banner47
banner128

Türk Kızılayı'nda neler oluyor?

Cumhurbaşkanımızın sağduyu ile kamu yararı gözeten Ülkemizin gözbebeği Türk Kızılayı için vereceği talimat ile DDK'yı göreve çağırıyoruz....

banner116

Türk Kızılayı'nda neler oluyor?

Cumhurbaşkanımızın sağduyu ile kamu yararı gözeten Ülkemizin gözbebeği Türk Kızılayı için vereceği talimat ile DDK'yı göreve çağırıyoruz....

haberiumturk
haberiumturk
26 Şubat 2020 Çarşamba 22:39
Türk Kızılayı'nda neler oluyor?

Türk Kızılayı, ülkemizin kamu yararı gözeten gözbebeğimiz olan en önemli yardım kuruluşudur. Cumhurbaşkanımıza bağlı olan bu vâkıfın, yardımların doğru yerde kullanılması ile ilgili şüphe uyandıracak davranışlardan kaçınması gerekmektedir.

Son dönemlerde Türk Kızılayı’ndaki yöneticilere son 4 yılda %461’lere varan oranlarda maaş artışı yapıldığı haber sitelerinde yer almaktadır. Ayrıca bu kişilerin “Kızılay Yatırım Holding A.Ş.” ve  “Kızılay İçecek San. A.Ş.” yönetim kurulunda olduğu içinde ayrıca ek para aldığı da bilinmektedir. Yöneticilere bu zam yapılırken diğer personele yılda %10 zam yapılmıştır. Ayrıca alt personelin hepsi mezuniyet, yapılan iş ayrımı yapılmaksızın aynı maaşı almaktadır. Maaş dağıtımında eşitlik amacı güdüldü ise neden yöneticiler ile personel farklı alıyor. Yapılan işe ve çalışanın eğitim durumuna göre adalet amacı güdüldü ise neden bütün çalışanlar aynı maaşı almaktadır. Türk Kızılayı Genel Müdürü İbrahim Altan’ın Deniz Feneri davasından ceza aldığı haberlere konu olmuştur. Türk Kızılayı’nın topladığı bağışları, başta Yeryüzü Doktorları olmak üzere farklı vakıf ve derneklere aktardığı yine haberlere konu olmuştur. Yeryüzü Doktorları isimli yapının Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu tarafından kurulduğu ve halen bu kişilerin kontrolünde yürüdüğü bilinmektedir. Türk Kızılayı ve AFAD kadrosundaki yönetici pozisyonundaki doktorların bu yapının üyeleri olduğu konuşulmaktadır.

Haber 1: www.ulusal.com.tr/m/gundem/kizilay-da-usulsuzluk-skandali-ve-feto-baglantisi-h163963.html

Haber 2: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/kizilay-yoneticilerinin-maaslari-dudak-ucuklatti-247576h.htm

Haber 3: https://t24.com.tr/haber/kizilay-yoneticilerinin-maaslari-nasil-uctu-30-bin-lirayi-asan-ucretler-yuzde-461-i-bulan-artislar,858447

Haber 4: www.saglikpersoneli.com.tr/son-dakika/kizilay-da-yonetici-maaslari-yuzde-461-artti-h2105.html

            Ayrıca Türk Kızılayı’nın Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki şubelerinden alınan bazı kanların kurulan bir şebeke ile sınırı geçirerek Suriye bölgesindeki terör örgütlerine ulaştırdığı iddiası ile ilgili o bölgede çalışan bir Kızılay personelinin durumu anlatan dilekçe vermesinin ardından dilekçe veren kişinin apar topar işten atıldığı söylenmektedir. Türk Kızılayı yöneticilerinin böyle bir konunun üstüne gitmesi gerekirken konuyu kapatmaya çalışması ve iyi niyetle konuyu bildiren kişiyi görevden uzaklaştırması akla soru işaretleri getirmektedir.

            Türk Kızılayı’nın üst düzey yetkililerinden oluşan yönetim kurulu ile (aşağıda isimler mevcut) 06.12.2018 tarihinde “Kızılay Yatırım Holding A.Ş.” ve 25.01.2019 tarihinde “Kızılay İçecek San. A.Ş.” kurulmuştur. Bunların kurulmasının ardından 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden bir hafta sonra Türk Kızılayı yönetim kurulu toplantısında Başkan Kerem Kınık’ın toplantıya katılmak istemediği ve başkanlık görevini bırakmak istediği fakat Cumhurbaşkanı özel kalem müdürlüğünce tekrar başkanlığa ikna edildiği konuşulmaktadır.

            Türk Kızılayı yetkilileri vakıf olarak bugüne kadar görevini yerine getirirken ticari olarak nasıl bir zorluk yaşadı da bu iki anonim şirketinin kurulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu iki anonim şirketin kurulmasının hemen sonrasında Kerem Kınık’ın görevi bırakmak istemesinin bunlarla bir bağlantısı var mıdır? Bu Anonim şirketler vakıflar ve cemaatlere para aktarmak için kullanılmaktadır? Türk Kızılayı’ndaki bürokratların hükümet içindeki ayrı parti kuracağını ima eden muhalif grubun Yeryüzü Doktorları üzerinden tetiklemesi ile Hükümete karşı yaptığı bir hareket midir?

Kızılay Yatırım Holding A.Ş.

Orjinal büyüklük için gazeteyi tıklayınız.

Kızılay Yatırım Holding A.Ş.

Kerem Kınık                       Genel Başkan

İsmail Hakkı Turunç           Yönetim Kurulu Üyesi, 1. Genel Başkan Yrd.

Naci Yorulmaz                    2. Genel Başkan Yrd.

Hüseyin Can                      Yönetim Kurulu Üyesi, Genel Sekreter

İbrahim Altan                     Genel Müdür

İlyas Haşim Çakmak          Kaynak Geliştirme ve İştirakler Genel Müdürü

Murat Onuk                        Personel

Kızılay İçecek San. A.Ş.

  

Orjinal büyüklük için gazetelerei tıklayınız.

Kızılay İçecek San. A.Ş.

Kerem Kınık                       Genel Başkan

İsmail Hakkı Turunç           Yönetim Kurulu Üyesi, 1. Genel Başkan Yrd.

Naci Yorulmaz                    2. Genel Başkan Yrd.

Hüseyin Can                      Yönetim Kurulu Üyesi, Genel Sekreter

İbrahim Altan                     Genel Müdür

İlyas Haşim Çakmak         Kaynak Geliştirme ve İştirakler Genel Müdürü

Mustafa Tutkun                 Genel Müdür Yrd.

Murat Onuk                       Personel

Son Güncelleme: 05.03.2020 01:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner145

banner114