banner47
banner128

Meclis böyle terör görmedi

Meclis'te yaşanan CHP terörünü eleştiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bu, parlamento içi fiili bir darbedir” derken, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, “Cumhuriyet tarihinde ilk defa, Cumhuriyeti kurduğunu iddia eden bir parti, Meclis kürsüsünü işgal etmiştir” diye konuştu.

Meclis böyle terör görmedi

Meclis'te yaşanan CHP terörünü eleştiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bu, parlamento içi fiili bir darbedir” derken, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, “Cumhuriyet tarihinde ilk defa, Cumhuriyeti kurduğunu iddia eden bir parti, Meclis kürsüsünü işgal etmiştir” diye konuştu.

10 Şubat 2012 Cuma 07:40
Meclis böyle terör görmedi

Haberiumturk haber sitesi/10.02.2012

CHP'nin TBMM'de kürsüyü militanca işgal etmesine tepkiler sürüyor. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulu'nda İçtüzük Değişiklik Teklifi görüşmeleri sırasında yaşanan gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu. TBMM Genel Kurulu'nda kimsenin arzu etmediği biçimde kürsü işgali yaşandığını ifade eden Bozdağ, “Resmen ve fiilen Meclis çalışamaz hale getirilmiştir. Meclis'in çalışması engellenmiştir. Bu, parlamento içi bir darbedir” diye konuştu.

BÖYLESİ İLK DEFA OLUYOR

Geçmişte yaşanmış bu tür hadiseleri araştırdığını kaydeden Bozdağ, “Meclis'te böyle alkışlarla Meclis Başkanı'nın protesto edildiği, slogan atılarak istifaya çağrıldığı bir görüntü maalesef ilk defa TBMM'de yaşanmıştır. Bu, parlamentoya, demokrasimize ve milletimizin evlatlarına da yakışmamaktadır” şeklinde konuştu.

CHP MİLİTAN DEMOKRASİ ÖRNEKLERİ VERİYOR

“CHP, son dönemlerde parlamentoda adeta militan demokrasi örneklerini veriyor” diyen Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti: “Hatırlarsanız, yasama döneminin daha başında, yemin boykotu, yemin krizi... Sayın Kılıçdaroğlu ile ilgili fezleke olduğu zaman Meclis Başkanlığına yürüme ve dilekçe verme hadisesi... Şimdi de bakıyorsunuz, parlamentoda kürsüyü işgal hadisesi... CHP, artık eylemlerin partisi olarak görülüyor ve Meclis'i eylem alanına çeviriyor. Bunu demokrasimiz açısından sakıncalı görüyoruz.”

BAHÇEKAPILI: “MECLİS ÇALIŞACAK, ÇALIŞMAK ZORUNDA”

AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı da içtüzük değişiklik teklifi konusunda açıklamalarda bulundu. İçtüzük teklifini görüşmeye devam edeceklerini belirten Bahçekapılı, “Bizim milletvekilleri olarak görevimiz Meclis'i çalıştırmaktır. Çünkü biz milletimizden, halkımızdan bu görevi aldık ve bu sorumlulukla burada bulunuyoruz. Buradaki sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmek mecburiyetindeyiz” dedi.

EYLEMLERE RAĞMEN GÖRÜŞMELERE DEVAM

Eylemlere rağmen görüşmelere ve çalışmalara devam edeceklerini belirten Bahçekapılı, “Meclis çalışacak, çalışmak zorunda. Biz görüşmeleri tamamlamak için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. Bahçekapılı, CHP ve diğer muhalefet partileri ile görüşmelerin devam ettiğini, her türlü görüşmeye ve tartışmaya açık olduklarını belirtti.

MUHALEFETİN İSTEĞİYLE ZATEN METİN DEĞİŞTİRİLDİ

İçtüzük değişikliği teklifinin, Meclis'e ilk geldiği halden bugüne kadar, müzakereler sonucunda çok yumuşatıldığını hatırlatan Bahçekapılı “Şu anda tartışılmasını istediğimiz, Meclis'te görüşülmesini istediğimiz metin ile bizim önerdiğimiz metin arasında dağlar kadar fark var, bu da müzakereler sonucunda oldu. Bizim Meclis'e sevk ettiğimiz ilk metin yok şu anda. Müzakereler sonucunda muhalefetin de istekleri doğrultusunda yumuşatılmış, ortaklaşa bir metin haline gelmiştir” diye konuştu.

“CUMHURİYETİ KURDUK” DİYENLER KÜRSÜYÜ İŞGAL ETTİLER

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, Genel Kurulda yaşanan olaylara dikkati çekerek, “Cumhuriyet tarihinde ilk defa, Cumhuriyeti kurduğunu iddia eden bir parti tarafından Meclis kürsüsü işgal edilmiştir” diye konuştu.

YAKUT'A PROVA YAPILDI

Bu arada, İçtüzük Değişiklik Teklifinin görüşmelerinde komisyon sıralarında oturması beklenen TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, kavas tarafından tekerlekli sandalyeyle komisyon sıralarına götürüldü.

Kavas, Yakut'un tekerlekli sandalyeyle ön sıralara geçebilmesi için, geçiş güzergahındaki iki koltuğu kaldırdı. Yakut daha sonra kavas tarafından komisyon sıralarının ön tarafına götürülerek sıraya oturup oturamayacağına bakıldı ve alçıdaki sol ayağının altına tabure konuldu.

Yaklaşık 2 hafta önce, ABD'de sol ayak bileğinden ameliyat olan Başkanvekili Yakut, daha sonra kavas tarafından Genel Kurul salonundan kulise çıkartıldı. Milletvekilleri Yakut'a geçmiş olsun dileğinde bulundu.

CHP'LİLER GERMEYE DEVAM EDECEK

Öte yandan CHP Grubu'nun basına kapalı bölümünde iç tüzük değişikliği ve Meclis'teki tartışmaların konuşulduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre CHP, İçtüzük Teklifi'nin Genel Kurul'da görüşülmemesi için eyleme devam edecek.

EYLEMİN DEVAM ETMESİNİ CHP'Lİ VEKİLLER İSTEMİŞ       

Toplantıya katılan CHP'li vekillerin ısrarla eylemin devam etmesini istedikleri öğrenildi. Buna göre, CHP geri adım atmayacak, Genel Kurul'da İçtüzük Teklifi'nin görüştürülmemesi için eyleme devam edilecek. Toplantıda CHP'nin nasıl bir yol izleyeceği konusunda öneriler de konuşuldu. Bazı vekiller, “Genel Kurul'da oturalım” derken bazı milletvekilleri ise “Kadın vekiller gitsin önde otursun” önerilerini sundu.

MİLİTANLIĞI MARİFETMİŞ GİBİ SAVUNDU

Beraberindeki milletvekilleriyle TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise millet iradesinin tecelli ettiği Meclis'te sergiledikleri zorbalığı savundu. Yaptıklarının işgal olmadığını öne süren İnce, “Bizim yaptığımız işgal değil, direniştir. Milletin sesini korumaktır, kürsüsünü korumaktır. Coplanan öğrenciler, gaz yiyen işçiler, hapisteki milletvekilleri için de direniştir. Türkiye'ye baskı uygulayan, dün mazlumken bugün zalim olan iktidara karşı direnişimiz sürecektir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da, “İçtüzük değişikliği teklifinin 19. maddesi çekilmediği takdirde bu konuda hukuksal platformda yapılması gereken her şeyi yapacağız” diye konuştu.

Ajanslar

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner115