu edildiğini anlattı.

Erdoğan, Kızılay'ın nasıl bir fedakarlık içinde çalıştığını, bu olayla tekrar gördüklerini dile getirerek, Kızılay'ın 145 yıl boyunca gerek Türkiye'de gerek dünyada, kırmızı hilaliyle umudun, dayanışmanın, paylaşmanın sembolü olduğunu belirtti. Erdoğan, Kızılay'ın, ülke içinde ve dünyada başarılı çalışmalarıyla milletçe gurur duydukları, uluslararası yardım örgütü konumuna yükseldiğini kaydetti. Erdoğan, Kızılay'ın Genel Kurulu ve Somali'deki olay dolayısıyla Kızılay'a, yöneticilerine, çalışanlarına ve destek veren hayırseverlere şükranlarını sundu.
    
Daha dikkatli, daha hassas
    
Somali ve Somaliland cumhurbaşkanlarını, hafta içinde Ankara'da ağırladıklarını anımsatan Erdoğan, Somaliland'in 1991'de Somali'den ayrıldığını açıklayarak, tek taraflı bağımsızlığını ilan ettiğini, bağımsızlığının bugüne kadar tanınmadığını anlattı.

Erdoğan, iç çatışmaların, yoksuluğun ağır şekilde devam ettiği Somali ile nispeten iyi durumda olan Somaliland arasında 22 yıllık süreçte mesafenin derinleştiğini belirtti. Erdoğan, şu anda Somali hızla değişirken, sorunların üzerine hızla giderken Somali ve Somaliland arasında birleşmenin de gündemde sıcak şekilde yer almaya başladığını kaydetti.

Somali yönetiminin, Türkiye'nin de arabulucu olması yönünde talepte bulunduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye olarak bu birleşmenin gerçekleşmesi yönünde önemli girişimlerde bulunduklarını vurguladı. Erdoğan, Ankara'da Cumartesi günü Somali ve Somaliland cumhurbaşkanları ile önce tek tek, ardından ortak toplantı yaptıklarını dile getirerek, toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride diyaloğun devam etmesi, istikrar ve huzuru sağlayacak adımların sürdürülmesi, 90 gün içinde tarafların İstanbul'da tekrar bir araya gelmesinin karara bağlandığını anımsattı. Erdoğan, iki taraf arasındaki bu görüşmelerden umutlu olduklarını ifade ederek, güçlü, kararlı şekilde bu arabuluculuğu devam ettireceklerini, bölgenin huzur, istikrara, güvenliğe kavuşması için mücadelelerini sürdüreceklerini bildirdi.

Erdoğan, ''Somali, bizim girişimlerimizle dünyada dikkatleri üzerinde toplarken, yine bizim çalışmalarımızla son yıllarda önemli mesafe katetti. Gerek devlet gerek STK'lar olarak Somali'de çok ciddi yatırımlar devam ediyor. Somali'de manzara hızla değişiyor, umutlar hızla yeşeriyor, boy atıyor. Pazar günü meydana gelen saldırı benzeri sabatoj girişimlerine karşı daha dikkatli, hassas, aynı zamanda daha sabırlı olarak bu hayırlı süreci daha ileriye taşımaya devam edeceğiz'' diye konuştu.
    
BM'yi de devreye sokarak
    
Başbakan Erdoğan, Myanmar'daki gelişmelerin kendilerini derinden üzdüğünü dile getirerek, bu gelişmelerle ilgili dün İslam Konferansı'nı biraraya getirip, Myanmar konusuna nasıl müdahale edileceğine yönelik çalışmaların Suudi Arabistan'da başladığını anımsattı. Erdoğan, konuyla ilgili olarak atılması gereken adımları uluslararası platformda atacaklarını, insani olarak yardım konusunda ne gerekiyorsa yapacaklarını vurguladı. Myanmar'ın böyle yardımlara kapalı olması nedeniyle de sıkıntı yaşandığını ifade eden Erdoğan, BM'yi devreye sokarak, bu adımları süratle atacaklarını, konunun takipçisi olduklarını bildirdi.
    
Bahçeli'ye ithaf olunur
    
Erdoğan, grup konuşmasında, geçen hafta Kırgızistan ve Moğolistan'a yaptığı ziyaretlere de yer verdi.

Bişkek'te, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan ile Ulan Batur'da Meclis Başkanı, Başbakan ile görüştüğünü anlatan Erdoğan, TİKA ve Ankara Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla düzenlenen Ankara Caddesi'ni, Moğolistan ziyaretleri sırasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açtığını anlattı. Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in, Orhun Abideleri'ne giderek, çalışmaları incelediklerini belirtti.

Ecdatlarından önemli izler, eserler taşıyan Tonyukuk Abideleri'nin bulunduğu bölgeye gittiklerini, buraya ulaşımın zor olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yolun, hiçbir işaretin olmadığı bozkırda, arazi araçlarıyla anıtlara ulaştık. Çünkü bizim için bu konularda zor yoktu. Ama ben milliyetçiyim diyenlerin, iktidarda oldukları dönemde bir kere ulaşmadıkları, uğramadıkları yere, biz geldiğimizden bu yana defaatle ulaştık, ulaşıyoruz, bir taraftan imar, inşa ediyoruz. Orhun Abideleri'nin 46 km'lik yolunu biz yaptık. Orası da adeta bir bozkır, çöl gibiydi. Orada müzesini yaptık, şimdi Tonyukuk'un da aynı şekilde yolunu yapacağız, müze haline getirerek, gidilebilir konuma getireceğiz.

TİKA eliyle Moğolistan'da çok sayıda projeyi tamamladık. Tüm vatandaşlarıma, 76 milyona sesleniyorum, Türkiye'nin, AK Parti iktidarının sadece 780 bin kilometre kareye tıkanıp kalmadığını, tüm dünyada, nerede, neyimiz var, oraya ulaştığını, ulaşmaya gayret ettiğini ortaya koymak bakımından bunları anlatıyorum. Zira çok milliyetçi olduğunu savunan, esip gürleyen, bağırıp, çağıran, her türlü hakareti yapan Bahçeli'ye ithaf olunur. Bunları gayet iyi bilmesi lazım ama işine gelmez. Sadece hakaretle bu süreci geçiştirmek ister. Bağırmakla, çağırmakla haklılık elde edilmiyor. Ortaya eser olarak ne koydun, bunu söyle. 3,5 yıl da olsa bu ülkede sen iktidar ortağı oldun. Bunun hesabını vermek durumundasın, millete anlatmak durumundasın. Zaten milletin sana ne kadar değer verdiği, oy oranlarıyla ortada. Bu konuda değerlendirmeyi en güzel şekilde yapan milletin ta kendisidir.''
    
Moğolistan'daki çalışmalar
    
Başbakan Erdoğan, TİKA eliyle Moğolistan'da çok sayıda proje tamamladıklarını, bazı projelerin halen devam ettiğini, bazılarının da talimatlarını vererek, girişimleri başlattıklarını ifade etti.

Moğolistan'da tamamlanan projeleri anlatan Erdoğan, Moğolistan'da eğitime, aile içi şiddetle mücadeleye, tıbba, tarım ve hayvancılığa ilişkin projeler de yürüttüklerini kaydetti. Erdoğan, Moğolistan'daki en küçük etnik grup olan Duha Türkleri'ne yönelik acil yardım projesi uyguladıklarını bildirdi. Erdoğan, Moğolistan'da 14 ayrı proje ve faaliyeti planladıklarını ifade ederek, Tonyukuk Anıtı'nın çevre düzenlemesi, Orhun Müzesi tamirat ve tadilatı, Türkoloji Bölümü'nün açılması dahil olmak üzere Moğolistan makamlarıyla işbirliğiyle bu projeleri hayata geçireceklerini kaydetti.

Erdoğan, son ziyarette TİKA'ya, Tonyukuk Abideleri'ne giden yolun iyileştirilmesi, Türk anıtlarıyla ilgili kazı çalışmalarının başlatılması, Ulan Batur'da su ihtiyacı olan bölgelere su sağlanması, Ulan Batur'da ihtişamlı bir caminin inşa edilmesi ya da mevcut caminin iyileştirilmesi için çalışmalara başlanması talimatını verdiğini söyledi.
    
Yine esip gürlüyorsun
    
Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Milliyetçilik slogan atmak değildir. Milliyetçilik, gençleri birbirine kırdıracak çağrılar yapmak değildir. Milliyetçilik, devletin kasasını, hazinesini boşaltmak, ülkeye, millete milyarlarca dolar fatura ödetmek hiç değildir. Milliyetçilik, tarihine, ecdadına, ecdadından kalma yadigarlara sahip çıkmaktır. Milliyetçilik ta Moğolistan'da ecdadın izlerini bulmak, onları dünya mirasına kazandırmaktır. Milliyetçilik dünyanın her tarafına ulaşmak, her tarafına barış mesajları iletmek, dünyanın her tarafıyla işbirliği tesis etmektir. En önemlisi milliyetçilik, 'milliyetçiyim' diyenlerin boşalttığı devlet kasasını doldurmaktır.

Bugün burada yeni bir rekoru daha açıklıyorum. 'Milliyetçiyim' diyenler, bunun istismarını yapanlar, milli bankamız Merkez Bankası'nın kasasını bize 27,5 milyar dolarla teslim ettiler. Şu anda milli bankamızın kasası, tarihinin en yüksek rezervine ulaştı. Merkez Bankası'nın, döviz rezervi 127 milyar dolara çıktı. İşte asıl milliyetçilik budur. Bugün yine esip gürlüyorsun Bahçeli, söylenmedik laf bırakmadın, hakaret mi hakaret, her türlü şeyi yaptın.''
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner145

banner114