banner47
banner128
banner132

KUDÜS! GÖZÜN NEDEN YAŞLI?

İsrail güçlü olduğu için mi yoksa Müslümanlar İsrail kapitalizmine boyun eğdikleri için mi Kudüs’ün gözü yaşlı?

KUDÜS! GÖZÜN NEDEN YAŞLI?

İsrail güçlü olduğu için mi yoksa Müslümanlar İsrail kapitalizmine boyun eğdikleri için mi Kudüs’ün gözü yaşlı?

haberiumturk
haberiumturk
02 Temmuz 2019 Salı 16:54
KUDÜS!  GÖZÜN NEDEN YAŞLI?

‘Kâbe’yi, hafızları ve İmam Hatip Lisesini sevdim.’

                                                         Ali Rıza Aslan

KUDÜS!  GÖZÜN NEDEN YAŞLI?

Son yıllarda gençliğin küresel oyunların arkında olmadığı, ümmetin derdiyle dertlenmediği ümmet bilincinden bireyselleşmeye doğru inkâr edilemez bir kaymanın olduğu malumdur. Gençler başta olmak üzere marka, kalite, entelektüel olma üzerinden oluşturulan statü arayışları, değerleri itibarsızlaştırarak değmezlere dönüşme gafletinin topluma benimsetildiği inkâr edilemez bir gerçektir. Çok kaliteli ürün kullanmakla, çok entelektüel olma arasında kurulan doğru orantı sorgulanmaya muhtaç olarak bir kenarda durmaktadır.

Hayatın her karesinde inanç temelli hassasiyetlerin olması yine inancın kaçınılmazıdır. Bu yüzdendir ki öğrenmiş toplum kadar toplumun hassasiyetlerine, istikbaline, ülkemize dinimize yönelik küresel vebaların farkında olan eğitilmiş topluma ihtiyacımız var. Genç/yaşlı, eğitimli/eğitimsiz toplumun farklı katmanlarından olan insanlar; Rockefeller, Rothschild ailesi, illimunati, tapınak şövalyesi, tek göz, dolar simgesi gibi kelime gruplarından habersizse tehlikeyi yönetmekten aciz demektir.

Terör örgütlerinin, faiz lobilerinin, kaos aktörlerinin, algı yöneticilerinin, Tek Dünya, Büyük İsrail Devleti ideolojisiyle yakından ilişkisi olduğunu idrak etmeyen toplumun üst düzeyinin, akademik olarak ‘öğrenmiş’ olması ülke geleceği açısından anlam ifade eder mi? Anlam ifade ediyorsa, akademik düzeyi en yüksek dini grup olan FETÖ; dinine, inancına, vatanına neden ihanet etti?

Öte yandan, eğitim sistemimiz gençlerin kendisini ifade edebilecekleri sosyal etkinlik üzerine inşa edilmeye başlaması bu çeşit farkındalıkların oluşması açısından önemli. Artık, yüklenilen bilgilerin hamalı değil kullanıcısı olmak gerekiyor.

28 Nisan 2019 tarihinde Ankara Pursaklar Kocalar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin sergilediği tiyatro bunun güzel örneklerinden biri olarak yüreğimize su serpti.

Aynı okuldan emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni A.Pervin Yaşar tarafından yazılan ve çalıştırılan ‘Ortada Bir Oyun Var’ isimli tiyatroda ‘Kudüs’ şahsında masumiyet ve cazibe maskesiyle Müslümanlara oynanan küresel oyunlar ve İslam Dünyasının buna alet olması dile getirilmiş.

Kurulan Dünya İnsanlık Vicdanı Mahkemesi’ nde:

 Filistin’de ve Kudüs’te yaşadıkları zulmü dile getiren aileler, Yahudi davalarının avukatlığını üstlenenler ve insanlık vicdanının hakimleri yer alıyor.

Yahudi’nin yazıp yönettiği küresel oyunda, Yahudi sadece inancının gereğini yaptığını, suçsuz olduğunu iddia ederken; başrolün ABD ve İngiltere arasında paylaştırıldığını ancak Müslümanlarında figüran rolü üstlenmek için birbirini yediklerini dile getirdikten sonra dünya Müslümanlarının ahvalini tek kelimeyle özetler: Çakma Müslümanlar

Oyunun sonunda Dünya insanlık vicdanı mahkemesinin verdiği karar: Yahudi’nin infazı ancak ondan önce Müslümanın içindeki Yahudi’nin infazı yönündedir.

Her şey Büyük İsrail Devleti içindir ve bu yolda her şey mubahtır. Ölüm, savaş, sömürü, katliam, soykırım, gıda, ilaç, tekstil, medya, terörün her türlüsü…

İsrail güçlü olduğu için mi yoksa Müslümanlar İsrail kapitalizmine boyun eğdikleri için mi Kudüs’ün gözü yaşlı?

Hayatın her karesinde İsrail malı kullanan Müslümanların “Kahrolsun İsrail” sloganıyla, İsrail değil Müslümanlar kahroldu.

Ürettiği ürünlerin hiçbirini kullanmadığı halde ürünlerini başkalarına satma nedeni sorulduğunda: ‘İsrail Devleti İçin satıyorum’ cevabını veren dünya kozmetik piyasası devlerinden birinin sahibi Helena Rubinstein ile başına siyah sarık sarıp ‘İlk kıble, üç kutsalın üçüncüsü Kudüs fethedilinceye kadar gülmek bana haram’ diyen Selahattin Eyyubi’yi hatırla.

Helenalar hala var..  Peki Eyyubi’ler nerede?

Ey Kudüs… Seni İsrail satın almadı, biz sattık.  Eyyubi’nin siyah sarığını çıkardığımızda Helena bizi satın aldı. Üstelik satın alınmak için üstüne para verdik ve vermeye devam ediyoruz.

ABD ve İngiltere’nin başrol olduğu oyunlarda bizler figüran olmayı ilericilik, modernlik olarak algılıyoruz hala…

Beş şıkla sınırlı sınav dünyasından sıyrılıp zihinlerini küresel oyunları anlamaya açan gençlerimizin olmasından ümit varız.

Elbette bu güzel ve anlamlı oyunun üretildiği okulu merak ettik. Okulu incelediğimizde bu tiyatro oyununun ilk olmadığını; ’15 Temmuz’ ‘Hz Fatıma’ ‘Mevlana’ gibi her yıl geniş çaplı tiyatro oyunlarının Selçuklu Kültür Sarayı’nda sergilediğini öğrendik

Bununla birlikte;  üniversitede olduğu gibi bazı sınıfların kapısında ’Mevlana, Necip Fazıl Kısakürek, Ömer Halisdemir, Samiha Ayverdi’ gibi isimler yazan ve duvarlarında ismini aldığı kişinin eser ve görüşlerinin alıntılandığı sözlerin olduğu, özenle oluşturulmuş sınıflar, okulun seviye sınıfları olduğu izlemini vermekte. Okuma duvarı ve panolarıyla farklılığını ortaya koyan Pursaklar Kocalar Anadolu İmam Hatip Lisesinin başta Bakanlığımız tarafından desteklendiğinde çok daha büyük başarılara imza atacağını düşünüyoruz.

Özel okul veya proje okulu olmamasına rağmen farklılığını ilk etapta hissettiren üç hafta gibi kısa sürede hazırlanıp usta bir tiyatro oyunu gibi sergilenen gösteriden dolayı başta;

Kocalar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerini, toplumun, ümmetin derdiyle dertlenen ve emekli olmasına rağmen yazdığı oyunu çalıştırma fedakârlığında bulunan Ayşe Pervin Yaşar hocamızı tebrik ediyoruz.

Kâbe, hafızlar ve İmam-Hatip olmak üzere üç şeyin kendisine sevdirildiğini her fırsatta dile getiren ve meşhur ifadeyle: ‘Her okul müdürü kadar okuldur.’ cümlesinin kendisinde ifade bulduğu, öğrencileri tarafından ‘Bir müdürden ötesi’ olarak etiketlenen, inancı adına derdi olan okul müdürü Ali Rıza Aslan’ı tebrik ediyoruz. İyi ki varsınız.

Ayrıca dokuz çocuğunu İmam Hatip Lisesinde okutan ve okul idaresi tarafından plaket verilen veli Hayat Hanım’ı da tebrik ediyoruz.

Her fırsatta yinelediğimiz gibi İmam Hatip Lisesi müdürlerinin, ümmetin derdiyle dertlenen, eğitim ufkunu akademik başarıyla sınırlandırmamış, bu kesimin havasını teneffüs etmiş kişiler olması kaçınılmazdır.

Darbın, hakaretin, itibarsızlaştırmanın olmadığı, gençlerin üretebildiği, farkında olabildiği, her türlü hatanın akademik başarı kartıyla temizlenmeye çalışılmadığı, bu İmam Hatip Lisesinin diğer okullara örnek olması dileğiyle… 

Devletin her kurumunda ama özellikle İmam Hatip Liseleri’nde haberdar olduğumuz aksaklıkları veya takdire şayan davranışları dile getirmeye devam edeceğimizi beyan ediyoruz.

Kalın sağlıcakla...

Genel Yayın Yönetmeni

banner71
Son Güncelleme: 07.06.2020 20:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.