banner47
banner128

Doktorlara sürpriz yeni haklar geliyor

Tam Gün Yasa Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinin son dakikada ertelenmesine yol açan krizi çözecek formül bulundu. Buna göre, mühendis ve hukuk kökenli öğretim üyeleri tam gün kapsamından çıkarılacak

Doktorlara sürpriz yeni haklar geliyor

Tam Gün Yasa Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinin son dakikada ertelenmesine yol açan krizi çözecek formül bulundu. Buna göre, mühendis ve hukuk kökenli öğretim üyeleri tam gün kapsamından çıkarılacak

10 Kasım 2013 Pazar 17:10
Doktorlara sürpriz yeni haklar geliyor
 Haberiumturk haber sitesi/10.11.2013

Tam Gün Yasa Tasarısı'yla ilgili yaşanan krizde çözümü getirecek formül olgunlaştı. Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Adalet Bakanlığı yetkilileri, önümüzdeki hafta  yeniden  bir araya gelerek tasarıya   son  şeklini verecek.

Üzerinde büyük oranda uzlaşılan formül, tıp ve diş hekimliği öğretim üyeleriyle mimar, mühendis ve hukuk kökenlik diğer öğretim üyelerinin ayrılmasını öngörüyor.

Bu doğrultuda tıp ve diş hekimliği öğretim üyeleri ile mühendis ve hukuk kökenli diğer öğretim üyelerini aynı kefeye koyan, "öğretim 
elemanları üniversitede  devamlı statüde görev yapar" ibaresi  tasarıdan  çıkarılacak. 

Böylece mimar, mühendis ve hukuk kökenli öğretim üyeleri tam gün kapsamı dışında kalarak ofis ve bürolarında 
çalışmalarını  sürdürebilecek.

Kulislerde YÖK'ün bu formüle karşı çıktığı diğer öğretim üyelerinin de tam güne tabi olması gerektiği yönünde ısrarcı olduğu öğrenildi. Ancak 
Anayasa Mahkemesi'nin iptal etme olasılığı nedeniyle YÖK'ün bu itirazının kabul görmediği bildirildi.

Saatler de değişti

Krizin çözüm sürecinde 
tasarıya , tıp ve diş hekimi öğretim üyeleri için sürpriz  yeni haklar eklendi.

Bunlardan ilk mesai saatinin öne çekilmesi oldu. 
Tasarıda   yer   alan , ancak "mesai saati dışında" özel ve vakıf hastanelerinde  çalışma  şartı, "saat 14.00" olarak değiştirildi. Böylece tam güne tabi öğretim üyeleri saat 17.30  yerine  saat 14.00'de özel ve vakıf  üniversitelerde   çalışmaya gidebilecek.

Yüzde 5 kota kalktı

Tasarıda  özel ve vakıf hastanelerinde  çalışmak  için getirilen, "Tıp ve dış hekimliği fakültelerinin kadrolarında çalışan  profesör  ve doçentler, ilgili fakültelerin aynı kadrolardaki öğretim üyesi sayısının yüzde 5'ini geçmeme"  koşulu  da değiştirildi. 

Yeni  düzenlemeye göre, tıp ve diş hekimliği fakültelerindeki  tüm  öğretim üyeleri herhangi bir  kısıtlama  olmadan özel ve vakıf hastanelerinde çalışabilecek.

Tasarıda  yapılacak değişikliklerden bir diğeri de özel sağlık liselerine sınırlama getirilmesi konusu oldu. Özel sağlık liselerinde yaşanan patlama  sonrasında  mezun öğrenci sayısının 300 bine ulaşacağını hesaplayan Sağlık Bakanlığı, bu mezun öğrencilerin atanmasında sıkıntı yaşanmaması için sözkonusu liselere sınır getirecek. Düzenlemeye göre, özel sağlık liseleri bundan böyle hemşire, ebe, sağlık teknisyeni yetiştiremeyecek. Bu  okullardan  mezun olanlar, "yardımcı hemşire, yardımcı ebe, yardımcı sağlık teknisyeni" sıfatıyla çalışabilecek.

Önergelerle değişecek


Tam Gün Tasarısı'na ilişkin ilgili birimler haftaya 
son   toplantısını  yaparak nihai kararı verecek. Gerçekleştirilecek değişiklikler, TBMM Genel Kurulu'nda önergelerle  hayata  geçirilecek. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Milliyet'e konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Tıp ve dış hekimliği dışında onları dışarıda tutarak düzenleme yapacağız. Belli bir noktaya geldik. YÖK mevcut düzenlemenin devamını istiyor, diğer öğretim üyelerinin de tam gün  çalışmasını  istiyor.

Ben doktor ve dişhekimleri ile ilgili düzenleme yapacağım diğer 
kısmı  beni ilgilendirmiyor. Hukukçunun bürosundan banane, onu YÖK düşünsün. YÖK o kanunun nasıl uygulayacağını bilir, bilerler. Ben hekimleri düzenleyeceğim, ben onlara atıf yapmadan düzenlemeyi getireceğim" diye konuştu.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner145