banner47
banner119

CHP'nin kafası çok karışık!

Eşit katsaya açılan dava, TBMM'de tartışmalara neden oldu. CHP'lilerin birbiriyle ters düşmeleri dikkat çekti. CHP'liler, katsayı eşitsizliğini savunan vekilini alkışladı.

CHP'nin kafası çok karışık!

Eşit katsaya açılan dava, TBMM'de tartışmalara neden oldu. CHP'lilerin birbiriyle ters düşmeleri dikkat çekti. CHP'liler, katsayı eşitsizliğini savunan vekilini alkışladı.

09 Şubat 2012 Perşembe 16:13
CHP'nin kafası çok karışık!
Haberiumturk haber sitesi/09.02.2012  
TBMM Genel Kurulu'nda, üniversite giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının kaldırılması kararına açılan dava, tartışmalara neden oldu. Dün akşam TBMM Genel Kurulu'nda konuşan CHP'lilerin birbiriyle ters düşmeleri dikkat çekti. Genel Kurul'da CHP'ye ayrılan bölümde oturan CHP'li milletvekillerinin katsayı eşitsizliğini savunan vekilini alkışladı.


CHP, Danışma Kurulunda uzlaşma sağlanamadığı için tutuklu ve hükümlü öğrencilerin sorunlarının belirlenmesine yönelik araştırma önergesinin, dün akşam görüşülmesini grup önerisi olarak Genel Kurula getirdi.

Grup önerisi lehinde söz alan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, ''gençlere muhalefet hakkı tanınmadığını, gözaltı, mahkumiyet, okuldan atılmanın, bir zulüm fırtınası gibi devam ettiğini'' söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan da, grup önerisi aleyhinde yaptığı konuşmada, hiçbir partinin, gençlere yönelik yatırımlar konusunda kendileriyle yarışamayacağını söyledi. Turan, iktidara geldikleri 2002'de 76 olan üniversite sayısının, 165'e çıktığını, burs ve kredi miktarlarının arttığını kaydetti.

Bülent Turan, ''Üniversite öğrencilerinin taleplerinde samimi olsaydınız, tutuklu öğrencilerin değil, faillerin aranızda olduğu, katsayı sorunu için dava açanlar ve ikna odaları için araştırma olması gerekirdir'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da sataşma gerekçesiyle yaptığı konuşmada, milletin, ikna odalarını, katsayı adaletsizliğini unutmadığını ifade ederek, ''Sorunu çözümsüz hale getiren sizler oldunuz. İnşallah Allah'ın izniyle sorunu burada çözeceğiz'' dedi.

İmam hatip değil, sağlık meslek lisesi mezunu olduğunu anlatan Aydın, o dönem katsayı adaletsizliği olmadığı için hukuk fakültesini bitirebildiğini söyledi. Aydın, yüzde 8'lik oranı oluşturan imam hatiplinin önünü kesmek adına, diğerlerini heba eden zihniyetin kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Aydın, CHP'den bu konuda farklı sesler geldiğini ifade ederek, ''Siz bu olayın neresindesiniz? Halktan yana mısınız başka şeyden yana mı; tavrınızı net koyun. Bu adaletsiz bir durumdur. Her şeye rağmen, katsayı eşitliğini sağlamak, adaleti getirmek, devam ettirmek adına ne gerekiyorsa yapacağız, gerektiğinde bu yasal düzenlemeyi getireceğiz'' görüşünü ifade etti

Danıştaya, konuyla ilgili dava açan CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da sataşma gerekçesiyle söz aldı. Yılmaz, eşitlik diye, eşitsizliğin savunulduğunu ifade ederek, meslek liselerinde okuyanların, kendi bölümleriyle ilgili alanları seçtiğinde binde 6 puan verilirken, diğer okullardan mezun olanlara bu hakkın verilmediğini söyledi. Yılmaz, ''Genel, Anadolu, Fen liselerinde okuyan çocukların hiçbir hakkı yok mu, ek puan hakkı, meslek liselerindekileri mi var?'' diye sordu.

KATSAYI: 28 ŞUBATÇILARIN GETİRDİĞİ BİR UYGULAMADIR

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de yaptığı konuşmada, katsayıyı, ''28 Şubatçıların getirdiğini, doğru bir uygulama olmadığını'' ifade ederek, şunları söyledi:

''İmam hatipli çocuklar ile fen liselerindeki çocuklar, hepsi bu memleketin evladı. Ne birisi cüzamlı, vebalı, ne diğeri Oxfordlu. Adil yaklaşmak lazım. Elektrik, bilgisayar bölümlerinde okuyan çocuğun, elektrik, bilgisayar mühendisi olmaması doğru değil. Bugün getirilenler de doğru, adil değil. En büyük haksızlık, gençlerimizi ilgilendiren konuyu, parti meselesi, takımlar arası yarış haline getirip, savunmak, yaklaşmak. Bu ideolojik tartışma değildir. Mahkemeye dava açmak herkesin hakkıdır. 28 Şubatçıların katsayı uygulaması da bugünkü uygulama da doğru değil. Meslek lisesinde okuyan çocuğa ilgili mühendislik hakkı verilmeli ama herkes, her yere girebilir demek de adalet değildir.''

CHP'li İnce, AK Parti Grubu sıralarına dönerek, AK Parti'li kaç milletvekilinin çocuğunun imam hatip lisesinde okuduğunu sordu.

"TORUNUMU MAĞDUR ETMEYECEĞİM"

Yerinden söz alan AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, kendisinin imam hatip lisesi mezunu olduğunu anlatarak, ''İki çocuğum, katsayı melaneti nedeniyle imam hatip lisesine gidemedi. İnşallah iki tane daha var, onları göndermek nasip olur'' dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, kendisinin ve kızının imam hatip lisesini bitirdiğini vurgulayarak, kızının çok iyi puan almasına rağmen katsayı nedeniyle istediği üniversiteye giremediğini anlattı. Öztürk, ''İmam hatiplilerden ne istenir. İmam hatipliler bu milletin evlatlarıdır, sevgi, hoşgörü, barışta şiddete başvurmamış, bu memlekete çalışmış kişiler. Katsayı sorunu adaletsizlik, eşitsizliktir. Çözümü noktasında AK Parti gereğini yapmıştır, mahkemeye götürmekten vazgeçsinler'' diye konuştu.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, bir kızının imam hatip lisesi mezunu olduğunu, başörütülü olduğu için üniversitede sıkıntı çektiğini, sabahlara kadar ağladığını söyledi.

AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, çocuklarının ikna odaları ve katsayı mağduru olduğunu ifade ederek, ''Dede oldum, torunumu mağdur ettirmeyeceğim'' dedi.

İNCE: KAÇ AKP'LİNİN ÇOCUĞU İMAM HATİPTE OKUYOR

Muharrem İnce, ''İki milletvekili söz aldı, çocuklarının imam hatipte okuduğunu söyledi. 324 kişi söz almadığına göre onların çocuğu okumuyor. Fakir fukaranın çocuğunu imam hatibe gönderirken, kendi çocuklarını kolejlere niye gönderiyorlar. Kaç AKP'linin çocuğu imam hatipte okuyor, hepsi okuyorsa, hepsine söz verin'' dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''AK Parti, YÖK kararı üzerinden siyaset oluşturacağına, gelin hep beraber, irademizle katsayı adaletsizliğini doğuran YÖK Kanunu'nun ilgili maddesini değiştirelim. CHP ile tahterevalli siyaseti yapmayın, bitirelim bu işi. Hodri meydan, buyurun'' çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi. Genel Kurulda, AK Parti'nin grup önerisinin görüşmesine geçildi.

CHP'DE KATSAYI ÇELİŞKİSİ YENİ DEĞİL

TEKİN, DANIŞTAY BAŞVURUSUNDAN SONUÇ ALINMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de meslek liselerine uygulanan katsayı adaletsizliğini Anayasa Mahkemesi'ne götüren CHP'lilerin bireysel başvuru yaptığını savunmuştu.

Tekin, “Bireysel giden davalardan bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Gerçekten hangi vekil arkadaşlarımız götürdü bilmiyorum. Genel Başkan görüşmüş mü görüşmemiş mi bilmiyorum. Ama biz CHP olarak herkesin mutlak ve mutlak eğitim hakkı olmalı görüşünü savunuyoruz. Hiçbir insanın eğitim hakkını elinden alamazsınız. Bunu kabul etmek mümkün değildir” dedi.

CHP'Lİ NUR SERTER VE DİLEK AKAGÜN EŞİT KATSAYIYA DAVA AÇMIŞTI

CHP İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter ve Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının kaldırılması kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştay'da ayrı ayrı dava açmıştı.

Serter, katsayı uygulamasına ilişkin düzenlemenin, eğitimde fırsat eşitliğine aykırı olduğunu ve meslek lisesi öğrencilerinin kendi alanlarında dikey geçiş, ek puan gibi çeşitli avantajlara sahip olduğunu iddia ederken genel lise öğrencilerinin tek şanslarının sınavı kazanmak olduğunu söylemişti.

KILIÇDAROĞLU DA "BİREYSEL BAŞVURU" OLDUĞUNU SÖYLEYEREK SERTER'LE RES DÜŞMÜŞTÜ

kullanCHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, YÖK'ün katsayı uygulaması konusunda CHP'nin kurumsal başvuru gerçekleştirmemesi nedeniyle Danıştay'a ‘bireysel' başvuru gerçekleştirdiğini belirterek, şunları kaydetmişti: “Başvurumda, İHL ile ilgili tek bir cümle dahi yer almamıştır. Çoğunluğu yoksul ve orta gelirli aile çocuklarından oluşan genel lise öğrencilerinin uğradığı haksızlığı gidermek ve meslek lisesi öğrencilerinin genel lise öğrencilerine göre sahip oldukları olanakları hatırlatarak genel lise öğrencilerinin mağduriyetini gözler önüne sermeyi amaçladım.”

"ZAHMET EDİP ÖĞRENSEYDİNİZ"

Serter, Kılıçdaroğlu'nun başvuruyla ilgili Erdoğan'a grup toplantısında tepki gösterirken kendisinden “iki kişi” diye söz etmesine de itiraz etmişti.

Serter, “Sayın Kılıçdaroğlu keşke Sayın Başbakan'a din, dindar ekseninde cevap vermek yerine, başvurunun içeriğini öğrenme zahmetine katlanmış olsaydı. Sanki imam hatip liseliler üniversiteye girmesin diye başvuru yapmışım gibi değerlendirme yaptı. Konuşması CHP için de genel liseliler için de iyi olmadı” demişti.

METNİ GÖNDERDİK

Başvuruyu CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile gerçekleştiren Serter, Yılmaz'ın başvuru gerçekleştirmeden önce metni Kılıçdaroğlu'na ilettiğini belirterek, “İçeriğini öğrenmek istese öğrenirdi. Ancak bize herhangi bir dönüş olmadı” dedi.

KILIÇDAROĞLU DA "BİREYSEL BAŞVURU" DEMİŞTİ

Kılıçdaroğlu, iki hafta önceki grup toplantısında başvuruyu gerçekleştiren CHP milletvekilleri Serter ve Yılmaz'dan “iki kişi başvurmuş” diye bahsetmiş, CHP'yi eleştiren Erdoğan'a “Danıştay'a CHP'nin değil de iki kişinin bireysel başvuru yaptığını bilmeyecek kadar cahil olamaz.” demişti.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun “kurumsal değil iki kişi” açıklamasına ise, “bostan korkuluğu musun” karşılığını vermişti.

Ajanslar

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66