banner47

Gururumuz Göktürk-2'den ilk görüntüler alındı

Türkiye'den ilk görüntüler Antalya'dan, dünyadan ilk görüntüler Yeni Zelanda'nın Auckland şehrinden alındı

Gururumuz Göktürk-2'den ilk görüntüler alındı

Türkiye'den ilk görüntüler Antalya'dan, dünyadan ilk görüntüler Yeni Zelanda'nın Auckland şehrinden alındı

08 Ocak 2013 Salı 18:38
Gururumuz Göktürk-2'den ilk görüntüler alındı
 Haberiumturk haber sitesi/08.01.2013

Bakan Ergün, yaptığı açıklamada, uydunun günde 4 defa Türkiye üzerinden geçtiğini ve bu geçişler sırasında Türkiye'nin her yerinden görüntü alınabildiğini söyledi. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Göktürk-2 uydusundan ilk net görüntülerin 10 gün önce alınmaya başlandığını belirterek, ''Türkiye'den ilk görüntüler Antalya'dan, dünyadan ilk görüntüler Yeni Zelanda'nın Auckland şehrinden alındı'' dedi.

Habertürk TV’de canlı yayına katılan Bakan Ergün, Göktürk 2 Uydusu’ndan 10 gün önce net görüntüler alınmaya başlandığını açıkladı. Göktürk 2 uydusu ile dünyanın her yerinden görüntü elde edildiğini belirten Ergün, “Göktürk-2 uydusu ise dünyanın her yerinden görüntü alma imkanına sahip olan bir uydu. Günde 4 defa da Türkiye üzerinden geçiyor ve bu geçişler sırasında da Türkiye’nin her yerinden görüntü alma imkanına sahip olabiliyoruz. Günde 4 defa Türkiye üzerinden geçiş yaptığında  uyduyla irtibat kurmak ve uyduyu yönlendirerek Türkiye’nin değişik yerlerinden görüntü alma imkanına sahibiz” dedi.

Uydunun çözünürlüğünün 2.5 metre olduğunu anlatan Bakan Ergün, yeryüzünde 2.5 metre boyutlarındaki bir cismi net olarak görüntülemek imkanına sahip olunduğunu ve yönlendirilebildiğini kaydetti.

Görüntülerden ağırlıklı olarak Hava Kuvvetlerimiz istifade edecek

Uydunun terörle mücadelede de kullanılıp kullanılmayacağının sorulması üzerine Bakan Ergün, şunları söyledi: “Onu tabii terörle mücadele unsurları olarak Hava Kuvvetlerimiz nasıl değerlendirecek, o tabii kendi bileceği bir iş. Göktürk-2 uydusundan elde ettiği görüntülerden ne tür haritalar oluşturacak, ne tür noktalar tespit edecek ve o noktalara dönük ne tür harekat planları yapacak, onları bizim burada bilme imkanımız yok, bilsek de söyleme imkanımız zaten olmaz.

O tamamen Silahlı Kuvvetler, özellikle de Hava Kuvvetleri’nin bileceği bir iştir. Zaten görüntülerden ağırlıklı olarak Hava Kuvvetlerimiz istifade edecektir. Bundan sonrasında Hava Kuvvetlerimizin kendi yer istasyonunda bu görüntülerin elde edilmesi ve o görüntülerin işlenerek değerlendirilmesi imkanı olacak.”

Göktürk 2’nin yazılımı yüzde yüz yerli

Türkiye’nin uydu yapımında çok önemli bir yetkinlik kazandığının altını çizen Ergün, Türk mühendisleri, araştırmacıları, akademisyenlerinin bu konuda ciddi bir yetkinlik kazandığını söyledi. Uydunun yerli olmadığı yönündeki eleştirilee cevap veren Bakan Ergün, yazılımlarının yüzde yüz, donanımlarının da yüzde 80’inin yerli olduğunu ifade etti. Ergün şöyle konuştu: “Mesela bir kamerayı dünyanın her yerinde bulabiliyorsanız, bunu sizin üretmek için ayrıca bir fabrika kurmanıza gerek yok.

Ya da uydunun bazı parçaları dünyanın her yerinde bulabildiğiniz parçalarsa, bunları üretmek için ayrıca bir fabrika kurmanıza gerek yok. Bazı şeyleri yapamadığımızdan değil yapmak istemediğimizden dolayı yapmamışızdır. Yoksa istersek onu da yapabiliriz. Dolayısıyla, uyduyu yüzde 20’lik donanımdaki yerli olmayan kısmından yola çıkarak, ama bak işte bunun yüzde 100’ü yerli değilmiş, cıvatalarını filan yerden almışsınız. Olabilir yani, cıvatasını nalburdan alma imkanı varken cıvata fabrikası kurmanın anlamı yok ki.

Böyle bir yaklaşım doğru bir yaklaşım değil. Yani, Türkiye’nin mühendislik kabiliyetini, böyle bir yeteneğe sahip olmasını küçümsemenin kimseye bir faydası yok. Dolayısıyla, uydunun yazılımının yüzde 100’ü yerlidir, yüzde 80 donanımda da yerlilik oranına ulaşılmıştır. Bu çok iyi bir şey. Bundan sonraki uydular açısından çok önemli bir yetkinlik kazanılmış durumda.”

Takım uydular yapılacak…

Türkiye’nin önümüzdeki süreçte haberleşme uyduları ve takım uydular yapacağını da açıklayan Bakan Ergün, ayrıca belli bir konu üzerinde çalışılmak üzere, örneğin tarımsal üretimle, tarım alanları veya meteorolojik konularla alakalı çalışılan bir uydu yapılabileceğini kaydetti. Takım uydular için de çalışma yapılacağını belirten Ergün, 5-6 uydunun eşgüdüm içinde çalışacağını ve bunlardan bir-iki tanesinin sürekli Türkiye üzerinde olacağını ve her an görüntü alınacağını bildirdi. Ergün, “Bunlar takım halinde çalışan uydular ve sürekli olarak Türkiye üzerinde, Türkiye’nin belli noktalarına, nereye odaklamak istiyorsanız o noktaya da odaklayabilecek şekilde bunları yapabileceksiniz. Şimdi bunlar üzerinde arkadaşlarımız çalışacaklar” diye konuştu.

Önümüzdeki 10 yıllık sürecin Türkiye’nin çok önemli bir süreci olacağını kaydeden Bakan Ergün, Türkiye’nin hem uydusunu yapan hem fırlatabilen 12 Ülke arasına girmesini hedeflediklerini vurguladı. Ergün, şöyle konuştu: “Uzayda yoksanız bugün, yeryüzünde de güçlü değilsiniz. Yani, uzayda ne kadar gücünüz varsa, yeryüzünde de potansiyelinize göre o kadar gücünüz olur. Ve uzayda olmak, olayları daha etraflıca görme imkanı vermektedir ülkelere, daha ilerisini görme şansı vermektedir. Politikalarınızı da ona göre oluşturma imkanı elde ediyorsunuz, daha etkili olabiliyorsunuz. Uzayda zayıfsanız yeryüzünde de zayıfsınız, uzayda güçlüyseniz yeryüzünde de güçlüsünüz. Türkiye’nin yeryüzündeki iddialarını, hedeflerini uzaydaki gelişmelerle desteklemesi zaten icap ediyor daha ileriyi görebilmek açısından bunlara ihtiyaç var.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner66

banner69