banner47
banner128
banner132

Sağlıkta Başka Ağabeyler mi var?

Sağlık Bakanlığında kadrolaşmaya başlayan ekip ile Türkiye Tıbbi cihaz Kurumu ve Türkiye Kamu hastaneleri Kurumunca atanan Genel Sekreter ve hastane CEO larının büyük vurgunlar yaptıkları iddia ediliyor.

Sağlıkta Başka Ağabeyler mi var?

Sağlık Bakanlığında kadrolaşmaya başlayan ekip ile Türkiye Tıbbi cihaz Kurumu ve Türkiye Kamu hastaneleri Kurumunca atanan Genel Sekreter ve hastane CEO larının büyük vurgunlar yaptıkları iddia ediliyor.

03 Haziran 2014 Salı 13:14
Sağlıkta Başka Ağabeyler mi var?

 Atilla AKIN haberi

Sağlık Bakanlığında kadrolaşmaya başlayan ekip ile Türkiye Tıbbi cihaz Kurumu ve Türkiye Kamu hastaneleri Kurumunca atanan Genel Sekreter ve hastane CEO larının büyük vurgunlar yaptıkları iddia ediliyor.

Sağlık bakanlığında 2007 yılından itibaren Adana’da kadrolaşma ve yapılaşmaya başlayan bu ekibin, kendi içinde bulundukları ekibe maddi çıkar sağlamak amacıyla sağlıkta birçok işleri yaptıkları, şu an hastaneleri olan, kadrolaşmaya giden bu ekibin ileride bir başka paralel yapı olarak karşımıza çıkabileceği ve bu yapının sağlıktaki ihalelerden çok büyük paylar aldığı, 2008 yılında idari koltuğa oturan bu abinin çalışmaları ile yeniden yapılandırma adı altında bakanlığın dışında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Türkiye Kamu hastaneleri Kurumu adı altında iki ayrı birim daha kurularak bu kadrolaşma sürecinin tamamlandığı söyleniyor. 

İlk olarak Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na kurum başkan yardımcılıklarına ve daire başkanlıklarına yakın isimler atandığı ve Kurumda Tıbbi cihaz daire başkanı olarak görev yapan ve şu an Sağlık Teknolojisi değerlendirme Daire Başkanı olan B. K. tarafından bu isimlerin yetiştirilmelerinin sağlandığı. Amerika’da tanışılan kişilerin bu görevlere getirildiği;

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndaki bu kişilerin Sağlık Bakanlığındaki abilerinden aldıkları güç ve talimatla Firmalar üzerinde baskı oluşturdukları ve kendilerince kurdurulan hastane ve firmaları yada kurulu bulunan firmaları devreye sokarak işlerini hallettikleri; 

İhalelerde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda bulunan Firmanın sistemdeki durumunu gösteren kayıt sistemi kullanılarak ihalede yer almaması gereken Firmaların sistemde MOR renkli duruma getirilip ihaleye girmelerinin engellendiği anlatılıyor. (Sistemde ihaleye girecek firma YEŞİL renk olmalı, MOR renk firmanın yasaklı olduğunu gösteriyor)

Ortopedi Branşında, Ortopedi ve Travmatoloji bilimsel danışma komisyonu üyesi olarak her toplantının müdavimi olan bir kişinin, yazdığı soru dilekçeleri yada ekibin yönlendirdiği değişik doktorlardan gelen yazılar neticesinde firmalar hakkında komisyon toplanması için nedenler oluşturulduğu;

Özellikle Ortopedi Firmalarından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından telefonla aranarak teknik dosyaların istendiği, bu verilen dosyaların içinden bazı evrakların alındığı Tıbbi Cihaz Bilimsel ve Teknik Danışma Komisyon toplantısı yapılarak firmalara yasaklama getirildiği söylenmektedir. Bu toplanan komisyon için yönergelere uyulmadığı;

04.02.2013 tarihinde yayınlanan Tıbbi Cihaz Bilimsel ve Teknik Danışma Komisyonları hakkındaki yönergede Komisyon Teşkili başlığı altındaki madde: 4 (1)Komisyon Sağlık Bakanlığının onayı ile göreve başlar. Yazmasına rağmen bu komisyonların oluşturulmasında bakanlıktan hiç izin alınmadığı;

Daire başkanı tarafından kurum başkanına yazılan bir iç yazışma ile (09.05.2013 No:İY 4407-923864) Tıbbi Cihaz Bilimsel ve Teknik Danışma Komisyonunun 46 kişilik üyeleri belirlenmiş ve özellikle bu ekibin içinde olduğu söylenen ilk sırada yazılı  ismin her komisyonda yer aldığı;

Komisyona başkanlık yapan Daire başkanının komisyonu yönlendirmesi ve Firmalardan istenilen dosyaların içinden alınan evraklardan dolayı eksik evraklı olmaları nedeniyle komisyondan istediği kararı çıkarttırdığı söylenmektedir.

Komisyonda bulunan eksiklikler ile firmalara bir sürü engeller çıkarıldığı ödemelerini zorlaştırarak üzerlerinde baskı oluşturup daha sonra devreye giren aracılar vasıtasıyla çıkar sağlanmak üzere bir yöntem oluşturulduğu anlatılmaktadır.

Sağlıkta istedikleri her şeyi, tayin, satın alma, ödeme, vs.. yapan bu ekip, bakanlık kanalında ve hastanelerde yapılan alım ve satımlarda hiçbir sorun yaşamaz iken İlaç ve cihaz ödemelerinde söz sahibi olan SGK ‘daki diğer yapı ile ters düşmek zorunda kaldığı; 

Bazı ödemeleri ve SUT’ta yayınlanmasını istediklerini İlaç ve cihazları SGK’da yayınlatamadıkları. SGK’daki diğer yapı ile elde edilen pastayı paylaşmak zorunda kaldıkları ve önlerinde tek engelin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olduğu, bu büyük engeli halletmek için, bakanlıktaki abinin bir plan yaptığı ve bunu devreye soktuğu söyleniyor.

Sağlık bakanlığındaki bu yapının hızını kesen SGK’ya el attıkları, Aralık 2013 tarihinden bu yana Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan çok sayıda personelin SGK’ya geçtiği, ve burada yaşanan sıkıntının büyük bir bölümünün giderildiğini, ayrıca kurumda bulunan (SUT) Sağlık Uygulama Tebliğlerinin yayınlandığı server (sunucu) ana bilgisayarı SGK’ya almaya çalıştıkları ve bu sayede bir engelin daha kalkacağı konuşulmaktadır.

SGK’ya geçiş yapan ekibin son olarak beyin Cerrahisi SUT’u üzerinde çalıştığı, Ortopedi branşından sonrada beyin cerrahisi branşında çıkarılacak SUT ile ekibe yeni gelir kapısının açılacağı söylenmektedir.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda bunlar yaşanırken, Türkiye Kamu hastaneleri Kurumunca atanan Genel Sekreter ve hastane (CEO) yöneticilerinin büyük vurgunlar yaptıkları iddia ediliyor.  Tüm Tüm İllerde öncelikle İstanbul, Ankara, Adana illerine atanan bölge sekreterlerine ve hastane (CEO) yöneticilerine acil müdahale edilmesi, bu talan ve vurgun durdurulması gerektiği söylenmektedir.

Türkiye Kamu hastaneleri Kurumu hakkında inceleme ve çalışmalarımız devam etmektedir. En kısa sürede orada oluşturulun bu ekip işini nasıl işlediğini sizlerle paylaşacağız.

Sağlık Bakanlığının bu yapının varlığını tesbit ettiği ve son günlerde sağlıkta bir takım yeni atamaları yapmaya başladığı söylenmektedir. Bakanlık yetkilileri çok hızlı hareket etmelidirler. Biz elimizde olan bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.

banner71
Son Güncelleme: 26.03.2020 00:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.